Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 20, 2019 12:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Katolicy nie w pełnej łączności 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
O właśnie, to mi sie przyda :) Sporo musze sobie jeszcze usystematyzować.

N lis 22, 2015 12:40 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Dużo zamieszania mamy z deklaracjami wyznaniowymi w profilu. Nie jestem katolikiem w pełnej lączności z papieżem, bo: nie zgadzam się z niektórymi jego wypowiedziami, nie utrzymujemy stosunków towarzyskich, jestem w łączności, ale z innymi papieżami, bo Franciszek mi nie leży....sporo mamy wersji i nieporozumień o co chodziło w tym sformułowaniu. Pomyślałam sobie, by zebrać po raz kolejny opinie użytkowników na ten temat. Może uda się udoskonalić system. Nie potrafię na razie podać warunków brzeżnych, nie moderatorzy decydują. Zakładając, że listę byłoby można wydłużyć o kilka pozycji...
Teraz wasza kolej. Nie wiem też, czy nam się uda cokolwiek zmodyfikować, spróbować warto.

Cz mar 16, 2017 10:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli pojawi się kolejne niezrozumienie wyznania... co oznacza katolik w pełnej łączności z papieżem, będę mieć papierologię. Wszyscy są zachwyceni tym określeniem, więc zupełnie nie rozumiem jak tu można czegoś nie rozumieć.

Proszę o zajęcie się wykazem wyznań, które można zaproponować Adminowi do akceptacji. Plz

So mar 18, 2017 11:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Proszę o zajęcie się wykazem wyznań, które można zaproponować Adminowi do akceptacji. Plz (Merss)

Skoro przy rejestracji pola opatrzone gwiazdką są obowiązkowe, to warto by dać tam jakieś objaśnienie, czym się to je. Przy czym, o ile nawet obecnie raczej nie ma problemu z rozróżnieniem w polu "płeć", o tyle wskazane byłoby jednak dodanie na ekranie rejestracyjnym objaśnienia, co które pojęcie w polu "wyznanie" oznacza.

Nie chcę podawać - określenie krótkie i zwarte, rozumiane intuicyjnie, nie powinno sprawiać problemu

Katolik w pełnej łączności z papieżem - rozwleeeeeekłe. Imho przydałoby się coś krótszego, ten katolik ortodoksyjny nie jest zły. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku wskazany byłby opis, co Autor ma na myśli.

Katolik bez łączności z papieżem - wszystko tak samo jak powyżej. Imho katolik nieortodoksyjny jest lepsze.

Chrześcijanin, protestantyzm - a nie lepiej po prostu protestant?

Chrześcijanin, prawosławie - i, analogicznie, prawosławny? Bo skoro chrześcijanin, cośtam, to czemu nie chrześcijanin, katolicyzm? Mamy dwa różne systemy opisu, przyjąwszy system katolik-prawosławny-protestant mamy jeden spójny system.

Tak czy siak, i protestantyzm i prawosławie wymagałyby uściślenia. Np. że prawosławie to tutaj umowna ogólna nazwa na wszystkie kościoły wschodnie. A czy taki np. anglikanizm będzie w protestantyzmie czy w innych?

Chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny) tudzież wierzę w Jezusa ale uznaję Trójcy i/lub Biblii) - czy jest sens aż tak to rozdzielać? Po pierwsze - Trynitarne Towarzystwo Biblijne (chyba o to chodzi z tym chrześcijaninem trynitarnym?) to chyba protestantyzm a nie inne? Po drugie - skoro wierzy w Jezusa, to chyba jest to jakaś forma chrześcijaństwa (innego)? Przecież chyba nikt nie odmawia antytrynitarzom (nie uznają Trójcy) bycia chrześcijanami?

Zastanawiam się nad wprowadzeniem jakiejś kategorii pośredniej. Mormonizm to już tak trochę jednak coś innego niż chrześcijaństwo, choć w silnym związku. Antropozofia to dość daleki odjazd, ale jakieś korzenie ma.

Religia niechrześcijańska - a może po prostu te najliczniej spotykane dodać jako osobne opcje? Judaista, muzułmanin, buddysta... no i inne niechrześcijańskie jako pozostałe opcje.

Bezwyznaniowiec - Na razie, jak rozumiem, taki zbiorczy wór na ateistów, agnostyków, teistów... może to też porozdzielać?

Tak w ogóle to zdaję sobie sprawę, że ta systematyka to trochę próba jednoznacznego podzielenia ludzkości na łysych, pół-łysych i nie-łysych.

Pn mar 20, 2017 12:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Halloran napisał(a):
Przecież chyba nikt nie odmawia antytrynitarzom (nie uznają Trójcy) bycia chrześcijanami?

Antytrynitarze to raczej niechrześcijanie - antytrynitarzami są np. muzułmanie.

Pn mar 20, 2017 12:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ta systematyka wyszła od użytkowników. Proszę zwrócić uwagę, że najstarsi użytkownicy niewiele maja informacji w profilu, nawet płci brakuje.
Osobiście nie jestem za pozostawieniem wyboru, bo na ludzką pomysłowość to granic postawić nie można. Ja zastałam sytuację do wyboru, więc szczegółów ustaleń nie znam.

Sytuacja wyjściowa jest taka: możemy dopisać kilka pozycji i całość sklasyfikować w zupelnie inny sposób. Najmniej problemu z niewierzącymi i tymi, którzy takiej informacji podawać nie chcą.
Z katolikami jest już problem. Pomocny jest tu regulamin działu katolickiego, który może być traktowany jako doprecyzowanie tego, kim jest katolik w rozumieniu uprawnień do pisania w dziale.

Trynitarze - tu nie wejdą śJ, którzy postrzegają siebie jako chrześcijan i wchodzą nam cichcem do górnych działów. Chcemy górne działy pozostawić do dyspozycji trynitarzom. Przewidziano dla innych dyspensy na pewnych warunkach przyznawane.

edit
Ta przynależność wyznaniowa czyni wiele ulatwień. Z góry wiadomo z kim mam do czynienia. Poza tym to forum ma swą specyfikę - są działy zastrzeżone dla określonych wyznań (też wyszło od użytkownikow) i już na poziomie dopuszczania do pisania na forum można to weryfikować.

Pn mar 20, 2017 1:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy podawanie przynależnosci wyznaniowej służy w pierwszej kolejnosci do pozyskania dostępu do gornych działów czy też najpelniejszemu samokrelaniu się użytkowników? Bo jesli to pierwsze to myslę że zamiast katolika w pełnej łączności z papieżem powinien być po prostu katolik. Co do katolika bez pełnej łączności z papieżem może warto byłoby rozdzielic na tych co nie uznają papieża a akceptują autorytet nauczycielski Kościoła (tradycjonalisci w opozycji do Watykanu, sedewakantyści itp.) i na tych którzy nie akceptują autorytetu nauczycielski Kościoła (osoba papieża ma wtedy raczej drugorzędne znaczenie bo odrzucana jest część nauczania). Dobrym pomyslem byłoby ujednolicenie o którym pisałi halloran - protestant, prawosławny. Myślę że "prawosławny" na potrzeby forum wystarczy, bo czy są tu w ogóle uytkownicy z innych kosciołów wschodnich? Chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny) - może chrześcijanin bezdominacyjny? Resztę ujęłabym jako religię niechrześcijanjanskie - bo do pisania w gornych działach bez znaczenia jest czy to muzułmanin czy buddysta czy sikh. Zainteresowany może doprecyzować w stopce, przedstawić się itp. Zresztą to wychodzi w dyskusji.
Jeśli to drugie to uważam że to ogólnie złe podejscie :)

Pn mar 20, 2017 3:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Czy podawanie przynależnosci wyznaniowej służy w pierwszej kolejnosci do pozyskania dostępu do gornych działów czy też najpelniejszemu samokrelaniu się użytkowników? Bo jesli to pierwsze to myslę że zamiast katolika w pełnej łączności z papieżem powinien być po prostu katolik. Co do katolika bez pełnej łączności z papieżem może warto byłoby rozdzielic na tych co nie uznają papieża a akceptują autorytet nauczycielski Kościoła (tradycjonalisci w opozycji do Watykanu, sedewakantyści itp.) i na tych którzy nie akceptują autorytetu nauczycielski Kościoła (osoba papieża ma wtedy raczej drugorzędne znaczenie bo odrzucana jest część nauczania).

Tu chodzi między innymi o to, by katolik (ten co uznaje autorytet papieski) mający jakieś problemy dotyczące wiary, moralności itp, nie trafił na "minę" w postaci kogoś który rozwiązanie widzi w odejściu od Kościoła Katolickiego, albo przynajmniej w olaniu ewidentnych (wg interlokutora) "sprzeczności" w nauczaniu.

Pn mar 20, 2017 3:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Antytrynitarze to raczej niechrześcijanie (Peter W)

Encyklopedia PWN się z Tobą nie zgadza.

Cytuj:
Osobiście nie jestem za pozostawieniem wyboru, bo na ludzką pomysłowość to granic postawić nie można. (Merss)

Nie całkiem rozumiem, co tutaj masz na myśli.

Cytuj:
Z katolikami jest już problem (Merss)

? ? ?
Polegający na?

Cytuj:
są działy zastrzeżone dla określonych wyznań (Merss)

Wiesz, przez te prawie 2 lata od rejestracji zdążyłem zauważyć...

Cytuj:
już na poziomie dopuszczania do pisania na forum można to weryfikować. (Merss)

Jeśli ktoś będzie chciał wejść do zastrzeżonych działów, to nakłamie w opcji wyznanie. Bo skoro będzie chciał złamać zasady tu obowiązujące - to co powstrzyma? Definicja w profilu, która może sobie w każdej chwili zmienić? Więc nie jest to żadne ograniczenie.

Cytuj:
Jeśli to drugie to uważam że to ogólnie złe podejście (Bergamotka)

No właśnie. Co po regulacji, która ogranicza równie silnie co i pajęczyna?

Cytuj:
Czy podawanie przynależnosci wyznaniowej służy w pierwszej kolejnosci do pozyskania dostępu do gornych działów czy też najpelniejszemu samokrelaniu się użytkowników? (Bergamotka)

A to w sumie jest dobre pytanie, od którego powinniśmy zacząć. Co chcemy przez to uściślanie osiągnąć?

Cytuj:
Tu chodzi między innymi o to, by katolik (ten co uznaje autorytet papieski) mający jakieś problemy dotyczące wiary, moralności itp, nie trafił na "minę" w postaci kogoś który rozwiązanie widzi w odejściu od Kościoła Katolickiego, albo przynajmniej w olaniu ewidentnych (wg interlokutora) "sprzeczności" w nauczaniu. (Peter W)

Co rozumiesz przez "trafił na minę"?

Pn mar 20, 2017 3:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Tu chodzi między innymi o to, by katolik (ten co uznaje autorytet papieski) mający jakieś problemy dotyczące wiary, moralności itp, nie trafił na "minę" w postaci kogoś który rozwiązanie widzi w odejściu od Kościoła Katolickiego, albo przynajmniej w olaniu ewidentnych (wg interlokutora) "sprzeczności" w nauczaniu.

To może określenie katolik pozostawić dla tych co akceptują i autorytet papieski i nauczycielski Kościoła - posiadanie jakichś problemów z wiarą ktore chce się przezwyciężyc tego nie niweczy. Bo katolicyzm to przecież nie jakiś supermarket - wybieram to i to, tego nie chcę to mi nie odpowiada ale jestem katolkiem bo się poczuwam. Dla tych może określenie "identyfikuje się z katolicyzmem" czy coś w tym stylu.

Pn mar 20, 2017 3:49 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Halloran napisał(a):
Cytuj:
Antytrynitarze to raczej niechrześcijanie (Peter W)

Encyklopedia PWN się z Tobą nie zgadza.

No cóż.. Nie moja wina że się nie zgadza.

Podstawą chrześcijaństwa jest wiara w Trójcę. Bez tej wiary to nie można być chrześcijaninem. Muzułmanie tak na przykład wierzą w to że Jezus nauczał, uważają Go za bardzo ważnego proroka, ba! Nawet wierzą w Sąd Ostateczny, na którym będzie sądził żywych i umarłych. Koran uważają za kontynuację Biblii. Ale jakoś takoś nie wierzą w Trójcę. To jak? Są chrześcijanami?

Cytuj:
Jeśli ktoś będzie chciał wejść do zastrzeżonych działów, to nakłamie w opcji wyznanie. Bo skoro będzie chciał złamać zasady tu obowiązujące - to co powstrzyma? Definicja w profilu, która może sobie w każdej chwili zmienić? Więc nie jest to żadne ograniczenie.

Takie jest, że jak się wykryje oszustwo, to moderacja delikwentowi może dać bana.

Cytuj:
Cytuj:
Tu chodzi między innymi o to, by katolik (ten co uznaje autorytet papieski) mający jakieś problemy dotyczące wiary, moralności itp, nie trafił na "minę" w postaci kogoś który rozwiązanie widzi w odejściu od Kościoła Katolickiego, albo przynajmniej w olaniu ewidentnych (wg interlokutora) "sprzeczności" w nauczaniu. (Peter W)

Co rozumiesz przez "trafił na minę"?

Przecież w dalszej części mojej wypowiedzi masz rozwinięcie..

Zagubiona katolicka duszyczka powinna dostać rzetelną pomoc od katolika, a nie być wyprowadzana na manowce przez innowiercę.

Pn mar 20, 2017 4:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No cóż.. Nie moja wina że się nie zgadza. (Peter W)

To, że się nie zgadza - owszem, nie Twoja. To, że mając tego świadomość nadal błędnie używasz słów - owszem, już tak, Twoja.
Słowa które wypowiadają lub piszą ludzie przyjmuję w tym znaczeniu, które mają. Jednym z oficjalnych źródeł precyzujących ich znaczenie jest właśnie Encyklopedia. Widelca nie nazywamy łopatą, choć i jednym i drugim da się dłubać w ziemi. Więc jeśli ktoś na widelec będzie mówił łopata, to po pierwsze się raczej z nikim nie dogada, po wtóre łatwo na zarzut wygadywania głupot się narazi.

Cytuj:
Podstawą chrześcijaństwa jest wiara w Trójcę. (Peter W)

Nieprawda. Podstawą chrześcijaństwa jest wiara w Chrystusa - co zresztą sama nazwa pokazuje.

Cytuj:
Są chrześcijanami? (Peter W)

Mahometanie? Nie, nie wierzą w Chrystusa. Nic oni tu do rzeczy nie mają.
Odbiję pytanie: ateiści też w Trójcę nie wierzą. Są antytrynitarzami?

Cytuj:
Takie jest, że jak się wykryje oszustwo, to moderacja delikwentowi może dać bana. (Peter W)

Teoria moderowania jest piękna, praktyka nieraz od teoretycznych założeń odbiega. Jeśli się wykryje - a jeśli się nie wykryje?
Ale zostawmy te puste dywagacje, nie warsztat moderatorski jest teraz ważny.

Pn mar 20, 2017 4:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Halloran napisał(a):

Cytuj:
Są chrześcijanami? (Peter W)

Mahometanie? Nie, nie wierzą w Chrystusa.

Eghm.. To jest trochę skomplikowane, ale.. Owszem - wierzą w Jezusa Chrystusa - Mesjasza..

Tu masz wypowiedź dawno już u nas nie goszczącego ahmeda, muzułmanina

Pn mar 20, 2017 4:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Eghm.. To jest trochę skomplikowane, ale.. Owszem - wierzą w Jezusa Chrystusa - Mesjasza.. (Peter W)

I uznają za Boga? Pytanie retoryczne, obaj znamy odpowiedź.
To że czcimy w patriarchę Abrahama nie czyni z nas judaistów.

Cytuj:
Tu masz wypowiedź dawno już u nas nie goszczącego ahmeda, muzułmanina (Peter W)

Wiem jaka jest w Koranie pozycja Jezusa. Czytałem Koran. Grubaśna księga, całej nie zmęczyłem, ale to i owo wiem.

I co z tymi ateistami, są antytrynitarzami zali nie? Bo skoro chcesz mahometan za antytrynitarzy trzymać, to ateistów tym bardziej do tego grona powinieneś policzyć.

Pn mar 20, 2017 4:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Halloran: nie zmieniamy przynależności do działów ani regulaminu. nie zajmujemy się kłamstwami w zakresie deklaracji wyznaniowej, bo to robota nas wszystkich. Wszyscy klamcy nigdy nie zostaną wyłapani. Dzięki Bogu to nie moja robota pilnować ortodoksji.
Jesteś fantastycznie inteligentny, mądry, więc to już widziałam i doceniam oraz podziwiam. Pragnę jednak skupienia się na tych deklaracjach wyznaniowych.
Również bez emotek

Pn mar 20, 2017 5:14 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona