Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 18, 2019 7:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 27  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Cytuj:
Barnej, wyglada na to ze w koncu wyszlo szydlo z worka na czym Protestanci opieraja swoje twierdzenie ze sa juz zbawieni. :)

Offtopic

Cytuj:
W ogole to nie wiem czy zauwazyles ze on ciagle duzo pisze, i niby odpowiada na pytania, ale w taki sposob b y duzo napisac a nic nie odpowiedziec o co byl pytany.

Ja osobiście mam inne standardy dobrego wychowania. Nie obmawianie przykładowo. Odnoszę się do zadanego pytania, tylko że spodziewałeś się innej odpowiedzi.

Cytuj:
Jeszcze ani razu w zadnym poscie nie napisal wprost co i jak on rozumie, tylko uzywa w odpowiedziach zarzutow zaslaniajac w ten sposob swoje rozumienie tego o czym pisze.

Słyszałeś kiedyś o reductio ad absurdam? Dowodzie nie wprost? To czasami jedyny sposób by wykazać absurd, a jest ich pełno.

Ok. Powiedziałem wszystko co potrzeba. W sensie minimum, by było to użyteczne dla kogokolwiek. Jak można się o tym przekonać, jak się upewnić, w jaki sposób wyrobić sobie samemu zdanie i w ogóle po co w tym temacie. Temat jest o wiele obszerniejszy....... ale przecież jest Pismo.... czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Cytuj:
Nic podobnego. Narodzenie na Nowo jest po to, by się dopiero w Niebie znaleźć.

Nie przeczę, że jest także po to, by się w niebie znaleźć. Jedno drugiemu nie przeczy. Zwyczajnie jak być obywatelem Królestwa Bożego inaczej niż należeć już do niego względem Ducha?

Ok... Nie zamierzam kontynuować rozmowy. Powiedziałem wszystko. Nie mam ochoty na przepychanki.

Cz paź 18, 2018 9:26 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Sęk w tym, że nie napisałeś niczego merytorycznego. Już nawet świadkowie Jehowy są bardziej merytoryczni od Ciebie. :D

Cz paź 18, 2018 9:50 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ja osobiście mam inne standardy dobrego wychowania. Nie obmawianie przykładowo
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :roll: :mrgreen: :mrgreen: :-D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W tym wątku nie posługujesz się tymi standartami, czy ktoś się pod Ciebie podszył?

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
W jaki sposób schodzi się z nieba? Rodząc się na nowo
Nic podobnego. Narodzenie na Nowo jest po to, by się dopiero w Niebie znaleźć.

Nie przeczę, że jest także po to, by się w niebie znaleźć. Jedno drugiemu nie przeczy. Zwyczajnie jak być obywatelem Królestwa Bożego inaczej niż należeć już do niego względem Ducha?
Co to ma wspólnego z rzekomym "schodzeniem z Nieba"?

Cz paź 18, 2018 10:03 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Ja osobiście mam inne standardy dobrego wychowania. Nie obmawianie przykładowo. Odnoszę się do zadanego pytania, tylko że spodziewałeś się innej odpowiedzi.
To co zrobiłeś w tym temacie przeczy temu co piszesz. Nie podałeś żadnego dobrze sprecyzowanego argumentu. Wszystkie są na zasadzie a ja uważam, że u was biją murzynów. Wielokrotnie miałem ochotę zamknąć temat właśnie dlatego, że wprowadzałeś chaos i zero argumentów.
Danielps napisał(a):
Ok. Powiedziałem wszystko co potrzeba. W sensie minimum, by było to użyteczne dla kogokolwiek. Jak można się o tym przekonać, jak się upewnić, w jaki sposób wyrobić sobie samemu zdanie i w ogóle po co w tym temacie. Temat jest o wiele obszerniejszy....... ale przecież jest Pismo.... czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
Sęk w tym, że nic nie powiedziałeś. To jak w tym dowcipie z Jasiem.
-Jasiu co sąsiad powiedział jak mu piłką wybiłeś okno?
- A mam ominąć przekleństwa?
-Tak
-To nic nie powiedział.

To samo u ciebie. Jakby usunąć twoje wodolejstwo i offtopy oraz brak argumentów merytorycznych to nic nie napisałeś chociaż wiele zdań jest na forum. Wszystkie można określić bełkotem.
Danielps napisał(a):
Ok... Nie zamierzam kontynuować rozmowy. Powiedziałem wszystko. Nie mam ochoty na przepychanki.
Dopisz jeszcze które sam sprowokowałeś nie podając argumentów i nie udowadniając tez które stawiałeś.

Cz paź 18, 2018 10:38 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Biblia nic nie mówi o Trójcy, za to różne trójce bóstw były obecne w religiach pogańskich np. słowiański Trzygłów i zapewne stąd został zaczerpnięty ten pomysł

So paź 20, 2018 2:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):
Biblia nic nie mówi o Trójcy, za to różne trójce bóstw były obecne w religiach pogańskich np. słowiański Trzygłów i zapewne stąd został zaczerpnięty ten pomysł

Po pierwsze, Biblia jedynie nie używa słowa "trójca".
Po drugie, w pogańskich religiach były obecne triady bóstw, a nie trójce.
Po trzecie, Trzygłów był jednym bogiem o trzech głowach.

So paź 20, 2018 2:55 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):

No i to jest chyba wystarczający argument przemawiający za tym, że żadnej trójcy nie ma. Albo się wierzy Biblii, ale się tworzy własne wierzenia, które z Biblią nie mają nic wspólnego.

To już nie ma żadnego znaczenia, Krk wprowadził trójcę, żeby zachęcić pogan do nowej wiary, więc trzeba było jakoś połączyć jedno z drugim ( w sensie Boga Biblijnego z ich wierzeniami).

So paź 20, 2018 3:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):

No i to jest chyba wystarczający argument przemawiający za tym, że żadnej trójcy nie ma. Albo się wierzy Biblii, ale się tworzy własne wierzenia, które z Biblią nie mają nic wspólnego.

To już nie ma żadnego znaczenia, Krk wprowadził trójcę, żeby zachęcić pogan do nowej wiary, więc trzeba było jakoś połączyć jedno z drugim ( w sensie Boga Biblijnego z ich wierzeniami).

Po pierwsze mowa jest o Trójcy chociażby w nakazie chrztu który daje Jezus wstępując do nieba. Czyli Trójce wprowadza Jezus a nie Kościół katolicki. Jeszcze uwaga nie Krk a Kk

So paź 20, 2018 3:56 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Po pierwsze mowa jest o Trójcy chociażby w nakazie chrztu który daje Jezus wstępując do nieba. Czyli Trójce wprowadza Jezus a nie Kościół katolicki.

Nie ma w Biblii mowy o żadnej Trójcy i Jezus niczego takiego nie wprowadził.

So paź 20, 2018 4:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):

No i to jest chyba wystarczający argument przemawiający za tym, że żadnej trójcy nie ma.

W Biblii nie ma też słowa "komputer". Wg. Ciebie to dowód na to, że komputery nie istnieją?

Cytuj:
Albo się wierzy Biblii, ale się tworzy własne wierzenia, które z Biblią nie mają nic wspólnego.

Wierzy się Bogu w to, co objawił między innymi w Biblii. Zaś objawił o sobie, że jest Jeden w trzech Osobach. :)

Cytuj:

To już nie ma żadnego znaczenia,(...)

Przeciwnie, to ma ogromne znaczenie, bo pokazuje różnicę między pogańskimi triadami czy Trygławem, a Tróją Świętą.

Cytuj:
KKrk wprowadził trójcę, żeby zachęcić pogan do nowej wiary, więc trzeba było jakoś połączyć jedno z drugim

Intrygująca teza. Masz na to jakiś dowód?

So paź 20, 2018 4:06 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
W Biblii nie ma też słowa "komputer". Wg. Ciebie to dowód na to, że komputery nie istnieją?

A cóż to w ogóle za argument? :-D Jeśli wierzysz, że Biblia jest Słowem Bożym, to nie możesz powiedzieć, że Trójca istnieje mimo, że w Biblii jej nie ma. W tej sytuacji wierzysz w nauczanie Kk, które w tym przypadku nie ma z Biblią nic wspólnego, zresztą w wielu innych przypadkach też nie :)

Wierzy się Bogu w to, co objawił między innymi w Biblii. Zaś objawił o sobie, że jest Jeden w trzech Osobach. :)

Nie ma żadnego między innymi, Bóg objawił się w Biblii i wierzący chrześcijanin wierzy tylko w Słowo Boże. Bóg nie objawił że jest jeden w trzech Osobach, można by się tam doszukiwać co najwyżej "dwójcy", ale i to byłoby mocno naciągane byleby dopasować sobie to do wierzeń kościelnych.

Przeciwnie, to ma ogromne znaczenie, bo pokazuje różnicę między pogańskimi triadami czy Trygławem, a Tróją Świętą.

Tyle, że jedno i drugie nie ma nic wspólnego z Biblią, a Kk to nawet święta sobie wziął od pogan :-D

Jeśli nie chce Ci się na własną rękę sięgnąć do historii, to możesz poczytać sobie strony antytrynitarian, gdzie dużo takich wątków jest poruszanych :wink:

So paź 20, 2018 4:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):

A cóż to w ogóle za argument?

Dokładnie taki sam jak Twój: "W Biblii nie ma tego słowa, więc nie istnieje takie coś jak... (wstaw nazwę)."

Cytuj:
Jeśli wierzysz, że Biblia jest Słowem Bożym, to nie możesz powiedzieć, że Trójca istnieje mimo, że w Biblii jej nie ma.

Ależ nauczanie o Trójcy Świętej jest w Biblii. Nigdy nie mówiłem, że go tam nie ma. Stwierdziłem jedynie, że w Piśmie Świętym nie ma nazwy "Trójca Święta". :D

Cytuj:

Nie ma żadnego między innymi, Bóg objawił się w Biblii i wierzący chrześcijanin wierzy tylko w Słowo Boże.

Błąd. Bóg objawił się ludziom osobiście, zaś w "finale" w osobie Syna Bożego, a nie "w Biblii". Biblia to nie Księga Mormona. Nie spadła z nieba z gotowym objawieniem. Jest zapisem objawienia.

Cytuj:
Bóg nie objawił że jest jeden w trzech Osobach, można by się tam doszukiwać co najwyżej "dwójcy", ale i to byłoby mocno naciągane byleby dopasować sobie to do wierzeń kościelnych.

Jak poczytasz dokładnie Pismo Święte, to znajdziesz i nauczanie o Trzeciej Osobie: Duchu Świętym. Trzeba jedynie nie pomijać wzrokiem tych fragmentów, które pokazują, że jest on Bogiem. :)

Cytuj:

Tyle, że jedno i drugie nie ma nic wspólnego z Biblią, a Kk to nawet święta sobie wziął od pogan :-D

I mamy zmianę tematu. Oczywiście dowodu, że Trójcę Świętą chrześcijaństwo "wzięło od pogan" (już pomijam, że w pogańskich religiach nie było nigdy czegoś takiego) nie ma.

Cytuj:

Jeśli nie chce Ci się na własną rękę (...)

Czyli nie masz dowodu.

So paź 20, 2018 5:02 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dokładnie taki sam jak Twój: "W Biblii nie ma tego słowa, więc nie istnieje takie coś jak... (wstaw nazwę)."

To nie jest w ogóle taki sam argument, zakładam, że swoją wiarę na czymś musisz opierać i nie wierzysz w ślepo. No chyba, że wierzysz :D ? Jeśli podstawą wiary chrześcijanina jest Biblia, to powinno się wierzyć w to co jest tam napisane, a nie w to czego tam nie ma :P .

Ależ nauczanie o Trójcy Świętej jest w Biblii. Nigdy nie mówiłem, że go tam nie ma. Stwierdziłem jedynie, że w Piśmie Świętym nie ma nazwy "Trójca Święta". :D

Nie ma tam takiego nauczania, zresztą gdyby było to temat nie budziłby takiej kontrowersji. Sami katolicy nawet nie bardzo potrafią wyjaśnić o co chodzi z tą Trójcą, w zasadzie nikt tego nie może ogarnąć, ale mimo to jest usilne upieranie się przy swoim :-D .

Błąd. Bóg objawił się ludziom osobiście, zaś w "finale" w osobie Syna Bożego, a nie "w Biblii". Biblia to nie Księga Mormona. Nie spadła z nieba z gotowym objawieniem. Jest zapisem objawienia.

Ok, myślałam, że masz na myśli jeszcze jakieś dodatkowe objawienia uznawane przez Kk ;) .

Jak poczytasz dokładnie Pismo Święte, to znajdziesz i nauczanie o Trzeciej Osobie: Duchu Świętym. Trzeba jedynie nie pomijać wzrokiem tych fragmentów, które pokazują, że jest on Bogiem. :)

Nie będę się przekomarzać, więc napiszę tylko "vice versa" :D

I mamy zmianę tematu. Oczywiście dowodu, że Trójcę Świętą chrześcijaństwo "wzięło od pogan" (już pomijam, że w pogańskich religiach nie było nigdy czegoś takiego) nie ma.

Nie chrześcijaństwo, tylko Kk ;) , słowa "Trójca" w Biblii nie ma, więc z niej też nie mógł jej wziąć.

Czyli nie masz dowodu.

Ojej ale mnie męczysz, no przecież nie będę przeszukiwać teraz czeluści internetu :-D , ale masz tu jeden wpis, nie wiem czy tu można wklejać linki, to będzie na Ciebie w razie czego :-D . Polecam poczytać całość, bo tam jest ogólnie o Trójcy, ale tutaj wkleję tylko krótki cytat związany z tematem, który poruszyliśmy:

” Wskutek zabiegów duchownych, starających się przyciągnąć niewierzących ze świata rzymskiego, niektóre takie wyobrażenia stopniowo wcielano do chrześcijaństwa. W końcu doprowadziło to do uznania poglądu, iż Syn i Duch Święty są równi Ojcu. Krytycy zarzucają też, że doktryna trynitarna była wynikiem działań bardziej politycznych, niż teologicznych”.

Do wprowadzenia koncepcji Przenajświętszej Trójcy jak twierdzi wielu historyków przyczyniła się chęć przyciągnięcia ludzi (pogan) do nowej religii. Wielu było do tej pory czcicielami słońca oraz triady bóstw. Przejęto więc ich święta i koncepcje często związane z kultem solarnym (czczeniem Słońca), którego od tej chwili miał zastępować Chrystus.

W książce Oblicza Religii Chrześcijańskiej Edmunda Leweandowskiego na temat Bożego Narodzenia napisano:

Otóż ustanowiono święto w 354 roku za panowania papieża Liberiusza (352-366). A uczyniono tak, ponieważ w owym dniu ludność cesarstwa powszechnie i uroczyście obchodziła Dzień Narodzin Niezwyciężonego Słońca (Dies Natalis Solis Invicti) …. W III wieku ogromną popularnością cieszył się ponadto, dość skutecznie konkurujący z chrześcijaństwem kult – Mitry. Dzień narodzin tego bóstwa obchodzono 25 grudnia”

Przyjmując więc to święto zamieniono jedynie przedmiot kultu. W Słowniku Mitów i Tradycji Kultury pod redakcją Władysława Kopalińskiego pod hasłem Mitra czytamy, że Trójca św. Mitry jest znacznie starsza od chrześcijaństwa oraz, że „O potędze kultu Mitry świadczy także wybór przez chrześcijaństwo niedzieli, świętego dnia boga Słońca Mitry, jako dnia świątecznego, zamiast soboty, biblijnego Sabatu (wg. H. Lamera)."

źródło: https://blog.antytrynitarianie.pl/triady-bostw/

So paź 20, 2018 5:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):
Przyjmując więc to święto zamieniono jedynie przedmiot kultu. W Słowniku Mitów i Tradycji Kultury pod redakcją Władysława Kopalińskiego pod hasłem Mitra czytamy, że Trójca św. Mitry jest znacznie starsza od chrześcijaństwa oraz, że „O potędze kultu Mitry świadczy także wybór przez chrześcijaństwo niedzieli, świętego dnia boga Słońca Mitry, jako dnia świątecznego, zamiast soboty, biblijnego Sabatu (wg. H. Lamera)."[/i]

Tu masz cytat z opracowania Jana Lewandowskiego (dobrze przestudiować całość)
Cytuj:
Na temat perskiego mitraizmu mamy niewiele danych z okresu, w którym powstawało chrześcijaństwo. Tak naprawdę nie mamy żadnych źródeł perskich o tym kulcie, jak zauważa jeden z badaczy[34]. Eliade dodaje, że wszystkie źródła, z jakich dowiadujemy się o mitraizmie, „pochodzą co najmniej z pierwszych wieków chrześcijańskiej ery”,[35] a „Mitologia i teologia mitrańskich misteriów stała się nam dostępna głównie dzięki figuralnym pomnikom. Świadectwa literackie są nieliczne i odnoszą się zasadniczo do kultu i do hierarchii stopni wtajemniczenia”[36].

Na temat mitraizmu „rzymskiego” również mamy niewiele danych z okresu, gdy powstawało już chrześcijaństwo (swego czasu naliczono 300 wzmianek źródłowych na temat mitraizmu, które zebrał Franz Cumont, belgijski profesor i zarazem najwybitniejszy na świecie badacz kultu Mitry[37]). Większość danych na temat mitraizmu pochodzi jednak dopiero z IV wieku naszej ery i z okresu późniejszego[38]. Te późne dane przekazują nam zwłaszcza wschodni Ojcowie Kościoła, jak Elizeusz Vartabed i Eznig z Goghp. Dane te są jednak dość jednostronne i w sumie wszystkie są zależne od jednego źródła, ponieważ tak naprawdę Elizeusz czerpał swe informacje na temat mitraizmu od Ezniga, a ten z kolei czerpał w tej sprawie od Teodora z Mopswety (zm. w 428 roku n.e.). Reszta naszych informacji na temat mitraizmu pochodzi od późnych neoplatoników, od Porfiriusza, Celsusa (który zostawił nam o tym tylko okruchy informacji, jakie przechowały się w dziele Orygenesa pt. Przeciw Celsusowi[39]), od Justyna, Tertuliana, Kommodana, Arnobiusza, Ambrozjastera, Hieronima, od późnego Sozomena i Sokratesa Scholastyka, a także od późnego Juliana Apostaty[40]. Większość tych autorów jest, jak widać, dość późna, trudno tym samym na podstawie tak późnych świadectw udowodnić, że to właśnie mitraizm wpłynął na koncepcje chrześcijaństwa, mogło być równie dobrze odwrotnie, jak zresztą sugerują niektórzy badacze[41]

So paź 20, 2018 7:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ata napisał(a):
Jockey napisał(a):
Po pierwsze mowa jest o Trójcy chociażby w nakazie chrztu który daje Jezus wstępując do nieba. Czyli Trójce wprowadza Jezus a nie Kościół katolicki.

Nie ma w Biblii mowy o żadnej Trójcy i Jezus niczego takiego nie wprowadził.

Poważnie a w tym poleceniu to
Mt 28
16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»

So paź 20, 2018 9:31 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 27  Następna strona