Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 05, 2020 4:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona
 Cóż za monstrum jest tedy człowiek?- wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech lenistwa
lubczyk napisał(a):
Acro teraz się cieszysz, ale uwierz mi przyjdzie taki czas że będziesz pluł sobie w brodę że byłeś taki głupi i podobało ci się grzeszenie. Zobaczysz, wspomnisz moje słowa wtedy. I nie mam tu na myśli twojego potępienia, ale właśnie przebaczenie Jezusa. Wtedy dopiero zrozumiesz jaki byłeś ślepy i głupi bo gdy poznasz jak wiele Jezus Ci przebaczył a ty nie będziesz mógł już cofnąć czasu aby cokolwiek zmienić w swym życiu na lepsze I nie możesz nic dać dobrego. Wtedy będziesz się czuł gorzej niż bezdomny żebrak z dworca centralnego w Warszawie.

Możliwe. Ale też możliwe, że Ty będziesz sobie pluł w brodę, że uwierzyłeś w fałszywego potwora zamiast w Jedynego Prawdziwego Latającego i będziesz nudził się na chmurce obok Terlikowskiego i śpiewał psalmy w katolickim niebie, a my będziemy wiecznie imprezować przy wulkanie piwnym i striptizie! Taka opcja przerasta Twoje pojmowanie świata? Więc wyobraź sobie, ze za błądzącego grzesznika uważa Cię zdecydowana większość ludzi na Ziemi!

N paź 26, 2014 10:15 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Sugerujesz, że obie wersje są równie prawdopodobne? :-)

N paź 26, 2014 10:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obydwie wersje jednakowo nie są uwiarygodnione żadnymi dowodami czy nawet poszlakami, więc - tak.
Choć moim zdaniem Potwór pastafariański jest pozbawiony wielu sprzeczności Boga chrześcijańskiego, więc raczej spodziewałbym się, ze z tych dwóch prawdziwszy jest Potwór. Ale walka trwa, systemów wierzeń już mamy jakoś 10 tysięcy, ciągle powstają nowe, więc jest nic tylko przebierać-wybierać...

N paź 26, 2014 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Cóż. Mamy swobode wyrażania myśli to i pojawia się ich mnóstwo. Nie wyobrażam sobie jednak by ktokolwiek oddał życie za tego niesprzecznego potwora. Nie przypominam sobie także by istniały jakieś starożytne księgi o nim wspominające. Nie słyszałem również o żadnych pozytywach z wiary w tego potwora. Być może mam jakiś słaby przepływ informacji :-)

Masz dobre informacje. To wszystko prawda. Tylko co z tego? To sa cechy uwiarygadniające?

Poświęcenie życia? To największym bóstwem jest rodzina, przyjaciele i pieniądze - bo myślę, ze za te rzeczy najwięcej ludzi oddało życie. Potwór zaś nawet nie zaleca poświęcania życia za pastafarianizm, co raczej wskazuje to jego rozsądek - a chyba tego od Boga należy oczekiwać, zatem jest bardziej prawdopodobny.

Zupełnie nie wiem, co do rzeczy mają starożytne księgi. Domyślam się, że jako optymalny wiek uznasz niecałe 2 tysiące lat :) Czy Na początku naszej ery chrześcijaństwo było nieprawdziwe z tego powodu? Ale jeśli to dla Ciebie ważne, to chyba powinieneś się przestawić na Judaizm czy Buddyzm.

Dalej nie wiem co do tego mają pozytywy. Dlaczego Boga, domagającego się nagatywów, uważasz za mniej możliwego? Ale akurat tu pastafarianizm tez ma się się czym pochwalić, jego wspólnoty są przesympatyczne, wspierając się, pomimo braku instytucjonalnego wsparcia. Ale jeśli to dla Ciebie istotne, to powinieneś w Polsce zacząć oddawać cześć Owsiakowi... :)

Wt paź 28, 2014 8:51 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Acro napisał(a):
Masz dobre informacje. To wszystko prawda. Tylko co z tego? To sa cechy uwiarygadniające?

Moim zdaniem tak, aczkolwiek nie zrozumie ten, który nie zawierzył.

Cytuj:
Poświęcenie życia? To największym bóstwem jest rodzina, przyjaciele i pieniądze - bo myślę, ze za te rzeczy najwięcej ludzi oddało życie.

Pieniądze są bóstwem. Nie liczy sie tylko ilość, a też jakość.

Cytuj:
Potwór zaś nawet nie zaleca poświęcania życia za pastafarianizm, co raczej wskazuje to jego rozsądek - a chyba tego od Boga należy oczekiwać, zatem jest bardziej prawdopodobny.

To co rozsądkiem jest u ludzi, głupotą jest u Boga.

Cytuj:
Zupełnie nie wiem, co do rzeczy mają starożytne księgi. Domyślam się, że jako optymalny wiek uznasz niecałe 2 tysiące lat :) Czy Na początku naszej ery chrześcijaństwo było nieprawdziwe z tego powodu? Ale jeśli to dla Ciebie ważne, to chyba powinieneś się przestawić na Judaizm czy Buddyzm.

Nie było nieprawdziwe, przekaz istniał w innej formie. W każdej religii jest trochę prawdy. Niewytłumaczalne dla jajogłowych powszechniki kulturowe są na to dowodem.
Cytuj:
Dalej nie wiem co do tego mają pozytywy. Dlaczego Boga, domagającego się nagatywów, uważasz za mniej możliwego?

Nie tyle pozytywy, co owoce. Ponieważ nie ma na jego temat żadnych dowodów pośrednich - to jest takich, które stosuje ateista w życiu codziennym. Oczywiście stosuje dopóty, dopóki nie wkroczy w temat Absolutu - tu nagle wymaga dowodów bezwzględnych.

Śr paź 29, 2014 12:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Moim zdaniem tak, aczkolwiek nie zrozumie ten, który nie zawierzył.

Nie zrozumie swego błedu też ten, kto zawierzył niewłaściwemu bóstwu. Jakbyś zawierzył potworowi, to byś zrozumiał... :P

Cytuj:
Pieniądze są bóstwem. Nie liczy sie tylko ilość, a też jakość.

A jakość ocenia, niech zgadnę, Karzeł? :D

Cytuj:
To co rozsądkiem jest u ludzi, głupotą jest u Boga.

To może być prawda, ale ze nie wiemy nawet o jakiego Boga chodzi, nie mówiąc o interpretacji jego woli, więc znowu nie wiadomo zupełnie, jak rzecz oceniać...

Cytuj:
Nie było nieprawdziwe, przekaz istniał w innej formie. W każdej religii jest trochę prawdy.

Można i tak na to patrzeć, że trochę prawdy jest w katolicyzmie, pastafarianizmie i kulcie Manitou. W każdym razie nie wiadomo, gdzie więcej.

Cytuj:
Niewytłumaczalne dla jajogłowych powszechniki kulturowe są na to dowodem.
Raz - raczej są wytłumazalne. Dwa- nawet jeśli, to niczego nie dowodzi, poza tym, że nauka jeszcze wszystkiego nie wie.

Cytuj:
Nie tyle pozytywy, co owoce. Ponieważ nie ma na jego temat żadnych dowodów pośrednich - to jest takich, które stosuje ateista w życiu codziennym. Oczywiście stosuje dopóty, dopóki nie wkroczy w temat Absolutu - tu nagle wymaga dowodów bezwzględnych.

Nie rozumiem - co ma do rzeczy ateizm?

Śr paź 29, 2014 1:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
[. Niewytłumaczalne dla jajogłowych powszechniki kulturowe są na to dowodem.
.

Zasadniczo to dlaczego "powszechnik" kulturowy (cokolwiek to jest) ma być niewytłumaczalny dla jajogłowych ( ach , ta lekka pogarda dla wykształcenia - jakże ona uskrzydla:)) ?
Czego dowodem był np powszechny ongiś kanibalizm rytualny?

Śr paź 29, 2014 1:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
POWSZECHNIKI KULTUROWE – normy i wartości uznawane przez wszystkich ludzi niezależnie od przynależności kulturowej, np. obowiązek grzebania zmarłych.
http://teoriakulturyumk.wordpress.com/2 ... kulturowe/
We wszystkich kulturach, mimo ich ogromnego zróżnicowania, można wyróżnić pewne elementy, które równolegle występują nawet w bardzo oddalonych, nie mających ze sobą kontaktów społecznościach. Elementy te, zwane rysami kulturowymi są najmniejszymi składnikami kultury i występują pod postacią pojedynczych obiektów, reguł, idei. Występujący w każdej poznanej społeczności rys kulturowy to powszechnik kulturowy.

Powszechniki (inaczej uniwersalia) mogą wynikać z powszechnych potrzeb ludzi i natury zbiorowości ludzkich. Związane są one z podstawowymi aspektami życia społecznego – z rodziną, religią i komunikacją międzyludzką.

Śr paź 29, 2014 10:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Acro

Acro napisał(a):
Nie zrozumie swego błedu też ten, kto zawierzył niewłaściwemu bóstwu. Jakbyś zawierzył potworowi, to byś zrozumiał... :P

Już zawierzyłem czemu innemu. Dopiero potem karty zaczeły się odsłaniać. Nie narzucam, lecz polecam spróbować. Pierwszy element to zawierzenie.

Cytuj:
A jakość ocenia, niech zgadnę, Karzeł? :D

Nie ja, lecz poganie patrzący na chrześcijan i stwierdzający wtenczas ,,ależ oni sie miłują" ,,Czymże jest ich wiara, że oddają za nią życie?".

Czy kto by oddał życie za kłamstwo, o którym wiedział, że tym kłamstwem jest? A skoro nie widzieliby Zmartwychwstałego to czy nie uznaliby za kłamstwo to co głosił, czego nauczał?

Cytuj:
To może być prawda, ale ze nie wiemy nawet o jakiego Boga chodzi, nie mówiąc o interpretacji jego woli, więc znowu nie wiadomo zupełnie, jak rzecz oceniać...

Dopóki czemuś nie zawierzymy to nic nie wiemy i niczego nie możemy być pewni. Gdy nie ma założeń początkowych, nie ma niczego, a założenia te są brane na wiare.

Cytuj:
Można i tak na to patrzeć, że trochę prawdy jest w katolicyzmie, pastafarianizmie i kulcie Manitou. W każdym razie nie wiadomo, gdzie więcej.

Będziesz stał na środku skrzyżowania i nie ruszysz się, bo nic nie wiadomo? Gdy otworzy sie swe serce i stanie w prawdzie przed sobą samym to znajdzie sie odpowiedź.

Cytuj:
Raz - raczej są wytłumazalne. Dwa- nawet jeśli, to niczego nie dowodzi, poza tym, że nauka jeszcze wszystkiego nie wie.

Nauka nie jest bogiem. Uniwersalizmy nie są dowodem absolutnym, lecz pośrednim, są silną przesłanką.

Cytuj:

Cytuj:
Nie rozumiem - co ma do rzeczy ateizm?

Chodziło mi o nazbyt sceptyczne podejście do dowodów pośrednich, niekiedy nader pochopne odrzucanie ich z automatu.

Verbal

Verbal napisał(a):
Zasadniczo to dlaczego "powszechnik" kulturowy (cokolwiek to jest)

Czy uczciwie jest zabierać głos na temat czegoś o czym sie nie wie?
Cytuj:
ma być niewytłumaczalny dla jajogłowych ( ach , ta lekka pogarda dla wykształcenia - jakże ona uskrzydla:)) ?

Nie mam pogardy dla wykształcenia, lecz z niesmakiem znosze pyche pojawiającą się u niektórych naukowców, którzy wkraczając brudnymi buciorami na grunt teologii obwieszczają rangą dogmatu ,,Boga Nie Ma!".

Cytuj:
Czego dowodem był np powszechny ongiś kanibalizm rytualny?

Chętnie poczytam o uniwersalnym kanibaliźmie. Proszę coś na ten temat przytoczyć.

Śr paź 29, 2014 11:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Już zawierzyłem czemu innemu. Dopiero potem karty zaczeły się odsłaniać. Nie narzucam, lecz polecam spróbować. Pierwszy element to zawierzenie.

A ja zawierzyłem czemu innemu. Nie narzucam, ale rekomenduje. etc etc.
Wiesz, o co mi chodzi. To, co piszesz, że ma żadnej wartości, bo tak możesz argumentować identycznie w przypadku absolutnie każdego bóstwa. I jednakowo będzie ten argument "prawdziwy".

Cytuj:
Nie ja, lecz poganie patrzący na chrześcijan i stwierdzający wtenczas ,,ależ oni sie miłują" ,,Czymże jest ich wiara, że oddają za nią życie?".

Czy kto by oddał życie za kłamstwo, o którym wiedział, że tym kłamstwem jest? A skoro nie widzieliby Zmartwychwstałego to czy nie uznaliby za kłamstwo to co głosił, czego nauczał?

Mnóstwo ludzi oddawało życie za kłamstwo, wystarczy zerknąć na historię wojen. Tylko im odpowiedni kit wcisnąć, więc znowu nic to nie jest warta argumentacja.

Co do tego miłowania chrześcijan, to wiesz, różnie to wyglądało w historii. Czy w czasach inkwizycji i wojen krzyżowych chrześcijański Bóg był fałszywy? Zresztą, takowej miłości o statotestamentowego Boga śladu nie widać, za to masę zawiści i okrucieństwa. Właściwie, to najbardziej pacyfistyczni są hinduiści, więc jeśli oceniać po owocach, to znowu źle wybrałeś... :)

Cytuj:
Dopóki czemuś nie zawierzymy to nic nie wiemy i niczego nie możemy być pewni. Gdy nie ma założeń początkowych, nie ma niczego, a założenia te są brane na wiare.

Ale jak to się ma do tematu?

Cytuj:
Będziesz stał na środku skrzyżowania i nie ruszysz się, bo nic nie wiadomo? Gdy otworzy sie swe serce i stanie w prawdzie przed sobą samym to znajdzie sie odpowiedź.

Bo równie sensowne i prawdziwe jest stanie w miejscu. Jeśli nie wiadomo, co jest celem podróży, jaki jest jej sens?

Cytuj:
Nauka nie jest bogiem. Uniwersalizmy nie są dowodem absolutnym, lecz pośrednim, są silną przesłanką.

Są przesłanką na wspólne korzenie kulturowe i biologiczne i tylko tyle. Reszta to myślenie życzeniowe.

Cytuj:
Chodziło mi o nazbyt sceptyczne podejście do dowodów pośrednich, niekiedy nader pochopne odrzucanie ich z automatu.

Nazbyt? W ogóle ich nie ma, więc nawet nie sposób mówić o sceptycyzmie wobec nich.

Poza tym - znowu dryfujesz w OT.

Cz paź 30, 2014 12:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
POWSZECHNIKI KULTUROWE – normy i wartości uznawane przez wszystkich ludzi niezależnie od przynależności kulturowej, .

Dobra , czyli zwykłe słowotwórstwo bo tożsame z cechą wspólą ew uniwersalną.Jakoś mi umknęło.

Cz paź 30, 2014 12:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy uczciwie jest zabierać głos na temat czegoś o czym sie nie wie?

Nie mam pogardy dla wykształcenia, lecz z niesmakiem znosze pyche pojawiającą się u niektórych naukowców, którzy wkraczając brudnymi buciorami na grunt teologii obwieszczają rangą dogmatu ,,Boga Nie Ma!".

Chętnie poczytam o uniwersalnym kanibaliźmie. Proszę coś na ten temat przytoczyć.

Ja jeszcze głosu nie zabrałem - zadałem tylko pytanie dlaczego to mianowicie uniwersalne cechy kulturowe mają być niewytłumaczalne dla jajogłowych ?
Nie otrzymałem odpowiedzi.

A co o buciorach i pysze gdy interakcja jest odwrotna ?

Proszę bardzo , tytułem wstępu zaledwie bo polemika jest szeroka:
http://www.smithsonianmag.com/history/e ... one&page=1

Ponawiam pytanie : które ryty kulturowe i dlaczego są niewytłumaczalne dla jajogłowych ?

Cz paź 30, 2014 12:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Acro napisał(a):
A ja zawierzyłem czemu innemu. Nie narzucam, ale rekomenduje. etc etc.Wiesz, o co mi chodzi. To, co piszesz, że ma żadnej wartości, bo tak możesz argumentować identycznie w przypadku absolutnie każdego bóstwa. I jednakowo będzie ten argument "prawdziwy".

Zatem czemu zawierzyłeś? Bo nie wierze, że można nie wierzyć w nic.

Acro napisał(a):
Mnóstwo ludzi oddawało życie za kłamstwo, wystarczy zerknąć na historię wojen. Tylko im odpowiedni kit wcisnąć, więc znowu nic to nie jest warta argumentacja.

Czyli apostołowie nie widzieli Zmartwychwstałego Jezusa, a umierali za to, bo ktoś im kit wcisnął?

Acro napisał(a):
Co do tego miłowania chrześcijan, to wiesz, różnie to wyglądało w historii. Czy w czasach inkwizycji i wojen krzyżowych chrześcijański Bóg był fałszywy?

Nie, bo to nie jest jedyne kryterium, lecz jedno z wielu.

Acro napisał(a):
Zresztą, takowej miłości o statotestamentowego Boga śladu nie widać, za to masę zawiści i okrucieństwa.

Biblia to nie Koran. Biblia była pisana przez ludzi pod natchnieniem Ducha Świętego, nie spadła z nieba. Trzeba zatem w niej szukać sensu, a nie skupiać się ściśle na relacjach pisanych przez człowieka.

Acro napisał(a):
Właściwie, to najbardziej pacyfistyczni są hinduiści, więc jeśli oceniać po owocach, to znowu źle wybrałeś... :)

Czy pacyfizm to jedyne kryterium? Przecież Stalin gdy zaprowadził ,,porządek'' był pacyfistą.
W społeczeństwie indyjskim gdy ktoś jest pariasem, to zostaje pariasem i umiera jako parias. Osobie z nizin społecznych się nie pomaga, bo dla niego lepiej jest umrzeć w ramach jego kasty. To są pozytywne owoce?

Acro napisał(a):
Ale jak to się ma do tematu?

Ty się mnie nie pytaj ,,jak to się ma do tematu?'', a ustosunkuj się do tego. Oczywiście jeśli masz ochotę.
Po prostu ostatecznie każdy czemuś zawierza.

Acro napisał(a):
Bo równie sensowne i prawdziwe jest stanie w miejscu. Jeśli nie wiadomo, co jest celem podróży, jaki jest jej sens?

Czy w życiu, gdy masz podjąć jakąś decyzję nie podejmujesz żadnej, bo nic nie jest pewne? A może jednak kierujesz się doświadczeniem, intuicją, czymkolwiek? Czy to wszystko nad podstawie czego coś postanowisz jest obiektywnie, eksperymentalnie zweryfikowane w laboratorium?

Acro napisał(a):
Są przesłanką na wspólne korzenie kulturowe i biologiczne i tylko tyle. Reszta to myślenie życzeniowe.

Czyli istnieją wspólne korzenie kulturowe i biologiczne i TYLE?? A co z powodem, sensem? Nie warto się chociażby zastanowić z czego to wynika? Przeanalizować jak to możliwe, że ludy oddalone od siebie tak daleko wyznają takie same wartości, trzymają się tych samych standardów?
Komuniści usiłowali zniszczyć tradycyjne formy funkcjonowania społeczeństwa jak rodzina, jednak z jakiegoś powodu im się nie udało. Jest to coś uniwersalnego, a zatem przeczącego relatywizmowi, który stwierdza ,,Prawda jest względna''. Skoro prawda nie jest względna to jakaś musi być, czyli istnieje. Jest to zatem dowód pośredni i o tym wspominałem. Nie jest to dowód absolutny. Jest to jeden z elementów, który wskazuje na Boga. Pozbierajmy je, a otrzymamy odpowiedź.

Acro napisał(a):
Nazbyt? W ogóle ich nie ma, więc nawet nie sposób mówić o sceptycyzmie wobec nich.

Gdy dziewczyna mówi, że Cie kocha, trzeba przeprowadzić eksperyment w laboratorium, bo przecież nie ma na to żadnych dowodów. Lecz ja twierdzę, że jednak jakieś dowody pośrednie na to mogą się znaleźć. Adekwatnie do wiary, którą wyznaje.

Acro napisał(a):
Poza tym - znowu dryfujesz w OT.

Z lenistwem nie ma to już nic wspólnego ale temat jest ważny, więc mam nadzieję, że nikt się na mnie nie obrazi.

Verbal napisał(a):
Ja jeszcze głosu nie zabrałem - zadałem tylko pytanie

Verbal napisał(a):
Zasadniczo to dlaczego "powszechnik" kulturowy (cokolwiek to jest)

a następnie wypowiedź.
Czyli jeśli umiem choć trochę myśleć, stwierdziłeś, że nie wiesz czym jest powszechnik, a następnie się wypowiedziałeś o czymś co ma z nim związek.

Verbal napisał(a):
dlaczego to mianowicie uniwersalne cechy kulturowe mają być niewytłumaczalne dla jajogłowych ?

Gdyż w moim odczuciu zdarza się, że w debatach ignorują ten argument.

Verbal napisał(a):
A co o buciorach i pysze gdy interakcja jest odwrotna?

To znaczy?

Verbal napisał(a):
Proszę bardzo , tytułem wstępu zaledwie bo polemika jest szeroka:
http://www.smithsonianmag.com/history/e ... one&page=1

A powiedz coś od siebie, bo linkami można ,,udowodnić'' wszystko.

Verbal napisał(a):
Ponawiam pytanie : które ryty kulturowe i dlaczego są niewytłumaczalne dla jajogłowych ?

Gdyż u części nie powodują żadnej refleksji. To moje odczucie. O reszcie pisał użytkownik mareta. A może podasz własne wytłumaczenie?

Cz paź 30, 2014 4:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli jeśli umiem choć trochę myśleć, stwierdziłeś, że nie wiesz czym jest powszechnik, a następnie się wypowiedziałeś o czymś co ma z nim związek.

Gdyż w moim odczuciu zdarza się, że w debatach ignorują ten argument.

To znaczy?

Gdyż u części nie powodują żadnej refleksji. To moje odczucie. O reszcie pisał użytkownik mareta. A może podasz własne wytłumaczenie?

Powiadam , zadałem pytanie , domyślając się co ten ,cokolwiek pokraczny , rzeczownik oznacza.
Otóż jeśli te (fuj) "powszechniki " mają być nie wytłumaczalne dla jajogłowych to oznacza ,że jajogłowi nie są w stanie sformułować koherentnej hipotezy tłumaczącej ich obecność a nie ,że "ignorują".
Otóż nie ignorują i potrafią skonstruować zborne hipotezy - bez potrzeby zakładania boskiego przekazu.Choćby teoria Levi-Straussa dot.kazirodztwa czy badania dot.wdrukowania (ten sam temat).
Podobnie z kanibalizmem , który dość długo uważano za objaw zwyrodnienia niektórych kultur - choć badania wykazały , że na pewnym etapie rozwoju był dość powszechny.Podobnie na przykład ofiary z ludzi.

Cz paź 30, 2014 5:08 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To podaj te teorie. Opisz je swoimi słowami, wtedy o nich podyskutujemy.

Cz paź 30, 2014 6:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona