Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 16, 2019 3:01 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
NowyLogin napisał(a):
Jozek napisał(a):
Najstarsze zabytki literatury greckiej i europejskiej to Ilida i Odyseja. Autorstwo obydwu przypisuje się Homerowi. Ich powstanie datuje się na VIII w pne. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak olbrzymie znaczenie obydwa utwory miały dla naszej wiedzy o czasach starożytnych. Stanowią materiał do rekonstrukcji życia w Grecji homerowej i przedhomerowej.
Tylko że święta księga deklaruje doskonałość w przekazie żydowskiego Boga i stąd nie może zawierać żadnych, najmniejszych niedociągnięć ani powodów, które zepsułyby jego reputację w oczach innych, podważyły wiarygodność albo poddały w wątpliwość, jeśli zależy mu na zbawieniu wszystkich po równo a gra toczy się o los naszych wiecznych dusz. Ta kwestia też ciągnęła się przez ponad 10 stron tematu, w którym właśnie rozmawiamy, nawet ty w tym uczestniczyłeś więc niefrasobliwość wyciągania tych samych argumentów apologetycznych tłumaczę nieuczciwością albo bezkrytycznością :roll:

Przyznaje że nie za bardzo rozumiem co autor ma na myśli z tą nieuczciwością apologetyczną, biorąc pod uwagę że czytam odpowiedź dot. badań historycznych ksiąg, także tych z religią nie mających nic wspólnego. Innymi słowy jak nauka bada manuskrypty i sprawdza ich wiarygodność? Bo wersji Iliady odnaleziono 3. Która jest najbardziej wiarygodna ? Ja cały czas staram sie przedstawić argumenty na pytanie przewodnie postu. I tak własnie rozumował dziennikarz New York Timsa, który jest postacią autentyczną. Zadawał kolejne i kolejne pytania, krok po kroku starając się podważyć wiarygodność Pisma. Fundament chrześcijaństwa to zmartwychwstanie Jezusa. Samo w sobie wydaje się być łatwe do obalenia.
Dwa tysiące lat temu, w Galilei nie mieszkali rybacy obdarzeni nadludzką inteligencją, zdolną do zaplanowania drobiazgowej intrygi i zwiedzenia ludzi i to wszystkich czasów. Więc jeśli Pisma nie są wiarygodne i nie są zapisem autentycznych relacji naocznych świadków, tylko intrygą to można to łatwo udowodnić. Próbuj chłopie. Nie pisz - Pisma są nie wiarygodne bo nie są. A jeśli są to udowodnij że są. Opierając się na jakiś naukowych dowodach. Podsuwam ci sposób. Zobacz film tam jest opisane jak to robiono ze starożytnymi księgami. Są ludzie na tym świecie, ateiści i nie tylko którzy mają siłę i determinację aby badać Pismo, konfrontować fakty itd. Jak na razie śmieszkujesz i kruczysz.

Cytuj:
Jozek napisał(a):
Obejrzyj w końcu film, bo to zaczyna się robić nudne i stracisz słuchaczy.
A dlaczego miałbym obejrzeć? :roll: Zrecenzowałeś go i widzę, że to religijny film z tezą. Strata czasu :D

To nie była żadna recenzja tylko lużna uwaga dotycząca jednej sytuacji z filmu. Mam nieodparte wrażenie, że swoje wypowiedzi notorycznie budujesz na niczym konkretnym.

Wt paź 16, 2018 10:23 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
lajkoniku: Przez ponad 10 stron tego wątku zbaczałeś z tematu na poboczne wątki jak teksty odnoszące się do 4 kanonicznych Ewangelii czyli listy Apostołów i pisma jakichś innych autorów i nie odniosłeś się ani razu do konkretnych kwestii jak same 4 kanoniczne Ewangelie mimo, że jak zacięta płyta podnosiłem jeden i ten sam temat Jeżeli masz zamiar zacząć znowu zapętlać wątek kopiowanymi esejami ze stron religijno-apologetycznych żeby przegadać rozmówcę to dziękuję ci za rozmowę, bo nie jesteś krytycznym rozmówcą.

Maciuś pisz na temat, a jak nie potrafisz to lepiej nie pisz nic.

NowyLogin napisał(a):
Czyli kulejąca logika lajkonika: co z tego, że zniszczono, zagrabiono i spalono wszystkie bezpośrednie materiały źródłowe a świadków wymordowano a więc nie ma podstaw do uznania historyczności tych wydarzeń, skoro tak jest i już?

Czyli Maciuś znów ominął to co zaprzecza Jego twierdzeniu i próbuje przedstawić swoje racje wzięte ze stęchłego powietrza. Lajkonik wyraźnie napisał jeszcze cos więcej niż to co Maciuś zacytował. Cytat: to mimo to jednak istnieje obecnie bogaty materiał dowodowy, antyczny odnoszący się do oryginalnych zapisów Ewangelii zgromadzony w formie tzw. „Listy Kodeksów Papirusowych Nowego Testamentu Koniec Cytatu. Brakło odwagi odpowiedzieć ?

NowyLogin napisał(a):
Wpis prezentujący chamstwo, nieucywilizowanie i fanatyzm twojego kolegi Quinque, którego śladami ochoczo podążasz został już zgłoszony do moderacji i odesłany tam gdzie jego miejsce: w niebyt

Czyli na temat nić nie potrafisz napisać.Według twojego wyjaśnienia to Twoim obowiązkiem jest udowodnić ze napisałeś prawdę. I nie strasz mnie bo ja nie jestem synem stracha. nic tym sposobem nie zyskasz.

NowyLogin napisał(a):
Konkrety, bo nie muszę powtarzać tych samych rzeczy przez kolejne 10-15 stron tylko dlatego, że jesteś bezkrytyczny: https://www.youtube.com/watch?v=ftmmNekZ04M

Schowaj sobie ten film będziesz miał dobry prezent na urodziny. Proszę mi podać różnice w Ewangeliach synoptycznych słownie. Napisz krótko gdzie te ewangelie przeczą jedne drugim.

NowyLogin napisał(a):
Katolicki, teologiczny wykład, a nie ateistyczny albo wymyślony przeze mnie. https://www.youtube.com/watch?v=Dv9fBwhn1sM
Miłego oglądania.

Dziękuję za taki wykład. Gości na początku bierze się za wykładanie historii Żydowskiej , a później mówi że nie jest specjalistą o historii starożytnej.
Możesz podać nazwiska tych teologów niby twierdzących , że autorzy biblijni są podani tylko tradycyjnie, a nie historycznie.Bo z tego co ja wiem to odkrycia naukowe temu przeczą.

NowyLogin napisał(a):
Co z tego, że - po raz szósty - nie ma oryginałów, tylko są źle zachowane kopie powstałe po fakcie albo teksty były spisywane po przepowiedzianym wydarzeniu?

Kopie Ewangelii kształtuje się od roku ok. 50 i 68 n.e. poprzez rok 120 n.e. i do początków III wieku oraz później. Jest to przeciętnie zaledwie ok. (od 1 roku do150 lat) od powstania oryginalnych rękopisów pism Nowego Testamentu. To to samo lub w niektórych przypadkach trochę więcej niż raptem jedno pokolenie. Natomiast wiek papirusu Rylandsa (120 rok n.e. – choć przez niektórych ekspertów datowany jeszcze starzej), a dotyczącego Ewangelii św. Jana to prawie ten sam czas co oryginalnego rękopisu św. Jana, który jak się uważa, powstał pod koniec I a najpóźniej w początkach II wieku n.e.
Jeżeli masz inne dane wiarygodne, to zgłoś sie do komisji która takimi sprawami sie zajmuje, obal te wszystkie manuskrypty. staniesz sie bardzo sławny i bogaty. tylko uważaj bo jak będziesz próbował udowadniać tak jak tu na tym forum ,żeby nie wezwali pogotowia psychiatrycznego.

Wt paź 16, 2018 10:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
lajkonik.2 napisał(a):
Maciuś pisz na temat, a jak nie potrafisz to lepiej nie pisz nic.
Nie mów do mnie "Maciuś" bo nie jestem twoim psem ani synkiem. Nie muszę się godzić na takie traktowanie.
lajkonik.2 napisał(a):
to mimo to jednak istnieje obecnie bogaty materiał dowodowy, antyczny odnoszący się do oryginalnych zapisów Ewangelii zgromadzony w formie tzw. „Listy Kodeksów Papirusowych Nowego Testamentu
Po co przepisujesz tą samą regułkę którą kopiowałeś i wklejałeś przez ponad 10 stron tematu skoro dalej nie ma oryginałów? :roll:
lajkonik.2 napisał(a):
Czyli na temat nić nie potrafisz napisać.Według twojego wyjaśnienia to Twoim obowiązkiem jest udowodnić ze napisałeś prawdę.
Zgodnie z kryterium falsyfikacji w metodzie naukowej (odsyłam do Karla Poppera) kiedy twierdzenia jej nie podlegają tzn. kiedy w tym przypadku nie są znani faktyczni autorzy Ewangelii a tylko tradycyjnie przypisuje się autorstwo Apostołom, nie udowadnia się niezasadności twierdzenia, tylko na odwrót - to na wypowiadającym twierdzenie spoczywa ciężar dowodu :D :D :D Jeśli tak jest to udowodnij nieistnienie Zeusa albo Posejdona :roll: Było o tym w ciągu dwóch stron kilka razy :D :D
lajkonik.2 napisał(a):
Schowaj sobie ten film będziesz miał dobry prezent na urodziny. Proszę mi podać różnice w Ewangeliach synoptycznych słownie. Napisz krótko gdzie te ewangelie przeczą jedne drugim.
Pozamerytoryczny sposób argumentowania. Czekam na merytoryczne uzasadnienie zamiast "nie bo nie" i "tak jest i już".
lajkonik.2 napisał(a):
Dziękuję za taki wykład. Gości na początku bierze się za wykładanie historii Żydowskiej , a później mówi że nie jest specjalistą o historii starożytnej.
Tak źle i tak niedobrze. :roll: Wykład ateisty - źle. Wykład katolickiego księdza-teologa - też źle :D Prawda jest taka, że słyszysz tam jakieś nieprzychylne twojemu kopiuj-wklejanemu, pozamerytorycznemu światopoglądowi stwierdzenia :D
lajkonik.2 napisał(a):
Bo z tego co ja wiem to odkrycia naukowe temu przeczą.
Nie wiesz. Kopiujesz i wklejasz tą samą formułkę przez ponad 10 stron wątku nawet wiem, z której witryny :D :roll:
lajkonik.2 napisał(a):
Kopie Ewangelii kształtuje się od roku ok. 50 i 68 n.e. poprzez rok 120 n.e. i do początków III wieku oraz później. Jest to przeciętnie zaledwie ok. (od 1 roku do150 lat) od powstania oryginalnych rękopisów pism Nowego Testamentu. To to samo lub w niektórych przypadkach trochę więcej niż raptem jedno pokolenie. Natomiast wiek papirusu Rylandsa (120 rok n.e. – choć przez niektórych ekspertów datowany jeszcze starzej), a dotyczącego Ewangelii św. Jana to prawie ten sam czas co oryginalnego rękopisu św. Jana, który jak się uważa, powstał pod koniec I a najpóźniej w początkach II wieku n.e.
Oryginałów nie ma :roll: Po co kopiujesz i wklejasz tą samą formułkę, co z poprzedniej strony? :D :D
lajkonik.2 napisał(a):
Jeżeli masz inne dane wiarygodne, to zgłoś sie do komisji która takimi sprawami sie zajmuje, obal te wszystkie manuskrypty. staniesz sie bardzo sławny i bogaty.
Ty nawet nie rozumiesz, na czym polega falsyfikacja co już udowodniłeś, a próbujesz nieudolnie odwracać kota ogonem :D :D :D
lajkonik.2 napisał(a):
tylko uważaj bo jak będziesz próbował udowadniać tak jak tu na tym forum ,żeby nie wezwali pogotowia psychiatrycznego.
Chamstwo i pozamerytoryczny sposób argumentowania + wpis zgłoszony do moderacji.

Wt paź 16, 2018 11:13 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Nie mów do mnie "Maciuś" bo nie jestem twoim psem ani synkiem. Nie muszę się godzić na takie traktowanie.

A cos taki nerwowy, tak ładnie wypowiadam twojego nicka. to jak mam pisac do ciebie?

NowyLogin napisał(a):
Po co przepisujesz tą samą regułkę którą kopiowałeś i wklejałeś przez ponad 10 stron tematu skoro dalej nie ma oryginałów?

Po to bo ją pomijasz i nie odpowiedziałeś na nią prze te dziesięć stron. I co z tego ze nie ma oryginałów. jakie to ma znaczenie. Stare oryginały z przed tysięcy lat nie zachowują się do naszych czasów, gdyż ulegają rozłożeniu i rozpadowi. Zachowują się natomiast ich ręcznie przepisane manuskrypty.
Na świecie istnieje 24,643. rzeczywistych manuskryptów Ewangelii. Przy czym, musimy wiedzieć, iż żadne inne historyczne dzieło nie posiada tak ogromnej ilości dowodów popartych źródłowo.

Drugie najbardziej udokumentowane opracowanie na świecie (dzieło) tj. „Iliada” Homera posiada zaledwie trochę ponad 600 faktycznych manuskryptów (rękopisów) z najstarszym znanym oddalonym od oryginału aż 500 lat, natomiast rękopisów (manuskryptów) Arystotelesa mamy zaledwie 49 z najstarszym oddalonym od oryginału aż o 1,400 lat, manuskryptów Cezara znamy 10 z najstarszym znanym a oddalonym od oryginału aż o 1,000. lat, zaś rękopisów Platona 7 z najstarszym znanym od oryginału oddalonym o 1,200. lat - i nikt poprzez to nie poddaje wiarygodnosci „Iliady” oraz dzieł Arystotelesa, Cezara, Platona w wątpliwosć ze względu na mocne tego dowody.

A tu, dla porównania, odnośnie Ewangelii, posiadamy aż 24,643. takich manuskryptów oraz z najstarszym znanym (Jana), a oddalonym od oryginału o zaledwie parę lat do 50 lat, a pozostałych o ok. 120 lat i wciąż istnieją ludzie chcący to podważyć. W takim razie, szanowni państwo, na tej podstawie musieli byśmy podważyć również i tym samym uznać, że wszystkie dzieła Arystotelesa, Homera, Cezara, Platona oraz innych uznanych postaci historycznych to już dopiero są i muszą być niewiarygodne w obliczu takich wskazań!

To w takiej sytuacji, za przeproszeniem, próba powątpiewania w obliczu tychże faktów, jest więc zwykłą, ludzką obłudą!Powtarzam, w wypadku innych dzieł od oryginału manuskrypty dzieli setki, a nawet tysiące lat, a pomimo tego nie jest to przeszkodą dla uznania wiarygodnego dowodu co do autentyczności danego tekstu. Zaś w przypadku Ewangelii, to zaledwie parę do parudziesięciu lat od oryginału (w zależności od autora Ewangelii). Gdziekolwiek w świecie nie ma innego materiału historycznego, który byłby lepiej udokumentowany, co do jego wiarygodności niż Ewangelie.

NowyLogin napisał(a):
Zgodnie z kryterium falsyfikacji w metodzie naukowej (odsyłam do Karla Poppera) kiedy twierdzenia jej nie podlegają tzn. kiedy w tym przypadku nie są znani faktyczni autorzy Ewangelii a tylko tradycyjnie przypisuje się autorstwo Apostołom, nie udowadnia się niezasadności twierdzenia, tylko na odwrót - to na wypowiadającym twierdzenie spoczywa ciężar dowodu Jeśli tak jest to udowodnij nieistnienie Zeusa albo Posejdona Było o tym w ciągu dwóch stron kilka razy

Zapominasz się nie, na temat napisałeś. wróć się i przeczytaj ze zrozumieniem , do czego to napisałem.

NowyLogin napisał(a):
Pozamerytoryczny sposób argumentowania. Czekam na merytoryczne uzasadnienie zamiast "nie bo nie" i "tak jest i już".

Odważna samokrytyka.

NowyLogin napisał(a):
Tak źle i tak niedobrze. Wykład ateisty - źle. Wykład katolickiego księdza-teologa - też źle Prawda jest taka, że słyszysz tam jakieś nieprzychylne twojemu kopiuj-wklejanemu, pozamerytorycznemu światopoglądowi stwierdzenia

w tym liku który podałeś nic nie pisze ze to ksiądz. A chociaż by to był ksiądz, to ten wykład nie nic wspólnego z tematem który tu omawiamy.

NowyLogin napisał(a):
Nie wiesz. Kopiujesz i wklejasz tą samą formułkę przez ponad 10 stron wątku nawet wiem, z której witryny

No i co z tego że wklejam. Twoim obowiązkiem jest obalić co jest w tej formułce.I gdybyś potrafił to byś to zrobił. A Ty nie wklejasz nic?

NowyLogin napisał(a):
Oryginałów nie ma Po co kopiujesz i wklejasz tą samą formułkę, co z poprzedniej strony?

Powyżej już odpowiedziałem. Fajnie jest krytykować wypisując bzdury prawd? A jak przyjdzie wziąć odpowiedzialność za słowa, to pozostaje gołosłowie. a co gołosłowie jest warte to chyba nie muszę ci wyjasniać.

NowyLogin napisał(a):
Ty nawet nie rozumiesz, na czym polega falsyfikacja co już udowodniłeś, a próbujesz nieudolnie odwracać kota ogonem

Właśnie udowodniłeś ze jesteś mistrzem w odwracaniu kota ogonem .

NowyLogin napisał(a):
Chamstwo i pozamerytoryczny sposób argumentowania + wpis zgłoszony do moderacji.

To nie Ty jesteś upoważniony od oceniania postów rozmówcy. Jak by to było na innym forum, to za sianie celowego kłamstwa, już dawno byś wyleciał. Podziwiam cierpliwość moderatorów tego forum.

Śr paź 17, 2018 12:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Biblia to jedna z wielu ksiag w ktorej sa zawarte tzw. prawdy uznawane prze jakas tam religie... Buddyzm, Hinduizm, Islam, Judaizm itd. itd. Czesc tych zapisow prawdopodobnie przypada wydarzeniom i historii tamtych czasow, wieksza czesc mitom tworzonym przez ludzi. Osobiscie dla mnie w starym testamencie jest bardzo duzo nawiazan do egipskich wierzen...Drzewo zycia - wystepujace w wierzeniach egipiskich jak rowniez mezpotamskich, sumeryjskich, Oko opatrznosci zwane okiem Boga - rowniez ma swoje korzenie w egipskich starozytnych wierzeniach... Teksty, ktorych spore fragmenty znamy dzisiaj jako pisma Starego i Nowego Testamentu – maja swoje analogie w Tekstach Piramid, Tekstach Sarkofagow i innych pismach starozytnego Egiptu, ktore powstały wiele wiekow przed narodzinami Marka, Mateusza, Lukasza czy Jana. Tak samo z synem bozym - rowniez wystepuje to w wiereniach egipskich do tego jeszcze Egipcjaniee wymyslili sobie corke boza. Wiec dziwie sie ze jeszcze ludzie traktuja te ludzkie pomysly powaznie..... Jeszcze nalezaloby dodac ze z roznych dawnych religii przeszlo wiele pomyslow do chrzescijanstwa, zapisow biblijnych - jak np Lucyfer - upadly aniol w mitolgii rzymskiej niosacy swiatlo...itd...

Śr paź 17, 2018 6:13 am
Dyskutant
Dyskutant

lajkoniku: znów spamujesz kilometrową kopiuj-wklejką nie odnosząc się rzeczowo ani razu do konkretnych, poruszanych kwestii.

Nie ma oryginałów Ewangelii a tysiące kopii powstałych dziesiątki lat po fakcie, w zdecydowanej większości po 70 r.n.e (zniszczenie Jerozolimy) do tego zawierających tyle samo sprzeczności w opisach i błędów jak pominięcia paragrafów i całych stron. Odpowiedzi na wszystkie gryzące cię pytania podlinkowane są w materiałach: zarówno w wykładzie historyka badającego bezpośrednio prawdziwe manuskrypty przez 30 lat jak i katolickiego księdza-teologa z przytaczanymi przez niego źródłami archeologicznymi i historycznymi, ale nie uzasadniłeś merytorycznie swojej dezaprobaty tylko zdobywasz się jedynie na ataki i pyskówki czym jeszcze bardziej się pogrążasz :roll: :roll: :roll:

Biblia deklaruje 100%-ową doskonałość w przekazie (Iz 40,8; Ps 119,89) więc twoje porównania do stanu innych tekstów w ogóle nie są adekwatne :D :D :D

Cytuj:
To nie ty jesteś upoważniony do oceniania postów rozmówcy
Będę oceniał ile mi się podoba i piętnował fanatyzm, chamstwo i brak samokrytyki nie pozwalając na sprowadzanie mnie do szeregu przez takich spamerów jak ty, zwłaszcza że nie masz nic merytorycznego do powiedzenia bo nie muszę się na to godzić tylko dlatego że tupniesz nóżką i strzelisz focha kiedy ktoś ci zabierze zabawkę :roll: :D

Śr paź 17, 2018 6:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
lidka napisał(a):
Wiec dziwie sie ze jeszcze ludzie traktuja te ludzkie pomysly powaznie..... Jeszcze nalezaloby dodac ze z roznych dawnych religii przeszlo wiele pomyslow do chrzescijanstwa, zapisow biblijnych - jak np Lucyfer - upadly aniol w mitolgii rzymskiej niosacy swiatlo...itd...

Przecież to co piszesz właśnie przemawia za tym, żeby to brać poważnie. Skoro te motywy występują w tak wielu religiach, wierzeniach, to tylko przemawia za tym, że coś w tym jest, ze to nie jest wymysł jakiejś grupki ludzi. Polecam Junga i jego archetypy :)
http://www.jungpoland.org/pl/zbior-teks ... derek.html

Cytuj:
Archetypy są "dane" człowiekowi niejako a priori, tak więc według Junga człowiek od urodzenia jest psychicznie "pełny", tzn. cały rozwój psychiki (od dzieciństwa aż do w pełni rozwiniętej psychiki dorosłego) jest dokonywany według wzorców archetypowych, które kształtują tworzącą się psychikę. To, że mamy świadomość "ja" zawdzięczamy obecnemu w nas a priori archetypowi, który podczas rozwoju psychiki dziecka aktualizuje się właśnie w tej postaci (Jung nazywa też "ja" kompleksem ego i uważa ten archetyp za jeden z najważniejszych dla rozwoju i samopoznania jednostki). Archetypy stanowią właściwą treść zbiorowej nieświadomości, są przedstawieniem typowych przeżyć poprzednich pokoleń, gromadzonych od czasów najdawniejszych. Bardzo ważne jest to, że są one typowe dla wszystkich kultur i cywilizacji; można je odnaleźć w mitologiach, bajkach, religiach, misteriach czy snach: "Nawet sny zbudowane są w znacznym stopniu z tworzywa zbiorowego, podobnie jak w mitologii i folklorze różnych ludów pewne motywy powtarzają się w niemal identycznej formie. Motywy te określiłem mianem archetypów; uważam, że są to formy lub obrazy natury zbiorowej, które pojawiają się prawie na całym świecie jako części składowe mitów, a zarazem jako autochtoniczne i indywidualne wytwory pochodzenia nieświadomego". Jung twierdzi, że owe formy lub obrazy to po prostu energie i procesy psychiczne wyrażone w symbolicznej postaci.

Śr paź 17, 2018 8:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Zarty sobie stroisz Pelikanku... ludzie od zarania wymyslali rozne bajki... tyle bylo roznych religii i jest... Proponuje zacznij wierzyc w Swietowita - no mozesz wybrac Ozyrysa albo Zeusa... Chociaz jako kobieta wybierz sobie boginke np. Atene..... a moze z Druidami sie zadasz... albo zacznij myslec logicznie i racjonalnie... :lol:

Śr paź 17, 2018 9:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jeden widzi w opisach z przeszłości prawdę. Inny widzi z pozoru bajkowego opisu, tylko zabawę w głoszenie bajek, mitów, wierzeń. No bo po co się wysilać i szukać w nich mądrości. Każdy ma prawo do swego stanowiska. Lecz każdy ma też prawo wiedzieć do czego służy Biblia. Nie jest omawianie tego bibijnego opisu żadną ujmą. Jest wyrazem mądrości osób. Za to trudno powiedzieć o mądrych postawach, gdy ktoś powątpiewa w sens dociekań religijnych z Biblii. Można to nazwać uprzedzeniem. Tu - pelikan słusznie odnalazł ten tekst, bo pomaga zrozumieć co sprawia że ludzie w ten sposób dochodzą do prawdy.

Śr paź 17, 2018 9:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

To twoje spojrzenie na te sprawy. I twoj wybor - chcesz wierzyc w cos chcesz znalezc jakis sens istnienia czlowieka - nic ci nie przeszkadza abys dokonal takiego a nie innego wyboru... Czytalam stary Testament, nie ma w nim nic co by mnie przekonalo do istnienia jakiegos tam stworcy - wrecz przeciwnie jest w tych zapisach wiele rzeczy ktore trudno nazwac pozytywnymi... pelnymi wzajemnej niecheci, zabijania innych z rozkazu Pana w imie swoich wlasnych wydumanych prawd.. a prawdy to mamy 3 - Moja, Twoja i Guzik Prawda :P ... Nienajciekawsze przedstawienia tego naszego religijnego swiata...od strony judeo-chrzescijanskiej :(

Śr paź 17, 2018 1:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Czytałaś Stary Testament.. A Nowy już nie? To tak jakby nauczyć się tabliczki mnożenia i rościć sobie pretensje do tytułu profesora matematyki..

Śr paź 17, 2018 2:29 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Może inaczej to ujmę: autorami bezpośrednimi nie są naoczni świadkowie, natomiast pośrednimi już rzeczywiście mogą być.
Więc powiedz wprost, że nie ma na to dowodów, a nie że "mogą być autorami" tudzież popełniając błąd logiczny "nie ma dowodów, że nie są".

Nie twierdzę, że Marek, Mateusz, Łukasz i Jan napisali Ewangelie, twierdzę, że mogli oni je zredagować w formie ustnej i pod tym względem można ich uznać za autorów.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
rozróżniamy w Kościele żal niedoskonały i doskonały i ten drugi w ostateczności może gładzić wszystkie grzechy.
Przerzucanie swojej odpowiedzialności na kozła ofiarnego czyli "żal za grzechy" też nie jest moralne. Idealny sposób dla każdego łajdaka i zaprzańca na ucieczkę od rozliczenia kosztem kogoś niewinnego, żeby samemu się usprawiedliwić i jeszcze nazywać się "świętym" :roll:

Typowy brak zrozumienia, na czym polega żal, a tym bardziej doskonały.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
No i znów podkreślę fakt tego, iż to Szatan torturuje przez wieczność, a nie Bóg.
Szatana stworzył wszechwiedzący i wszechmogący żydowski Bóg, któremu z racji tych cech nic nie wymknęło się spod kontroli, a wcale nie musiał na to pozwalać :roll:

Że tak powiem, nie wniknęłam w ten problem teologiczny wystarczająco, żeby dać wyczerpującą odpowiedź. Są różne teorie na ten temat, jak podejrzewam. Może to wynika z tego, że Bóg kocha każdego, nawet Szatana. Nie wiem.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
W Biblii przepowiednie są konkretniejsze niż te w artykule o Koranie. Już to mówiłam.
Czyli jednak po raz piąty muszę powtórzyć, że nie ma oryginałów "prorokujących" tekstów biblijnych pozwalających stwierdzić, że powstały przed faktem albo powstawały po fakcie.

No cóż
lajkonik.2 napisał(a):
Na świecie istnieje 24,643. rzeczywistych manuskryptów Ewangelii. Przy czym, musimy wiedzieć, iż żadne inne historyczne dzieło nie posiada tak ogromnej ilości dowodów popartych źródłowo.

Drugie najbardziej udokumentowane opracowanie na świecie (dzieło) tj. „Iliada” Homera posiada zaledwie trochę ponad 600 faktycznych manuskryptów (rękopisów) z najstarszym znanym oddalonym od oryginału aż 500 lat, natomiast rękopisów (manuskryptów) Arystotelesa mamy zaledwie 49 z najstarszym oddalonym od oryginału aż o 1,400 lat, manuskryptów Cezara znamy 10 z najstarszym znanym a oddalonym od oryginału aż o 1,000. lat, zaś rękopisów Platona 7 z najstarszym znanym od oryginału oddalonym o 1,200. lat - i nikt poprzez to nie poddaje wiarygodnosci „Iliady” oraz dzieł Arystotelesa, Cezara, Platona w wątpliwosć ze względu na mocne tego dowody.

A tu, dla porównania, odnośnie Ewangelii, posiadamy aż 24,643. takich manuskryptów oraz z najstarszym znanym (Jana), a oddalonym od oryginału o zaledwie parę lat do 50 lat, a pozostałych o ok. 120 lat i wciąż istnieją ludzie chcący to podważyć. W takim razie, szanowni państwo, na tej podstawie musieli byśmy podważyć również i tym samym uznać, że wszystkie dzieła Arystotelesa, Homera, Cezara, Platona oraz innych uznanych postaci historycznych to już dopiero są i muszą być niewiarygodne w obliczu takich wskazań!

To w takiej sytuacji, za przeproszeniem, próba powątpiewania w obliczu tychże faktów, jest więc zwykłą, ludzką obłudą!Powtarzam, w wypadku innych dzieł od oryginału manuskrypty dzieli setki, a nawet tysiące lat, a pomimo tego nie jest to przeszkodą dla uznania wiarygodnego dowodu co do autentyczności danego tekstu. Zaś w przypadku Ewangelii, to zaledwie parę do parudziesięciu lat od oryginału (w zależności od autora Ewangelii). Gdziekolwiek w świecie nie ma innego materiału historycznego, który byłby lepiej udokumentowany, co do jego wiarygodności niż Ewangelie.

Pozwolę sobie się na razie na tym oprzeć.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Pismo Święte zaznacza, że żadne proroctwo czy coś nie jest do samodzielnego wyjaśniania
I własnie to robisz. Najpierw twierdzisz, że nie możemy pojąć naszymi ludzkimi móżdżkami żydowskiego Boga a potem stwierdzasz jakieś jego cechy

Tylko, że tego, co teraz mówię, nie wydedukowałam całkiem sama. ;)
NowyLogin napisał(a):
zmienia się w kawałek mąki kiedy ksiądz wypowie konkretną formułę

Zmienia się w kawałek... Co?
NowyLogin napisał(a):
Ty wiesz wszystko ale jednocześnie twierdzisz, że nie wiemy na jego temat nic :D

Nie wiem na temat Boga wszystkiego i wiemy więcej o Bogu niż nic.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Ale dlaczego darować? Część spisanego przekazu ustego to właśnie niektóre księgi Biblii, a Tradycja i Biblia są sobie równoważne. :-D
Z tego wynika, że tradycja ustna jest równoważnie nierzetelna ze słowem pisanym.

Że tak powiem, jeżeli Biblia jest słuszna, to słuszna jest też Tradycja, a słuszność Biblii jest kwestią tu omawianą, także tego.
NowyLogin napisał(a):
A jak odróżniamy fałszywe ideologie od tych prawdziwych? Bo ludzie umierają za jedne i drugie niezależnie od tego, która jest fałszywa, a która prawdziwa.

Ale ja mówię ideologiach, w których śmierć męczeńską ponosi ten, kto według jednej ze stron konfliktu ją wymyślił. Kto umiera za wymyślony przez siebie stek bzdur?
NowyLogin napisał(a):
Tylko że święta księga deklaruje doskonałość w przekazie żydowskiego Boga i stąd nie może zawierać żadnych, najmniejszych niedociągnięć

Sam napisałeś:
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Tia, i jest sporo słów, które z "doskonały" nie są pokrewne. Pokaż mi, że w tamtych wersetach chodziło o akurat taki wariant znaczeniowy, który niejako pokrywa się z doskonałością. Poza tym nie wiem, chyba powinnam się udać do okulisty, ale nie dopatrzyłam się tam zbyt wielu słów, które mogą być równoznaczne z "doskonały".

Jest napisane: "Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa" - niebiosa są wieczne i dlatego są niewzruszone. Jeżeli nie są niewzruszone i wieczne to znaczy, że też kiedyś przeminą. Proste. "Trawa usycha" - ma swój początek i koniec, "Więdnie kwiat" - to samo, jest nietrwały bo podlega ziemskim i niedoskonałym prawom, według których wszystko ma swój początek i koniec, co jest zakończone puentą: "ale Słowo Boga naszego trwa na wieki" - oznacza to, że jak żydowski Bóg coś powie, jego przekaz jest trwały i wieczny. Tekst mówi o tym czarno na białym a jeśli uważasz, że jest inaczej to stosujesz wyłącznie klasyczny mechanizm wyparcia.

Interpretacja, którą sam przedstawiłeś wskazuje na wieczność, a nie doskonałość czy niedoskonałość. Wieczny to nie to samo co doskonały. Myślałam, że to ustaliliśmy, ale widocznie się myliłam.
NowyLogin napisał(a):
Jozek napisał(a):
Obejrzyj w końcu film, bo to zaczyna się robić nudne i stracisz słuchaczy.
A dlaczego miałbym obejrzeć? :roll: Zrecenzowałeś go i widzę, że to religijny film z tezą. Strata czasu :D

A po co ja miałam czytać artykuł z przeróżnymi "sprzecznościami" w Biblii? :(
lidka napisał(a):
Biblia to jedna z wielu ksiag w ktorej sa zawarte tzw. prawdy uznawane prze jakas tam religie... Buddyzm, Hinduizm, Islam, Judaizm itd. itd.

Znowu podrzucę link do filmiku, który już wcześniej wrzucałam:
https://www.youtube.com/watch?v=tKz0YkHSmNg&t=692s
Poza tym, pomiędzy np. buddyzmem a chrześcijaństwem różnice są wręcz fundamentalne.
:-D

Śr paź 17, 2018 5:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

lidka napisał(a):
To twoje spojrzenie na te sprawy. I twoj wybor - chcesz wierzyc w cos chcesz znalezc jakis sens istnienia czlowieka - nic ci nie przeszkadza abys dokonal takiego a nie innego wyboru...

Jeśli to jest twoja filozofia życiowa i do wszystkiego podchodzisz w taki sposób, to ja się zastanawiam po co w ogóle zabierasz głos na forum ?
Bo własnie napisałaś że każdy ma prawo do własnych wyborów. Ok. Że sens istnienia człowieka jest względny i w zależności od przeczytanej książki, relatywny. Wg. takiej filozofii, tak na prawdę nic nie ma sensu.
Sensem życia staje się siedzenie w kapciach na kanapie, oglądanie seriali w tv i drapanie kota za uchem. Problem w tym, że taka nijaka filozofia życiowa nikogo tutaj nie interesuje, bo ona kompletnie niczego nie wnosi.

Zabierasz głos, dzielisz się swoimi przemyśleniami, bo chcesz aby ktoś to usłyszał. Po co ? Jaki sens jest słuchać kogoś, kto w ogóle nie jest zainteresowany tym mówią inni? Z kimś kto uważa, że nie ma żadnej prawdy, a istnienie człowieka nie ma najmniejszego sensu głębszego sensu. Wszystko sprowadza się do kompostu, którym byliśmy, jesteśmy i ostatecznie będziemy. Coś pominąłem ?

Cytuj:

Czytalam stary Testament, nie ma w nim nic co by mnie przekonalo do istnienia jakiegos tam stworcy - wrecz przeciwnie jest w tych zapisach wiele rzeczy ktore trudno nazwac pozytywnymi... pelnymi wzajemnej niecheci, zabijania innych z rozkazu Pana w imie swoich wlasnych wydumanych prawd.. a prawdy to mamy 3 - Moja, Twoja i Guzik Prawda :P ... Nienajciekawsze przedstawienia tego naszego religijnego swiata...od strony judeo-chrzescijanskiej :(

Dużo pozytywnych treści znajduje się w "Przeminęło z wiatrem" Margaret Michel. Zachęcam do lektury.

Śr paź 17, 2018 6:40 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
lajkoniku: znów spamujesz kilometrową kopiuj-wklejką nie odnosząc się rzeczowo ani razu do konkretnych, poruszanych kwestii.

Wiedziano już o tym w Starym Testamencie bo jest napisane: Nie mów do uszu głupiego, bo wzgardzi mądrością twej mowy" (Prz 23,9).

NowyLogin napisał(a):
Nie ma oryginałów Ewangelii a tysiące kopii powstałych dziesiątki lat po fakcie, w zdecydowanej większości po 70 r.n.e (zniszczenie Jerozolimy) do tego zawierających tyle samo sprzeczności w opisach i błędów jak pominięcia paragrafów i całych stron.

Powtarzam poraz kolejny, w wypadku innych dzieł od oryginału manuskrypty dzieli setki, a nawet tysiące lat, a pomimo tego nie jest to przeszkodą dla uznania wiarygodnego dowodu co do autentyczności danego tekstu. Zaś w przypadku Ewangelii, to zaledwie parę do parudziesięciu lat od oryginału (w zależności od autora Ewangelii). Gdziekolwiek w świecie nie ma innego materiału historycznego, który byłby lepiej udokumentowany, co do jego wiarygodności niż Ewangelie.

NowyLogin napisał(a):
Odpowiedzi na wszystkie gryzące cię pytania podlinkowane są w materiałach: zarówno w wykładzie historyka badającego bezpośrednio prawdziwe manuskrypty przez 30 lat jak i katolickiego księdza-teologa z przytaczanymi przez niego źródłami archeologicznymi i historycznymi, ale nie uzasadniłeś merytorycznie swojej dezaprobaty tylko zdobywasz się jedynie na ataki i pyskówki czym jeszcze bardziej się pogrążasz

Poświęciłem 1 godz, i 17 minut, drogocennego czasu na ten wykład, księdza który wystąpił. nic tam nie mówił na temat sprzeczności W Ewangeliach. Mówił o Starym Testamencie. Nie ze wszystkim się zgadzam.Chodzi o archeologie. Archeologia twierdzenia niektórych historyków którzy kwestionowali zapisy Biblijne. Nie będę ci wklejał, żeby ci nie psuć humoru, a przepisywać mi sie nie chce. Według mnie to tym wykładem strzeliłeś sobie z własnej broni we własne kolano.

NowyLogin napisał(a):
Biblia deklaruje 100%-ową doskonałość w przekazie (Iz 40,8; Ps 119,89) więc twoje porównania do stanu innych tekstów w ogóle nie są adekwatne

Życzę ci żebyś się nauczył słuchać Boga według tego Iz., 40:8) Bo Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego Słowem!

NowyLogin napisał(a):
Będę oceniał ile mi się podoba i piętnował fanatyzm, chamstwo i brak samokrytyki nie pozwalając na sprowadzanie mnie do szeregu przez takich spamerów jak ty, zwłaszcza że nie masz nic merytorycznego do powiedzenia bo nie muszę się na to godzić tylko dlatego że tupniesz nóżką i strzelisz focha kiedy ktoś ci zabierze zabawkę

To też ze Starego Testamentu:Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić.(Ks. Przysłów 18:2)

Śr paź 17, 2018 8:52 pm
Gaduła
Gaduła

lidka napisał(a):
To twoje spojrzenie na te sprawy. I twoj wybor - chcesz wierzyc w cos chcesz znalezc jakis sens istnienia czlowieka - nic ci nie przeszkadza abys dokonal takiego a nie innego wyboru... Czytalam stary Testament, nie ma w nim nic co by mnie przekonalo do istnienia jakiegos tam stworcy - wrecz przeciwnie jest w tych zapisach wiele rzeczy ktore trudno nazwac pozytywnymi... pelnymi wzajemnej niecheci, zabijania innych z rozkazu Pana w imie swoich wlasnych wydumanych prawd.. a prawdy to mamy 3 - Moja, Twoja i Guzik Prawda :P ... Nienajciekawsze przedstawienia tego naszego religijnego swiata...od strony judeo-chrzescijanskiej :(

Z Ewangelii Marka.

(1) Znowu zaczął nauczać nad jeziorem i bardzo wielki tłum ludzi zebrał się przy Nim. Dlatego wszedł do łodzi i usiadł w niej /pozostając/ na jeziorze, a cały lud stał na brzegu jeziora. (2) Uczył ich wiele w przypowieściach i mówił im w swojej nauce: (3) Słuchajcie: Oto siewca wyszedł siać. (4) A gdy siał, jedno padło na drogę; i przyleciały ptaki, i wydziobały je. (5) Inne padło na miejsce skaliste, gdzie nie miało wiele ziemi, i wnet wzeszło, bo nie było głęboko w glebie. (6) Lecz po wschodzie słońca przypaliło się i nie mając korzenia, uschło. (7) Inne znów padło między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je, tak że nie wydało owocu. (8) Inne w końcu padły na ziemię żyzną, wzeszły, wyrosły i wydały plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny. (9) I dodał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. (10) A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. (11) On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13) I mówił im: Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże zrozumiecie inne przypowieści? (14) Siewca sieje słowo. (15) A oto są ci /posiani/ na drodze: u nich się sieje słowo, a skoro je usłyszą, zaraz przychodzi szatan i porywa słowo zasiane w nich. (16) Podobnie na miejscach skalistych posiani są ci, którzy, gdy usłyszą słowo, natychmiast przyjmują je z radością, (17) lecz nie mają w sobie korzenia i są niestali. Gdy potem przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamują. (18) Są inni, którzy są zasiani między ciernie: to są ci, którzy słuchają wprawdzie słowa, (19) lecz troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne. (20) W końcu na ziemię żyzną zostali posiani ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny.

Śr paź 17, 2018 9:22 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 70  Następna strona