Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 27, 2020 10:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Znów nie na temat. Ze mną sobie o pierdołach to możesz pogadać w kawiarence lub ringu. Misjonarzowanie, prorokowanie i głoszenie świadkowskie to ta sama bajka. Nawiążesz relację na poziomie argumentacji, będziesz pisał; nie interesuje mnie inny światopogląd. Gregor i inni piszą, uwag nie ma. Nie o poglądy chodzi, ale o to, że to nie platforma do głoszenia. Żadne emocjonalne płacze na mnie nie dzialają, bo znam ich mechanizm. Wywalam ten post i drugi, który zamiast odpowiedzieć na zapytanie jest płaczliwym bronieniem się z ignorancji i oskarża o prześladowanie. Znów nie na temat.

N mar 15, 2020 4:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
[ciach - wycięto post pozostawiając ostatnie zdanie ilustrujące nie tylko brak zrozumienia uwag moderatorskich, ale i obarczenie odpowiedzialnością moderatora.
Usuniesz i ten post, który cię obnaża.Tak zrobisz.

Usunę kolejny post o tym, że muszę się dostosować do 'głoszenia'. Dam do tego ostrzeżenie za zaśmiecanie wątku licznymi wpisami, które są offtopami. Trzy ostatnie wycięłam. Reg. II/4, 6.

N mar 15, 2020 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ty ciągle nie rozumiesz, że nikt nie musi obalać tego , co głosisz, bo to Ty masz obowiązek udowodnić swoje tezy.

N mar 15, 2020 4:50 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Znów nie na temat. Ze mną sobie o pierdołach to możesz pogadać w kawiarence lub ringu. Misjonarzowanie, prorokowanie i głoszenie świadkowskie to ta sama bajka. Nawiążesz relację na poziomie argumentacji, będziesz pisał; nie interesuje mnie inny światopogląd. Gregor i inni piszą, uwag nie ma. Nie o poglądy chodzi, ale o to, że to nie platforma do głoszenia. Żadne emocjonalne płacze na mnie nie dzialają, bo znam ich mechanizm. Wywalam ten post i drugi, który zamiast odpowiedzieć na zapytanie jest płaczliwym bronieniem się z ignorancji i oskarża o prześladowanie. Znów nie na temat.

Widzę, że temat leży odłogiem, niczym nieuprawiana, urodzajna ziemia, której pokłady idą na zatracenie.
Przypominam, że wysuwałem swoje wywody koncentrując się np.na znaczeniu greckich słów. Tego co w sobie zawierają, a czego nie.
Jak dyskutować z kimś kogo, nie interesuje "inny światopogląd", w miejscu przeznaczonym dla wszystkich. W tym posiadających "odmienny światopogląd". Występujesz przeciw mojemu "głoszeniu" upatrując w tym samo zło,a we mnie złe zamiary. W innych jak to miejscu, piszę ze swobodą ,i nikt nie zabrania mi wyrażać swojego zdania. Tutaj jeśli wyrażanie swojej , nie tyle do was, co waszych wierzeń dezaprobaty, ma spotkać się z dyskryminowanie, to nie zamierzam dyskutować. Pojawiłem się teraz jak i na początku w nadziei spotkania w tym miejscu gotowych do dyskusji. I...
Jak dla mnie wysuwane na rzecz [Trinitatis] wywody pozostają nieuzasadnione, i są mało przekonujące. A wiecie, i tego nie ukrywam, że systematycznie "spożywam" książki na ten temat. Teraz czytam dwie:
"Bóg nie jest samotny.Trójca Święta w życiu chrześcijan" Jean-Noel Bezancon,
oraz: "Szkoła Patrzenia Rozmowy W Trójcy Świętej" Robert J.Woźniak, i dostrzegam desperackie starania udowodnienia tego, co według moje oceny jest skazane na porażkę. Według mnie nauka ta ma małe podstawy staro i nowotestamentowe, co jej udowodnienie staje pod wielkim znakiem zapytania. A potrzeba odwoływania się do filozoficznych słów i zapatrywań, nie świadczy na jej rzecz. Pisał o tym nawet kard.Walter Kasper.

Pt maja 01, 2020 4:12 pm
Odpowiedz z cytatem
Chciałbym zapytać o jedną kwestię, która mnie mocno zastanawia a mianowicie czy Jezus i Duch Święty są tak samo wszechwiedzący jak Bóg Ojciec? Jezus w ewangelii przyznaje, że sam nie wie kiedy nastąpi koniec świata i tylko Bóg Ojciec to wie:

"Lecz o dniu owym i godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Mk 13, 32).

Z tego wynika, że z Trójcy Świętej wszechwiedzący jest jedynie Bóg Ojciec.
Jezus i Duch Święty wiedzą wszystko za wyjątkiem daty końca świata a to już wyklucza ich wszechwiedzę.

Cz maja 14, 2020 1:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Być może Jezus będąc w ciele miał wszechwiedzę ograniczoną do tego co miał pełnić. Na przykład nie wydaje i się by Jezus na ziemi znał chiński, a gdy był niemowlęciem, to w ogóle nie umiał mówić.

Cz maja 14, 2020 2:01 pm
Odpowiedz z cytatem
Ale tutaj Jezus przyznaje, że On ogólnie tego nie wie.

Poza tym gdyby Jego moc była ograniczona w ciele ludzkim to dlaczego znał przyszłość Piotra i apostołów będąc człowiekiem?

Cz maja 14, 2020 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wszechwiedza mogła byc ograniczona do tego co mial wykonywać, Wiedział o wdowie wpłacającej grosz, wiedział o Piotrze, Judaszu i apostołach, niekoniecznie musiał będąc w ciele wiedzieć o jakimś Chińczyku.

Cz maja 14, 2020 2:08 pm
Odpowiedz z cytatem
On jako Bóg w ciele ludzkim znał uczynki i wnętrze każdego człowieka tutaj na Ziemii ale przyznał, że nie wie tylko i wyłącznie tego kiedy dokładnie nastąpi koniec świata i jest to tylko w zakresie wiedzy samego Ojca.

Poza tym do dnia dzisiejszego jest w niebie wraz z ciałem i to ciało Go ciągle ogranicza według Twojej logiki?

Ostatnio edytowano Cz maja 14, 2020 2:15 pm przez Zuben Ninja, łącznie edytowano 1 raz

Cz maja 14, 2020 2:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedy narodzil się w Betlejem to nawet nie znał jednego języka. Musiał się uczyć.

Cz maja 14, 2020 2:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Poza tym do dnia dzisiejszego jest w niebie wraz z ciałem i to ciało Go ciągle ogranicza według Twojej logiki?

Ciało uwielbione to nie to samo co ciało doczesne (sorry, ale to podstawy, katecheza się kłania).
Zobaczm, jakie właściwości miało Ciało Pana Jezusa po zmartwychwstaniu:Pierwsze (nie wiem czy chronologicznie, ale w kolejności w Piśmie, poczynając od Ewangelii wg św.Mateusza) jest spotkanie Jezusa z "Marią Magdaleną i drugą Marią":
"A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: Witajcie! One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon."/Mt 28,9/
Wiemy więc już pierwszą rzecz - Jezusa można było dotknąć (wręcz objąć za nogi).

Zerknijmy jeszcze do opisu tego samego zdarzenia u Łukasza:
"A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa."/Łk 24,3/
Z zatem ciała Jezusa po zmartwychwstaniu nie było w grobie. To samo czytamy u Marka:
"Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli."/Mk 16,5-6/
Podobnie jest u Jana - opis przybycia Piotra do grobu:
"Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu."/J 20,6-7/
U Jana ważny jest też dalszy ciąg:
"Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych." /J 20,8-9/
Dlaczego ważny? Bo z niego dowiadujemy się, że zmartwychwstanie polegało na powstaniu owego ciała (którego nie znaleźli) z martwych

Następny fragment to spotkanie z uczniami na drodze do Emaus:
"Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi.
Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.
(...)
Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu."
/Łk 24,15-16.30-31/

To bardzo ciekawy dla naszych rozważań fragment; widzimy znów Jezusa z materialnym ciałem (łamie chleb), ale jednocześnie ciało to nie jest przez materię i jej prawa ograniczone - Jezus jeśli chce, po prostu znika.
Niektórzy przypuszczają, że Jezus musiał jakoś inaczej wyglądać, skoro poczatkowo Go nie poznali.
Nie jest to specjalnie ważne, ale takie przypuszczenie nie wydaje mi się jednak prawdziwe. Wszak Pismo wprost mówi, czemu Go nie poznali "oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali". Mówi też czemu Go poznali - owo przesłonięcie ustąpiło ("otworzyły się im oczy i poznali Go").

Idziemy dalej - uczniowie wracają z Emaus i opowiadają co się stało. Oto co się wówczas dzieje:
"A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: Pokój wam!
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha.
Lecz On rzekł do nich: Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?
Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam.
Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.
Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: Macie tu coś do jedzenia?
Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.
Potem rzekł do nich: To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami:
Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach. Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do nich: Tak jest napisane: [b]Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie;"
/Łk 24,36-46/
Mamy znów nie związanie prawami materii i fizyki (Jezus pojawia się wśród uczniów), mamy też relację o tym że ma "ciało i kości" - Jezus wprost mówi uczniom że ma ciało (nie jest duchem) oraz to że właśnie takie zmartwychwstanie - w Ciele - było zapowiedziane przez Pismo.

Następny ważny fragment:
"Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!
A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
(...)
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus.
Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę.
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam!
Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym."
/J 20,19-20.24-27/

Znów: Jezus przychodzi "choć drzwi były zamknięte" - Jego ciało nie jest ograniczone prawami materii.
Zaraz potem udowadnia im ze ma to samo ciało - pokazuje rany, każe Tomaszowi włożyć palec w miejsce gwoździ i rękę w ranę na piersi.

Ostatni fragment jaki tu chciałbym przytoczyć to spotkanie nad Jeziorem Tyberiadzkim:
"A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście.
Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: Chodźcie, posilcie się! Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: Kto Ty jesteś?, bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę."
/J 21,9-13/
Jezus podaje chleb i rybę.

Dla porządku - jeszcze jedno spotkanie - Jezusa z Marią Magdaleną, podczas którego padają dość tajemnicze słowa:
"Jezus rzekł do niej: Mario! A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: [Mój] Nauczycielu! (17) Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego."/J 20, 16-17/
Co Jezus miał na myśli mówiąc "Nie zatrzymuj mnie"[/color]? I w dodatku tłumacząc "jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca"[/color]?
Prawdę mówiąc, nie mam pojęcia.
Natomiast ten piękny opis raczej nic nie wnosi do naszych rozważań o ciele Jezusa.

Podsumujmy, czego się dowiedzieliśmy:
  • nasze ciała będą podobne do ciała Jezusa po zmartwychwstaniu
  • ciała Jezusa po zmartwychwstaniu nie było w grobie
  • Jezus miał ciało materialne, można było Go dotykać, obejmować, miał ciało i kości
  • Ciało Jezusa nie podlegało ograniczeniom doczesności - mógł pojawić się pomiędzy uczniami, mógł zniknąć.
  • Jezus podkreślał że nie jest duchem, lecz ma ciało materialne - nawet udowadniał to jedząc.
  • Jezus mówił że zmartwychwstanie polega ma zmartwychwstaniu w ciele materialnym

Pt maja 15, 2020 12:03 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Dzięki Barney za odpowiedź a teraz poproszę Cię abyś odniósł się do mojego pierwszego pytania i odpowiedział mi:

Czy Jezus w ogóle nie wie kiedy dokładnie nastąpi koniec świata i ta wiedza jest jedynie w zasięgu Boga Ojca czy Jezus to zawsze wiedział przed wcieleniem ale wcielenie sprawiło, że na Ziemii jako człowiek miał ograniczoną wiedzę i zapomniał o tym jednak po śmierci ponownie posiadł tą wiedzę o dacie końca świata?

Pt maja 15, 2020 3:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Data Końca Świata jest po prostu nieistotna. Świat kiedyś zaczął i się kiedyś skończy.

Pt maja 15, 2020 3:12 pm
Odpowiedz z cytatem
Dla mnie to jest istotne czy Jezus wie czy nie kiedy dokładnie nastąpi koniec świata bo od tego zależy czy jest wszechwiedzący jako Bóg czy jednak będąc Bogiem nie wie tej jednej rzeczy i to już wyklucza Jego wszechwiedzę.

Jeśli Jezus nie zna dokładnej daty końca świata to oznacza, że jest Bogiem wszechmocnym ale już nie wszechwiedzącym.

Pt maja 15, 2020 3:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Pytanie kontrolne: w ilu Bogów wierzysz?
i drugie kontrolne: czy Bóg może umrzeć?

Pt maja 15, 2020 3:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona