Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 20, 2020 2:30 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 37  Następna strona
 Tropienie Boga - wydzielony 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tropienie Boga - wydzielony
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jak chcesz się dowiedzieć więcej o tym, na czym polega chrześcijaństwo, to zapoznaj się proszę z Cyklem Biblijnym Jordana Petersona dostępnym na yt.
https://www.youtube.com/watch?v=7dfTn33IiZw
Wymaga to sporo czasu, ale warto, tym bardziej, że to co robisz na tym forum to marnotrawienie czasu.
Obejrzę w wolnym czasie i pewnie dowiem się czegoś nowego. Chociaż domyślam się, że sprowadzi to wszystko do metafor a kłopot w tym, że Hinduiści, Muzułmanie czy Katolicy naprawdę wierzą w to, w co wierzą i to w sposób, jaki ci skrótowo przedstawiłem, co póki co niezbyt się zgadza z twoim ekumenizmem. ;)

N lis 04, 2018 1:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Chociaż domyślam się, że sprowadzi to wszystko do metafor a kłopot w tym, że Hinduiści, Muzułmanie czy Katolicy naprawdę wierzą w to, w co wierzą i to w sposób, jaki ci skrótowo przedstawiłem, co póki co niezbyt się zgadza z twoim ekumenizmem. ;)

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Znam osobiście katolików, którzy mają spostrzeżenia zbieżne z moimi czy Petersona w co najmniej 90%.
A to, że są ludzie, którzy są na etapie wiary w bajki, to inna sprawa. Każdy dojrzewa duchowo w swoim tempie i czasie. Ty już w bajki nie wierzysz, ale możesz zacząć wierzyć w coś sensownego, co Cię wzbogaci.

Polecam Petersona. Ateiści, którzy go słuchają, się zaczynają nawracać :)

Everything we see

N lis 04, 2018 1:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie. Oki tylko masz na myśli chrześcijaństwo w wydaniu mistycznym a nie jego mainstream. Ja to po prostu nazywam wskazówkami Jezusa , ale doceniam Twój wysiłek odhipnotyzowania chrześcijaństwa z bajek i wyobrażeń

N lis 04, 2018 1:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Polecam Petersona. Ateiści, którzy go słuchają, się zaczynają nawracać :)
Zależy jak na to patrzeć. Sam Harris w ostatnim rozdziale "Końca Wiary" poleca właśnie Buddyzm bo jako non-teizm z ateizmem to zbytnio nie koliduje, ale bez uznania nadnaturalnych kwestii.

N lis 04, 2018 1:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski pelikanie, z mistycznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak nawrócenie na religię i wiara. To kwestia wglądu i doświadczenia

N lis 04, 2018 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Zależy jak na to patrzeć. Sam Harris w ostatnim rozdziale "Końca Wiary" poleca właśnie Buddyzm bo jako non-teizm z ateizmem to zbytnio nie koliduje, ale bez uznania nadnaturalnych kwestii.

Sam Harris jest uprzedzony do chrześcijaństwa. Fajnie wychodzą jego uprzedzenia w debatach z Petersonem. Podejście Jordana Petersona jest bardziej dojrzałe.
Conan napisał(a):
Towarzyski pelikanie, z mistycznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak nawrócenie na religię i wiara. To kwestia wglądu i doświadczenia

Wgląd i doświadczenie jest nierozerwalne z wiarą, a wiara jest zawsze osadzona w jakimś kontekście, m.in. religijnym.

Everything we see

N lis 04, 2018 2:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie. Słowa " wiara" nasiąknęło jednak zbyt specyficznymi konotacjami. Rozumiem, że chcesz to słowo odwarunkowac. Dla mnie wgląd to sprawa inteligencji, zaufania do własnej intuicji , przebłysku świadomości

N lis 04, 2018 2:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam Harris jest uprzedzony do chrześcijaństwa. Fajnie wychodzą jego uprzedzenia w debatach z Petersonem. Podejście Jordana Petersona jest bardziej dojrzałe.
Udajesz, że z chrześcijaństwem nie był przez kilkaset lat związany np. wielowiekowy antysemityzm wynikający wprost z zarzutu bogobójstwa stawianego Żydom przez autorów NT? Czy z punktu widzenia religii jest gorsza zbrodnia niż zabójstwo Boga? :roll: O ile w szkołach względnie wzmiankuje się na lekcjach historii o hiszpańskiej Inkwizycji i kontrreformacji, to już o stosunku wyznawców do Żydów jest cisza z wiadomego powodu, bo to temat zbyt kontrowersyjny i źle się kojarzy. Twierdzenia religijne zapisane w świętych księgach rzutują na faktyczne działania wyznawców. Tak też było: zamykanie w gettach, przydzielanie specjalnej odzieży, pogromy, wypędzenia...Oficjalnie zarzut zniesiono dopiero 1965 r. (Nostra Aetate), a wcześniej nikt się nie zająknął. :roll:

Buddyzm też nie był bez win: akurat w Azji, gdzie dominowało to wyznanie istniał system kastowy, gdzie kapłani byli właścicielami krwawo torturowanych niewolników, którym reinkarnacja narzucająca konieczność odpokutowania win z poprzednich wcieleń uniemożliwiała awans społeczny i to przez kilkaset lat. System kastowy jest też w Hinduizmie, co dyskryminuje ludzi z innych, "niższych" kast. Wszystko to wynika z religii.

Droga do "Boga", którą proponujesz prowadzi tylko na manowce i opiera się na jakimś chciejstwie i utopii :roll:

N lis 04, 2018 2:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dlatego właśnie ja nie podjąłbym się zadania reanimowania tych religii. Za dużo tam brudu i nieludzkich działań.

N lis 04, 2018 2:38 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Dla Chrześcijanina np. oczywiste jest, że "Bóg" ma rodzaj męski, ale Hinduista (wyznawca najstarszej z istniejących religii świata więc należy się tu dużo większy szacunek i powaga :roll: ) przyczepiłby się, jakie chrześcijanin ma uzasadnienie dla płci swojego Boga?

To, że słowo "Bóg" ma rodzaj męski nie determinuje płci samego Boga, chociaż co prawda objawił się On ludziom jako mężczyzna.

N lis 04, 2018 3:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dodam, że pewnie tego nasz zarozumiały Maciuś nie wie że hebrajskie Ruach Ha-Kodesz jest rodzaju żeńskiego.

N lis 04, 2018 3:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Muzułmanie czy Katolicy naprawdę wierzą w to, w co wierzą i to w sposób, jaki ci skrótowo przedstawiłem, co póki co niezbyt się zgadza z twoim ekumenizmem. ;)

Znów używasz słów, których nie rozumiesz. Ekumenizm nie dotyczy wyznań pozachrześcijańskich. Największą organizacją ekumeniczną jest Światowa Rada Kościołów.
Warunkiem przystąpienia Kościołów do rady jest podzielanie wspólnego wyznawania wiary w jednego Boga w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego
i trochę więcej

N lis 04, 2018 4:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Znów używasz słów, których nie rozumiesz. Ekumenizm nie dotyczy wyznań pozachrześcijańskich. Największą organizacją ekumeniczną jest Światowa Rada Kościołów.
Warunkiem przystąpienia Kościołów do rady jest podzielanie wspólnego wyznawania wiary w jednego Boga w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego
i trochę więcej
O matko...to była odpowiedź na post towarzyskiego.pelikana, która uważa, że wszystkie religie są tym samym :roll:
Viridiana napisał(a):
To, że słowo "Bóg" ma rodzaj męski nie determinuje płci samego Boga, chociaż co prawda objawił się On ludziom jako mężczyzna.
Yhy, oczywiście, oczywiście. :roll: Baju, baju nie w tym kraju. :D
Znów zaczynają się pouczenia, że źle coś rozumiem, a ty oczywiście rozumiesz coś lepiej ode mnie w temacie żydowskiego Boga, mimo, że nie podajesz merytorycznych powodów niebędących podwójnymi standardami, tylko, że "tak ci mówią księża" :roll: :D "więc im ufasz". ;)

N lis 04, 2018 4:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Yhy, oczywiście, oczywiście. :roll: Baju, baju nie w tym kraju. :D
Znów zaczynają się pouczenia, że źle coś rozumiem, a ty oczywiście rozumiesz coś lepiej ode mnie w temacie żydowskiego Boga, mimo, że nie podajesz merytorycznych powodów niebędących podwójnymi standardami, tylko, że "tak ci mówią księża" :roll: :D "więc im ufasz". ;)

Bufonie Maciusiu, profesorze nauk idiotycznych. Tradycyjnie już siląc się na mędrca bredzisz. Virdiana wyraziła swój głos w dyskusji, ale oczywiście nie mogłeś się powstrzymać by nie palnąć od czapy swojego następnego ulubionego zwrotu "podwójny standard". Dodam że nie ustosunkowałeś się do mojej uwagi - bądź co bądź dotyczącej tak oczywistej (tylko) dla Ciebie płci Boga. Mówiąc o płci Boga oczywiście tradycyjnie robisz z siebie durnia.
No więc jak tam z Ruach Ha-Kodesz?

N lis 04, 2018 4:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Udajesz, że z chrześcijaństwem nie był przez kilkaset lat związany np. wielowiekowy antysemityzm wynikający wprost z zarzutu bogobójstwa stawianego Żydom przez autorów NT?
(...)
Droga do "Boga", którą proponujesz prowadzi tylko na manowce i opiera się na jakimś chciejstwie i utopii :roll:

Nic nie udaję.

Religię można podzielić na 2 wymiary:
a) duchowy
b) instytucjonalno-doktrynalny

Ty walczysz z religiami, sprowadzając je do tego drugiego wymiaru, z którym się wiąże całe zło religii, a ja Ci próbuję pokazać, że w ten sposób pomijasz to, co w religii jest ISTOTĄ - jej wymiar duchowy.

I od razu uprzedzam, że nie wierzę w to, że można wyabstrahować np.z Biblii czy nauk Buddy jakieś nauki i zastąpić nimi tradycyjne religie, ponieważ cały sęk w tym, że ten wymiar duchowy jest uchwytny tylko w kontekście. Możesz odrzucić religijność z punktu b, ale nie możesz wyrzucić Biblii, mitologii, wszelkich historii, które są opowieścią o tym duchowym wymiarze naszego życia. Tak działa nasz mózg i jak sobie posłuchasz już Petersona, to się dowiesz więcej szczegółów. On jest psychologiem klinicznym i wszystko argumentuje naukowo.

Everything we see

N lis 04, 2018 4:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 37  Następna strona