Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 25, 2019 6:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Siła różnych instynktów 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Siła różnych instynktów
equuleuss napisał(a):
Zwierzęta nie są rozumne, tym samym nie mogą posiadać ani świadomosci ani tym bardziej samoświadomości ktorej posiadanie wymaga rozumu / intelektu.

Skąd pomysł, by świadomość / samoświadomość wymagała rozumu? Kiedy dziecko staje się świadome, kiedy staje się samoświadome, a kiedy mówimy, że zaczyna używać rozumu? :)

So lip 14, 2018 6:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Skąd pomysł, by świadomość / samoświadomość wymagała rozumu? Kiedy dziecko staje się świadome, kiedy staje się samoświadome, a kiedy mówimy, że zaczyna używać rozumu? :)

Dziecko już ma rozum i intelekt, jest człowiekiem, ludzką istotą, a ludzka istota jest obdarzona rozumem / intelektem, dziecko ma te rzeczy wrodzone, a wraz z rozwojem następuje pozyskiwanie coraz większej świadomości.

Zwierzeta nie są istotami z którymi człowiek może nawiązać dialog, kontakt. Dlaczego człowiek szuka we wszechświecie inteligentnego życia? Szukamy istot podobnych do nas, zdolnych do nawiązania kontaktu na poziomie rozumnym. Istot posiadających świadomość i intelekt.

Świadomość a tym bardziej samoświadomość nie może istnieć bez intelektu / rozumu, bowiem czlowiek poznaje siebie na drodze intelektualnej / rozumowej. To określenie swojej tożsamości i zadawanie pytań natury egzystencjalnej / metafizycznej, kim jestem, po co istnieję, jestem kimś, czuję, myślę.

Zwierzę czułoby cierpienie gdyby posiadało świadomość / samoświadomość, nie mogąc wyrazić swojego intelektu, nie mając ku temu odpowiednio przystosowanego ciała, nie mogąc wyrazić swoich myśli w mowie chociażby, nie mogąć posługiwać się narzędziami, nie mogąc tworzyć cywilizacji, wyrażać siebie poprzez myśli, słowa, gesty, sztukę, abstrakcję.

Gdyby zwierzęta posiadały rozum i świadomość / samoświadomość, to poprzez rozum i świadomość wiedziałyby że człowiek jest łatwą zdobyczą i jest słabszy fizycznie od nich, a koń nie pozwoliłby się dosiadać lub zaprzęgać do wozu. Posiadając świadomość zwierzęta usiłowałyby nawiązać inteligentny kontakt z człowiekiem lub go zniszczyć i zapanować nad nim. Jednak tak się nie dzieje.

Pies nie wie że jest psem, nie określa siebie jako psa i nie rozmyśla nad egzystencjalną dolą pieskiego życia. Jako inteligentna istota nie chciałby chłeptać z miski lub kosztować fekalia. Nie chciałby także biegać nago. Zwierzęta nie mają świadomości, a tym bardziej nie mają świadomości siebie samych.

So lip 14, 2018 8:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Dziecko już ma rozum i intelekt, jest człowiekiem, ludzką istotą, a ludzka istota jest obdarzona rozumem / intelektem, dziecko ma te rzeczy wrodzone, a wraz z rozwojem następuje pozyskiwanie coraz większej świadomości.

Zdolności językowe nie są warunkiem świadomości / samoświadomóści (zastanów się nad ludźmi upośledzonymi). Dzieci osiągają samoświadomość około 18 miesiąca życia (rozpoznają siebie w lustrze), zwykle nie potrafią wtedy jeszcze efektywnie się komunikować.

equuleuss napisał(a):
Świadomość a tym bardziej samoświadomość nie może istnieć bez intelektu / rozumu, bowiem czlowiek poznaje siebie na drodze intelektualnej / rozumowej. To określenie swojej tożsamości i zadawanie pytań natury egzystencjalnej / metafizycznej, kim jestem, po co istnieję, jestem kimś, czuję, myślę.

Jeśli świadomość definiujesz jako poznanie człowieka, to chyba jasne, że zwierzęta nie mają poznania człowieka ;) ale świadomość jest trochę innym pojęciem. Obejmuje co najmniej skupianie uwagi i intencjonalność. Nie jest do tego potrzebne posługiwanie językiem.

Oczywiście zgoda, że świadomość ludzka jest inna niż zwierzęca.

So lip 14, 2018 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja spotkałem się z reakcją każdego kota na słowo kot. Spoglądają w oczy mnie, jakby czekały co chcę im wyrazić. Jest to już jakaś interakcja na słowo. Do tego trzeba raczej skojarzenia. A skojarzenia to jeden z elementów intelektu. Tak że całkiem bym nie przekreślał zwierząt jako kierujących się tylko instynktami. Mają też pamięć, niekture takie jak pies będzie pamiętał do końca swego życia zwłaszcza urazy im zadawane. Będzie wierny swemu panu do końca swych dni, jeśli wybrał kogoś za swego pana. Mało tego, każdy pies szuka sobie pana jeśli go nie ma. Są to co prawda zwierzęcy intelektualiści. Z dzikimi zwierzętami jest inaczej, są nieufni polegają na swej mocy obronnej. Ale to efekt odosobnienia w jakim żyją. Gdy mają kontakt z człowiekiem tracą swe zwierzęce instynkty, na rzecz oczekiwań współpracy z człowiekiem. Nie zdziwił bym się jeśliby w przyszłym życiu w niebie były by też zwierzęta, lecz znające to kim są i zgodnie z tym kim są, nie krzywdzące innych zwierząt także. Także interakcja to tylko sprawa wzajemnego zrozumienia. Nawet człowiek, nie z każdym wchodzi relacje interakcje. Przynajmniej nie tak samo chętnie. Nawet ludzie są różni. Jeden spowolniony jak leniwiec. Inny jest taki przymilający się jak kotek. Jeszcze inny jest pro obrońcą jak wierny pies. A jeszcze inny pociąga swą urodą jak pięknie ubarwiony ptak. I są to cechy wrodzone nie wyuczone, a nawet nie dające się zniszczyć, w sensie przemienić w inne dominujące cechy. Nawet do końca dni człowieka. Tak te dominujące cechy mają swe odpowiedniki także u zwierząt. Tak idąc tym kierunkiem, wcale nie jesteśmy tak wiele różniącymi się od zwierząt. Owszem mamy zazwyczaj zdolność której nie mają zwierzęta, do dowolnego wyboru uzupełniania sobie dowolnych cech, według swej wolnej woli. Zwierząt na to nie stać w takim stopniu jak ludzi. Lecz jest tych tóżnic o wiele mniej aniżeli nam ludziom się wydaje. To tylko nasze ego sobie dodaje więcej aniżeli mamy na prawdę. Wyolbrzymiając cechy dodatnie, pomijając słabości.

N lip 15, 2018 9:58 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2