Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2019 11:16 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1017 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 64, 65, 66, 67, 68
 Kącik towarzyski 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kącik towarzyski
Proszę o poprawę cytowania

Wt gru 04, 2018 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: UWAGI DO OBSŁUGI FORUM V
Jozek napisał(a):
Z powyższych słów nie jestem jakoś szczególnie dumny. Udzieliła mi się retoryka wojenna i jak nic, wystrzeliłem ze swojego okopu takim właśnie argumentem. Upraszam o zdjęcie z mojej głowy hełmu, karabinu i usunięcie zasieków wzajemnej wrogości. :(

Jozek, kiedys wypowiadajac sie na temat filmu "Przelecz ocalonych" napisalem " Ogladajac ten film "Przelecz Ocalonych", refleksja byla taka ze wojna to walka ze zlym, i nie sa nim ani Amerykanie, ani Japonczycy. Jest nim zlo pomiedzy nimi.
A glowny Bohater po prostu ratowal dusze z tego pola walki ze zlym, nie wazne bylo czy to dusza Amerykanina, czy Japonczyka, czy mocno zraniona czy bez nog, wazne by te dusze uratowac. Nie przed Japonczykami, tylko tym niewidzialnym wrogiem ktory byl miedzy nimi a Japonczykami.
Jak widac uratowal ich znacznie wiecej niz tylko te wyniesione z pola walki."

Pt gru 14, 2018 12:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: UWAGI DO OBSŁUGI FORUM V
sam2 napisał(a):
Jozek napisał(a):
Z powyższych słów nie jestem jakoś szczególnie dumny. Udzieliła mi się retoryka wojenna i jak nic, wystrzeliłem ze swojego okopu takim właśnie argumentem. Upraszam o zdjęcie z mojej głowy hełmu, karabinu i usunięcie zasieków wzajemnej wrogości. :(

Jozek, kiedys wypowiadajac sie na temat filmu "Przelecz ocalonych" napisalem " Ogladajac ten film "Przelecz Ocalonych", refleksja byla taka ze wojna to walka ze zlym, i nie sa nim ani Amerykanie, ani Japonczycy. Jest nim zlo pomiedzy nimi.
A glowny Bohater po prostu ratowal dusze z tego pola walki ze zlym, nie wazne bylo czy to dusza Amerykanina, czy Japonczyka, czy mocno zraniona czy bez nog, wazne by te dusze uratowac. Nie przed Japonczykami, tylko tym niewidzialnym wrogiem ktory byl miedzy nimi a Japonczykami.
Jak widac uratowal ich znacznie wiecej niz tylko te wyniesione z pola walki."

Oglądałam niedawno ten film. Wątły, młody mężczyzna ryzykował własne życie, aby ratować innych, nie posiadając własnej broni. Piękny film!

Pt gru 14, 2018 7:27 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Preteksty do utraty religijności?
Towarzyski Pelikanie, wyjdziesz za mnie? :D

Cz sty 24, 2019 9:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wczoraj rozmawiałam z księdzem na kolędzie.
Powiedział że ma kota, który wabi się Kasjel od imienia anioła do którego się kiedyś modlił.
Nie znam się za bardzo na Aniołach, ani tych żyjących na wysokości w chwale naszego Pana, ani na tych upadłych.
Przeszukałem trochę informacji w internecie i niestety trąci mi to ezoteryką. Co sądzicie na ten temat?

So sty 26, 2019 1:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaśminowa,
W odniesieniu do imienia kota, osobiście nie mam żadnych odczuć, bo to nie mój kot. W odniesieniu do modlitwy księdza za wstawiennictwem jego Anioła Stróża lub Chórów Anielskich, oczywiście to jest w porządku. W odniesieniu do zwracania się do aniołów po imieniu, Kościół zniechęca wiernych, by tak postępowali poza Archaniołami Gabrielem, Rafałem, i Michałem. (patrz wpis: http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1004866#p1004866)

So sty 26, 2019 7:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Jaśminowa,
W odniesieniu do imienia kota, osobiście nie mam żadnych odczuć, bo to nie mój kot. W odniesieniu do modlitwy księdza za wstawiennictwem jego Anioła Stróża lub Chórów Anielskich, oczywiście to jest w porządku. W odniesieniu do zwracania się do aniołów po imieniu, Kościół zniechęca wiernych, by tak postępowali poza Archaniołami Gabrielem, Rafałem, i Michałem. (patrz wpis: http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1004866#p1004866)
Dziękuję Braneisblusky, właśnie takiej odpowiedzi się spodziewałam. Nie znam żadnej modlitwy w której odnosili byśmy się do innych aniołów poza Archaniołami, czy anioła stróża.
Co do nazywania kota imieniem anioła, no cóż, to także nie mój kot, więc jest mi to obojętne.
Niestety na temat anioła Kasjel informacje można znaleźć głównie na stronach ezoterycznych

So sty 26, 2019 10:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jakiś Cassiel pojawia się w filmie Miasto Aniołów (1998) z Nicolasem Cage i Meg Ryan w rolach głównych. :-D Pytałaś księdza skąd miał wiedzę o tym aniele, o którym wspomniał?

