Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 31, 2020 6:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna strona
 Czemu Bóg jest "dobry"? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Bóg jest "dobry"?
Yarpen Zirgin napisał(a):
To, w co jako deistka, nie wierzysz: Asystę Ducha Świętego. :)

Skąd pewność, że Twoja ocena pozostaje pod wpływem interwencji Ducha Świętego?

Pn cze 18, 2018 8:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
sahcim napisał(a):
Szatan nie potrzebował złego środowiska żeby stać się tym kim jest. Nie jest ograniczonym czasoprzestrzenią człowiekiem ale bytem duchowym. Został stworzony jako anioł do tego aby służyć ludziom ale nie chciał stajac się jego wrogiem...
Dlaczego Bóg do tego dopuścił? Czemu nie zgasił zła w zarodku?
Zapytasz Go jak się z Nim spotkasz...

Pn cze 18, 2018 8:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Zapytasz Go jak się z Nim spotkasz...

A nie mógłbyś się zapytać w moim imieniu?

Pn cze 18, 2018 9:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To, w co jako deistka, nie wierzysz: Asystę Ducha Świętego. :)

Skąd pewność, że Twoja ocena pozostaje pod wpływem interwencji Ducha Świętego?

Moja? Dlaczego moja? Pisałem o całym Kościele. :)

Pn cze 18, 2018 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Skąd pewność, że ocena Kościoła pozostaje pod wpływem interwencji Ducha Świętego?

Pn cze 18, 2018 9:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
W sumie to nasza ocena dobra i zła, będzie zawsze subiektywna. Bierzemy część informacji pod rozwagę. Tu zależnie od składowych tych informacji, wychodzi dobry lub zły. Lecz to nie może być uniwersalną prawdą taka ocena.

Właśnie, bo jeśli w Chrystusie (w domyśle w Jego krwawej ofierze i pokonaniu śmierci) jest kulminacyjny punkt historii zbawienia to:
Czy Eden z wiszącym nad nim (jak miecz Damoklesa) piętnem śmierci był dobry, czy zły?
Czy nie mający pojęcia o prawdziwym zbawieniu; o Chrystusie Abel, mimo miłych Panu ofiar, był dobry, czy zły?
Czy Abraham prowadzący bez zmrużenia oka na rzeź swego syna był dobry, czy zły?
Czy strzegąca rytuałów rodzina Hioba była dobra, czy zła?
Czy Mojżesz ze swym Prawem i nadzieją zbawienia w ziemskim wymiarze był dobry, czy zły?

Żadnej z tych biblijnych figur nie mogąc nazwać złą nie możemy również nazwać dobrą w tym sensie, że mogłaby ona, trwając wiecznie, spełnić warunki właściwego zbawienia. Właściwe zbawienie bowiem, jak mówi podświetlony na początku fragment, spełnia się w Chrystusie czyniąc ze wszystkich pośrednich pozytywów jedynie narzędzie/kierunek ku temu ostatecznemu dobru.

Pn cze 18, 2018 11:08 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bo często przebywał w „środowisku/bliskości” Boga i nie dawał posłuchu szatanowi...patrz Biblia

Prawdę mówiąc nie znalazłem w Biblii ani jednego słowa konwersacji pomiędzy Bogiem a Ablem. Opisów “bliskości” Abla z Bogiem też tam nie ma. Co więcej, jeśli za “dającego posłuch szatanowi” uznamy Kaina to na przekór tego co mówisz on, Kain właśnie, z Bogiem rozmawiał.

Paweł pisze, że: Przez wiarę Abel złożył Bogu ofiarę cenniejszą od Kaina[...]
Przez wiarę dodajmy, która jest darem Boga, który różnie nas obdarowując, może, dla realizacji swego dzieła, serce niektórych zatwardzić tak jak to uczynił z faraonem chociażby.
Cytuj:
Fakt, że nie rodzimy się z natury tacy jak był Adam po stworzeniu nie oznacza, że rodzimy się z źli...

Każdy z nas rodzi się z piętnem grzechu pierworodnego a to nie jest atrybut dobra…
Z piętnem pierworodnego grzechu w ciele które nie jest zdolne do podporządkowania się woli bożej co skutkuje naszą bezradnością w kwestii obrony przed grzechem.
To wszystko zaś w tak niezwykłej aureoli, że kiedy, rozpoznając atak szatana na nasze ciało, prosimy Boga o pomoc, otrzymujemy odpowiedź, iż: wystarczy ci mojej łaski gdyż moc w słabości się doskonali.

Myślę, że ochrona Kaina była umożliwieniem osiągnięcia pełnej mocy poprzez 'zaliczenie' wszystkich stopni słabości w świecie w którym pielgrzymujemy.

Wt cze 19, 2018 12:07 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Korekta, przepraszam!
Jest: Paweł pisze, że: Przez wiarę Abel złożył Bogu ofiarę cenniejszą od Kaina[...] - z odnośnikiem do Hebrajczyków 11:23
Powinno być: Paweł pisze, że: Przez wiarę Abel złożył Bogu ofiarę cenniejszą od Kaina[...] - z odnośnikiem do Hebrajczyków 11:4

Wt cze 19, 2018 6:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Skąd pewność, że ocena Kościoła pozostaje pod wpływem interwencji Ducha Świętego?

Z tego, w co jako deistka nie uwierzysz: obietnicy samego Boga.

Wt cze 19, 2018 7:23 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Zaczyna mi to wyglądać jak klasyczne błędne koło.

Wt cze 19, 2018 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bo często przebywał w „środowisku/bliskości” Boga i nie dawał posłuchu szatanowi...patrz Biblia
Prawdę mówiąc nie znalazłem w Biblii ani jednego słowa konwersacji pomiędzy Bogiem a Ablem. Opisów “bliskości” Abla z Bogiem też tam nie ma.
Nie wiem czego szukałeś w Biblii, że nie znalazłeś w Ks.Rdz 4:4 zdania iż: Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę; na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć.
Czy te słowa o wejrzenia Boga na ofiary Abla nie są dla ciebie potwierdzeniem zdania iż ten przebywał w obecności/środowisku Boga skoro miał twarz pogodną gdyż postępował dobrze(stąd jego ofiary podobały się Bogu) jeśli słowa skierowane do Kaina:
Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną, wskazują wyraźnie dlaczego Pan nie miał upodobania w ofiarach Kaina...?
Cytuj:
Co więcej, jeśli za “dającego posłuch szatanowi” uznamy Kaina to na przekór tego co mówisz on, Kain właśnie, z Bogiem rozmawiał.
Widzę Eli, że argumentem bożego upomnienia wobec złego postępowania Kaina chcesz na siłę udowodnić swoją tezę zapominając, że to co złe w człowieku pochodzi właśnie od przebywania w obecności i dawania posłuchu Złego...
Cytuj:
Każdy z nas rodzi się z piętnem grzechu pierworodnego a to nie jest atrybut dobra…
Piętno grzechu pierworodnego polega na tym, że rodzimy się z pewną skazą ale skaza ta nie jest naszym osobistym grzechem(złem, którym każdy z nas osobiście i świadomie popełnił) ale jest „niedostatkiem/ułomnością” w naszej naturze przez którą nie ma w nas pierwotnej harmoni...
Cytuj:
Z piętnem pierworodnego grzechu w ciele które nie jest zdolne do podporządkowania się woli bożej co skutkuje naszą bezradnością w kwestii obrony przed grzechem.
To wszystko zaś w tak niezwykłej aureoli, że kiedy, rozpoznając atak szatana na nasze ciało, prosimy Boga o pomoc, otrzymujemy odpowiedź, iż: wystarczy ci mojej łaski gdyż moc w słabości się doskonali.
Napisałeś dużo i zawile ale nic w tym co tutaj podałeś nie wskazuje, żebyśmy rodzili się źli...
Cytuj:
Myślę, że ochrona Kaina była umożliwieniem osiągnięcia pełnej mocy poprzez 'zaliczenie' wszystkich stopni słabości w świecie w którym pielgrzymujemy.
Co tylko potwierdza, że człowiek nie rodzi się z natury zły ale ze skazą/skłonnością do ulegania podszeptom Złego...

Wt cze 19, 2018 2:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):

Tylko z punktu widzenia ateisty. No sorry, ale nie wiedzieć dlaczego ateiści chcą mieć namacalne dowody na coś co jest obiektem wiary.. :roll: Wiedza materialna to nie wiara i vice versa. Błogosławieni ci co nie widzieli, a uwierzyli

Wt cze 19, 2018 2:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
HeresJohnny napisał(a):
Tylko z punktu widzenia ateisty. No sorry, ale nie wiedzieć dlaczego ateiści chcą mieć namacalne dowody na coś co jest obiektem wiary.. :roll:
To, że ateiści chcą mieć dowody na coś co jest obiektem wiary nie znaczy, że nie wierzą w istnienie bytów, ktorych istnienia doświadczalnie nikt jeszcze nie udowodnił, a których istnienie uznają za wiarygodne z logicznego punktu widzenia, ze względu na takie a nie inne zachowanie innych bytów w bliskości tychże...np tzw czarna dziura czy ciemna materia...

Wt cze 19, 2018 3:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):

Rozmowa zaczyna się od Boga. Chrześcijanie wierzą na podstawie Objawienia. W Objawieniu Bóg objawia siebie. I to jest podstawa chrześcijaństwa. Inaczej nie da się rozmawiać. Trzeba przyjąć jakiś punkt odniesienia. Dla chrześcijanina jest to właśnie taki punkt.
Dla atesty czy tez wierzącego w pogańskie bóstwa czy tez w jakaś energię bliżej nieokreślona to może być błędne koło. Bóg Abrahama Izaaka i Jakuba właśnie Objawiał się i na tym polega Jego poznanie ze transcendentny Bóg objawia się człowiekowi. Objawia się człowiekowi na tyle na ile człowiek może go pojąć.

Wt cze 19, 2018 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Dla atesty czy tez wierzącego w pogańskie bóstwa czy tez w jakaś energię bliżej nieokreślona to może być błędne koło. Bóg Abrahama Izaaka i Jakuba właśnie Objawiał się i na tym polega Jego poznanie ze transcendentny Bóg objawia się człowiekowi. Objawia się człowiekowi na tyle na ile człowiek może go pojąć.

Tylko, że katolicy wierzą objawieniom z drugiej ręki. Mało któremu Bóg się objawia. Dlatego wierzą w Boga.

Jeśli komuś się Bóg objawił, to już nie można mówić o wierze, a o wiedzy.

Wt cze 19, 2018 6:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna strona