Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 30, 2020 10:28 am

Tam gdzie da się żyć - Film o Polskiej Emigracji 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Tam gdzie da się żyć - Film o Polskiej Emigracji
Film dokumentalny pokazujący m.in. powody, dla których aż 3 miliony Polaków wyemigrowało z Polski w ostatnich 10 latach.

Obiektywnie: plusy i minusy emigracji - film, moim zdaniem bardzo, bardzo dobry.

Czytaj więcej na: Tam gdzie da się żyć

Jak oceniacie?

Cz sty 08, 2015 6:06 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tam gdzie da się żyć - Film o Polskiej Emigracji
Film pokazuje prawdę. Każdy by chciał wrócić, tylko ten [ciach rząd ma wszystko w dupie i sprzedaje się, a tym samym Polskę, za ochłapy. I najgorsze jest to, że w Polsce nikt nic z tym nie robi, to jest największa tragedia. Że Polacy, którzy potrafili walczyć za kraj już nie żyją. Zginęli podczas wojny, albo zabili ich komuniści. A reszta została wychowana tak, że nie potrafi samodzielnie myśleć. Słuchają kłamstw i w nie wierzą. Wybrali dwa razy na premiera gościa, który tylko kłamał... Raz tylko wyszli zdecydowanie na ulice, kiedy chodziło o podpisanie acta. I ten jeden raz wystarczył aby dostali tego, czego chcieli. Gdyby wychodzili częściej, mieliby normalne życie. Tylko, że to już nie są patrioci, bo ważniejsza jest dla nich umowa dotycząca internetu, niż te, które kształtują nasz kraj, rzeczywistość w której żyjemy. Nie potrafię tego pojąć.
Ale i tak wrócę kiedyś do Polski.

Ostatnio edytowano Cz sty 08, 2015 11:59 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

wulgaryzm

Cz sty 08, 2015 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Każdy by chciał wrócić,
To nie jest prawda. Ostatni (najpewniej pozostanie ostatni) raz z Polski wyjechalem jak Lepper powiedzial, ze ksiazke napisal. Pamietam, ze pomyslalem, ze mialbym watpliwosci gdyby powiedzial, ze jakas przeczytal.

Cz sty 08, 2015 11:57 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobrze, nie każdy. Prawie każdy.
Swoją drogą, ciekawe musisz mieć kryteria przy podejmowaniu decyzji o opuszczeniu kraju ;)

Pt sty 09, 2015 12:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Watpie by byly chocby oryginalne.
Przedtem nie placilem podatkow i wiadomosci ogladalem jak program satyryczny. Pozniej zaczalem placic i przestalo byc smiesznie. :)

Pt sty 09, 2015 12:41 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Watpie by byly chocby oryginalne.
Przedtem nie placilem podatkow i wiadomosci ogladalem jak program satyryczny. Pozniej zaczalem placic i przestalo byc smiesznie. :)

Ja jestem właśnie na tym etapie co Ty, w Polsce trzymają mnie głównie rodzice oraz polska mowa...

N sty 11, 2015 5:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po opisie widze, ze zapomniales uwzglednic religii.

Cz sty 15, 2015 8:20 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Rozmawiałem z pewnym studentem niemieckim od trzech miesięcy mieszkającym w Polsce. Rodzice przed laty wyjechali z Polski, rozumiał wszystko, mówił w miarę poprawnie wewnętrznie był całkowicie Niemcem.

W pewnym momencie mówi : Polska jest 100 lat za Afryką !

Pytam: Aaa, w którym to miejscu ? :)

W marudzeniu i narzekaniu ! Jak sie tak nieustannie marudzi i narzeka to się źle nastawia człowiek i trudno coś dobrze zrobić, to nie jest europejskie!

Nic dodać, nic ująć, smutne i prawdziwe. Kiedy czytam i słyszę tego typu narzekania to mamy tylko obrzydzanie sobie kraju do potęgi. Jak można coś sensownego i dobrego wówczas zrobić ?
Popularne określenie: "W Polsce jest syf", to znaczy Somalia , Ukraina ?

Otóż warto odpowiedzieć sobie z czego to wynika. Na pewno z kompleksów polskim, kosmopolityzmu tkwiącego całe pokolenia, lecz nie tylko. Sensownie definiuje problem pewien bloger - "Dorosłe dzieci".

Rówieśnicy III RP dojrzewali w legendzie „pionierów kapitalizmu”, przepleconej płynącymi zza wielkiej wody historiami o milionerach z garaży, a później sukcesach twórców e-biznesów. Pierwszy raz od blisko 140 lat dorastało pokolenie, które miało szansę przełamać schemat, w którym marzenie o byciu milionerem dla Amerykanina realizuje się przez pomysł – biznes – sukces, dla Francuza przez spadek po bogatym wujku, a dla Polska przez sen o wygranej w totka. Problemem stała się jednak rażąca dysproporcja między faktycznymi możliwościami, a oczekiwaniami, sytuację dodatkowo skomplikowało też doktrynerstwo, które kazało kandydatom na polskich Gatesów, Zuckerbergów, czy Buffettów polec jeszcze przed rozpoczęciem właściwego wyścigu.

Sęk w tym, że Polacy zawsze marzyli o konsumpcji ponad stan. Chcieliśmy – i nadal chcemy, mieć wszystkie owoce trzech stuleci kapitalizmu - mając go wszystkiego u nas lat kilkadziesiąt, z dużymi przerwami i w koślawej formie. Mówienie o niskiej wydajności pracy, kosztochłonności państwa i gospodarki – to już doprawdy banały. W dodatku rówieśnicy III RP stosunkowo łatwo dają sobie wmówić, że te 25 lat jakie było, takie było, ale inaczej się nie dało, w sumie zrobiono wiele, więc nie ma co roztrząsać, tylko trzeba korzystać ze wspaniałych stworzonych możliwości. Część korzysta – i wyjeżdża tam, gdzie można się po prostu utrzymać, zamiast bajać o wielkich sukcesach. Nieliczni – korzystają, częściowo dzięki koneksjom i układom, często też jednak dzięki trafnej odpowiedzi na potrzeby wymagającego, a wątłego rodzimego rynku pracy. Reszta jednak porównuje aspiracje z obietnicami i możliwościami, dostrzegając w końcu, że coś tu chyba faktycznie nie gra...

Skoro w Polsce nie ma poziomu jak w np w Anglii, to po co mam tu być? Skoro państwo nie spełnia moich oczekiwań, nie daje mi tego czego chcę to wyjeżdżam. Pracując tam w Lidlu na pewno będzie trochę lepiej niż w polskim Lidlu. Reszta mnie nie interesuje "jest syf" i koniec. Fakt, że nie da się nagle zrobić tu Eldoradu jest wystarczającym usprawiedliwieniem. W ten sposób podcina się wszystko tu, lecz nikogo to obchodzi. Żyjemy w czasach kiedy zaspokojenia własnego Ja jest najważniejsze, jesteśmy europejczykami, są możliwości. Można tłumaczyć to rządem barierami, wydaje się jednak, że problem tkwi gdzie indziej.

Cz sty 22, 2015 11:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problem tkwi dokładnie tam. Ja wyjechałem, bo chcę normalnie żyć, a w Polsce byłem bardzo biedny. Po studiach zaoferowano mi pracę w laboratorium medycznym za 1200zł. Dziewczyna też po studiach zarabiała 800zł na rękę. Nie mieliśmy mieszkania, kredytu byśmy nie dostali. W Irlandii po 4 latach pracy praktycznie za najniższą krajową dostaliśmy kredyt na mieszkanie, którego rata, łącznie z wszystkimi opłatami (oprócz jedzenia) wynosi mniej niż wynajęcie takiego mieszkania. Gdybym miał cokolwiek w Polsce (chociażby szansę na kredyt), to bym nie wyjeżdżał. Ale mam nadzieję, że niedługo wrócę :)

Pt sty 23, 2015 12:18 am