N sty 27, 2019 4:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Jakiś Cassiel pojawia się w filmie Miasto Aniołów (1998) z Nicolasem Cage i Meg Ryan w rolach głównych. :-D Pytałaś księdza skąd miał wiedzę o tym aniele, o którym wspomniał?

Niestety nie, bo ksiądz zmienił temat. Wiadomo, że tego czasu na kolędzie jest niewiele.

N sty 27, 2019 11:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
U nas nigdy nie nadawało się imion kotom, ale psom zawsze (zazwyczaj z literą r w imieniu). Koty identyfikowaliśmy zgodnie z ich zachowaniem lub wglądem: kicia, mruczek, biały/czarny/raby kot, dobra matka, leniwy, od sąsiadów.

Pn sty 28, 2019 4:09 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Raz, skończ z tą żalosną manierą pisania per Pan
Dwa, to katolickie forum więc tytułuj księdza Ockhama w taki sposób w jaki wypada
Trzy, czytałeś ty chociaż cokolwiek z jego prac? Czy tylko tak sobie uprawiasz poezję?

So mar 09, 2019 6:19 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Quinque napisał(a):
Raz, skończ z tą żalosną manierą pisania per Pan
Zostałem wychowany w rodzinie, gdzie w praktyce nie istniał temat religijności. W związku z tym, "z braku laku", zostało się dobre wychowanie. To taki żarcik na rozluźnienie zwieraczy.
Mimo wszystko, pozwoli Pan, że nie odstąpię od pewnego poziomu kontaktów bilateralnych. Jeśli Pana katolicka miłość bliźniego nie zdzierży dobrego wychowania innych ludzi, proszę odstąpić od dyskusji - i tak nie trzyma się Pan tematu wątku, więc nikt nie ucierpi.

Quinque napisał(a):
Dwa, to katolickie forum więc tytułuj księdza Ockhama w taki sposób w jaki wypada
Oczywiście, rozumiem argument i chętnie go przyjmę jako zasadę obowiązującą, ale wyłącznie na drodze "wymiany"*. W zamian poproszę o minimum szacunku dla mnie osobiście oraz dla moich poglądów (vide "ateusz"). Brak pozytywnego odzewu odbiorę, co oczywiste, jako odmowę "wymiany", a co za tym idzie będę miał prawo rozumieć jako zwolnienie mnie z mojej jej części.

Quinque napisał(a):
Trzy, czytałeś ty chociaż cokolwiek z jego prac? Czy tylko tak sobie uprawiasz poezję?
Zdaje się, że moim "błędem" jest to, że czytam za dużo. Poniekąd lubię czytać starych filozofów dodatkowo z tego powodu, że (nieco znając współczesne osiągnięcia chociażby z zakresu psychologii czy memetyki) odnajduję w ich wywodach ciekawe ślady wchodzenia w tematy czy problemy, których nie mieli szans rozstrzygnąć na tamtym poziomie wiedzy - co świadczy raczej o intelektualnej odwadze i dociekliwości autorów a absolutnie nie o ich niewiedzy czy intelektualnej słabości.
Z tego powodu doskonale czyta się Platona czy Arystotelesa a dylemat Kanta to prawdziwa perełka niegdysiejszej niemożności w konfrontacji z obecną wiedzą naukową i jej siłą.
A co do Ockhama - męczył się np. z nominalizmem (vide np. tzw. "powszechniki"). Dziś miałby łatwiej mając do dyspozycji wiedzę z zakresu fizyki czy antropologii kulturowej (aż tak głęboko wchodzi ten temat w zakres dzisiejszych nauk stosowanych). Podobnie z tematem z następnikami oraz jego (może nieco przesadzam, ale niewiele) wspaniały pomysł, aby wątpić w absolutną pewność - to pewnie stąd próby szukania metody wyszukiwania potencjalnie najlepszych opisów (pojęcie "hipoteza" pojawiło się nieco później). Akurat w temacie około-ockhamowskim nie jestem "prymasem".

*Tu sięgamy ciekawego problemu, który nota bene próbował rozstrzygać Platon. W dziele "Państwo" próbował mianowicie zdefiniować pojęcie "sprawiedliwość". Oczywiście mu się to nie udało. I nie mogło się udać z tego względu, że pojęcie to jest związane z fenomenem samoświadomości oraz z faktem posiadania przez ludzi instynktów. To pierwsze Platon mógł jakoś wykoncypować i ewentualnie nazwać po swojemu, to drugie było raczej poza jego zasięgiem. Dziś możemy już określić, że nie miał szans na definicję w jego rozumieniu problemu, ale był blisko. Wystarczyło "obejść problem" i zamiast definicji "sprawiedliwość" definiować "poczucie sprawiedliwości", wtedy miałby z górki.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ zasada "symetrii praw" (vide moja prośba o "wymianę") jest jednym z dwóch filarów poczucia sprawiedliwości.

So mar 09, 2019 7:17 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1017 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 64, 65, 66, 67, 68