Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lut 25, 2020 9:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona
 Katolicy nie w pełnej łączności 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
Prospector napisał(a):
@sahcim
"katolik w pełnej łączności z duchem świętych Mistycznego Ciała Chrystusa"
- brzmi to groteskowo w kontekście opcji forumowej
dlatego jest w "pełnej łączności z papieżem", a nie coś innego...
Cytuj:
Sprawa toczyła się wokół "łączności z papieżem", a Ty zapytałeś się o "łączność z Jezusem".
tak, zapytałem licząc, że odpowiadający zrozumie, że skoro bycie w łączności z Chrystusem nikomu nie kojarzy z posiadaniem do Niego numeru telefonu, to dlaczego bycie w łączności z papieżem tak sie niektórym kojarzy(wywołując przy tym uśmiech...raczej drwiny)...???
Cytuj:
Chyba muszę przytoczyć wszystko od początku. Padły słowa:
Cytuj:
Inna rzecz, że po tym, jak się wypowiadają nie niektórzy biskupi to straciłam do nich jakikolwiek szacunek...

Na co odpowiedziałeś:
Cytuj:
ocena biskupa należy do tego jego zwierzchnika...a Tobie jak zależy na zbawieniu swoim i biskupa zacytuję słowa...

Wynika z Twoich słów, że jakakolwiek krytyka, czy ocena dostojników kościelnych jest niewskazana dla świeckich, przy czym powiedziałeś to w takim tonie, jakbyś więcej nie chciał tego widzieć.
mój ton był w duchu braterskiego przypomnienia 40latce, że wiekszą korzyścią dla zbawienia biskupa i oceniającej go będzie modlitwa osoby sprawiedliwej/prawej(którą 40latka zapewne jest) zamiast krytyka, której oczywiście nikomu nie zabraniałem...

Cz sty 23, 2014 4:59 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
tak, zapytałem licząc, że odpowiadający zrozumie, że skoro bycie w łączności z Chrystusem nikomu nie kojarzy z posiadaniem do Niego numeru telefonu, to dlaczego bycie w łączności z papieżem tak sie niektórym kojarzy(wywołując przy tym uśmiech...raczej drwiny)...???

Różnica jest:
a) łączność z Chrystusem jest przenośnią, ale ma sens, może to być: modlitwa, sakramenty, ogólnie wiara.
b) łączność ze śmiertelnikiem polega na czymś innym niż łączność z Bogiem
- chrześcijanie nie modlą się do papieża i zazwyczaj nie mają z nim kontaktu, a są jedynie odbiorcami jego słów. Brak kontaktu oznacza brak łączności.

Cz sty 23, 2014 6:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Przekonanie, bardzo powszechne w nie tak odległych czasach że biskupa (czy ogólnie księdza)nie można krytykować prowadzi do tego, że staje się 'świętą krową'. Stąd biorą się skandale, których niestety w KK nie brakuje :(
Należy modlić się I KRTYTYKOWAĆ. Inaczej biskupi/księża nie raz zapominają na czym polega ich zadanie. Głośna krytyka to nie atak na KK tylko przywołanie do porządku. W kilku przypadkach krytyki na czas zabrakło i mamy a takiego jednego, co się po pijaku na słupie rozbił albo innego, co gwałcił dzieci i gdyby nie krytyka w TV to pewnie by dalej to robił. Nazwisk nie podaję bo i tak wszyscy wiedzą o kogo chodzi.

Cz sty 23, 2014 6:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prospector napisał(a):
Cytuj:

Różnica jest:
a) łączność z Chrystusem jest przenośnią, ale ma sens, może to być: modlitwa, sakramenty, ogólnie wiara.
b) łączność ze śmiertelnikiem polega na czymś innym niż łączność z Bogiem
- chrześcijanie nie modlą się do papieża i zazwyczaj nie mają z nim kontaktu, a są jedynie odbiorcami jego słów. Brak kontaktu oznacza brak łączności.
czyli wg Ciebie brak fizycznego kontaktu z osobą papieża oznacza brak łączności na poziomie ducha czyli uniemożliwia łączność z papieżem we wspólnej modlitwe w jego intencjach i za niego, przyjmowanie jego nauczania z wiarą, że jest on narzędziem Ducha Świętego itd, itp...???

Cz sty 23, 2014 6:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
40latka napisał(a):
Przekonanie, bardzo powszechne w nie tak odległych czasach że biskupa (czy ogólnie księdza)nie można krytykować prowadzi do tego, że staje się 'świętą krową'. Stąd biorą się skandale, których niestety w KK nie brakuje :(
Należy modlić się I KRTYTYKOWAĆ. Inaczej biskupi/księża nie raz zapominają na czym polega ich zadanie. Głośna krytyka to nie atak na KK tylko przywołanie do porządku. W kilku przypadkach krytyki na czas zabrakło i mamy a takiego jednego, co się po pijaku na słupie rozbił albo innego, co gwałcił dzieci i gdyby nie krytyka w TV to pewnie by dalej to robił. Nazwisk nie podaję bo i tak wszyscy wiedzą o kogo chodzi.
Rozumiem Twoje krytyczne stanowisko i podzielam zdanie, że należy modlić się I KRTYTYKOWAĆ, ale osobiście uważam, że wiekszy nacisk należy położyć na MODLIĆ SIĘ niż na krytykować... ;)

Cz sty 23, 2014 6:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Qwerty napisał(a):
Ta "łączność z papieżem" stale wywołuje uśmiech na mojej twarzy :-D .
Brzmi to naprawdę dziwacznie.
a czy określenie być w łączności z Chrystusem czy z duchem świętych Jego Mistycznego Ciała(Kościoła-patrz Biblia), też wywołuje u Ciebie taką reakcję...???

Nie o to chodzi.

- Po pierwsze określenie jest zbyt długie
- Po drugie nie używa się takiego (czy jest takie wyznanie: "katolickie w pełnej łączności z papieżem?")
- Wyraz "łączność" jest mało adekwatny, kojarzy się raczej "telekomunikacyjnie"

Wystarczyłoby:
wyznanie: rzymskokatolickie

Pt sty 24, 2014 10:50 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Qwerty napisał(a):

Tyle, że grekokatolicy byliby z tego wylączeni. A chodzilo o podanie ich możliwie najmniej do wyboru w proflu, to było załozenie techniczne.

Pt sty 24, 2014 11:51 am
Odpowiedz z cytatem
Tak Grekokatolicy wchodzą w skład Kościołów Wschodnich są jeszcze Unici. Katolickie Kościoły Wschodnie uznają prymat Papieża, mają takie same podstawy wiary, itd.Kościołów tych jest 23 trudno by więc wymieniać wszystkie.

Tak na marginesie fajny wątek się wyklarował na temat gestów, szacunku itp, może warto go kontynuować?

Pozdrawiam

Pt sty 24, 2014 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Qwerty napisał(a):
Też uważam to określenie za niefortunne.

Powinno być po prostu: "katolik" albo lepiej "rzymski katolik".

Ta "łączność z papieżem" stale wywołuje uśmiech na mojej twarzy :-D .
Brzmi to naprawdę dziwacznie.

Czemu? Można być biskupem w pełnej łączności z papieżem, to można być i zwykłą szarą owieczką w pełnej z nim łączności.
Choćby i w kontekście schizmatyckiego bractwa takie rozwiązanie jest jak najbardziej na miejscu.

Pt sty 24, 2014 1:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Elbrus nie ma uprawnień do pisania w tym dziale, ale napisał mi obszerne wyjaśnienie, które chciałabym przedstawić.
Odniósł się do następującego cytatu:
merss napisał(a):
Qwerty napisał(a):

Tyle, że grekokatolicy byliby z tego wylączeni. A chodzilo o podanie ich możliwie najmniej do wyboru w proflu, to było załozenie techniczne.
Inna liturgia i kościelne prawa grekokatolików nie wpływają w żaden sposób na ich wyznanie, które jest związane z wyznawanymi prawdami wiary i moralności. Sformułowanie 'rzymskokatolicyzm' odnosi się do rzymskości, bo mówi o wierze 'Rzymu' - Matce i Nauczycielce innych Kościołów /partykularnych/, a nie dlatego, że np. jego kapłani sprawują (a wierni uczestniczą w) Mszę Św. w formie rytu rzymskiego, bo wtedy większość rzymskokatolików rzymskimi nie mogłaby się nazywać.

Wskazał również na nieporozumienie ukazane w pierwszym poście tematu, a powtórzone w pewien sposób przez Qwerty'ego, czyli że 'katolik NIE w pełnej łączności' jest bez łączności nie dlatego, że nie wyznaje wiary katolickiej (bo nie może być katolikiem ten, który przede wszystkim (jak przypomniał m.in. Pius XII w Mystici Corporis Christi) nie ma katolickiej wiary /pełnej i nie uszczuplonej lub "dopełnionej" herezjami/), ale dlatego że jest schizmatykiem, czyli danego papieża (tutaj: uznawanego przez administrację forum) za papieża nie uznaje lub okazuje mu na tyle duże nieposłuszeństwo, które (tutaj: w ocenie gospodarzy forum) kwalifikuje się jako odszczepieństwo.

Z istniejących jeszcze tematów, zbliżoną tematyke podejmuje się w:
viewtopic.php?f=1&t=22941 - Bractwo kapłańskie św. Piusa X-uczęszczanie do ich kaplicy.

Pt sty 24, 2014 2:31 pm
Odpowiedz z cytatem
Wydaje się, że to samo napisałem wyżej, ale nie tak jasno jak Merss. Kościołów wschodnich jest 24 z czego 23 Katolickie w pełnej łączności i nie napisałem o schizmatykach.

Daje się jednak zauważyć, że nawet Rzymscy Katolicy tu na forum nie bardzo rozumieją to sformułowanie: „w pełnej łączności”, może te wyjaśnienia Merss ich oświecą.

I będę się upierał, że ta część odnosząca się do gestów i szacunku jest godna uwagi.

Pozdrawiam

Pt sty 24, 2014 3:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Qwerty napisał(a):
- Wyraz "łączność" jest mało adekwatny, kojarzy się raczej "telekomunikacyjnie"

Qwerty...podałem Ci już iż słowo "łączność" ma zastosowanie w Piśmie św i zapewniam Cię, że dla wierzących Chrystusowi(mających łączność duchową z Panem) owo sformułowanie nie kojarzy się "telekomunikacyjnie"...to wymysł tych, którzy szukają tzw dziury w całym... ;)
Cytuj:
Wystarczyłoby:
mam nadzieję, że ta kwestia już została wyjaśniona...

p.s...co do I będę się upierał, że ta część odnosząca się do gestów i szacunku jest godna uwagi., to jak najbardziej jestem za...

Pt sty 24, 2014 6:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Elbrus przesłał mi kolejną wypowiedź w tym temacie.

"Pojedyncze wyznanie posiada na ogół jedną obowiązującą doktrynę. Jednostki większe niż wyznanie są zróżnicowane doktrynalnie, a jednostki mniejsze stanowią jedynie podział administracyjny, bez różnic w wierze.
(...)
Wyznanie może być podzielone organizacyjnie na mniejsze wspólnoty religijne.

Wszystkich słów używanych na określenie grupy religijnej można używać wymiennie, jednak da się zauważyć tendencję do nadawania następujących znaczeń poszczególnym terminom:
  • religia – najwyższy poziom hierarchii podziału;
  • wyznanie (denominacja) – grupa wewnątrz religii o wspólnych zasadach wiary;
  • kościół, zbór, cerkiew – grupa (wspólnota) wewnątrz wyznania".
"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyznanie

Od ponad trzech lat bez podania źródła, ale chyba dość dobrze pokazane zostały właśnie tendencje do nadawania takich znaczeń.

Pt sty 24, 2014 8:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Wszystkich słów używanych na określenie grupy religijnej można używać wymiennie, jednak da się zauważyć tendencję do nadawania następujących znaczeń poszczególnym terminom:
religia – najwyższy poziom hierarchii podziału;
wyznanie (denominacja) – grupa wewnątrz religii o wspólnych zasadach wiary;
kościół, zbór, cerkiew – grupa (wspólnota) wewnątrz wyznania".

Czy w takim razie można powiedzieć: wyznanie katolickie, czy tylko wyznanie rzymskokatolickie?
Czy, jeśli można mówić o wyznaniu katolickim, to równocześnie nie wchodzą w ten zakres także Kościoły wschodnie uznające władzę papieża?

Proszę mnie dobrze zrozumieć: nie chodzi mi o jakieś mieszanie w forum, które funkcjonuje od lat (przychodzi nowy i marudzi :) )
Widzę jednak, że często w dyskusjach ironizuje się z określenia przyjętego na forum (jeśli sam mam w tym udział, to przepraszam), więc zastanawiam się, czy to jedyna możliwość?

Pt sty 24, 2014 10:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Teoretycznie. Jaką masz propozycję podziału, w ramach liczby opcji, którą masz do dyspozycji? Proszę pamiętać o wrażliwości wyznaniowej wszystkich użytkowników forum. I tak pewni ludzie używają enigmatycznego- nie chcę podawać zamiast katolik z pełnej łączności z papieżem deklarując jednocześnie ową jedność. To są delikatne sprawy i niezwykle czułe dla wielu z nas.
Sama wielokrotnie zapytywałam nowych użytkowników jak moderowałam katolicki o owo nie w pełnej lączności. Indywidualne wyjaśnienia wystarczały. Tylko raz spotkalam się z katolikiem nie w pelnej łączności, ale zrezygnował z pisania jak mu wyjaśniłam, że nie będzie mógł pisać w katolickim. Tylko ten dział go interesował, chyba był duchownym.

So sty 25, 2014 12:05 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona