Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 24, 2019 11:38 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona
 Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Mozna tez zrobic bataty pieczone-gniecione piekac je z kasztanami (nienacietymi) :)

Śr lis 28, 2018 2:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
(...)Czasem robię tartę, btw na Kwestii Smaku jest tarta francuska z jabłkami do której chętnie sięgam, smakuje też wszystkim. (...)

Tarty są świetne. Taka ze świeżymi owocami (jagody, maliny, kiwi) posypanymi na zastygający krem jest rewelacyjna. Nosiliśmy takie na imieniny do innych jako prezent i reakcja na nie była bardzo dobra. Z jabłkami, to wyrób mojej mamy, wspomnienie z dzieciństwa. Też rewelacja!

N gru 02, 2018 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dowiedziałam się podczas kazania, że podobno Meksykanie tradycyjnie świętują Święto Trzech Króli spotykając się przy cieście galette des rois (cieście Trzech Króli), w którym jest ukryta figurka Dzieciątka Jezus. Ciasto trzeba kroić bardzo ostrożnie, gdyż cięcia noża oznaczają zagrożenie małego Jezusa. Potem goście częstują się i ta osoba, która wybierze kawałek z figurką, albo otrzymuje prezenty, albo powinna zorganizować spotkanie w następnym roku. Tradycja pomaga pamiętać o święcie. Ciekawe - nigdy o czymś takim wcześniej nie słyszałam.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Galette_des_rois

N sty 06, 2019 10:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Dowiedziałam się podczas kazania, że podobno Meksykanie tradycyjnie świętują Święto Trzech Króli spotykając się przy cieście galette des rois (cieście Trzech Króli), w którym jest ukryta figurka Dzieciątka Jezus. Ciasto trzeba kroić bardzo ostrożnie, gdyż cięcia noża oznaczają zagrożenie małego Jezusa. Potem goście częstują się i ta osoba, która wybierze kawałek z figurką, albo otrzymuje prezenty, albo powinna zorganizować spotkanie w następnym roku. Tradycja pomaga pamiętać o święcie. Ciekawe - nigdy o czymś takim wcześniej nie słyszałam.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Galette_des_rois

Gdyby komuś Jezusek trafił pod zębami, ucierpiałaby figurka. Jednak to nic, pomyślmy co czułby jedzący!
Albo lepiej nie myśleć... :oops:
Niemniej jednak pomysł bardzo dobry. Jest realna szansa na to, że rodzina będzie ponownie świętować, a co najważniejsze- razem :)
Kiedyś jedząc kanapkę z konserwą, natknęłam się na ząb wieprzowy. Od tamtej pory unikam mielonek z puszki. Bezpieczniejsza jest sałata, ser, ogórek czy pomidor.
One by mi tego nie zrobiły :D :D :D

Śr sty 30, 2019 12:19 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cześć

Może ktoś zechciałby się podzielić przepisem na dobre smoothie?

Śr cze 19, 2019 11:38 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
A co, odchudzasz się? Lubisz jarmuż?

Cz cze 20, 2019 12:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zwykle na stronach blenderów jest sporo przepisów:

https://www.vitamix.com/us/en_us/browse/recipes/s_smoothie/

https://www.nutriliving.com/recipes/smoothie

ale ja najchętniej zjadam całe truskawki z bitą śmietaną albo topioną czekoladą, albo same czarne jagody, także nie zaproponuję konkretnego przepisu na smoothie. Jednak sama jestem ciekawa, co inni lubią spożywać w formie smoothie. :)

Cz cze 20, 2019 12:22 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję Brandi.
Chodzi o to, że może są szczególne połączenia owoców/warzyw i przypraw, które tworzą coś jeszcze lepszego niż zjadane oddzielnie.
Bo mi się na razie arbuz przejadł ( jak to możliwe żeby arbuz się przejad? :lol: )
Trudno o truskawki w smaku truskawkowe, dlatego mielę z bananami i wodą, i bardzo dobre.

Cz cze 20, 2019 1:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O, fajnie, bo ja blenduje banana, truskawki, naturalny jogurt waniliowy i wode dla corki. Taka kombinacje lubi najbardziej. Od lat uzywam Magic Bullet, bo jest maly, poreczny, szybko sie go myje, a kubki w ktorych sie blenduje mozna uzywac jako kubeczki do picia.

Cz cze 20, 2019 1:10 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Rekonstruowana czekolada:

Składniki:
- masło
- miód (byle nie gryczany bo będzie smakowało kaszą! B. dobry jest rzepakowy, spadziowy, lipowy.)
- kakao (kupuję Celiko)
- ew. dodatki np: mandarynka, orzechy (włoskie są świetne), migdały, żurawina, rodzynki.

Sprzęt:
- emaliowany kubek (najlepiej) albo rondel albo garnek
- łyżka

Przygotowanie:
1. Postawić naczynie na małym ogniu, włożyć 2-3 duże łyżki masła i powoli roztopić. Rozgrzać. Uwaga żeby masła nie przypalić! Jeśli na tym etapie pachnie krową (masło z bazaru) to nie ważne, zapach nie przejdzie na czekoladę.
2. Dodać 2-4 łyżki miodu na gorące masło. Pomieszać. Masło zmiesza się z miodem i wstanie taka żółta, bąblasta piana. Będzie widać biały obłoczek pary z wygotowywanej wody.
3. Na tym etapie można dodać dodatki. Zwł. orzechy włoskie zrobią się wtedy bardzo smaczne, bo się trochę ugotują i nasiąkną masłem i miodem.
4. Patrząc po białych obłoczkach pary, gdy widać że jest jej mniej lub oceniając po kolorze mieszaniny (jak ciemnieje, to już najwyższy czas) skręcamy ogień na zero lub zestawiamy rondel na pusty palnik. Na moje oko to trwa o,5-2 min., ale nigdy nie mierzyłam. Na pierwszy raz lepiej trzymać za krótko niż za długo!
5. Dodajemy po trochu kakao, mieszając. Jeśli rondel mamy na stygnącym palniku, w końcu zawartość będzie bulgotała leniwie jak lawa. Jak kakao przestaje się mieścić albo sądzimy, że już dość, odstawić czekoladę do krótkiego ostygnięcia. Krótkie tzn.kilka minut. Teraz jest równie dobry moment na dodanie dodatków co w 3).
6. Jeśli czekolada zastygnie na kamień, powolne podgrzanie na najmniejszym ogniu ją odtaje.

Je się łyżką a po zjedzeniu zalewa się naczynie przegotowaną wodą i pozostawia na jakiś czas. Rozpuści się, odmięknie, wychodzi smaczny czekoladowy napój. No i potem łatwiej zmywać i mniej się marnuje, same zyski :)

Uwaga, podane w przepisie ilości są małe i starczą na jedną osobę, dla wielu dać więcej :)
Zasadniczo proporcja 1:1 masła i miodu, jak da się trochę więcej masła jest bardziej syta i smaczna. Miód nadaje jej ciągliwość, jest jakby woskowata.
Jeśli się za długo gotuje mieszankę, wychodzi wytrawny karmelek. Smak trochę podobny do susznej śliwki. Nie wstrętny, ale wyraźnie przypalony, po prostu kasuje całą słodycz z miodu.
Rodzaj kuchenki może mieć znaczenie. Świetnie mi wychodzi na elektryczności ale już na gazie przypalam. Ale nie dam głowy, czy to nie moja niekompetencja bo w życiu b. mało gotowałam na gazie :)

Cz cze 20, 2019 3:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Carmallow napisał(a):
Rekonstruowana czekolada:

Składniki:
- masło
- miód (byle nie gryczany bo będzie smakowało kaszą! B. dobry jest rzepakowy, spadziowy, lipowy.)
- kakao (kupuję Celiko)
- ew. dodatki np: mandarynka, orzechy (włoskie są świetne), migdały, żurawina, rodzynki.
(...)

Czekolada na miodzie? Brzmi interesująco. Wyprobuje ten przepis, gdy skończy się nam czekolada w domu.

Ostatnimi czasy przestawiam się na Caffè Americano, a jest to po prostu espresso z wrzątkiem. Smakuje o wiele lepiej niż cały kubek parzonej kawy ze względu na to, że najlepszy smak kawy uzyskuje się właśnie na początku parzenia kawy. Druga innowacja to dodawanie do espresso lub Caffè Americano odrobiny organicznego oleju kokosowego. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona uzyskanym smakiem.

Pt cze 21, 2019 4:05 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
steven34 napisał(a):
A co, odchudzasz się? Lubisz jarmuż?

Nie odchudzam Steven, ale lubię owoce i warzywa. Lubię jarmuż. :-D
Rzeczywiście, jarmuż też można wykorzystać.

Brandeisbluesky napisał(a):
O, fajnie, bo ja blenduje banana, truskawki, naturalny jogurt waniliowy i wode dla corki. Taka kombinacje lubi najbardziej. Od lat uzywam Magic Bullet, bo jest maly, poreczny, szybko sie go myje, a kubki w ktorych sie blenduje mozna uzywac jako kubeczki do picia.

Brandi, ale zrobiłaś reklamę Magic Bulletowi. ;)
Melon świetny jest sam, ale może coś do melona co podbije smak?

Carmallow i z takiej czekolady można zrobić czekoladki nadziewane toffi płynnym?

N cze 23, 2019 3:23 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Maciek nie wiem, nigdy nie próbowałam. To się może nie udać, bo czekolada wychodzi lepka i ciągliwa. A może to zaleta? Spróbuj dodać dużo kakao, wtedy będzie sztywniejsza, i eksperymentuj :) Przewaga (ilościowa) miodu nad masłem też może pomóc, ale nie jestem pewna.

N cze 23, 2019 11:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy miodową czekoladę daje się łatwo podzielić na części? Pewnie w lodówce twardnieje? Napisałaś, że je się ją łyżką. Czyli jeśli chciałabym przygotować ją dla kliku osób, to trzeba ją rozłożyć na parę naczynek?

N cze 23, 2019 12:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
steven34 napisał(a):
(...)
Brandi, ale zrobiłaś reklamę Magic Bulletowi. ;)
(...)

To jest produkt, którego nie trzeba reklamować. Mam już drugi, bo w pierwszym już zdążyłam zużyć najmniejszy kubek do miksowania, który był najbardziej użyteczny. Nie jest specjalnie drogi. :) Według mnie jego ogromną zaletą jest to, że nie jest duży! Można w nim przygotowywać indywidualne porcje. W mojej rodzinie każdy lubi jeść coś innego, także bez sensu byłoby mieć jakiś ogromny blender na przygotowywanie małych porcji, a potem go myć i przeznaczać sporo miejsca na przechowywanie w kuchni. Ponieważ jest mały, trzymam go cały czas na blacie kuchennym i nie koliduje on z maszyną do parzenia kawy i z SodaStream. Magic Bullet sprawdzał się w przygotowywaniu pokarmów dla małych dzieci, sosów do sałat, smoothie dla córki, ucieraniu chrzanu, przygotowywaniu ciasta na naleśniki, itp.

N cze 23, 2019 2:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona