Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 21, 2019 2:19 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
Z pewnością argumentem przemawiającym za prawdziwością Biblii są spełnione już proroctwa Biblijne, ale też różne informacje związane choćby z nauką (np. to że Ziemia jest okrągła), zapisane w dawnych czasach gdzie ludzie nie mieli prawa takich rzeczy wiedzieć.

So paź 20, 2018 5:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Akurat takich merytorycznyh ignorantoów, znam od dzieciństwa, nie dziwi mnie wypowiedź wyżej. Tak to jest, jak pycha przerasta samego jej właściciela. Wtedy tylko pozostaje tylko taka odzywka. Szkoda tylko ludzi, na prawdę zaangażowanych całym swym życiem w rozwój ogólny na ziemi. Bo nie mają wsparcia w innych. Przeszkodą są właśnie tacy ignoranci.
Rada jedynie słuszna, nie dać się zwieźć takim pseudo przemądrzalcom. Język ma prostą konotację, dziecko ją poznaje. Po prostu coś wyraża. Jeśli ktoś nie widzi merytoryki w danych słowach, to znaczy że jego percepcja jest ograniczona w tym zakresie. Zawsze ktoś czegoś będzie nie rozumisł. Bo nikt nie jest pępkiem tego świata. Lecz brak wiary, sprowadzającej na ziemię jej wyznawcę, tworzy obraz rozpaczy z człowieka jak wyżej. Mówi o merytoryce, a sam kwituje to jednym zdaniem. Dobrze że wierzę w jednego Boga. Nie muszę kierować się tego typu insynuacjami.

So paź 20, 2018 7:54 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Witoldzie: Nie ja wymyśliłem nazwę tematu "Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?" Temat nie odnosi się do odgórnej wiary w to, że mówi tylko do wiedzy pozwalającej najpierw nam to stwierdzić, a dopiero potem wartościować jej twierdzenia jako prawdziwe, nie na odwrót. Takie podejście jest właśnie pozamerytoryczne (popełniasz głównie Argumentum ad verecundiam, czyli z łac. argument do nieśmiałości).

So paź 20, 2018 9:09 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Typowy brak zrozumienia, na czym polega żal, a tym bardziej doskonały.
Mechanizm wyparcia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBal_doskona%C5%82y
NowyLogin napisał(a):
Czy spośród tego jak podtrzymuje lajkonik najbardziej wiarygodnego i słusznego w dziejach ludzkości i świata materiału dowodowego jakim są kanoniczne Ewangelie można wyłowić oryginały zamiast źle zachowanych kopii napisanych nie wcześniej niż dziesiątki lat po fakcie przez domniemanych autorów?

Może zacznijmy od kwestii: ile jest pism wśród dokumentów ze starożytności, które są niepodważalnie oryginałami?
NowyLogin napisał(a):
:roll:
Viridiana napisał(a):
Kto umiera za wymyślony przez siebie stek bzdur?
Np. komuniści, których ideologia też miała inicjatorów umierających od kul w ramach rozruchów ulicznych :D Warto dodać, że ZSRR jako pierwszy wysłał człowieka w kosmos, przeleciał nad Biegunem, wygrał wojnę a do tego zbudował najlepszą bombę termojądrową w dziejach (Car) :roll: Cuda, cuda ogłaszają :roll:

Tylko zwrócę ci uwagę na pewien fakt: komuniści uważali swoją ideologię za prawdziwą, natomiast apostołowie gdyby wymyślili chrześcijaństwo dla nie wiem, biznesu, umieraliby ze świadomością, że to, za co umierają to kłamstwo, doskonale by o tym wiedzieli.
NowyLogin napisał(a):
A nie zmienia to faktu, że każdy obiektywny historyk i ekonomista który wyrazi poparcie dla komunizmu strzela sobie samobója :roll:
Viridiana napisał(a):
Wieczny to nie to samo co doskonały.
Mechanizm wyparcia.
Iz 40:8: "Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki".
Ps 119:89: "Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa".
Między niebiosami a słowem żydowskiego Boga ewidentnie i czarno na białym jest postawiony znak równości.
Czy jest napisane, że:
"Trawa nigdy nie usycha, kwiat nigdy nie więdnie, lecz słowo Boga naszego jest nietrwałe"?
Albo:
"Słowo twoje nie trwa na wieki, ulotne jest jak niebiosa"?
Albo:
"Słowo twoje nie trwa na wieki, lecz niebiosa już tak"?
Albo:
"Niebiosa nie trwają na wieki, lecz Słowo twoje już tak"?
Nie, nie, nie i nie :D :D :roll: :roll:

Nie wiem, ile razy mogę mówić to samo: ta interpretacja, którą przedstawiasz, świadczy o tym, że słowo Boga jest wieczne. Ale wieczne nie jest synonimem tego, że wszystko będzie zrozumiałe.
NowyLogin napisał(a):
Różnica między jednym a drugim polega na tym, że omawiany film religijny jak wynika z recenzji i zwiastunów oparty jest argumentum ad ignorantiam, argumentum ad verecundiam i niezrozumieniu kryterium falsyfikacji.

W tym roku obejrzałam taki jeden bardzo fajny fim "Człowiek, który zabił Don Kichota" i uwierz, zwiastun nie oddawał charakteru tego filmu. :-)

A, i tak à propos Nowego i Starego Testamentu: oba mają duże znaczenie. Stary Testament pomaga w interpretacji Nowego. Natomiast trzeba pamiętać, iż rzeczywiście stare prawo jest uzupełniane przez nowe i nie można o tym zapominać. Na razie tyle.

So paź 20, 2018 11:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Viridiana napisał(a):
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBal_doskona%C5%82y
A czy powiedziałem nieprawdę, że "rozgrzeszenie" to przerzucenie odpowiedzialności na kogoś innego? :roll: Tak czy nie? :D
Viridiana napisał(a):
Tylko zwrócę ci uwagę na pewien fakt: komuniści uważali swoją ideologię za prawdziwą, natomiast apostołowie gdyby wymyślili chrześcijaństwo dla nie wiem, biznesu, umieraliby ze świadomością, że to, za co umierają to kłamstwo, doskonale by o tym wiedzieli.
Ależ skąd! Komunizm jest z definicji utopią bo zakłada istnienie społeczeństwa powszechnej równości i sprawiedliwości czyli nieistniejącego (z gr. ounie i toposmiejsce, czyli miejsce, którego nie ma) :roll: Marks, Lenin, Engels musieli się w tym orientować, szczególnie Marks jako niegłupi filozof i historyk musiał wiedzieć że pomysł ten istnieje już od "Państwa" autorstwa Platona (380 r.p.n.e.), do tradycji ściśle literackiej utopii już abstrahując od kwestii religijnych należy też...1000-letnie królestwo po przyjściu Chrystusa
Viridiana napisał(a):
Nie wiem, ile razy mogę mówić to samo: ta interpretacja, którą przedstawiasz, świadczy o tym, że słowo Boga jest wieczne. Ale wieczne nie jest synonimem tego, że wszystko będzie zrozumiałe.
Sz.P. idzie w ślady kopiuj-wklejacza lajkonika i celowo lub z niefrasobliwości pomija całą niewygodną resztę postu, który cytuje bo gdyby zacytowała tą resztę to wyszłoby blado :D :roll:

So paź 20, 2018 11:37 am
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
A czy powiedziałem nieprawdę, że "rozgrzeszenie" to przerzucenie odpowiedzialności na kogoś innego?

NowyLogin mieszasz. Rozmawialiśmy o tym, czy i kiedy kara wiecznego potępienia jest słuszna, a nie o przerzucaniu odpowiedzialności, jeśli pamięć mnie nie zmyla.
NowyLogin napisał(a):
Marks, Lenin, Engels musieli się w tym orientować,

Nie wiedziałam, że czytasz w ich myślach. :-D
A tak poważniej, jeśli dobrze się orientuję, to chyba żaden z tej trójki nie przeszedł męczarni i katuszy z powodu wyznawanej ideologii. Na razie tyle.
NowyLogin napisał(a):
do tradycji ściśle literackiej utopii już abstrahując od kwestii religijnych należy też...1000-letnie królestwo po przyjściu Chrystusa

Utopii z ludzkiego punktu widzenia. :?
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Sz.P. idzie w ślady kopiuj-wklejacza lajkonika i celowo lub z niefrasobliwości pomija całą niewygodną resztę postu, który cytuje bo gdyby zacytowała tą resztę to wyszłoby blado :D :roll:

Niektórych rzeczy nie cytuję, bo uznaję, że już nie da się na razie wysnuć nowych wniosków na dany temat albo po prostu czegoś wcześniej nie zrozumiałam.
Zresztą ty też tak robisz:
Viridiana napisał(a):
Może zacznijmy od kwestii: ile jest pism wśród dokumentów ze starożytności, które są niepodważalnie oryginałami?

Viridiana napisał(a):
W tym roku obejrzałam taki jeden bardzo fajny fim "Człowiek, który zabił Don Kichota" i uwierz, zwiastun nie oddawał charakteru tego filmu. :-)

A, i tak à propos Nowego i Starego Testamentu: oba mają duże znaczenie. Stary Testament pomaga w interpretacji Nowego. Natomiast trzeba pamiętać, iż rzeczywiście stare prawo jest uzupełniane przez nowe i nie można o tym zapominać. Na razie tyle.

Jak tam, obejrzałeś filmik, który podrzucałam już jakiś czas temu? :-)

So paź 20, 2018 1:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Viridiana napisał(a):
NowyLogin mieszasz. Rozmawialiśmy o tym, czy i kiedy kara wiecznego potępienia jest słuszna, a nie o przerzucaniu odpowiedzialności, jeśli pamięć mnie nie zmyla.
Nigdy nie jest słuszna, chyba że poznam jakiś rozsądny powód, dla którego jest :roll: Póki co zbaczasz z tematu i mówisz coś o dogmatach katolickich, co nie ma nic do rzeczy :roll:
Viridiana napisał(a):
A tak poważniej, jeśli dobrze się orientuję, to chyba żaden z tej trójki nie przeszedł męczarni i katuszy z powodu wyznawanej ideologii. Na razie tyle.
Abstrahując już od tego, że w ciągu dokładnie czterech stron dostałaś dwa konkretne przykłady, co wypierasz, to nie jest do końca takie oczywiste, czy inicjatorzy chrześcijaństwa dali się męczeńsko i niezłomnie pozabijać jak podkoloryzowano ich życiorysy przez późniejsze wieki, np. odłamy chrześcijaństwa do dzisiaj nie są w stanie się dogadać, czy Piotr był w końcu w tym Rzymie czy go nie było, a jeśli już był to kiedy i co robił albo czy go na pewno ukrzyżowali do góry nogami, bo badania i tradycja znowu podają sprzeczne rzeczy :roll:. Biorąc pod uwagę Donację Konstantyna (oficjalnie dowiedzioną jako sfabrykowaną), to po prostu mit założycielski KRK, więc jeśli hagiografia inicjatorów chrześcijaństwa nie jest fałszywa to zmitologizowana na potrzeby wizerunku Papieża i jego świty :D A historycznie ten dokument uprawomocnił Kościół Rzymu jako jedyny i słuszny, bo wywodzący się od Piotra - paradoksalnie wcale nie NT mówiący "ty jesteś skała" lub "co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie..."! :roll: :D

Na tych religijnych stronach internetowych jest dużo ochów i achów, jakie to wiarygodne i prawdomówne - ale diabeł tkwi w szczegółach i jak się poruszy konkrety to taki lajkonik albo ty zmieniacie temat albo zdziwko: "O ci chodzi? Przecież masz wklejony esej! Zobacz, jaki długi!" :D
Viridiana napisał(a):
Utopii z ludzkiego punktu widzenia. :?
Argumentum ad verecundiam.
Viridiana napisał(a):
Jak ty albo inny rozmówca podrzuca jakiś film na uargumentowanie swoich tez to założę się, że z pewnością znam już argumenty tam zawarte :roll: :D

So paź 20, 2018 1:49 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Więc jesteś oszustem,

Nic z tych rzeczy, nie dam się sprowokować . Widzisz wpadłeś we własne sidła które założyłeś na wierzących w Boga. Więc jak powtarzam pytanie : A czy na te dzieła które nie są kwestionowane prze takich jak ty, a których kopie są datowane na setki a nawet tysiące lat , można wyłowić oryginały? Zamiast bardzo źle zachowanych kopi? Napisane nie wcześniej niż setki i tysiące lat po fakcie, przez domniemanych autorów ? Proszę o odpowiedź, wyjdź spod tej miotły szczurze tchórzliwy, i odpowiedz, tak lub nie .

NowyLogin napisał(a):
bo wiesz dobrze, iż święta księga zgodnie z Iz 40,8; Ps 119:89; Jana 14:6-11 i Dz 2,1-3 narzuca stuprocentową doskonałość przekazu żydowskiego Boga i do tego faktu jak nie odnosiłeś się przez 15 wcześniejszych stron kopiując-wklejając kilometrowe eseje ze stronniczych witryn internetowych, tak i nie robisz tego teraz, a powtarzasz to samo jak automat

Ja dobrze to wiem, i nie tylko ja, bo każdy wierzący wierzący w Boga , że każda z tych Ksiąg, Ewangelii, i Dziejów, z których powyrywałeś cytaty mówi o czym innym i mówi prawdę. Każdy czytający że zrozumieniem doskonale zauważy że w Iz 40, całym rozdziele jest mowa o powrocie z wygnania. Czyli powrocie z niewoli babilońskiej. Psalmy to zbiór Ksiąg literacko poetyckich . Natomiast Ewangelia Jana przedstawia Jezusa jako odwieczne Słowo które przyjęło ludzkie ciało, by poprzez swoje nie zwykłe czyny objawić nam Boga Ojca. Dzieje Apostolskie to dzieje pierwotnego Kościoła umacniającego się coraz bardziej i rozszerzającego swą działalność, daleko poz granice Palestyny. Wyrywanie wersetów z kontekstów Ksiąg, Ewangelii, i Dziejów, które wszystkie całe rozdziały mówią o czym innym, i dopasowywanie ich do swoich twierdzeń, po to żeby robić wodę z mózgu tym co , co Pisma Świętego nie znają, jest propaganda gebelsowską i niczym więcej.

NowyLogin napisał(a):
Kolejne oszustwo Stary Testament uznajesz za nieomylny tak samo jak i Nowy Gdyby było inaczej, to sam Jezus nie odnosiby się do nieomylności czynów starotestamentowego Boga w kilkakrotnie przytaczanych fragmentach przez 15 wcześniejszych stron, kiedy kopiowałeś-wklejałeś kilometrowe eseje zbaczając z tematu, bo merytorycznych argumentów nie masz

Prawdę napisałeś że oszustwo kolejne, tylko nie dopisałeś że popełnione prze ciebie. Kiedy Jezus umarł, położył kres prawom Starego Przymierza (Rzymian 10:4 / Galacjan 3:23-26 / Efezjan 2:15).Hebrajczyków 8:7-13) W miejsce starotestamentowego zakonu został nadany Zakon Chrystusowy (Galacjan 6:2) - Zakon Ducha (Rzumian 8:1-17), który polega na; - „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy ” (Ewangelia Mateusza 22:37.

NowyLogin napisał(a):
Potwierdzać to można na podstawie weryfikowalnych dowodów czyli podlegających falsyfikacji, a więc czegoś mniej gołosłownego niż źle zachowane kopie domniemanego autorstwa powstałe nie wcześniej niż dziesiątki lat po fakcie, np. bezpośrednich oryginałów, których oczywiście nie ma Kanoniczne Ewangelie i Listy co najwyżej stwierdzają. Stwierdzić to ja mogę, że Tułaczka Odyseusza się wydarzyła

Takiemu filozofowi jak ty, to jak się uprze to nie będzie dało mu się udowodnić ż jest 2018 rok, i ze ta dyskusja teraz trwa, i ze czas liczy się przed Chrystusem, i po Chrystusie.

NowyLogin napisał(a):
Sorry ale to Watykan przy pomocy seminariów duchownych kształci i wypuszcza tych ludzi, a ty im dajesz kredyt zaufania oraz stanowisz frekwencję mszalną Więc nie mów teraz, że coś ci się nie podoba, bo ten wykład wkleił ateista

Ten ksiądz akurat ukończył KUL. Na KUL-u są różne wydziały. Np z KUL-u wyszedł jeden z założycieli warszawskiej GPW, i kilku ministrów w tym nawet lewicowego rządu SLD- min. Minkiewicz, w latach 1993-6 Ci ludzie profesor . Paga min. Minkiewicz, min. Gilowska , a nawet doradca Kwaśniewskiego , Styrczula , wykształceni dobrze taniej pracowali dla dobra publicznegoTo tak gdybyś o tym nie wiedział. A to że ksiądz wystąpił, to żadna nowość już za czasów samego Zbawiciela zdarzały się takie przypadki: Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. (59) To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum. (60) A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? (61) Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: To was gorszy? (62) A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? (63) Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (64) Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. (65) Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca. (66) Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. (67) Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? (68) Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. (69) A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga. (70) Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. (71) Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać.

NowyLogin napisał(a):
Ma to dla ciebie jak najbardziej 100%-owe znaczenie Uprawiasz tylko niezbyt gramotną sofistykę, że to przecież Stary Testament więc rzekomo się nie liczy, a liczy się oprócz praktyk religijnych i przepisów prawnych w Pięcioksięgu

Nigdzie nie napisałem że się nie liczy, tylko napisałem, i pisz\e ze został uzupełniony przez Nowy.

Dobrego Wieczoru.

So paź 20, 2018 5:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Ja na razie widzę tylko fajną merytoryczną dyskusję. Jezus wniósł jakość transendencji do skostnialych dogmatów żydowskich

So paź 20, 2018 10:57 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Póki co zbaczasz z tematu i mówisz coś o dogmatach katolickich, co nie ma nic do rzeczy :roll:

Gdzie ja niby choćby wspominam słowo "dogmat"? :-)
NowyLogin napisał(a):
Abstrahując już od tego, że w ciągu dokładnie czterech stron dostałaś dwa konkretne przykłady, co wypierasz

Gdyż moim zdaniem te przykłady nie są adekwatne.
NowyLogin napisał(a):
to nie jest do końca takie oczywiste, czy inicjatorzy chrześcijaństwa dali się męczeńsko i niezłomnie pozabijać

Są istotne przesłanki, które mogą o tym świadczyć?
NowyLogin napisał(a):
odłamy chrześcijaństwa do dzisiaj nie są w stanie się dogadać, czy Piotr był w końcu w tym Rzymie czy go nie było, a jeśli już był to kiedy i co robił

Biorąc pod uwagę, ile czasu minęło od tego zdarzenia, pewne wątpliwości są naturalne.
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Jak ty albo inny rozmówca podrzuca jakiś film na uargumentowanie swoich tez to założę się, że z pewnością znam już argumenty tam zawarte :roll: :D

W takim razie nie umiem za Chiny Ludowe zrozumieć, dlaczego jesteś na tym forum. Nasze argumenty też pewnie znasz. :roll: Poza tym, nadal nie widzę usprawiedliwienia dla niezapoznawania się z materiałami dyskutantów.
NowyLogin napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
A czy na te dzieła które nie są kwestionowane prze takich jak ty, a których kopie są datowane na setki a nawet tysiące lat , można wyłowić oryginały? Zamiast bardzo źle zachowanych kopi? Napisane nie wcześniej niż setki i tysiące lat po fakcie, przez domniemanych autorów ? Proszę o odpowiedź, wyjdź spod tej miotły szczurze tchórzliwy, i odpowiedz, tak lub nie .
Odpowiadałem ci na to pytanie przez 15 stron i odpowiedziałem ci przed chwilą nawet obszerniej, bo wzbogacając odpowiedź o kolejne wersety :D :D :D Iz 40,8; Ps 119:89; Jana 14:6-11 i Dz 2,1-3 narzuca stuprocentową doskonałość przekazu żydowskiego Boga w przeciwieństwie do wszystkich innych książek, które możesz sobie tutaj wymieniać.

Nawet nie wiem, czy mam siłę, żeby to wszystko ciągle tłumaczyć. Te fragmenty mówią o wieczności słowa. Wieczny nie jest synonimem zrozumiałego.
https://sjp.pwn.pl/szukaj/wieczny.html
NowyLogin napisał(a):
Pouczasz mnie, a sam nie wiesz na temat żydowskiego Boga więcej niż ja, nie wie tego również Papież, jego świta ani żaden inny teolog czy apologeta

Po co my jeszcze z tobą rozmawiamy, jak wszystko wiesz lepiej.
NowyLogin napisał(a):
dopóki nie przedstawisz weryfikowalnych dowodów

Tak to nigdy cię chyba nie przekonamy. No chyba, że ktoś by do dyskusji się dołączył i coś nowego dorzucił.
NowyLogin napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Wyrywanie wersetów z kontekstów Ksiąg, Ewangelii, i Dziejów, które wszystkie całe rozdziały mówią o czym innym, i dopasowywanie ich do swoich twierdzeń, po to żeby robić wodę z mózgu tym co , co Pisma Świętego nie znają, jest propaganda gebelsowską i niczym więcej.
Więc powoływanie się na przykazanie "Nie zabijaj" też jest w takim razie wyrwaniem z kontekstu całej 40-letniej wędrówki Żydów do Izraela z niewoli egipskiej, bo przedstawia tylko pojedynczy wątek, jakim jest objawienie przykazania

Tylko, że na podstawie analizy Biblii w jej szerszym kontekście uznano, że "Nie zabijaj" jest zgodne z Biblią, więc kiedy się powołamy na jedno "Nie zabijaj" będzie ono wystarczające, dopiero kiedy będziemy chcieli bardziej wniknąć i się zagłębić, to zaczęłaby się zabawa z wymienianiem wszystkich kontekstów itd., itp.
NowyLogin napisał(a):
Przez 15 stron ci pisałem, że nie chodzi o Prawo tylko o wydarzenia ze Starego Testamentu i czyny żydowskiego Boga i napisałem ci to samo przed chwilą chyba dwukrotnie

Nie czytałam całej dyskusji, więc na razie tylko od siebie dorzucę, że Stary Testament bywa dosyć zagadkowy i symboliczny.

A tak btw. Słyszałeś o zakładzie Pascala?

N paź 21, 2018 1:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Viridiana napisał(a):
Żale doskonałe, niedoskonałe, istnienie piekła i nieba to właśnie dogmaty.
Viridiana napisał(a):
Gdyż moim zdaniem te przykłady nie są adekwatne.
Mechanizm wyparcia. Są analogiczne w 100%.
Viridiana napisał(a):
Biorąc pod uwagę, ile czasu minęło od tego zdarzenia, pewne wątpliwości są naturalne.
Skoro chrześcijaństwo to taka oczywista prawda oświecająca człowieka to dlaczego nie ma jednomyślności w tych kwestiach nawet wśród samych chrześcijan, którzy jednocześnie pouczają innych, że czegoś nie rozumieją, bo nie są teologami i źle interpretują? Oni sami w pierwszej kolejności jako natchnieni powinni mieć monopol na słuszność i wiarygodność w oczach innych. :roll: :D
Viridiana napisał(a):
W takim razie nie umiem za Chiny Ludowe zrozumieć, dlaczego jesteś na tym forum. Nasze argumenty też pewnie znasz. :roll:
Chcę rozkminić co stoi za fenomenem religii mającym wpływ na społeczeństwo, historię, kulturę, politykę, bo mamy XXI w. więc nie jesteśmy może mądrzejsi ale bardziej krytyczni niż w średniowieczu czy starożytności. Jakoś nie można spotkać autentycznego wyznawcy mitologii greckiej albo alchemika, ale chrześcijanina, muzułmanina lub wyznawcę transsubstancjacji już tak. Nie chcę nikogo przekonywać. :roll: :D
Viridiana napisał(a):
Poza tym, nadal nie widzę usprawiedliwienia dla niezapoznawania się z materiałami dyskutantów.
Rozmówca zrecenzował film, zapoznałem się z recenzją filmweb, zobaczyłem zwiastun i widzę że jest to film typowo chrześcijański i póki co nieodkrywczy więc wiem już, jakich tez mam się tam spodziewać. :roll: :D
Viridiana napisał(a):
Nawet nie wiem, czy mam siłę, żeby to wszystko ciągle tłumaczyć. Te fragmenty mówią o wieczności słowa. Wieczny nie jest synonimem zrozumiałego.
https://sjp.pwn.pl/szukaj/wieczny.html
Po co dalej oszukujesz rozmówców jak lajkonik udając, że nie wiesz nagle o czym mowa? Bardzo dobrze znasz treść swojej świętej księgi i że deklaruje ona stuprocentową doskonałość każdego słowa co rozwinąłem już dokładnie w tym poście, gdzie nieprzychylną resztę sobie pominęłaś, a zacytowałaś fragmencik: viewtopic.php?p=1117554#p1117554 :roll: :D
Viridiana napisał(a):
Po co my jeszcze z tobą rozmawiamy, jak wszystko wiesz lepiej.
To ty uważasz, że wiesz, bo mnie wielokrotnie pouczasz, że czegoś nie rozumiem albo coś źle interpretuję bądź, że trzeba mieć wiedzę teologiczną, podczas gdy tak samo jak ja nie wiesz na ten temat nic, bo nie przedstawiasz falsyfikowalnych kryteriów dla swoich twierdzeń :D :D :roll: :roll:
Viridiana napisał(a):
Tak to nigdy cię chyba nie przekonamy. No chyba, że ktoś by do dyskusji się dołączył i coś nowego dorzucił.
Vice versa. Ty rościsz sobie prawo do nie podawania falsyfikowalnych kryteriów, to ja też mogę mówić, co mi ślina na język przyniesie :roll: :roll: :D
Viridiana napisał(a):
Tylko, że na podstawie analizy Biblii w jej szerszym kontekście
Ucinam. Nie posiadasz falsyfikowalnych kryteriów dla lepszej interpretacji niż moja albo chrześcijanina jakiegokolwiek innego odłamu i mało tego - twierdzisz, że nie musisz ich podawać. Stwierdzenie bez dowodów odrzucam bez dowodów. :roll: :D

N paź 21, 2018 1:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Żale doskonałe, niedoskonałe, istnienie piekła i nieba to właśnie dogmaty.

A może to rodzaj metafory na coś wskazujący ? Niebo to integracja z samym sobą a piekło odejście od naszej esencji

N paź 21, 2018 2:53 pm
Dyskutant
Dyskutant

Viridiana napisał(a):

A tak btw. Słyszałeś o zakładzie Pascala?

zakład Pascala promuje w zasadzie naiwność.

Bóg istnieje i nagradza za wiarę życiem wiecznym.
Bóg nie istnieje i nie istnieje życie wieczne.

Człowiek może wierzyć lub nie wierzyć w istnienie Boga. Jeśli wierzy, to traci życie doczesne (na rzecz modlitw i czynienia dobra) i otrzymuje życie wieczne. Jeśli nie wierzy, to zatrzymuje życie doczesne i traci życie wieczne. Pascal wywnioskował, że wiara bardziej się opłaca, ponieważ ryzykujemy tylko czas życia, który jest zazwyczaj krótki, a nagrodą może być życie wieczne[1].

analogicznie weźmy cygankę, która chodzi wokół twojego domu. Żada od Ciebie codziennie 20 zł . Gdy jej nie dasz, to nałoży na Ciebie klątwę i po śmierci spłoniesz w piekle. Gdy jej dasz to tracisz tu docześnie ok 600 zł miesięcznie, ale cyganka obiecuje Ci życie wieczne w raju.

Według logiki Pascala powinieneś dać cygance 20 zł każdego dnia, bardziej to się opłaca. ba- tak powinieneś postępować z każdym religijnym fanatykiem, który Cie czymkolwiek straszy.

nie jest to dla Ciebie głupotą i tchórzostwem ? :)

N paź 21, 2018 3:39 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
. Biorąc pod uwagę Donację Konstantyna (oficjalnie dowiedzioną jako sfabrykowaną), to po prostu mit założycielski KRK, więc jeśli hagiografia inicjatorów chrześcijaństwa nie jest fałszywa to zmitologizowana na potrzeby wizerunku Papieża i jego świty :: :D

Że co? Że Kościół założył Konstantyn? Czy ja to dobrze rozumiem?

N paź 21, 2018 4:00 pm
Gaduła
Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
czy Piotr był w końcu w tym Rzymie czy go nie było, a jeśli już był to kiedy i co robił albo czy go na pewno ukrzyżowali do góry nogami, bo badania i tradycja znowu podają sprzeczne rzeczy :roll:. :D

Jedynym bezpośrednim biblijnym potwierdzeniem obecności Piotra w Rzymie są jego własne słowa z 1P 5:13, które zawierają pozdrowienia od całej wspólnoty rzymskiej skupionej wokół jego osoby: "Pozdrawia was ta, która jest w Babilonie razem z wami wybrana, oraz Marek - mój syn" (por. Dz 12:17). Z innych miejsc NT wiemy, że wspomniany Marek przebywał pewien czas w Rzymie wraz ze Pawłem (Kol 4:10, 2Tm 4:11, Flm 23n.). Tam też zetknął się z Piotrem, pod którego okiem napisał Ewangelię.

O Obecności Piotra w Rzymie świadczą wykopaliska pod konfesją św. Piotra na Watykanie wykazały, że około roku 120 w miejscu tym czczono już pamięć apostoła Piotra. Świadczy też jego grób. Jeżeli jesteś taki pewien że Św Piotr nie, widział nawet Rzymu i nie został ukrzyżowany w Rzymie , to podaj gdzie się znajduje jego grób.

N paź 21, 2018 4:21 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 70  Następna strona