Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2019 6:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 27  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Właśnie Jezus powiedział ,,Ja i Ojciec jedno jesteśmy'' A gdzie Duch Święty?

Ciekawa sprawa z tym pierwszym cytatem z Mateusza bo słyszałem że zwrot ,,W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego'' może nie być oryginałem.

Proszę nie pisać w tym wątku. Ostrzeżenie niczego nie naprawiło. Pojawił się kolejny śmieciowy wpis. Ktoś kto posługuje się rynsztokowym językiem suka Watykanu niewiele zrozumie z tego, gdzie są granice przyzwoitości intelektualnej

Ostatnio edytowano N paź 21, 2018 11:28 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

informacja o wyproszeniu z wątku

N paź 21, 2018 10:39 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
King napisał(a):
Właśnie Jezus powiedział ,,Ja i Ojciec jedno jesteśmy'' A gdzie Duch Święty?

A o Duchu Świętym, po za tym co ci zacytowałem powiedział tez tak: (31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Tak ze uważaj.

Pn paź 22, 2018 3:50 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
W taki sam sposób, jak nie jest piątca
Masz jeszcze jakieś inne, równie durne jak to, pytania? (nie mów mi, jakoby nie było głupich pytań - pokonałeś to ograniczenie bez trudu )

Niedocenianie kontrrozmówcy to wielki taktyczny błąd.

Pytanie jest bardzo zasadne.

Czy YHWH jest czymś czy kimś?
Czy I osoba trójcy jest czymś czy kimś?
Czy II osoba trójcy jest czymś czy kimś?
Czy III osoba trójcy jest czymś czy kimś?

Według waszych własnych zasad nie można łączyć kogoś z czymś w Trójcy. Są trzy osoby - Ktoś i jedno coś - natura boska.

Dlatego się spytałem jak YHWH może być kimś i nie jest to wtedy czwórca? Czy YHWH może być czymś i mówić o sobie Ja to i tamto zrobiłem? Ja uczyniłem itp?

Wasza natura boska bardzo przypomina absolut platoński, a już tym bardziej neoplatoński absolut z odchodzącycmi od niego równymi hypostazami.

Przykładowo prawosławie próbowało unikać lepiej lub gorzej powiązania z absolutem platońskim i Jedyny Bóg to w "trójcy" monarchicznej prawosławnej jest Bóg Ojciec, a nie Bóg "coś" absolut.

Cytuj:
Tak ze uważaj.

Straszenie także jest wielkim taktycznym błędem. Gdyż jaką miarę mierzycie będzie wam odmierzona.

Wt paź 23, 2018 9:13 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jest jeden Bóg- Jahwe. Są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Jednego Boga w trzech osobach nazywamy "technicznie" Trójcą.
Każda z tych osób jest Bogiem.
Każda z nich jest Jahwe.
To wszystko co wiemy.

Manipulacja określeniami w stosunku do Bytu Transcendentnego, za pomocą pojęć i gramatyki dostosowanej do bytów poznawalnych jest błędem logocznym samym w sobie.

Wt paź 23, 2018 9:53 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jest jeden Bóg- Jahwe. Są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Każda z nich jest Jahwe.
To wszystko co wiemy.

Manipulacja określeniami w stosunku do Bytu Transcendentnego, za pomocą pojęć i gramatyki dostosowanej do bytów poznawalnych jest błędem logocznym samym w sobie.

Czyli widzisz. Sam powiedziałeś, że waszym Bogiem jest niepoznawalny absolut Platona. Dziękuje za wyznanie.

I nie jest to YHWH... No chyba, że wierzycie w Czwórce. Logika jest bezlitosna. Wóz lub przewóz.

Żydzi go znali - według słów samego Chrystusa, więc z definicji jest poznawalny.

Wt paź 23, 2018 11:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Barney napisał(a):
Każda z nich jest Jahwe.
To wszystko co wiemy.

Czyli widzisz. Sam powiedziałeś, że waszym Bogiem jest niepoznawalny absolut Platona. Dziękuje za wyznanie.
Szacun dla Platona, że pewne rzeczy był w stanie zawrzeć w pojęciach. Nie bardzo rozumiem, czemu masz to za zarzut (i do kogo? do Boga, do nas, do Platona?).

Natomiast pierwotna jest zawsze rzeczywistość, a nie pojęcia (identycznie jak w pojęciu "Trójcy").

Oczywiście, że Bóg jest z natury rzeczy niepoznawalny (i nie dlatego że Platon tak napisał ;) ).

Łatwo poznasz religię czy koncepcję Boga wymyśloną przez ludzi: otóż będzie to taka koncepcja, w której Bóg jest do końca poznany i wszystko o Nim wiadomo.
Brak tajemnicy jest immanentną cechą koncepcji Boga wymyślonej przez człowieka (albo koncepcji, która została przez niego skrzywiona i uproszczona, tak by wszystko było jasne).

I przeciwnie: religia prawdziwa musi mieć Boga, który jest nieskończony, a więc niepoznawalny do końca dla człowieka. Całkiem zwyczajnie: gdy ktoś wymyśla sobie Boga, to taka koncepcja jest pełna i do końca zrozumiała - choć fałszywa.

Ilustracją tego są wszelkie tzw. religie naturalne – zawsze wiadomo, o co chodzi, wiadomo, kim jest bóstwo. Są one „łatwym”, uproszczonym „wyjaśnieniem Boga” – niekiedy bardzo wymyślnym jak hinduizm czy kulty New Age, a niekiedy bardzo uproszczonym jak nauka sekt, różnych „świadków Jehowy” a nawet – piszę to z bólem – często praktyka nauczania realizowana przez znudzonych kaznodziejów chrześcijańskich.

Tymczasem w chrześcijaństwie – tym prawdziwym, nie „leniwym” – istnieje Trójca. Wbrew sugestiom przeciwników prawda wiary niemająca odpowiednika w żadnej innej religii. Tajemnica, o której nikt – ani święci, ani papież, ani doktorzy Kościoła nie ośmielili się powiedzieć, że ją rozumieją.

Prawdę mówiąc, nikt nie wie nawet w przybliżeniu, o co w ogóle chodzi!
Jest oczywiste, że choć wiara nie jest zaprzeczeniem rozumu (przeciwnie, wymaga jego współpracy ), to ograniczony, ludzki mózg nie jest w stanie ogarnąć nieskończoności, jaką jest Bóg. Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa. I odwrotnie – prawdziwa wiara musi mieć takie prawdy jak Trójca.

Wt paź 23, 2018 11:15 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Łatwo poznasz religię czy koncepcję Boga wymyśloną przez ludzi: otóż będzie to taka koncepcja, w której Bóg jest do końca poznany i wszystko o Nim wiadomo.

Po pierwsze. Kiedy mówiłem, że jest w pełni poznawalny i że wszystko o nim wiadomo?

Dwa błędy logiczne conajmniej

Ignoratio elenchi – łac. nieznajomość tezy dowodzonej, czyli udowadnianie czegoś innego niż się miało dowodzić, albo zbić.

Teza była, że YHWH jest poznawalny na tyle, by powiedzieć o nim: że Żydzi wiedzą co wielbią, gdyż zbawienie pochodzi od Żydów.

Drugi błąd

Nadmierne uogólnianie, np. „Nigdy już nie będę szczęśliwy.”

Cytuj:
I przeciwnie: religia prawdziwa musi mieć Boga, który jest nieskończony, a więc niepoznawalny do końca dla człowieka.

Jedno z drugiego nie wynika. To, że ja znam kogoś nie musi oznaczać, że wszystko o nim wiem. Wiem coś. To już wystarczy by powiedzieć - Żydzi wiedzą co wielbią.

Cytuj:
Tymczasem w chrześcijaństwie – tym prawdziwym, nie „leniwym” – istnieje Trójca. Wbrew sugestiom przeciwników prawda wiary niemająca odpowiednika w żadnej innej religii. Tajemnica, o której nikt – ani święci, ani papież, ani doktorzy Kościoła nie ośmielili się powiedzieć, że ją rozumieją.

Wielbłąd logiczny:

Ignorowanie konsekwencji własnego dowodu.

Twierdzisz, że to tajemnica i nikt jej nie zna skoro o niej mówisz i wiesz czym ona jest. Więc nie jest tajemnicą - przynajmniej dla Ciebie. Powinieneś tak mówić od początku. Jest to tajemnica. Kropka, a nie próbujesz mnie przekonać, że to oczywiste, a potem piszesz, że to tajemnica.

Cytuj:
Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa.

Znowu błąd nadmiernego uogólniania. To są błędy logiczne dyskwalifikujące z jakiejkolwiek powiązania z czymś, co nazywamy prawdą. My w sensie rasa ludzka, która uzgodniła jak się powinno rozmawiać i co jest prawdą.

Wt paź 23, 2018 11:52 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No cóż, negujesz, przepisując (od Lewandowskiego - zgadłem?) nazwy błędów, których najwyraźniej nie rozumiesz.

Najzabawniejsze, że w tym samym poście popełniłeś błędy, które usiłowałeś mi przypisać:
  • Piszesz
    Cytuj:
    Twierdzisz, że to tajemnica i nikt jej nie zna skoro o niej mówisz i wiesz czym ona jest. Więc nie jest tajemnicą - przynajmniej dla Ciebie.
    co stanowi sprzeczność z Twoim własnym wcześniejszym rozumowaniem:
    Cytuj:
    To, że ja znam kogoś nie musi oznaczać, że wszystko o nim wiem.
  • Piszesz: "Po pierwsze. Kiedy mówiłem, że jest w pełni poznawalny i że wszystko o nim wiadomo?" mimo że wcześniej krytykowałeś pojęcie niepoznawalności Boga.
  • Napisałeś
    Cytuj:
    To, że ja znam kogoś nie musi oznaczać, że wszystko o nim wiem. Wiem coś. To już wystarczy by powiedzieć - Żydzi wiedzą co wielbią
    Czyli nie tylko wyprodukowałeś potworka, w którym >>Ty nie wiesz, a Żydzi wiedzą<< :) , ale w dodatku zmieniłeś tezę - bowiem moja wypowiedź dotyczyła Twoich zaprzeczeń wobec niepoznawalności Boga

Nadto uznałeś za "nadmierne uogólnienie" moje zdanie "Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa" - na jakiej podstawie? Skoro Bóg jest niepoznawalny, to dokładnie tak jest, jak napisałem.

Podobnie uznałeś za "nadmierne uogólnienie "I przeciwnie: religia prawdziwa musi mieć Boga, który jest nieskończony, a więc niepoznawalny do końca dla człowieka." które jak najbardziej wynika z tezy o niepoznawalności Boga.

Tak więc lepiej nie bierz się do wytykania błędów logicznych innym, bo jak widać nie masz po temu kompetencji. Zostaw to osobom mającym jakie-takie pojęcie o logice formalnej.
Choć swoj cel osiągnąłeś - odwróciłeś tymi nielogicznymi zarzutami uwagę od swojego wcześniejszego bzdurnego sprzeciwu wobec niepoznawalności Boga.

Wt paź 23, 2018 12:12 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Kolejny błąd.

Cytuj:
Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa. I odwrotnie – prawdziwa wiara musi mieć takie prawdy jak Trójca.

Odwracanie implikacji. Przykład: „Mężczyźni to ludzie, więc ludzie to mężczyźni."

To błąd na błędzie.

Cytuj:
No cóż, negujesz, przepisując (od Lewandowskiego - zgadłem?) nazwy błędów, których najwyraźniej nie rozumiesz.

ad hominem.

Cytuj:
Najzabawniejsze, że w tym samym poście popełniłeś błędy, które usiłowałeś mi przypisać:
Piszesz
Cytuj:
Twierdzisz, że to tajemnica i nikt jej nie zna skoro o niej mówisz i wiesz czym ona jest. Więc nie jest tajemnicą - przynajmniej dla Ciebie.
co stanowi sprzeczność z Twoim własnym wcześniejszym rozumowaniem:
Cytuj:
To, że ja znam kogoś nie musi oznaczać, że wszystko o nim wiem.
Piszesz: "Po pierwsze. Kiedy mówiłem, że jest w pełni poznawalny i że wszystko o nim wiadomo?" mimo że wcześniej krytykowałeś pojęcie niepoznawalności Boga.

Znowu błąd implikacji.

To twoja teza główna polega na uogólnieniu, brzmiąca parafrazują - Nie można poznać w całości, to nie można poznać w ogóle.

Tak więc - uogólnienie (jeden błąd) prowadzi do drugiego błędu, gdyż ja nie uogólniam. A piszesz, że to robię. Prowadzi do błędu implikacji. Zwyczajnie odnoszę się do twojej głównej tezy "Nie można poznać w całości, to nie można poznać w ogóle."

Co powoduje, że wpadasz w kolejny błąd niezrozumienia mojej tezy, że poznawanie nie musi się równać pełni poznania.

Cytuj:
Czyli nie tylko wyprodukowałeś potworka, w którym >>Ty nie wiesz, a Żydzi wiedzą<< , ale w dodatku zmieniłeś tezę - bowiem moja wypowiedź dotyczyła Twoich zaprzeczeń wobec niepoznawalności Boga

Jaka była moja teza? Że Bóg jest poznawalny. Czy to oznacza, że musi to być Bóg w pełni poznany przez każdego?

Cytuj:
Nadto uznałeś za "nadmierne uogólnienie" moje zdanie "Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa" - na jakiej podstawie? Skoro Bóg jest niepoznawalny, to dokładnie tak jest, jak napisałem.

Nadmierne uogólnienie na przykładzie Ciebie i mnie. Nie znam Ciebie w pełni, co nie oznacza, że nie znam Ciebie w ogóle. Może być? Kontrprzykład podałem co oznacza, że twoje twierdzenie jest fałszywe.

Wt paź 23, 2018 12:26 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Cytuj:

Nadmierne uogólnienie na przykładzie Ciebie i mnie. Nie znam Ciebie w pełni, co nie oznacza, że nie znam Ciebie w ogóle. Może być? Kontrprzykład podałem co oznacza, że twoje twierdzenie jest fałszywe.

Dodatkowo dodam, że to nadmierne uogólnienie, bo nie da się niczego poznać w pełni. Więc dochodzić można do absurdu, że nie można poznać czegokolwiek, więc dlaczego w ogóle mieć kategorię poznawalności?

Wt paź 23, 2018 1:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gubisz się. W pierwszym poście wskazałem Ci błędy, ale nie mam jakoś zacięcia do uczenia Cię logiki. Zwłaszcza że usiłujesz utopi temat w gąszczu dywagacji.

Dlatego zostawiam "lewo stać" (jak mawiał mój ś.p. Dziadek) Twoje rozpaczliwe kręcenie i wracam do meritum: Transcendentalnego Boga.

Otóż Bóg jest transcendentalny - jesli nie ma być tylko kolejnym mitem. Rzeczywistość nasza nie obejmuje Boga - Bóg dalece ją przekracza. Dlatego nie mamy w swoim języku nawet odpowiednich pojęć - nie tylko do opisu Boga, ale nawet znacznie prostszych rzeczy, jak Rzeczywistość bez ograniczeń czasu i przestrzeni.

Jesli Bóg w jakiejś religii nie jest transcendentalny - jest tylko wymysłem ludzkim. Platon do tego doszedł, mimo że nie znał Boga - ale po prostu był madrym czlowiekiem.

Powtarzam:
Każda z nich jest Jahwe.
To wszystko co wiemy.

Twoje dywagacje o "YHWH" jako czwórcy nie wynikają w żaden sposób z powyższego. Natomiast wynikają z pewnych Twoich zalożeń, które są sprzeczne z tym co mówimy.

Wt paź 23, 2018 1:27 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Gubisz się. W pierwszym poście wskazałem Ci błędy, ale nie mam jakoś zacięcia do uczenia Cię logiki. Zwłaszcza że usiłujesz utopi temat w gąszczu dywagacji.

Dlatego zostawiam "lewo stać" (jak mawiał mój ś.p. Dziadek) Twoje rozpaczliwe kręcenie i wracam do meritum: Transcendentalnego Boga.

Otóż Bóg jest transcendentalny - jesli nie ma być tylko kolejnym mitem. Rzeczywistość nasza nie obejmuje Boga - Bóg dalece ją przekracza. Dlatego nie mamy w swoim języku nawet odpowiednich pojęć - nie tylko do opisu Boga, ale nawet znacznie prostszych rzeczy, jak Rzeczywistość bez ograniczeń czasu i przestrzeni.

Jesli Bóg w jakiejś religii nie jest transcendentalny - jest tylko wymysłem ludzkim. Platon do tego doszedł, mimo że nie znał Boga - ale po prostu był madrym czlowiekiem.

Powtarzam:
Każda z nich jest Jahwe.
To wszystko co wiemy.

Twoje dywagacje o "YHWH" jako czwórcy nie wynikają w żaden sposób z powyższego. Natomiast wynikają z pewnych Twoich zalożeń, które są sprzeczne z tym co mówimy.

Gdzie tu jest argument oprócz - "Mylisz się, bo tak mówię, że się mylisz"?

Jak to moje dywagacje skutecznie nie implikują czwórcy? Nie wynika z tego, że jak YHWH jest kimś, to jest osobą? A trójca to trzy osoby, tak? W takim razie czwórca to cztery osoby, no chyba, że YHWH jest tym samym co jakaś z tych osób Trójcy jak przykładowo u monarchistów. Powiedz, że żartujesz.

Wt paź 23, 2018 1:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Jak to moje dywagacje skutecznie nie implikują czwórcy?
To Ty powinieneś udowadniać swoje twierdzenia. Skoro twierdzisz, że wynikają z powyższego, udowodnij jak ;)
Cytuj:
Nie wynika z tego, że jak YHWH jest kimś, to jest osobą?
Niestety, określenia "ktoś" są nieadekwatne i wyłącznie przybliżone, gdy mówimy o Rzeczywistości Boga - jak mówiłem, język ludzki nie jest w stanie okreslic Boga, bo powstał do opisu Rzeczywistości obserwowalnej.
Wyobrażanie sobie Trojcy jako po prostu gremium trzech osób jest z gruntu fałszywe - a właśnie na takim wyobrażeniu opiera się Twoje "wynikanie".

Cytuj:
A trójca to trzy osoby, tak?
O, własnie. Ilustracje tego co wyżej napisałem o Twoich wyobrażeniach.
I jeszcze jedno: Trójca, z łaski swojej. Jesteś tu gościem i wymaga się od Ciebie pewnych form.

powtarzam:
Jest jeden Bóg, Jahwe. Są trzy Osoby Boskie, z których każda jest w pełni Bogiem Jahwe.
Jesli wbijesz sobie to do głowy, zobaczysz, że Twoje "wynikanie" nie następuje.

Cytuj:
W takim razie czwórca to cztery osoby
Nie ma takiego wynikania, choć nie wątpię byś chciał, by było :)
Cytuj:
, no chyba, że YHWH jest tym samym co jakaś z tych osób Trójcy jak przykładowo u monarchistów.
Nie fantazjuj.
Cytuj:
Powiedz, że żartujesz.
Tak, trochę sobie żartuję z tych Twoich żałosnych prób gryzienia po kostkach :mrgreen:

Wt paź 23, 2018 2:08 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Niestety, określenia "ktoś" są nieadekwatne i wyłącznie przybliżone,

Powiedz to głównemu apologecie trynitarzy - James'owi White'owi.

Cytuj:
Cytuj:
W takim razie czwórca to cztery osoby

Nie ma takiego wynikania, choć nie wątpię byś chciał, by było

Jesteś poza możliwością racjonalnej debaty skoro zaprzeczasz, że Trójca jest Trójcą gdyż są w niej trzy osoby. Zaprzeczasz także takim ludziom jak chociażby J. White - główny apologeta trynitarzy.

Najpierw uzgodnijcie jedną wersję, a potem się odnoście do własnych zasad jakie wymyśliliście.

Wt paź 23, 2018 2:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zero argumentów - nie ma na co odpowiadać.
Nie znam p. White - "apologetami Trójcy" są miliony chrześcijan od czasów apostolskich. Ale z całą pewnością - gdybyś go zapytał - p.White potwierdzi, że określania ludzkiego języka nie są w stanie opisać Boga.

Cytuj:
Jesteś poza możliwością racjonalnej debaty skoro zaprzeczasz, że Trójca jest Trójcą gdyż są w niej trzy osoby.
  • Po pierwsze - nie stawiałem takiej tezy. Stawiałem za to tezę inną, cytuję:
    Wyobrażanie sobie Trojcy jako po prostu gremium trzech osób jest z gruntu fałszywe .

Przykro mi, że jesteś tak zdesperowany, że aby kontynuować "argumentację" musisz przekręcać tezy adwersarzy.
  • Po drugie, nie wiem co miałoby znaczyć zdanie "Trójca jest Trójcą gdyż są w niej trzy osoby". Gdybyś napisał "Trójcę nazwano Trójcą, gdyż są w niej trzy osoby" to jeszcze miałoby sens.
    A tak to nie ma.

Cytuj:
Najpierw uzgodnijcie jedną wersję, a potem się odnoście do własnych zasad jakie wymyśliliście
Ależ zgadzamy się. Mówimy, że:
Jest jeden Bóg, Jahwe. Są trzy Osoby Boskie, z których każda jest w pełni Bogiem Jahwe.

Szkoda, że - aby nam zaprzeczyć - musisz przekręcać to, co twierdzimy :wink:

Wt paź 23, 2018 3:17 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 27  Następna strona