Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 24, 2020 11:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedniego 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedniego
dla zbędnego urzędnika pozwolenia? Dlaczego żeby kupić lek trzeba dostać najpierw pozwolenie na kupno? Przecież to jest uwłaczające godności, poza tym utrudnia leczenie.
Czy może ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest i mało kto widzi w tym coś złego?

Cz lut 21, 2019 2:26 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Państwo ustala obowiązki wobec obywatela. Zdrowie społeczeństwa jest przedmiotem troski państwa. Czyni to na polu profilaktyki (tańsze) i powierzenia zdrowia swych obywateli przygotowanym merytorycznie kadrom. W sprawach chorób przewlekłych są adnotacje w dokumentacji pacjenta i wystarczy podejść do okienka rejestracji i zostawić prośbę o receptę. Są to leki zwykle refundowane, więc i państwo przejmuje tu funkcję opiekuńczą. Jeśli podejdziemy do tego od strony godności, nalezy zdefioniować co się przez to rozumie. Oddanie się innym ludziom po operacji/udarze/etc, bo samemu nie można się ruszyć odziera człowieka z poczucia godności. Opiekujący się pacjentem widzą jednak swoją powinność i rozumieją niekomfortową sytuację pacjenta.

Każdy lek wywołuje działania niepożądane, więc o używaniu powinien decydować lekarz. Leki wchodzą ze sobą w interakcje, więc znów powinien decydować ktoś kto ma wiedzę.

Cz lut 21, 2019 11:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
To jest czysty marksizm. Niektórzy uważają, że mają prawo decydowania za innych co jest dla nich dobre i zmuszania do przestrzegania tych zaleceń. Jeśli ktoś się wychował w niewoli to jej nie widzi i będzie powtarzał zawiłe teorie o tym jak to państwo o niego dba. Jedyne farmaceutyki, które powinny być na receptę to antybiotyki.

Cz lut 21, 2019 11:51 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiedziałem, że mamy lekarzy na forum. Rozumiem, że leki na serce, na cukrzyce, nerki powinny być dostępne dla każdego i pewnie żadna diagnostyka u lekarza też nie jest potrzebna?

Cz lut 21, 2019 12:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Państwa są budowane różnie. Fundamentem może być naród lub obywatel. Wybór obywatela to może być jedynie wybór innej struktury państwa, więc zmiana miejsca zamieszkania; nic więcej jako członek społeczeństwa nie możesz. Nie masz też wpływu na aparat prawny.
Psychotropy powinny być bez recepty? Tu nawet nie wolno dawać recept długoterminowych wszystkim pacjentom. Leki specjalistyczne też? Bo kumplowi pomogły? Nawet witamina B1, ta która jest na receptę powinna być przyjmwana ze względów medycznych a nie dlatego że ktoś tak chce. Bez recepty może kupić o innej zawartości składnika aktywnego.

Ludziom się zwykle tylko wydaje, że wiedzą...bo w internetach napisali. Wiedza dotycząca profilaktyki zdrowotnej jest na niskim poziomie.A leczyć mają się sami? Nawet w buszu zajmował się tym szaman.

Cz lut 21, 2019 12:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Psychotropy powinny być bez recepty? Tu nawet nie wolno dawać recept długoterminowych wszystkim pacjentom. Leki specjalistyczne też? Bo kumplowi pomogły? Nawet witamina B1, ta która jest na receptę powinna być przyjmwana ze względów medycznych a nie dlatego że ktoś tak chce.

A dlaczego nie wydawać pozwoleń na kupienie karnetu na siłownie? Przecież nieumiejętne ćwiczenia przynoszą więcej szkody niż pożytku? Potrafisz podać rozsądny argument?
Kto ma prawo decydować co jest dla mnie najlepsze i kto mu takie prawo nadał?
merss napisał(a):
Ludziom się zwykle tylko wydaje, że wiedzą...bo w internetach napisali. Wiedza dotycząca profilaktyki zdrowotnej jest na niskim poziomie.A leczyć mają się sami? Nawet w buszu zajmował się tym szaman.

Tak samo Tobie wiele rzeczy się tylko wydaje, ale jesteś wolnym człowiekiem i masz do tego prawo. Może mi się wydawać, że studiowanie politologii lub europeistyki to świetny pomysł i że otworzy mi to drzwi do kariery, bo w internetach napisali albo kolega był zadowolony. Wony człowiek jest sam odpowiedzialny za swoje decyzje. Jeśli jest za nie odpowiedzialny ktoś inny, to człowiek nie jest wtedy wolny. Za totalitarnym systemem zapewne przemawiają pewne argumenty, ale przynajmniej nazywajmy rzeczy po imieniu.

Cz lut 21, 2019 12:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To też wiedza, by umieć korzystać z silowni. Studentów medycyny najpierw przebadano (przymus) a potem dopuszczono do ćwiczeń siłowych. A chodzilo jedynie o zawody w kajakarstwie. Niektórzy po badaniach sami zrezygnowali, bo zobaczyli możliwe odległe konsekwencje. Nie dla wszystkich więc ta przyjemność. A karnety to zniżki, czyli czysty marketing. Wszyscy mogą korzystać i będą silni i zdrowi! Bzdura. O drugiej stronie medalu w sporcie się milczy. O łączeniu tabletek anty- ze środkami dopingującymi również. Do opinii publicznej przedostaje się informacja o śmierci zawodniczki z powodu zakrzepicy.

Skojarzenia nie są analogiami. Nikomu nie można zabronić ćpać/ być lekomanem, tyle, że on potem zgłasza się po pomoc, bezpłatnej oczekuje. Tak wygląda dbałość przeciętnego człowieka o swe zdrowie. Nikomu nie można zabronić korzystać z aptek internetowych. Po prostu ludzie głupi byli, są i będą. Najgorsze, że potem stają się najbardziej roszczeniowymi jak już zmarnują na własny rachunek swe zdrowie.
Nie zaproponujesz logicznego ciągu. A sprowadzaj sobie leki z aptek internetowych. Ty chcesz jednak przymusić innych do tego, by spełniali twe zachcianki. Nazywamy to roszczeniowością. Wolność to ponoszenie konsekwencji za głupotę. Niestety zostawienie leczenia w rękach obywatela to utopia. Ja chcialabym płatnej służby zdrowia, ale to propozycja dla etit mądrościowych, nawet nie intelektualnych.

Zdrowie jest zbyt kruche i zbyt kosztowne są konsekwencje leczenia, by oddać to w ręce laika. Wielkie korporacje prowadzą ustawicznie szkolenia dotyczące profilaktyki zdrowotnej, bo znają konsekwencje chorowania swych pracowników. Nawet w zakresie zdrowia psychicznego prowadzi się szkolenia. Wydajny jest tylko zdrowy człowiek.

Lekarze też nie leczą się sami. Nie mogą czasem nawet wypisywać recept poza szpitalem czy ośrdkiem zdrowia, w którym pracują. Prawo dotyczy wszystkich.

A kto zabrania leczenia się samemu? Nie ma takiego przymusu poza psychozami, gdzie człowiek staje się niebezpieczny dla otoczenia. Apteki internetowe są dostępne.
Są choroby zakaźne i tu kończy się wolność i samoleczenie. Ktoś musi czuwać nad głupotą ludzką.

Cz lut 21, 2019 12:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Można reprezentować jeden z dwóch światopoglądów. W pierwszym ludzie są wolni, czyli mają prawo do decydowania o sobie nawet jeśli nie podejmują mądrych decyzji i ponoszą pełne konsekwencję swoich wyborów. W drugim, który Ty reprezentujesz, ludzie nie są wolni, czyli ktoś decyduje za nich oraz ktoś bierze za nich odpowiedzialność. Spektrum braku wolności jest szerokie. Można przyłożyć komuś pistolet do głowy, lub tylko wywierać naciski, nakładać kary, utrudniać dostęp itp. O tym które podejście jest lepsze, można by długo dyskutować, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ nikt nie dał ani mnie ani Tobie, ani nawet politykom moralnego prawa do decydowania co jest dla mnie dobre i zmuszania mnie do danych decyzji.

To Ty nie potrafisz wskazać logicznego ciągu, ponieważ idąc Twoim tokiem rozumowania należałoby wydawać specjalne pozwolenia na wszystko co może zostać niewłaściwie wykorzystane i regulować również sprzedaż rafinowanego cukru, soli, niesteroidowych leków przeciwzapalnym, zakazać sportów ekstremalnych, przygodnego seksu i głośnego słuchania muzyki, jak również wprowadzić minimalny dzienny dystans, który każdy musi codziennie obowiązkowo przespacerować. Może jeszcze zabronić stresujących zawodów? To przecież właśnie z powyższych powodów ludzie najczęściej zgłaszają się do lekarza i marnują publiczne pieniądze z własnej głupoty.

Albo decydujemy się na publiczną służbę zdrowia dostępną dla każdego niezależnie od poziomu głupoty, albo robimy ją prywatną, za czym ja optuję.
Rozwiązanie w którym chcemy mieć publiczne szpitale ale jednocześnie kontrolować zachowanie ludzi może prowadzić jedynie do totalitaryzmu albo do braku konsekwencji, który może chroni tych najgłupszych, ale szkodzi całej reszcie.

Cz lut 21, 2019 1:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W aptece kupujesz różne preparaty, z definicji aktywne biochemicznie. Kupujesz taki preparat w dobrej wierze, że Cię uleczy, tak jak panią Zosię spod trójki i pana Kazia spod ósemki. Też ich kłuło w boku i mięli chrypkę. Im ten preparat pomógł i owszem, ale u Ciebie rozregulował kompletnie organizm. Bo nie doinformowałeś się, że te kłucia i chrypka były z spowodowane kompletnie czym innym niż u Ciebie, ponadto oprócz tego leku przyjmowali jeszcze inny, osłonowy, ale o którym Ci nie powiedzieli, bo nawet nie wiedzieli do czego to.
Poszedłeś się wyleczyć, wydałeś kasę i jesteś bardziej chory, być może już na skraju życia i śmierci. Kto zawinił? Przecież chciałeś się wyleczyć. Zapomniałeś jedynie że jak zażyczyłeś sobie to lekarstwo, aptekarka Cię przestrzegła (nie mogła Ci nie wydać), ale Ty to olałeś, bo co ona tam wie, wszak Zośka i Kazik są zdrowi.
Ty może jeszcze i rzeczywiście odpowiadasz za siebie. A co jeśli kupujesz ten lek dla kogoś? Dla swojego dziecka, dla starych rodziców? Jakby co, to pozwiesz producenta?

Cz lut 21, 2019 2:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
ŚH. Reszta, jak sama nazwa wslazuje to elity. Muszą robić swoje i znosić glupotę wielu. Tak biblijnie ustawiony jest też podział ludzi. Wszędzie dualizm. A roszczeniowcy to zwykle optuja za swoja definicją wolności - w teorii obowiązuje złota zasada etyczna i wolność w każdym przemówieniu i na każdy temat, w praktyce narcyzm. Nie daj boże dotknąć ich osobiście, reagują kwileniem. Przerobione doświadczalnie, nie tylko teoretycznie.

Tak więc, dla dobra wielu trzeba wszystkich traktować jak dzieci. Nie odbieram tego jak zamachu na swoją wolność czy godność. Przyjmuję ograniczenia wynikające z konieczności połącznie sprzecznych postaw ludzi. Idę do lekarza i proszę o receptę na konkretny preparat. Tyle, że utratę zdrowia mam zaplanowaną na nieokreślone jutro. Jeśli nagle nie umrę, mam jak w banku zaplanowaną utratę zdrowia, biblijnie też. Mogę się więc dziś wymądrzać. Są ludzie chorzy bez wkładu własnego. Chrześcijaństwo to bycie dla innych, więc także przyjęcie ograniczeń. Wolność jest pojmowana jako do- a nie liberalne od-. Inna definicja wolności skutkuje także rozwiązaniami prawnymi.

Nie odniosłam się do konieczności diagnozowania. To sprawa lekarzy. Tak jak i sprawa budowlańców, by wieżowiec funkcjonował. Kwiaty w ogódku to sprawa amatorów. Nic zlego się nie stanie, gdy odmianę heterozyjną zaczniesz uprawiać jak populacyjną, bez potrzeby wymiany materiału nasiennego. Ludzkie zdrowie to nie uprawa kwiatków.

Cz lut 21, 2019 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
W aptece kupujesz różne preparaty, z definicji aktywne biochemicznie. Kupujesz taki preparat w dobrej wierze, że Cię uleczy, tak jak panią Zosię spod trójki i pana Kazia spod ósemki. Też ich kłuło w boku i mięli chrypkę. Im ten preparat pomógł i owszem, ale u Ciebie rozregulował kompletnie organizm. Bo nie doinformowałeś się, że te kłucia i chrypka były z spowodowane kompletnie czym innym niż u Ciebie, ponadto oprócz tego leku przyjmowali jeszcze inny, osłonowy, ale o którym Ci nie powiedzieli, bo nawet nie wiedzieli do czego to.
Poszedłeś się wyleczyć, wydałeś kasę i jesteś bardziej chory, być może już na skraju życia i śmierci. Kto zawinił? Przecież chciałeś się wyleczyć. Zapomniałeś jedynie że jak zażyczyłeś sobie to lekarstwo, aptekarka Cię przestrzegła (nie mogła Ci nie wydać), ale Ty to olałeś, bo co ona tam wie, wszak Zośka i Kazik są zdrowi.
Ty może jeszcze i rzeczywiście odpowiadasz za siebie. A co jeśli kupujesz ten lek dla kogoś? Dla swojego dziecka, dla starych rodziców? Jakby co, to pozwiesz producenta?

Co Ty chcesz właściwie udowodnić? Że przed przyjęciem leku warto skonsultować się z lekarzem? Nie sposób się nie zgodzić.
Kto jest jednak odpowiedzialny za mnie, moje dzieci oraz starych rodziców? Ja czy urzędnicy? Każda próba ochrony ludzi przed ich własną głupotą jest pogwałceniem ich prawa do decydowania o sobie. Nikt nikomu takiego prawa nie nadał. Jeśli się nie zgadzasz, to napisz kto je nadał, komu i na jakiej podstawie?
merss napisał(a):
Tak więc, dla dobra wielu trzeba wszystkich traktować jak dzieci.

Nietzsche uważał podobnie. Wąska elita - nadludzie mają prawo do traktowania pozostałych jak dzieci i dyktowania im jak mają żyć. Czym Twoja opinia jest różna od jego?
merss napisał(a):
Wolność jest pojmowana jako do- a nie liberalne od-. Inna definicja wolności skutkuje także rozwiązaniami prawnymi.

Do może być prawo. Np. prawo do opieki lekarza i konsultacji. Inaczej dochodzimy do paradoksów.

Odpowiedz na to samo pytanie, które postawiłem Peterowi. Na jakiej podstawie ktoś ma moralne prawo do zmuszania mnie żebym podejmował takie decyzje, jakie według niego są rozsądne? Na tym opiera się cały problem.

Cz lut 21, 2019 2:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Co Ty chcesz właściwie udowodnić? Że przed przyjęciem leku warto skonsultować się z lekarzem? Nie sposób się nie zgodzić.
Kto jest jednak odpowiedzialny za mnie, moje dzieci oraz starych rodziców? Ja czy urzędnicy?

No dobra - Ty jesteś odpowiedzialny. Jak dziecko lub rodzic umrze, albo chociażby przez ten lek bardziej rozchoruje? Pójdziesz siedzieć, czy może zwalisz na aptekarza że Ci nie odradził, albo na producenta że wyprodukował coś co nie leczy, a truje? Może byłoby dobrze, gdybyś nie pomylił nazwy leku (czasem może to być jedna czy dwie literki zamienione w nazwie)? Aptekarz sprzedał bo przecież musi Ci sprzedać to co sobie życzysz.

Skoro mają wszyscy dostęp do leków, także niebezpiecznych, to co z dzieciakami, które przez swoją dziecięcą głupotę kupią i zażyją? Co z upośledzonymi umysłowo? Co z tymi co planują kogoś otruć?
Trucizny też nie są w wolnym obrocie.

Cz lut 21, 2019 3:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Odpowiedz na to samo pytanie, które postawiłem Peterowi. Na jakiej podstawie ktoś ma moralne prawo do zmuszania mnie żebym podejmował takie decyzje, jakie według niego są rozsądne? Na tym opiera się cały problem.

Prawo przejęło funkcję moralności i nie dopuszcza moralności jako możliwości wyboru. Państwo, poprzez rozwiązania prawne, określa na co ma wpływ a co pozostaje moralnym wyborem. Mamy tu czasem do czynienia ze sprzecznością interesów lekarzy i pacjentów. Rozstrzyga to prawo lub moralność. Może być konflkikt sumienia i lekarz nie chce abortować, ale prawo go przymusza, bo prawa pacjenta stoją ponad moralnością lekarza.
Nie masz obowiązku podejmować leczenia. Tak stanowi prawo. Masz wybór i możez kupować każdy specyfik medyczny w internecie. Masz obowiązek prawny dbania o zdrowie dziecka, ale jest to też ograniczone, bo o interesie dziecka chce decydować państwo -> w przypadku odmowy rodziców na transfuzję krwi u dziecka, decyduje sąd.

Cz lut 21, 2019 3:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
No dobra - Ty jesteś odpowiedzialny. Jak dziecko lub rodzic umrze, albo chociażby przez ten lek bardziej rozchoruje? Pójdziesz siedzieć, czy może zwalisz na aptekarza że Ci nie odradził, albo na producenta że wyprodukował coś co nie leczy, a truje?

Jeśli producent wyprodukował wadliwy produkt, to oczywiście na producenta. Jeśli produkt działa tak, jak powinien a ja go nieodpowiedzialnie użyłem, to mogę mieć pretensje tylko do siebie. Co do aptekarza, to do jego obowiązków powinno oczywiście należeć ostrzeganie przed konsekwencjami zażywania danego leku oraz upewnienie się, że pacjent dostał to, co miał na myśli.
PeterW napisał(a):
Skoro mają wszyscy dostęp do leków, także niebezpiecznych, to co z dzieciakami, które przez swoją dziecięcą głupotę kupią i zażyją?

Rozmawiamy o osobach dorosłych. Dostęp dzieci zarówno do leków jak i alkoholu, petard, broni i wielu innych rzeczy, powinien być oczywiście ograniczony.
PeterW napisał(a):
Co z upośledzonymi umysłowo?

Jeśli są ubezwłasnowolnieni to to samo co z dziećmi.
PeterW napisał(a):
Co z tymi co planują kogoś otruć?
Trucizny też nie są w wolnym obrocie.

Niektóre nie są, niektóre są. W każdym supermarkecie można kupić o wiele groźniejsze trucizny niż większość leków na receptę. Niemniej jednak jeśli w aptece byłby sprzedawany jakiś wyjątkowo niebezpieczny środek, który w łatwo sposób mógłby być użyty do otrucia kogoś, to oczywiście również nie powinien być sprzedawany bez recepty.

Czy odpowiesz na moje pytanie? To samo które zadałem merss.

Cz lut 21, 2019 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Niemniej jednak jeśli w aptece byłby sprzedawany jakiś wyjątkowo niebezpieczny środek, który w łatwo sposób mógłby być użyty do otrucia kogoś, to oczywiście również nie powinien być sprzedawany bez recepty.
.

No to już samo sobie odpowiedziałeś , bo w gruncie rzeczy większość albo przynajmniej znaczna część jest w istocie takimi substancjami.

Recepta na lek niczym niczyjej wolności nie ogranicza. Nawet w systemie całkowicie prywatnym nie znikłaby.

Cz lut 21, 2019 3:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona