Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 13, 2020 12:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 455 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 31  Następna strona
 Koronawirus - teorie spiskowe 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Koronawirus - teorie spiskowe
Wobec tego poproszę o zacytowanie nakazu Chrystusa, w którym wprowadza obowiązek uczestnictwa w Mszy Świętej i przyjęcia Komunii Świętej w czasie Triduum lub okresu wielkanocnego.

So kwi 18, 2020 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
O ile się orientuję, Pismo Święte Nowego Testamentu należy do źródeł wiary katolickiej.
Zatem proszę o zacytowanie fragmentu Biblii, który mówi o obowiązku przyjmowania Komunii Świętej w czasie Wielkanocnym. Albo nawet w niedzielę.

Może przy tym jakiś pomysł, po co wprowadzano by wówczas mówiące o tym przykazanie kościelne? ;)

Przy okazji: nie odpowiedział mi Pan o osoby, które, będąc chore, nie idą na Mszę Świętą (w czasie, kiedy nie było epidemii).

So kwi 18, 2020 2:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Biblijną podstawę obowiazku uczestnictwa w Ofierze i przyjęcia Ciała Chrystusa na Wielkanoc już podałem.

Barney napisał(a):
Przy okazji: nie odpowiedział mi Pan o osoby, które, będąc chore, nie idą na Mszę Świętą (w czasie, kiedy nie było epidemii).

"Dyspensy" od uczestnicrwa w Ofierze i Eucharystii na Wielkanoc nie były dla chorych tylko dla wszystkich.

So kwi 18, 2020 3:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Biblijną podstawę obowiazku uczestnictwa w Ofierze i przyjęcia Ciała Chrystusa na Wielkanoc już podałem.

We fragmentach, które przywołałeś, nie ma ani słowa o tym, że spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa obowiązkowo ma się odbyć w czasie Triduum lub okresu wielkanocnego. Prosimy o fragment Biblii, w którym taki nakaz zapisano, a nie w który usiłujesz go wtłoczyć.

So kwi 18, 2020 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Nie. We fragmencie nie ma nic ani o Wielkanocy, ani o Triduum.
Zatem proszę szukac dalej.

Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):

"Dyspensy" od uczestnicrwa w Ofierze i Eucharystii na Wielkanoc nie były dla chorych tylko dla wszystkich.
Nieistotne - obie sytuacje są w kontekście zdrowia. Jesli uczestnictwo należy bezwzględnie przedkładać nad zdrowie, to powinny - wg Pańskiej "logiki" - pójść na Mszę Świętą.
Tym bardziej, że podczas epidemii sytuacja jest jeszcze bardziej napięta - przyjście jest zagrożeniem nie tylko wobec zdrowia i życia przychodzącego, ale dla społeczeństwa w ogóle.

So kwi 18, 2020 3:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja się nie będe bawił w talmudyzm jak wy Panowie i dlatego dla mnie jest oczywiste, że skoro nakazał czynić TO na swoją pamiątkę, to czyni się TO zwłaszcza w ten okres (tak jak każdą rocznicę upamiętnia się w ten dzień roku).
A ponieważ Eucharystia została ustanowiona w Triduum (przez ostanią wieczerzę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa) to wypełnianie tego bezwzględnego nakazu Zbawiciela ma się odbywać zwłaszcza w Triduum. Tak samo jak post w Wielki Piątek nie jest tylko z nakazu Kościoła, tylko nakazem samego Chrystusa ("Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.") tak samo spożywanie Ciała musi być dokonywane przynajmniej w okresie, w którym to nakazał.

Żaden biskup nie ma prawa dać "dyspensy" od dogmatu ani od nieomylnych nakazów i prawd wiary od samego Jezusa Chrystusa, które dogmatami nie zostały ogłoszne. Właśnie z tego powodu nie zostały ogłoszone, że są tak oczywiste.

Absolutną prawdą wiary nie będącą ogłoszoną dogmatem jest np, że Objawienie skończyło się wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła. I biskup nie może dać na to dyspensy (np na objawienia prywatne podające "nowe" prawdy wiary).

"Tak nadszedł dzień Przaśników, w którym należało ofiarować Paschę."

So kwi 18, 2020 4:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tyle, że to są prawdy wiary wespecjanizmu, a one katolików nie obowiązują, bo my wyznajemy prawdy wiary podawane przez Kościół katolicki, a nie Wespecjana. :)

So kwi 18, 2020 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tyle, że to są prawdy wiary wespecjanizmu, a one katolików nie obowiązują, bo my wyznajemy prawdy wiary podawane przez Kościół katolicki, a nie Wespecjana. :)

Waszą "prawdą wiary" jest że spełnienie Wielkanocnego obowiązku uczestnictwa w Ofierze i przyjęciu Komunii jest łamaniem V przykazania.

So kwi 18, 2020 5:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I znowu ucieczka od niewygodnej kwestii, że zarówno Chrystus, jak i Jego Kościół, nie naucza na temat przyjmowania Komunii Świętej w czasie Triduum i okresie wielkanocnym tego, co tutaj głosisz. Przykro mi, ale nie zmienisz smutnej prawdy, że jesteś wyznawcą wymyślonej przez siebie religii, a nie katolicyzmu.

So kwi 18, 2020 5:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Pozwolę sobie przywołać wypowiedź przełożonego Bractwa Piusa X w Polsce, ks. K. Stehlina. Jest do odsłuchania gdzieś na YT w mn. Zadano mu pytanie o możliwość zarażenia się koronawirusem podczas przyjmowania Komunii św. Powiedział, że tak, bo są dwa poziomy na których rozpatruje się tę kwestię; przyrodzony i nadprzyrodzony. Jeśli substancją Komunii jest Jezus Chrystus a przypadłością (zewnętrznym znakiem) jest chleb to przypadłość zachowuje cechy ludzkie. Chleb może być nosicielem każdego wirusa.
Określił obecny stan jako stan wyższej konieczności i odniósł się do niego. Nie uprawiał archeologii. Jak więc prowadzić życie duchowe? Przede wszystkim - mówił - katolik powinien wracać do fundamentów, do tego co jest najistotniejsze. Może nasze życie duchowe stało się zbyt rutynowe? Teraz nic nie jest zwyczajne, więc musimy zaczynać odchodzić od tego przyzwyczajenia. Fundamenty to: Pan Bóg, dzieło naszego zbawienia, sens i cel naszego życia. Do tego musimy wracać. Inaczej człowiek buduje na piasku i wszystko runie wg słów Pana Jezusa. należy odchodzić od rutyny i na nowo odkrywać skarby naszej wiary w głębszy sposób. Sytuacja nadzwyczajna oznacza, że Pan Bóg chce nam dać coś szczegółnego.

To jest katolicyzm i to samo mówią księża spoza Bractwa. Ty nam proponujesz wespecjanową rąbankę bez składu i ładu i wmawiasz coś czego się sam chyba boisz. Cieszą się katolicy posoborowi, że mają kanikułę? Tak, niektórzy się cieszą, nawet niektórzy księża się cieszą. Jedni pokazują świętość inni nie. Tyle, że linia podziału nie przebiega wedle wespecjanowych wyobrażeń. Ten ksiądz też mówi o rutynie, więc coś istotnego umyka, no nie? Msze były, więc nie o to chodzi. Ten ksiądz nie buntuje, nie skłóca. Wskazuje inne środki, które zaowocuję innym przeżywaniem owej rutyny o której mówi. Może to zła modlitwa lub rutynowe inne praktyki pobożnościowe łącznie z Eucharystią. Ty nam machasz przed oczami tylko rutyną i próbujesz to owinąć w dogmaty. Przyciśnięty do muru uciekasz, ta demagogia jest czytelna. Nie prezentujesz żadnego tradycjonalizmu, ale zbudowałeś sobie pobożnościowe praktyki i nimi chcesz imponować innym. Inni to potrafią demaskować, tak jak demaskuje niewiarę Jedenastu Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Nie owija w bawełnę. Nie bronią się zwalając winę na Jezusa. Ty zastosujesz mechanizmy obronne natychmiastowo. Do nich to dotarło, że nie mają wiary i zatwardziałe serca. Zobaczymy czy dotrze do ciebie czy znów nam zaordynujesz jakiś odjechany dogmat wespecjanowy, by wskazać znów na siebie - fałszywą monetę. Boży człowiek nie ucieka przed prawdą i prośbami o argumentację.

Specjalnie sobie sporo odsłuchiwałam księży Bractwa, by mieć obraz tego co głoszą w naukach katechetycznych. Przyjęli z pokorą państwowe ograniczenia, również te, że w Niemczech nie mają dostępu do koronawirusowych pacjentów.
Uważasz, że twoich ucieczek nie widać? Uważasz, że inni nie sięgną do tego co próbujesz nam wmówić jako poglądy tradycjonalistów?

So kwi 18, 2020 6:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prosiłbym robić zarzuty nie do mnie, tylko do tego co piszę. Więc słucham, co takiego fałszywego jest w moim spostrzeżeniu, że bycie na Ofierze Mszy i przyjęcie Eucharystii w Triduum jest obowiązkiem każdego katolika, który wynika bezpośrednio z nakazu samego Chrystusa a nie tylko dyscypliny kościelnej, a który to do 2020 roku był dwutysiącletnią praktyką Kościoła?

So kwi 18, 2020 6:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Więc słucham, co takiego fałszywego jest w moim spostrzeżeniu, że bycie na Ofierze Mszy i przyjęcie Eucharystii w Triduum jest obowiązkiem każdego katolika, który wynika bezpośrednio z nakazu samego Chrystusa a nie tylko dyscypliny kościelnej, a który to do 2020 roku był dwutysiącletnią praktyką Kościoła?

Nie istnieje nakaz Chrystusa wprowadzający obowiązek uczestnictwa w Mszy Świętej i przyjęcia Komunii w czasie Triduum Paschalnego i okresie wielkanocnym. To jest Twoja nauka, którą próbujesz przedstawić jako pochodzącą od Zbawiciela. Obowiązek przyjmowania Komunii Świętej w okresie wielkanocnym wprowadził IV Sobór Laterański w roku 1215, ale nawet w tamtym dekrecie była możliwość udzielenia dyspensy od niego.

So kwi 18, 2020 7:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Obowiązek przyjmowania Komunii Świętej w okresie wielkanocnym wprowadził IV Sobór Laterański w roku 1215, ale nawet w tamtym dekrecie była możliwość udzielenia dyspensy od niego.

Dlaczego wprowadzono obowiązek przyjmowania Komunii akurat w Wielkanoc?

So kwi 18, 2020 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zamiast zadawać pytania racz lepiej odnieść się do faktu, że Chrystus nie wprowadził nakazów co do uczestnictwa w Mszy Świętej i przyjmowania Komunii w Triduum Paschalnym i okresie wielkanocnym.

So kwi 18, 2020 7:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan. A kto zniósł? Wielkanoc trwa 50 dni liturgicznych i nie ma przeszkód, by dopełnić obowiązku, w zasadzie poczucia obowiązku. Nie ma w tym radości święta, ale obowiązek. Symptomatyczne dla drewnogłowych. Sytuacje wyjątkowe są usprawiedliwione. Znów jakaś demagogia? Od poniedziałku można wejść w dzień powszedni na mszę. Konfesjonałów nikt nie zamykał na klucz. Cały czas są dyżury spowiednicze. Poza tym obowiązek dotyczy komunii wielkanocnej a ten kto wpowadza ma prawo to zmienić i czas nie ma tu żadnego znaczenia. I jeszcze jedna uwaga. Każda msza to powtórzenie* męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Gdy zapytano misjonarza jak wygląda Boże Narodzenie w Papui Nowej Gwinei, odpowiedział, że ich Boże Narodzenie jest wówczas, gdy on przyjeżdża odprawić mszę. Teologia to nie zapisy archeologiczne, ale umiejętność dynamicznego i twórczego myślenia. To nie rąbanka kalendarzowa i wyuczone forumułki, by się nimi chwalić: ile razy co powtarzać. Ważne, by 3x a nie raz. Takie kawałki wciąż serwowałeś. Na czas sytuacji nadzwyczajnej wprowadza się to co można a nie co umyślił sobie Wespecjan, bo sam zinterpretował historię. Wielkanoc będzie dla niektórych jak dostaną się bez przeszkód do świątyni. Dni powszednie to też msza i tak samo ważna. Przeszkód od poniedziałku nie ma. Co wymyślisz? Niedzielę, bo Wielkanoc to niedziela obliczona wedle kalendarza?

Efit
* powinno być uobecnienie

So kwi 18, 2020 7:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 455 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 31  Następna strona