Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 18, 2019 7:20 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Podręczny bank fragmentów i argumentów. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Podręczny bank fragmentów i argumentów.
Pomyślałem sobie: po co - zajmując tylko niepotrzebnie miejsce na serwerze - w kółko przytaczać te same zestawy cytatów, czy fragmenty wypowiedzi jeśli 'tutaj' można utworzyć coś w rodzaju podręcznego banku tych argumentów, w dyskusji podając tylko linki do nich. :-D

Cz gru 08, 2016 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Podręczny bank fragmentów i argumentów.
Też kiedyś myślałem o czyms takim, ale to nie wypali. W takim zbiorze powinny znaleźć się tylko te argumenty, które nie zostały jednoznacznie obalone.
Przyjdzie zaraz taki Yarpen albo inny sachcim i w cytacie o pogodzie wyczyta nieomylność papieża i jak mu udowodnisz że to żaden argument? :wink:

Cz gru 08, 2016 4:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Bóg sprawca wszystkiego we wszystkich:

1) Bóg nas tworzy
    wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. (Rodzaju 2:7)

2) Obdarza nas mądrością
    Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz [wiemy, że] ta możność nasza jest z Boga. (2 Koryntian 3:5)

Albowiem ja wam dam usta i mądrość, której nie będą mogli odeprzeć, ani się sprzeciwić wszyscy przeciwnicy wasi. (Łuk 21:15)

3) Wszystko co mamy, mamy od Niego
    Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał (1Kor 4:7)

Na to Jan odrzekł: «Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba. (Jan 3:27)

4) Jest sprawcą: i chcenia i działania
    Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą. (Filipian 2:13)

5) Jego Duch daje życie
    Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (Jana 6,63)

6) Bóg jest i działa
    Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. (Efezjan 4:6)

7) Napełnia wszystko wszelkimi sposobami
    który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami. (Efezjan 1,23)

8) Jest sprawcą wszystkiego we wszystkich
    różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. (1Koryntian 12,6)

Cz gru 08, 2016 4:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Też kiedyś myślałem o czyms takim, ale to nie wypali. W takim zbiorze powinny znaleźć się tylko te argumenty, które nie zostały jednoznacznie obalone.

Czyli dotyczące doktryny katolickiej, nie? Chciałem skromnie zauważyć, że całe forum zwie się Katolik, nieprawdaż? :-D

Cz gru 08, 2016 4:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@ Boro

Na początek wkleiłem fragmenty za tym, że Bóg totalnie nas tworzy. Nie wiem, czy znajdą się kontrargumenty do tego. Zresztą, po co by takie miały być i być bronione?
Zobaczymy więc. Jak zaatakują to my będziemy się bronić :D

Cz gru 08, 2016 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Czyli dotyczące doktryny katolickiej, nie?

Między innymi. Dyskusje na tym froncie są najbardziej emocjonalne a więc najmniej racjonalne. Najtrudniej wysublimować zbiór argumentów.
PeterW napisał(a):
Chciałem skromnie zauważyć, że całe forum zwie się Katolik, nieprawdaż?

No tak. I co?
Eli napisał(a):
Na początek wkleiłem fragmenty za tym, że Bóg totalnie nas tworzy. Nie wiem, czy znajdą się kontrargumenty do tego. Zresztą, po co by takie miały być i być bronione?

Podałeś dosyć podstawowe stwierdzenia, nad którymi rzadko toczą się dyskusje, więc i argumenty nie są specjalnie potrzebne.

Cz gru 08, 2016 4:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że mogą za to być przydatne pewne uniwersalne zasady dochodzenia do prawdy, niezależnie od zajmowanego stanowiska. To już dużo ułatwi. Na początek proponuję:

1.
Jedynym źródłem wiedzy jest obserwacja oraz analiza przy pomocy rozumu.

2.
Zarówno nasze zmysły i rozum są niedoskonałe, więc nasze poglądy zawsze mogą być błędne.

3. Najwyższe prawdopodobieństwo zbliżenia się do prawdy zapewnia metoda naukowa oraz zasady logiki i dialektyki. Jeśli dysponujemy kilkoma alternatywnymi wnioskami, za prawdziwy można przyjąć jedynie ten, który uzyskaliśmy w ten sposób.

4. Ponieważ nie jesteśmy w stanie obserwować oraz analizować wszystkich zjawisk jakie byśmy chcieli, konieczne jest komunikowanie się (używanie języka), oraz opieranie na obserwacjach innych osób.

5.
Język (jakikolwiek) jest niedoskonały i z natury rzeczy nieprecyzyjny. Każda wypowiedź tworzy kontekst, który posiada jakieś przesłanie. Użyte w tym celu słowa mają znaczenie drugorzędne. Wszystkie słowa, nawet te o wąskim znaczeniu, w zależności od kontekstu mogą znaczyć coś innego.

6. Wyjaśnienie dowolnego zjawiska polega na podaniu analogii do czegoś, co jest bezpośrednio obserwowalne i stanowi wspólne doświadczenie rozmówców, lub do innego zjawiska, które obaj rozmówcy rozumieją. Nie ma innego sposobu opisywania rzeczywistości jak posługiwanie się analogiami. Im bardziej ulotne ma być przesłanie, tym bardziej złożona musi być analogia.

7. Przekazana informacja powinna być zweryfikowana w podobny sposób jak obserwacja. Okoliczności przekazania tej informacji (w tym autorytet informatora) nie powinny mieć znaczenia.

Co o tym sądzicie?
Myślę, że warto byłoby również wypisać popularne błędy oraz wybiegi.

Cz gru 08, 2016 5:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
<edit> 7. Przekazana informacja powinna być zweryfikowana w podobny sposób jak obserwacja. Okoliczności przekazania tej informacji (w tym autorytet informatora) oraz liczba osób uznająca daną informację za prawdziwą, mogą stanowić przesłanki lecz nie dowody. Nie powinny być więc stosowane jako argumenty.

Cz gru 08, 2016 5:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):

Zobaczymy więc. Jak zaatakują to my będziemy się bronić :D

Sprawdzą jakość poglądów więc Ty będziesz się bronił? Przed fata morganą?

Cytuj:
Albowiem ja wam dam usta i mądrość, której nie będą mogli odeprzeć, ani się sprzeciwić wszyscy przeciwnicy wasi. (Łuk 21:15)

Skoro cytujesz fragmenty pisma, że Bóg nas tworzy i nas obdarza (wszystkich tworzy i wszystkich obdarza) i później, że wspomaga w zmaganiach z przeciwnikami, to niby skąd przeciwnicy? Co innego obdarzać a co innego przyjąć. Świat obdarza wszystkich swoim pięknem ale ktoś zwraca (uporczywie) uwagę na mały (i krzywy) palec u nogi i świat na to nic nie poradzi.

Cytuj:
Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą. (Filipian 2:13)

No chyba, że nie z moją wolą. Wtedy musiałby zrezygnować ze swojej woli a przecież to mniejsze może się oprzeć o większe a nie odwrotnie.

Cytuj:
1) Bóg nas tworzy
wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. (Rodzaju 2:7)

2) Obdarza nas mądrością
Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz [wiemy, że] ta możność nasza jest z Boga. (2 Koryntian 3:5)

3) Wszystko co mamy, mamy od Niego
Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał (1Kor 4:7)

Na to Jan odrzekł: «Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba. (Jan 3:27)

5) Jego Duch daje życie
Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (Jana 6,63)

6) Bóg jest i działa
Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. (Efezjan 4:6)

7) Napełnia wszystko wszelkimi sposobami
który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami. (Efezjan 1,23)

8) Jest sprawcą wszystkiego we wszystkich
różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. (1Koryntian 12,6)

Życie nie jedno ma imię, chcenie i działanie nie jedną intencję, w końcu nie wszystko co składa się na życie, chcenie i działanie ma wartość, w sensie nie wszystko jest prawdziwe, ale coś jest prawdziwe.

Cz gru 08, 2016 5:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Sprawdzą jakość poglądów więc Ty będziesz się bronił? Przed fata morganą?

Przed ich – no bo jakże inaczej – pośrednimi wnioskami w drodze do poznania, kiedyś tam, ostatecznych i właściwych.

Cytuj:
Skoro cytujesz fragmenty pisma, że Bóg nas tworzy i nas obdarza (wszystkich tworzy i wszystkich obdarza) i później, że wspomaga w zmaganiach z przeciwnikami, to niby skąd przeciwnicy?

Z tego samego Źródła co zwolennicy. Z Pełni/Absolutu, który definiuje, a następnie – jak to przyjmujemy w ramach Stworzenia – personifikuje wszystkie idee. Definiuje, stawia naprzeciwko i, konfrontując, przez jedne umacnia dobro drugich.

Cytuj:
No chyba, że nie z moją wolą. Wtedy musiałby zrezygnować ze swojej woli a przecież to mniejsze może się oprzeć o większe a nie odwrotnie.

Twoja wola jest wcześniej Jego wolą a to znaczy, że nie ma czegoś takiego jak Twoja wola.

Cytuj:
Życie nie jedno ma imię, chcenie i działanie nie jedną intencję, w końcu nie wszystko co składa się na życie, chcenie i działanie ma wartość, w sensie nie wszystko jest prawdziwe, ale coś jest prawdziwe.

Rzecz w tym, że nie wszystko mając wartość, musi (mimo to) być obecne i uczestniczyć w dokonaniu, w którym musi dokonać się wszystko. W najdrobniejszych szczegółach i relacjach musi się dokonać dzieło zbawienia, którego nie można będzie zakwestionować jako „niekompletne”.

Cz gru 08, 2016 7:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Podałeś dosyć podstawowe stwierdzenia, nad którymi rzadko toczą się dyskusje, więc i argumenty nie są specjalnie potrzebne.

Rzadko toczą się dyskusje gdyż przyjmując automatycznie podane przez Kościoły gotowce nie zdawaliśmy sobie raczej sprawy ile w relacji dogmat-Biblia kryje się 'ścian' nie do przebicia. Nie umiemy wciąż wyjaśnić Boga i Jego Dzieła. Zatem, powinniśmy się może dokładniej pochylić nad 'oczywistościami' Pisma.

Cz gru 08, 2016 7:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Rzecz w tym, że nie wszystko mając wartość, musi (mimo to) być obecne i uczestniczyć w dokonaniu, w którym musi dokonać się wszystko. W najdrobniejszych szczegółach i relacjach musi się dokonać dzieło zbawienia, którego nie można będzie zakwestionować jako „niekompletne”.
No ale jak musi skoro wystarczy, że człowiek pojmie jaka jest rzeczywista wartość i to co jej nie ma się rozpuszcza. No to co to za obecność? Ano taka warunkowana chceniem człowieka. Można też powiedzieć, że nie chceniem ale znowu człowieka.

Cytuj:
Twoja wola jest wcześniej Jego wolą a to znaczy, że nie ma czegoś takiego jak Twoja wola.
No ale przecież nie każda wola!!! Tylko ta zgodna z Jego wolą. Wydawało by się, że to bardzo proste zagadnienie.

Cytuj:
Z tego samego Źródła co zwolennicy. Z Pełni/Absolutu, który definiuje, a następnie – jak to przyjmujemy w ramach Stworzenia – personifikuje wszystkie idee. Definiuje, stawia naprzeciwko i, konfrontując, przez jedne umacnia dobro drugich.
Coż można tutaj przedstawić wiele alternatywnych narracji, np.: 1) Atrybutem Absolutu jest dobra wola bez negatywnego odpowiednika. 2) W naszym świecie wszystko ma swoje dwie strony. 3) Nasz świat nie jest Absolutem. 4) Tym niemniej w świecie jest obecne owo pierwotne, absolutne dobro a człowiek może sobie je przyswoić przyswajając siebie jemu, przy czym skoro mowa o odniesieniu do absolutnego dobra to należy założyć, że ono pierwsze "szuka" człowieka.

Cz gru 08, 2016 10:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
No ale jak musi skoro wystarczy, że człowiek pojmie jaka jest rzeczywista wartość i to co jej nie ma się rozpuszcza. No to co to za obecność? Ano taka warunkowana chceniem człowieka. Można też powiedzieć, że nie chceniem ale znowu człowieka.

Rzecz w tym, że człowiek, to czym są prawdziwe wartości, może – jeśli na tym etapie rozmawiamy, że to „człowiek może” – pojąć podczas konfrontacji tychże z pseudowartościami. W każdym z nas, indywidualnie dokonuje się to na płaszczyźnie ciało – duch. Dogadzając bowiem namiętnościom ciała zabijamy ducha i odwrotnie. Te relacje przenoszą się oczywiście na świat w którym żyjemy. Jest on płaszczyzną kreowaną przez nas jak i na nas oddziałującą.
I właśnie: to, co jest 'światowym' chceniem człowiekanajczęściej kończy się niesmakiem zmieniając się w niechcenie. Na tym też polega zbawienie: aby jak najwięcej tych, 'wychodzących' z ciała chceń zmieniło się w niechcenie.
Cytuj:
No ale przecież nie każda wola!!! Tylko ta zgodna z Jego wolą. Wydawało by się, że to bardzo proste zagadnienie.

Ale co jest zgodne z Jego wolą, potrafisz zdefiniować? Bóg jest miłością, która wybacza a Jego pragnieniem jest zbawić wszystkich ludzi czyniąc to poprzez takie... znaki, jak:
    - przeznaczenie (zanim świat powstał) na Odkupiciela swego Syna i posłanie Go na krzyż aby, przez zmartwychwstanie, zbawić świat od śmierci – to Jego wola
    - oddanie, wzorowej, jak się wydaje, rodziny Hioba, w ręce szatana po to aby (podtrzymując progresję: z ciała ku duchowi) Hiob na końcu powiedział: Dotąd Cię znałem ze słyszenia, obecnie ujrzałem Cię wzrokiem, - to z Jego woli
    - prawym rodzicom dając ułomnego potomka aby przez niego objawić swe sprawy - i to również Jego wola
    - powołując faraona i utwardzając jego serca po to aby na nim okazać swą moc.* - to z Jego woli
    - tym w końcu że komu chce okazuje miłosierdzie a kogo chce czyni zatwardziałym – to też jest Jego wolą**

Rzeczy dzieją się w... obrazie/teatrze w którym, podobnie jak syn marnotrawny, tracimy tylko drogie szaty i część majątku. Zyskujemy natomiast to co najcenniejsze: odzyskujemy siebie jako tych, którzy osiągną skarby nieporównywalne z tymi kilkoma, jedzonymi przez mole szmatami i groszakami w... dziurawej kieszeni.
Cytuj:
Coż można tutaj przedstawić wiele alternatywnych narracji, np.: 1) Atrybutem Absolutu jest dobra wola bez negatywnego odpowiednika. 2) W naszym świecie wszystko ma swoje dwie strony. 3) Nasz świat nie jest Absolutem. 4) Tym niemniej w świecie jest obecne owo pierwotne, absolutne dobro a człowiek może sobie je przyswoić przyswajając siebie jemu, przy czym skoro mowa o odniesieniu do absolutnego dobra to należy założyć, że ono pierwsze "szuka" człowieka.

Wszechwiedzący Absolut, z samej definicji, jest bytem określającym wszystkie idee. Dobro jest rozpoznawalne na tle swego przeciwieństwa. Nie może, według mnie, istnieć 'jedna, pozytywna strona' Absolutu. Pozytywizm natomiast objawia się w Jego postawie. Będąc kumulacją wszelkich wartości działa w sposób aby: syna marnotrawnego nie wyrzec się, lub unicestwić, lecz aby go odmienić i, ożywionego, przywrócić rodzinie/Pełni.
---------------------
*14 Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? Żadną miarą! 15 Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję 16 [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. Rzym 9:14-17
**18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. Rzym 9:18

Pt gru 09, 2016 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Na tym też polega zbawienie: aby jak najwięcej tych, 'wychodzących' z ciała chceń zmieniło się w niechcenie.
Zabawne jest to, że "wychodzące z ciała chcenia" można określić chce mi się, samo się chce(!!!), jest uwarunkowane biologią, nawykami, czy czym tam jeszcze. Natomiast "nie-chcenie" jest chceniem do kwadratu, radykalnym chceniem.

Cytuj:
Wszechwiedzący Absolut, z samej definicji, jest bytem określającym wszystkie idee. Dobro jest rozpoznawalne na tle swego przeciwieństwa. Nie może, według mnie, istnieć 'jedna, pozytywna strona' Absolutu. Pozytywizm natomiast objawia się w Jego postawie. Będąc kumulacją wszelkich wartości działa w sposób aby: syna marnotrawnego nie wyrzec się, lub unicestwić, lecz aby go odmienić i, ożywionego, przywrócić rodzinie/Pełni.
Skoro zbawieniem jest nie-chcieć niczego dla siebie, to za tym założeniem musi być ukryte następne, mianowicie takie, że w takim przypadku Absolut musi chcieć dla takiego Ciebie tego samego co dla siebie, musi chcieć za Ciebie. W tym przypadku istnieje wyłącznie jedna pozytywna strona Absolutu. W innych przypadkach - jak piszesz - Absolut "odmienia i ożywia". Inaczej mówiąc wobec jednych oddaje sprawiedliwość wobec innych okazuje miłosierdzie. No i mamy drugą pozytywną stronę Absolutu :D

Pt gru 09, 2016 7:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Zabawne jest to, że "wychodzące z ciała chcenia" można określić chce mi się, samo się chce(!!!), jest uwarunkowane biologią, nawykami, czy czym tam jeszcze. Natomiast "nie-chcenie" jest chceniem do kwadratu, radykalnym chceniem.

I dobrze, że jest mocniejsze od chcenia z którego jako radykalne (nie)chcenie się wywodzi. To bowiem kierunkuje ewolucję w stronę zupełnego zatracenia, wynikłego z namiętności ciała, chcenia i odnalezienie się w rzeczywistości duchowej w której skarby są wieczne i nieporównywalne z obecnymi.

Cytuj:
Skoro zbawieniem jest nie-chcieć niczego dla siebie, to za tym założeniem musi być ukryte następne, mianowicie takie, że w takim przypadku Absolut musi chcieć dla takiego Ciebie tego samego co dla siebie, musi chcieć za Ciebie. W tym przypadku istnieje wyłącznie jedna pozytywna strona Absolutu. W innych przypadkach - jak piszesz - Absolut "odmienia i ożywia". Inaczej mówiąc wobec jednych oddaje sprawiedliwość wobec innych okazuje miłosierdzie. No i mamy drugą pozytywną stronę Absolutu

Jeśli Absolut wie co wybrać to musi mieć dostęp do wszystkich opcji. Jest, jak wspomniałem wcześniej, pozytywny w swej postawie ale nie może nie wiedzieć dlaczego akurat tak a nie inaczej ma wybrać i postąpić. Druga rzecz, że przez „wszystko” będąc tworzony/dopełniany i dzięki owemu „wszystkiemu” funkcjonując nie może jakiejkolwiek idei uważać za wrogą. „Wszystko” jest treścią na której dokonuje właściwego działania. Działania korzystnego dla siebie i dla mnie, który jest Jego robotnikiem w tym procesie.

Pt gru 09, 2016 8:17 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona