Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 2:11 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1262 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 85  Następna strona
 Kącik towarzyski 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
koziels napisał(a):
Modlitwa po łacinie na forum to pogarda dla innych... Odlot.
Idąc tym tokiem rozumowania należy wstrzymać się z wstawianiem cytatów po angielsku, bo to pogarda dla tych, którzy go nie znają.

Dokładnie tak. Nie ma obowiązku znajomości języków obcych, a wrzucanie takich tekstów bez przekładu jest pokazywaniem braku szacunku wobec rozmówcy.

So gru 14, 2019 1:25 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Dokładnie tak. Nie ma obowiązku znajomości języków obcych, a wrzucanie takich tekstów bez przekładu jest pokazywaniem braku szacunku wobec rozmówcy.

Śmiesznie to brzmi w dobie internetu i Google. I do tego mowa jeszcze o modlitwie, która jest powszechnie znana. To tak, jakby ktoś się oburzył widząc cytat "To be, or not to be, that is the question" z Szekspira.
Ale oczywiście będziecie we dwóch teraz szli w zaparte, bo nie potraficie się przyznać do błędu.

So gru 14, 2019 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

Śmiesznie to brzmi w dobie internetu i Google.

Brzmi dokładnie tak samo. Zwalanie na rozmówcę obowiązku przetłumaczenia tekstu, na który się ktoś powołuje, jest zwykłym chamstwem.

So gru 14, 2019 1:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Konsekwencją takiego myślenia jest to, że Kościół błądził przez wieki i pogardzał wiernymi używając łaciny.

Pogardzali wiernymi papieże:

Pius XI:
„Albowiem Kościół, dokładnie dlatego, iż obejmuje wszystkie narody i przeznaczony jest, aby trwać do końca czasów (...) ze swej natury potrzebuje języka, który jest powszechny, niezmienny i nie narodowy”

Pius XII:
„Język łaciński, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, jest też lekarstwem skutecznym przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki”.

Jan XXIII:
"Kościół katolicki posiada godność daleko przewyższającą jakąkolwiek czysto ludzka społeczność, gdyż został założony przez Chrystusa Pana. Dlatego też ze wszech miar godzi się, aby język Kościoła był szlachetny, pełen majestatu i nie narodowy." (encyklika Veterum sapientice)

a także Sobór Trydencki:
"9. Gdyby ktoś mówił, że obrządek Kościoła rzymskiego, w którym część kanonu i słowa konsekracji wymawia się po cichu, należy potępić; albo że mszę należy odprawiać wyłącznie w języku rodzimym; albo że nie należy dodawać wody do wina w ofiarowaniu kielicha, ponieważ jest to przeciwne ustanowieniu Chrystusa - niech będzie wyklęty.

So gru 14, 2019 2:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście według koziels jie jest istotne ze łaciny nie uczy się już w szkole. Nawet na lekcjach religii nie ma łaciny i 99% katolików nie zna łaciny.

So gru 14, 2019 4:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bo to nie jest istotne. Jeszcze całkiem niedawno ludzie nie potrafili czytać i pisać w swoim języku, nie mówiąc już o znajomości języka obcego czy łaciny, która była wszechobecna w Kościele. Swoje żale kieruj do papieży i Kościoła, że był w błędzie i przeszkadzał ludziom w uświęcaniu się i rozumieniu Mszy Świętej.

So gru 14, 2019 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Oczywiście według koziels jie jest istotne ze łaciny nie uczy się już w szkole. Nawet na lekcjach religii nie ma łaciny i 99% katolików nie zna łaciny.

Ale łacina nadal jest jezykiem Koscioła i Liturgii zgodnie z Soborem Watykańskim II

So gru 14, 2019 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin, Jockey,

Czy Wy postulujecie zaniechanie używania na forum jakichkolwiek słów i zwrotów obcojęzycznych, nawet tych popularnie znanych np. "Totus tuus"?

So gru 14, 2019 5:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky, zajmij się tym, co napisaliśmy, a nie co sobie wyobrażasz na temat naszych tekstów.

So gru 14, 2019 6:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To nie jest odpowiedź na moje pytanie! Próbuję zrozumieć, czego chcesz, ale jeśli będziesz unikał odpowiedzi, to licz na to, że ktoś będzie poważnie Ciebie traktował.

So gru 14, 2019 6:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To już nie mój problem. Ja będę odnosić się do rzeczywistości, a że Twoje pytanie dotyczy jakichś wizji, które nie mają z nią wiele wspólnego, to nie widzę powodu, aby na nie odpowiadać.

So gru 14, 2019 6:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Owszem, jest t o Twój problem. Nie chce Ci się nawet odpowiedzieć na proste pytanie, które pozwoliłoby mi lepiej funkcjonować na tym forum i uniknąć czytania Twoich oskarżeń użytkowników o chamstwo, gdy użyją obcego języka.

So gru 14, 2019 6:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Owszem, jest t o Twój problem.

Nie. To, co sobie ktoś wymyślił, nawet jeżeli to dotyczy mnie, to jest problem tej osoby, a nie mój. Ja jedynie mogę wskazać takiej osobie, że przypisując mi swoje pomysły mija się z rzeczywistością i zajmuje się tym, co sobie wymyśliła. Zamiast więc tworzyć jakieś dziwne tezy, że rzekomo postuluję "zaniechanie używania na forum jakichkolwiek słów i zwrotów obcojęzycznych, nawet tych popularnie znanych np. "Totus tuus"", przeczytaj dokładnie moje wypowiedzi i zajmij się tym, co rzeczywiście napisałem.

So gru 14, 2019 6:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No i zaczęło się palenie głupa.

So gru 14, 2019 6:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja nie muszę udowadniać, że nie jestem jeleniem. To osoba, która twierdzi, że nim jestem, ma wykazać, że tak jest. :D

So gru 14, 2019 7:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1262 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 85  Następna strona