Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 27, 2019 3:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wolna wola 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola
sam2 napisał(a):
Wiec odpowiem ci tak, ateista jestem dosc czesto bo za kazym razem gdy popelniam wykroczenie przeciw przykazaniom Bozym.
To nie ateizm tylko grzech. Ateista może z religijne punktu widzenia prowadzić całkiem "pobożne" życie.
sam2 napisał(a):
Nawrocilem sie z wlasnej woli, a na ta wole mialo wplyw to co zobaczylem po tamtej strone, ale zobaczylem to po naszej stronie.
Dlatego kiedys pisalwm ze u mnie to juz nie jest wiara tylko pelna swiadomosc rzeczywistosci.
Czy możesz mi troszkę temat przybliżyć. O ile to nie tajemnica, którą wolałbyś dla siebie zachować.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Wt gru 04, 2018 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
I znowu zgodzę się i nie zgodzę. Co do woli zgodzę się z Tobą. Przy wyborze światopoglądu zarówno teistycznego czy ateistycznego nie kierujemy się wolną wolą. Światopogląd nabieramy na drodze intelektualnego gwałtu. Najczęściej jest to indoktrynacja w dzieciństwie. Można zmienić taki światopogląd, ale też nie z własnej woli, tylko pod naporem argumentów, którym nie jesteśmy się w stanie przeciwstawić. Co też wygląda jak gwałt.

Argumenty same Ci nie zmienią światopoglądu, najpierw musisz się z nimi zmierzyć i przyjąć. Uwierz mi, że człowiekowi, który jest do czegoś mocno przekonany, możesz podstawić niezbite dowody pod nos, a on i tak będzie wierzył w swoje. I to jest właśnie wolna wola.
Cytuj:
Ja wiele razy mówiłem, że nie mam nic przeciwko uwierzeniu w Boga. Potrzebuję tylko argumentu, którego nie będę w stanie podważyć. Najlepiej dowodu, oczywiście w naukowym tego słowa znaczeniu. Analogia z komputerem bardzo mi się podoba. Mój komputer odpala się bez zbędnych religijnych programów zużywających moc obliczeniowa i mogących fałszować wyniki :) Co ty na takie rozwinięcie Twojej analogii :) ??

Napisałeś "mój komputer", ale jeśli Ty jesteś tym komputerem, to on nie jest Twój. Pytanie: kto stworzył i jest właścicielem komputera, którym jesteś? :wink:
Cytuj:
Natomiast daj spokój z tą egzystencjalną rozpaczą. Nie znajdziesz jej u mnie, choćbyś nie wiem jak długo szukał

Wcale nie mam zamiaru doszukiwać się u Ciebie egzystencjalnej rozpaczy. To jest dane tylko konsekwentnym (uczciwym intelektualnie) ateistom. Ty jesteś takim ateistą w wersji light.
Cytuj:
Porządek moralny i ład społeczny biorą się z nas. I są niezależne ani od światopoglądu ani wyznawanej religii. Chrześcijanom żadne przykazanie nie zabrania znęcania się nad zwierzętami. Czemu więc tego nie robią? Nie tak dawno w historii człowieka uznawane i akceptowane było niewolnictwo. Uzasadniane nawet było religijnie, jego sens wywodzono ze słów PŚ. A dziś trudno znaleźć jednego wierzącego czy ateistę popierającego ten proceder. Takich jak ja nawet w Polsce palono i torturowano i było to z religijnego punktu widzenia słuszne. Czemu więc Ty nie masz takich pragnień?
Widzisz pewne normy społeczne i moralne przyjmujemy, i Ty i ja, bez oglądania się na religię, a nawet wbrew kiedyś wyznawanej religii. Znaczy to, że ich źródło jest od religii niezależne.

Masz rację, że religie jako narzucone formy zakazów i nakazów nie są źródłem moralności. I żaden teista temu nie zaprzeczy. Dawcą moralności jest Bóg, który dyktuje to prawo człowiekowi np. w formie świętych ksiąg. Więc masz rację mówiąc, że "Porządek moralny i ład społeczny biorą się z nas". A u nas się on bierze od Boga.

Wt gru 04, 2018 6:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
sam2 napisał(a):
Wiec odpowiem ci tak, ateista jestem dosc czesto bo za kazym razem gdy popelniam wykroczenie przeciw przykazaniom Bozym.
To nie ateizm tylko grzech. Ateista może z religijne punktu widzenia prowadzić całkiem "pobożne" życie.
sam2 napisał(a):
Nawrocilem sie z wlasnej woli, a na ta wole mialo wplyw to co zobaczylem po tamtej strone, ale zobaczylem to po naszej stronie.
Dlatego kiedys pisalwm ze u mnie to juz nie jest wiara tylko pelna swiadomosc rzeczywistosci.
Czy możesz mi troszkę temat przybliżyć. O ile to nie tajemnica, którą wolałbyś dla siebie zachować.

Odejscie od Boga to ateizm.
Grzech tez jest odejsciem od Boga wiec na jedno wychodzi.
To ze niegrzeszysz po odejsciu od Boga to dobrze, ale samo odejscie tez jest forma grzechu, wiec tak naprawde, bedac ateista jestes grzeszny.
Z drugiej strony to bedac ateista nie bedziesz sie staral zrozumiec wiary, a przez to nie bedziesz rozumial czym tak naprawde jest grzech, a co za tym idzie bedzie to tylko twoje domniemanie ze zyjesz bez grzechu.
Ja tez kiedys myslalem ze jestem aniolkiem. :)
Ale jak zobaczylem i zrozumialem rzeczywistosc to po prostu plakalem jak male dziecko.

Ale my tu gadu gadu a ty nie odpowiedziales na drugie pytanie z wczesniejszego postu. :(
Chodzi o te swiadomosc w mozgu, czy gdzie tam ona jest wedlug nauki. :)

Wt gru 04, 2018 6:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):

Grzech niekoniecznie musi być odejściem, bardziej to jest przeciwstawienie się Bogu niż odejście od Niego. To robi różnicę.

Wt gru 04, 2018 8:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
sam2 napisał(a):

Grzech niekoniecznie musi być odejściem, bardziej to jest przeciwstawienie się Bogu niż odejście od Niego. To robi różnicę.

Cos chyba nie rozumiesz.
Jesli sie komus przeciwstawiasz to znaczy ze swiadomie stajesz po przeciwnej stronie.
Mozna odejsc od Boga grzeszac, czy nie wierzac, ale przeciwstawienie sie to powazniejsza sprawa.
Ateista nie wierzac nie bedzie w opozycji do Boga bo skoro nie wierzy to takze nie przyjmie swiadomie postawy szatana ktory wlasnie sprzeciwil sie Bogu bo po prostu nie wierzy, odrzuca istnienie Boga, i tym samym szatana.
Myli ci sie bladzenie z aktywna walka przeciw.

Wt gru 04, 2018 9:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sam to się zdecyduj
sam2 napisał(a):
Ateista nie wierzac nie bedzie w opozycji do Boga bo skoro nie wierzy to takze nie przyjmie swiadomie postawy szatana ktory wlasnie sprzeciwil sie Bogu bo po prostu nie wierzy, odrzuca istnienie Boga, i tym samym szatana.
Myli ci sie bladzenie z aktywna walka przeciw

Czy
sam2 napisał(a):
To ze niegrzeszysz po odejsciu od Boga to dobrze, ale samo odejscie tez jest forma grzechu, wiec tak naprawde, bedac ateista jestes grzeszny.
Z drugiej strony to bedac ateista nie bedziesz sie staral zrozumiec wiary, a przez to nie bedziesz rozumial czym tak naprawde jest grzech, a co za tym idzie bedzie to tylko twoje domniemanie ze zyjesz bez grzechu.
Ja tez kiedys myslalem ze jestem aniolkiem.
Ale jak zobaczylem i zrozumialem rzeczywistosc to po prostu plakalem jak male dziecko.

Moim zdaniem mieszasz pojęcia

Wt gru 04, 2018 11:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Doprecyzuj w ktorym dokladnie miejscu mieszam pojecia i ktore?
Nie potrafie ci odpowiedziec na zarzuty jasi ich nie wyjasnisz.

Jesli cie zignoruje to jak w powyzszej kwestii to zakwalifikujesz?
A teraz pomysl jaka dasz kwalifikacje gdy bede zlosliwie odpowiadal, negowal i walczyl ze wszystkim co napiszesz?

Śr gru 05, 2018 12:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zacytowałem dwie twoje wypowiedzi i sam sobie w nich zaprzeczasz.

Śr gru 05, 2018 7:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Zacytowałem dwie twoje wypowiedzi i sam sobie w nich zaprzeczasz.

Najwyrazniej czytasz cos co nie jest tam napisane.

Śr gru 05, 2018 9:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No przecież
Cytuj:
Ateista nie wierzac nie bedzie w opozycji do Boga

jest sprzeczne z:

Cytuj:

Śr gru 05, 2018 9:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przeciez wyjasnilem ze przeciwstawianie sie to jest aktywnosc przeciwko, czyli walka.
Nie wszyscy ateisci walcza z Bogiem.
Jest tez roznica miedzy przekroczeniem prawa a aktywna walka z prawem.

Śr gru 05, 2018 10:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nazwa ateizm, ateista powinna mieć jeden wydźwięk. Jest to ogólna nazwa żyjących bez wiary w Boga. Teraz może być tak, że ktoś nie zna Boga, nawet ze swej woli nie chcąc go poznać. Więc żyje jako ateista.
Lecz może być i tak że ktoś poznał wiarę w Boga ( nawet będąc już w gronie wierzących, był do życia wiarą uczony) i żyje jak ateista. Nie kierując się samą wiarą, lecz ogólnie zbiorem swych doświadczeń. Zarówno ateistycznych jak i teistycznych. Jest apostatą w wierze. Może być i tak że to poznanie wiary w Boga jest pośrednie, poprzez kontakt z wierzącymi. Następuje przejmowanie zasad wiary jako własnego doświadczenia.
Tu -sam2 pisze o wojującym ateizmie. Czyli gronie osób żyjących w opozycji do wiary. Oczywiście że będą się tacy czepiać wiary, by potwierdzić słuszność wyboru swej drogi. A raczej chodzi tu głównie o apostatów, bo zmienili kierunek. Ci co nawet nie chcieli znać wiary w Boga, muszą mieć inne powody do ataku na wierzących, nie na wiarę jako taką. Bo jej nie znają. A wierzący podobnie jak pozostali ludzie, mogli czymś przysłużyć się negatywnie nie znającym Boga. Więc te ataki na wiarę, wierzących będą. Są to efekty wolnej woli.

Śr gru 05, 2018 10:54 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sam
Wszyscy widzą ty nie widzisz.
Ateista - nie wierzy w istnienie Boga
grzesznik to człowiek który w sposób świadomy sprzeciwił się Bogu.

Nadal nie widzisz sprzeczności?

Śr gru 05, 2018 10:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Sam
Wszyscy widzą ty nie widzisz.
Ateista - nie wierzy w istnienie Boga
grzesznik to człowiek który w sposób świadomy sprzeciwił się Bogu.

Nadal nie widzisz sprzeczności?

Ale ten co nie wierzy tez to robi w sposob swiadomy.
To jest wolna wola, a caly problem masz z rozroznieniem obojetnosci od walki przeciwko, bo od tego wyszla ci sprzecznosc.

Śr gru 05, 2018 11:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ten co nie wierzy nie stosuje się do nakazów Kogoś kto według niego nie istnieje.
Ten co wierzy i grzeszy przekracza prawo Tego którego uznaje za Boga

Śr gru 05, 2018 1:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona