Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 14, 2019 4:13 pm

Jezus Chrystus - Nie istniał?! 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jezus Chrystus - Nie istniał?!
Witam

Co sądzicie o jakości argumentów, kwestionujących historyczność Jezusa, zawartych w filmie:
(ciach nie promujemy filmików. Według regulaminu powinieneś przedstawić tezy i rozpocząć dyskusje a nie wklejać filmik promując wątpliwej jakości tezy. -J)

Pt mar 09, 2018 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jezus Chrystus - Nie istniał?!
A jak myślisz? :)

Pt mar 09, 2018 6:07 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Może warto zaznaczyć że nie jest to żadne promowanie filmików. Bez tego linku cały wątek nie ma sensu

Pt mar 09, 2018 7:29 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Autor wątku powinien po prostu streścić główne tezy i opisać jakieś znaczące przykłady. Nie ma sensu w tworzeniu wątku tylko z linkiem i hasłem w stylu "popatrzcie!"

Pt mar 09, 2018 7:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Witam

Co sądzicie o jakości argumentów, kwestionujących historyczność Jezusa, zawartych w filmie:
(ciach nie promujemy filmików. Według regulaminu powinieneś przedstawić tezy i rozpocząć dyskusje a nie wklejać filmik promując wątpliwej jakości tezy. -J)

Na razie nie dowiodłeś, że te tezy są wątpliwe; choć zgadzam się - kontrowersyjne.

Pt mar 09, 2018 8:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najlepiej to streść.. Chyba potrafisz?

Pt mar 09, 2018 8:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zanim zniknął link wszedłem na ten filmik.
To co tam jest omawiane, mogę określić jako gdybologię stosowaną. Nie ma tam forsowania poglądu że Jezus nie istniał, bądź istniał. Natomiast jest tam analiza za przeciw, istnieniu w opisach biblijnych tylko chistorycznycj zapisów. Że są tam przykłady opisowe czysto litetackie. Oraz że są one wybiurcze, pro wizerunkowe. Że nie ma tam z pewnością zapisanych relacji, w ujęciu historycznym wszystkich relacji zdarzeń.
Zwłaszcza talich które szkodziły by wizerunkowi opisywanego ciągu zdarzeń.

Z tym się można zgodzić, dlatego te zapisy są dla wiary, a nie do odtworzenia sobie całej prawdy o zdarzeniach z owych czasów. Na zasadzie reportarzu z tamyych czasów. Więc nic nowego ten dialog dwóch młodzieńców nie wnosi. Może ten filmik natomiast wybić z rytmu, kogoś o nie utwierdzonej wierze. No bo jeśli były w tych czasach, jeszcze inne zdarzenia. Które nie są ujęte w opisach, to nie mamy podglądu wszystkiego z tamtych czasów. Więc cały wydźwięk zapisów może nie być taki jakie wtedy było życie ludzi. A jeśli tak, to w domyśle takrze wydźwięk zbawczej roli osoby Jezusa, może być inny. Więc nie taki jak myślimy że będzie nam lepiej z czasem jeśli pójdziemy za wskazówkami zapisów. Bądź że nie nastąpi nasze ponowne życie z Bogiem, po sądzie ostatecznym. No bo nie ma zapisów o takich istnieniach. Są natomiast opisy że to ma być. A jak nie ma w opisach wszystkiego joya w jotę jak wtedy było. Może wynikać że są to tylko fikcje literackie. Więc w domyśle to i główne prawdy wiary mogą być fikcją literacką. Co marginalizuje wiarę bo taki wniosek się masunie.

Teraz moje wnioski
Jest to płatna prowokacja obliczona na podważenie argumentów wiary, by wiarę wyeliminować. No bo jak nie ma tam kawę na ławę, to jest naciąganie informacyjne. Dlatego to niewiele warte. Na takie myślenie to obliczone.
Możliwe że Orfeusz nie wie czemu to ma służyć. Więc podałem swoje wnioski.
Na koniec filmiku to nawet przysnąłem, bo nic tam ani odkrywczego, ani usensawiającego ten temat, tam nie było.

Pt mar 09, 2018 8:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tezy, jakoby Jezus nie istniał nie bronią już nawet poważni antyklerykałowie.
W tej sprawie zapraszam do tego, co napisałem tu http://analizy.biz/zarzuty/001histjezusa.htm

Pt mar 09, 2018 8:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Autor wątku powinien po prostu streścić główne tezy i opisać jakieś znaczące przykłady. Nie ma sensu w tworzeniu wątku tylko z linkiem i hasłem w stylu "popatrzcie!"

Bardzo dobra zasada, strasznie denerwujące jest jak ktoś wkleja jakis filmik i nakazuje oglądać by się do niego odnieść. Filmiki są dobre, ale jako wisienka do tortu czyli dobrze sformułowanego problemu na forumowym piśmie.

Pt mar 09, 2018 8:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Orfeusz napisał(a):
Witam

Na razie nie dowiodłeś, że te tezy są wątpliwe; choć zgadzam się - kontrowersyjne.

A zapoznałeś się z regulaminem?
viewtopic.php?p=779739#p779739
Na który zgodziłeś się rejestrując?

Cytuj:
II Treść postów

2. Zakładając wątek sprawdź , czy jest on zgodny z przeznaczeniem odpowiedniego działu. Nie wysuwaj zbyt wielu pytań do dyskusji na raz.

3. Jest to forum dyskusyjne. Zakładane tematy powinny być merytoryczne oraz mieć formę zachęcającą do podjęcia dyskusji.

Postaraj się zastosować do tego zapisu. Wrzucenie linku do tematu to nie jest merytoryczne oraz nie ma formy zachęcającej do dyskusji. Jest tylko i wyłącznie próbą wypromowania miernoty i jego pokręconych pomysłów.

Jak chcesz dyskutować to postaw tezy z filmiku.

Pt mar 09, 2018 10:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
To znak czasów - w moim odczuciu większość młodych ludzi już nie potrafi dyskutować, oni vlogują :|

So mar 10, 2018 1:58 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Orfeusz tym bardziej.

N mar 18, 2018 8:20 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ze wszystkich argumentów za historycznością Jezusa do mnie przemówił jeden nazwałbym go argumentem pośrednim. Żadne inne dowody na istnienie Jezusa nie są mi potrzebne. Za czasów komuny katecheta gdy omawialiśmy historyczność Jezusa podał nam dwa cytaty z dwóch wydań sowieckiej encyklopedii. Jedno było z początku la 60 a drugie chyba z początku osiemdziesiątych. Pierwsze fragment przedstawiał Jezusa jako postać mityczną a drugi jako postać historyczną. Jeżeli największy wróg Jezusa komunistyczna Rosja uznała Jego historyczność to ja już nie potrzebuje innych argumentów. :)

Pt mar 23, 2018 2:07 pm