Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 11, 2019 7:49 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jeśli Bóg jest, to wszystko jest dozwolone... 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jeśli Bóg jest, to wszystko jest dozwolone...
Wespecjan napisał(a):
Arden napisał(a):
Nie kazał? Pismo Święte mówi co innego (por. fragmenty Rdz 22,2 i Rdz 22,7-8). Zresztą to ani na jotę nie zmienia istoty mojego pytania: jeśli Bóg nakaże mi zabić, to czy powinienem uznać, że zabójstwo nakazane przez Boga jest dobre?

Bóg nie wyskakuje jak Filip z konopii z czymś co jest przeciwne do tego co dotychczas zakazywał albo nakazywał. Mineło kilka tysięcy lat od Abrahama, w miedzyczasie byli prorocy, różne wydarzenia i w końcu Mesjasz.

Kto wyjmuje fragment ze Starego Testamentu i nie ogląda go w świetle całego Objawienia, ten chce wynajdywać koło na nowo. Dzisiejsi żydzi, nie uznając Jezusa Chrystusa za Mesjasza cofneli się w rozwoju, powrócili do wymiocin pogańskiego judaizmu, nie mogą sobie poradzić z niezasłużonym cierpieniem, dlatego tak wielu z nich po Holocauście zostało ateistami.

A jaki to ma związek z moim pytaniem: gdzie leży granica posłuszeństwa chrześcijanina wobec Boga? Czy jeśli Bóg każe Ci postąpić w sposób, który z pełnym i niewzruszonym przeświadczeniem uznajesz za niemoralny i zły, to tak postąpisz? Czy jeśli Bóg każe Ci zabić, to zabijesz?

merss napisał(a):
Ile lat miał Izaak?

Nie wiem. Ile?

Cz lut 15, 2018 7:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Arden napisał(a):
A jaki to ma związek z moim pytaniem: gdzie leży granica posłuszeństwa chrześcijanina wobec Boga? Czy jeśli Bóg każe Ci postąpić w sposób, który z pełnym i niewzruszonym przeświadczeniem uznajesz za niemoralny i zły, to tak postąpisz? Czy jeśli Bóg każe Ci zabić, to zabijesz?

Przeczytaj mój poprzedni post jeszcze raz proszę.

Cz lut 15, 2018 7:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Arden napisał(a):
Pogrubienie moje. Bóg nakazuje Abrahamowi złożyć Izaaka w ofierze.

owszem

Cytuj:
Ofiara polega na całopaleniu.

Acha.. No raczej z tej opowieści wynika, że owszem, ale nie bardzo. Nie bardzo jeśli chodzi o ludzi..

Cytuj:
Czy twierdzisz, że Bóg nie wiedział, w jaki sposób Abraham i inni członkowie jego plemienia zwyczajowo składali swoje ofiary?

Po pierwsze Tobie wychodzi że Abraham miał iluś tam pierworodnych których sobie standardowo uśmiercał.. Po drugie owszem - w tamtych okolicach dokonywano takich ofiar, niemniej Panu Bogu raczej to nie odpowiadało.

Cytuj:
Abraham był gotów zabić swojego syna, bo Bóg mu tak kazał. Czy ktoś z Was odważyłby się na to samo?

Nudny jesteś - nie. Pan Bóg nakazał mu złożyć ofiarę ze swojego syna. A że sobie Abraham tak to zinterpretował, tak i został pouczony.

Trudne pytanie dla gimnazjalisty: czy Abraham SPEŁNIŁ WOLĘ BOGA, NIE ZABIJAJĄC SWEGO SYNA, czy nie bardzo? Jeśli spełnił wolę Boga, nie zabijając swojego syna, to czy to znaczy że Bóg chciał uśmiercenia Izaaka, czy nie? Acha - pewien aksjomat należy narzucić - Bóg wie czego chce i nie zmienia zdania.

Cz lut 15, 2018 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Bóg zna serce Abrahama, więc najpierw wystawia go na próbę jego posłuszeństwa słowu Boga. Bez tej próby, Abraham by zlekceważył słowa przestrogi od Boga. Bóg mógł użyć tego sposobu, bo panował nad tamtą sytuacją. Dlatego ta radykalna próba, nie zakończyła by się źle.
Arden
Cytuj:
Abraham nie wiedział i nie mógł wiedzieć, że Bóg w ostatnim momencie go powstrzyma. W przeciwnym razie próba nie byłaby miarodajna. Postępował więc z zamiarem zabicia swojego syna. Do tego odnosi się moje pytanie: gdzie leży granica, której chrześcijanin nie przekroczy? Abraham był gotów zabić swojego syna, bo Bóg mu tak kazał. Czy ktoś z Was odważyłby się na to samo?

Na tym polegała próba, to raz.
Dwa nie znamy tamtych okoliczności poza krótkim opisem. Więc oceny nie będzie.
Trzy nie targnął bym się na życie syna, Bóg nie może takich rzeczy wymagać, będąc prawdziwym Bogiem, a próba była jedna i wystarczy. Ja nie chcę niczyjej śmierci.
Cztery to jest to dla nas też próba opisowa lecz też próba. Jaka?
Czy ufamy teraz Bogu, że wiedział co robi. Że mamy do jego decyzji zaufanie, nawet na podstawie takich opisów.
Pięć to jeśli Abraham znał Boga a trudno tego nie Brać pod uwagę. To po prostu wiedział, że tej śmierci syna Bóg nie wykorzysta przeciwko niemu. Wzajemna ufność tu się jawi i nie ma żadnych problemów w tym względzie. Być nie może.
Opisy Biblijne zwłaszcza ten, mają rys wyjaśnienia nawet skomplikowanych relacji.
Więc są jednostkowymi przykładami.
Nie ma takiej potrzeby by dalej Bóg robił podobne eksperymenty z kimkolwiek, jeśli jest opis już istniejący.
Relacja poznana i na tym koniec.
Inne relacje o ile by takie były, bez podobnego wyjaśnienia, wymagały by na nowo podobnego eksperymentu.
Jednak uczymy się, że okres prób takich się skończył wraz z Nowym Testamentem.
Więc twoje pytanie i problem ze zrozumieniem, to tylko teoria.

Cz lut 15, 2018 8:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arden, masz islamski obraz Boga, czyli Boga, który jest czystą wolą, czyli Bóg który jest niczym nieograniczony, nawet swoimi własnymi słowami.

Bóg zobrazowany w chrześcijaństwie to Bóg racjonalny, który nie zaprzecza sam sobie.

Cz lut 15, 2018 8:23 pm
Odpowiedz z cytatem
Arden napisał(a):
Czy jeśli Bóg każe Ci zabić, to zabijesz?

Oczywiście. Gdyby obajwiłby się przedwmną sam Bóg(i na pewno byłby to Bóg. Nie wytwór wyobraźni itp.) Zrobiłbym to. A sam Bóg nadal pozostałby miłosiernym ojcem bo tak się definiuje

Irytują mnie te idiotyczne pytania od ateistów

Widzisz. Ja odpowiedziałem na twoje pytanie. Dlatego czekam aż ty zdefinujesz moralność

Cz lut 15, 2018 8:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Arden napisał(a):
Czy jeśli Bóg każe Ci zabić, to zabijesz?

Oczywiście. Gdyby obajwiłby się przedwmną sam Bóg(i na pewno byłby to Bóg. Nie wytwór wyobraźni itp.) Zrobiłbym to. A sam Bóg nadal pozostałby miłosiernym ojcem bo tak się definiuje

Irytują mnie te idiotyczne pytania od ateistów

Widzisz. Ja odpowiedziałem na twoje pytanie. Dlatego czekam aż ty zdefinujesz moralność

To nie Bog, tylko Szatan by Ci się objawił. Wypełnisz wtedy wole Szatana a nie Boga a w konsekwencji wylądujesz w piekle.

Cz lut 15, 2018 11:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Wujo.. Pała za czytanie ze zrozumieniem (bez zrozumienia).

Po pierwsze:

No tu: Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria2 i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę».
Znajdź mi w tym fragmencie ciąg liter "zabij", "zabijesz", "zabić", może być "uśmierć", "uśmiercisz", "śmierć"

Po drugie:

Cytuj:
Abraham rozumiał to i : Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.

To co Abraham zamierzał zrobić to napisano powyżej, ale gdzie Bóg powiedział "zabij"?
No i trudniejsze pytanie: Co było chwilę po tym jak Abraham wziął nóż?
Złożenie w ofierze wiązało się z zabiciem, nie składano ofiar z żywych organizmów, np.nikt nie spalał żywych zwierząt, tylko najpierw się zwierzę zabijało, po czym spalało.
Zresztą Bóg nakazał złożenie ofiary z syna, to na czym ta ofiara miała polegać, twoim zdaniem ?
Problem w tym, że ty nie rozumiesz co czytasz.
I tak to rozumiał Abraham, wziął nóż, wziął drwa i chciał zabić swojego syna !
Abraham to rozumiał, tylko ty nie :-(
Gdyby było tak, że Bóg nie kazał zabijać, a Abraham by się do tego przymierzał, to zarzutem ze strony Boga winno być to, że On tego nie wymagał. Ale tekst nic takiego nie podaje wręcz przeciwnie - Rdz 22:12 bw "I rzekł: Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic, bo teraz wiem, że boisz się Boga, gdyż nie wzbraniałeś się ofiarować mi jedynego syna swego."

Naczytałeś się jakiś "teorii" i tak powtarzasz co ktoś wymyśla :-(

Pt lut 16, 2018 9:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
aż ty zdefinujesz moralność
To Bóg definiuje moralność - cała w tym rzecz.

Pt lut 16, 2018 9:49 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Jednak uczymy się, że okres prób takich się skończył wraz z Nowym Testamentem.
Więc twoje pytanie i problem ze zrozumieniem, to tylko teoria.

Hmmm.
Mówię “hmmm” gdyż w samym środku Nowego Testamentu Bóg złożył na ofiarę własnego Syna. Uczynił to w akcie, który był przewidziany w odwiecznym Planie, ustanowionym jeszcze przed stworzeniem świata. Dokonując tego rękami dzieci Szatana uczynił po to aby jego, Szatana dzieła zniszczyć.

Ofiara Abrahama, ojca narodu, jest archetypem ofiary Boga, Ojca nas wszystkich. Archetypem w tym sensie, że Abraham odzyskuje syna dzięki radykalnemu zwrotowi w sposobie wielbienia Boga a Bóg odzyskuje Syna w zmartwychwstaniu. Oba zdarzenia zaś są, jak wspomniałem wyżej, realizacją planu pokonania Szatana.

Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2018 10:23 am przez Eli, łącznie edytowano 1 raz

Pt lut 16, 2018 10:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Problem w tym, że ty nie rozumiesz co czytasz.
I tak to rozumiał Abraham, wziął nóż, wziął drwa i chciał zabić swojego syna !
Abraham to rozumiał, tylko ty nie :-(
Gdyby było tak, że Bóg nie kazał zabijać, a Abraham by się do tego przymierzał, to zarzutem ze strony Boga winno być to, że On tego nie wymagał. Ale tekst nic takiego nie podaje wręcz przeciwnie - Rdz 22:12 bw "I rzekł: Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic, bo teraz wiem, że boisz się Boga, gdyż nie wzbraniałeś się ofiarować mi jedynego syna swego."

Naczytałeś się jakiś "teorii" i tak powtarzasz co ktoś wymyśla :-(

Jak tam wuju Twoja "sola scriptura"? GDZIE BÓG KAZAŁ ZABIĆ? ZACYTUJ DOKŁADNIE TEKST. Nie żadne tam co kto zrozumiał - ZACYTUJ TEKST!
Bóg nakazał złożenie ofiary i TYLKO TYLE.

Powtórzę z poprzedniej mojej wypowiedzi:

Cytuj:
Trudne pytanie dla gimnazjalisty: czy Abraham SPEŁNIŁ WOLĘ BOGA, NIE ZABIJAJĄC SWEGO SYNA, czy nie bardzo? Jeśli spełnił wolę Boga, nie zabijając swojego syna, to czy to znaczy że Bóg chciał uśmiercenia Izaaka, czy nie? Acha - pewien aksjomat należy narzucić - Bóg wie czego chce i nie zmienia zdania.

Dodam, że szczególnie Tobie powinna być bliska interpretacja żydowska tego tekstu - że Bóg zabronił składania sobie ofiar z ludzi, że zamiast tego należy składać ofiary ze zwierząt, czy płodów rolnych.

Pt lut 16, 2018 10:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Do tego - hmmm, dodam że to na szczęście już testament. Opisane zdażenia są do lepszego zrozumienia, a nie do obowiązkowego stosowania. Więc powtórki ma nie być.
Czy to nie jest dobrą nowiną?
Zło i to tak głęboko dotykające cały świat, wydażyło się i koniec na tym.
Pod warunkiem wzięcia dobrej lekcji edukacyjnej, przez każde z ludzkich pokoleń.
Najcięższe przewinienia się już odbyły, po to byśmy wiedzieli że to jest możliwe. Cena tej wiedzy była wielka, lecz tylko jedna. To w obliczu wymowy tych zdażeń, bardzo radosna nowina. O to mamy skalę zła, jego granicę. Oraz wszystko co będzie sprzeczne z tym złem jako dobro.
Najlepiej dla nas znać najgorsze okrucieństwa. Bo możemy tym bardziej na te łatwiejsze do uniesienia być gotowi z zapasem. No bo one nie są aż tak okrutne, jakie poznaliśmy.
A świat ten nie jest eldorado, to widać. Więc trzeba żyć na nim tak, by nie był on nam ciężarem. Gotowość na trudności, pozwala nam je łatwiej przyjąć. Tak się trudy zmieniają w rzeczy do uniesienia.

Pt lut 16, 2018 10:53 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Jak tam wuju Twoja "sola scriptura"? GDZIE BÓG KAZAŁ ZABIĆ? ZACYTUJ DOKŁADNIE TEKST. Nie żadne tam co kto zrozumiał - ZACYTUJ TEKST!
Bóg nakazał złożenie ofiary i TYLKO TYLE.
Zasada Sola Scriptura ma się znakomicie, problem jest z tobą, bo nie potrafisz zrozumieć, że złożenie ofiary wiązało się z zabiciem. Zatem Bóg mówiąc o złożeniu ofiary mówił o zabiciu ( nie zamordowaniu).
Bóg kazał zabić, ale nie było celem Boga, aby doszło do złożenia ofiary (zabicia Izaaka), a celem było aby wypróbować Abrahama - i na tym polega istota sprawy, co nie znaczy, że Bóg nie kazał zabić Izaaka.
I brak zrozumienia tego, jest powodem twoich postów ( moich zresztą też :-D ).

Pt lut 16, 2018 10:55 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Zło i to tak głęboko dotykające cały świat, wydażyło się i koniec na tym.

Hmmm :-D
Niestety, jeśli wierzyć w wieczne piekło, to najgorsze jeszcze przed nami...

Pt lut 16, 2018 11:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Zasada Sola Scriptura ma się znakomicie, problem jest z tobą, bo nie potrafisz zrozumieć, że złożenie ofiary wiązało się z zabiciem.

Widzę że nie przeczytałeś zakończenia tego opowiadania..

Cytuj:
Zatem Bóg mówiąc o złożeniu ofiary mówił o zabiciu ( nie zamordowaniu).
Bóg kazał zabić, ale nie było celem Boga, aby doszło do złożenia ofiary (zabicia Izaaka), a celem było aby wypróbować Abrahama - i na tym polega istota sprawy, co nie znaczy, że Bóg nie kazał zabić Izaaka.

Wuju - skup się.
1) Czy Abraham złożył ofiarę (spełniając wolę Boga)?
2) Czy wolą Boga było zabicie Izaaka?
Jeśli odpowiedź na punkt 1 jest pozytywna, to czy Abraham zabił syna?
Jeśli odpowiedź na pytanie 2 jest pozytywna, to czy Abraham wypełnił wolę Boga?
3) Czy Bóg zmienia swoje zdanie? Zmienia polecenia?

Pt lut 16, 2018 11:13 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona