Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 20, 2019 7:26 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 772 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 52  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Wespecjan napisał(a):
Ta niewielka grupka konserwatywnych katolików uczęszczających na Msze Trydenckie przypomina mi żołnierzy wyklętych, którzy byli gnieceni przez obie wielkie strony.
Jaaasne, sami "męczennicy".
Nie znam grupy w Kościele tak agresywnej, miotającej najdalej sięgającymi oskarżeniami, pomówieniami i epitetami niż skrajni tradsi (nie mówię tu o ludziach po prostu uczęszczających na Msze Trydenckie - tylko na tych szczekających na Kosciół, "NOM" itd).

Wespecjan napisał(a):
Z jednej strony są atakowani przez ateistyczny świat, który neguje wszystko odzwierciadlające tradycyjny katolicyzm - a z drugiej strony przez zreformowany Vaticanym II Kościół, który atakuje ich za rzekome rozłamy i schizmę, do której nigdy nie doszło, bo dojść nie mogło, jako, że jest niemożliwym odłączyć się od Kościoła pozostając w Jego Tradycji.

Tradycja (ta od wielkiego T) skończyła się z chwilą śmierci ostatniego z apostołów - i z ludźmi, którzy sądzą że Kościół zaczął się na Soborze Trydenckim nie ma nic wspólnego.
Jeśli zaś mówisz o czcigodnej tradycji (od małego T, ale zawierającej nauki Ojców) to zaraz zacytuję Ci, co mówi owa tradycja:

Chcesz Prawdziwej Tradycji? Czytaj Pismo i Ojców Kościoła.

Św.Ignacy Antiocheński (żył w latach 30-107), prawdziwy, a nie taki przyszywany jak Wy męczennik, w drodze do Rzymu na śmierć przez rozszarpanie przez dzikie zwierzęta napisał "List do Kościoła w Magnezji":
"Podobnie więc jak Pan ani sam, ani przez swoich Apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez kapłanów. I nie próbujcie przedstawiać jako rozsądne tego, co robicie na własną rękę, lecz wszystko róbcie wspólnie: jedna modlitwa, jedna prośba, jeden duch, jedna nadzieja w miłości, w radości nienagannej."

św.Cyprian o Jednosci Kościoła:
"Kto się nie trzyma tej jedności Kościoła, czy sądzi, że się trzyma wiary? Kto sprzeciwia się i opiera Kościołowi, kto pomija katedrę Piotra, na którym założony jest Kościół, czy mniema, że jest w Kościele, kiedy i błogosławiony Apostoł Paweł tego samego uczy i podaje za tajemnicę jedności, mówiąc: Jedno ciało i jeden duch, jedna nadzieja wezwania waszego, jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest (f).

Pt sty 04, 2019 11:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ty chyba nie rozumiesz, że właśnie tego nauczania Ojców Kościoła tradycyjni katolicy bronią.
Dowód?
Kto bardziej broni instutucji papiestwa dziś? Papież Franciszek ze swoją promocją "ukolegializowania Kościoła" (episkopalności), czy tradycyjni katolicy?

Tradycjonaliści nigdzie się nie ruszyli, to Kościół w swojej hierarchicznej części poszedł w jakąś światowo-ekumeniczną stronę po VII. I tych, którzy zostali w miejscu oskarża o rozłam. No to jakieś chore odwracanie kota ogonem.
Czy Św Ignacy Antocheński mówiąc "lecz wszystko róbcie wspólnie: jedna modlitwa, jedna prośba, jeden duch, jedna nadzieja w miłości, w radości nienagannej." miał na myśli pozbycie się łaciny i rozbicie liturgii na języki narodowe? Na rozbicie praktyki doktrynalnej na widzimisię lokalnych biskupów jak to ma miejsce w Kościele niemieckim?

Pt sty 04, 2019 11:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
I dlatego że bronią tej tradycji nie są posłuszni biskupowi. To przecież logiczne. Święty nakazywał posłuszeństwo biskupowi a oni broniąc tej tradycji wypowiadają posłuszeństwo. Logiczne ...

Pt sty 04, 2019 11:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
I dlatego że bronią tej tradycji nie są posłuszni biskupowi. To przecież logiczne. Święty nakazywał posłuszeństwo biskupowi a oni broniąc tej tradycji wypowiadają posłuszeństwo. Logiczne ...

Jeśli biskup nakazuje coś sprzecznego z Ewangelią to co zrobisz? Pójdziesz z nim do piekła w imię posłuszeństwa biskupowi? Myślisz, że taka bezmyślność i nieużywanie rozumu danego przez Boga załatwi ci przepustkę do nieba gdy postępujesz wbrew nauczaniu samego Zbawiciela?

Myślicie, że dzisiejsi biskupi w imię posłuszeństwa papieżowi pójdą za zdetronizowaniem papiestwa na rzecz kolegialności proponowanej przez papieża?

Do takich absurdów dochodzi dziś w Kościele drodzy koledzy. Musicie być chyba ślepi by tego nie widzieć.

Ostatnio edytowano So sty 05, 2019 12:15 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postow

Pt sty 04, 2019 11:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robicie dokładnie to co Marcin Luter. Myślisz, że on sobie powiedział "wiem, ze nie mam racji, ale sobie dokonam schizmy"?
Nie, on był przekonany, że sprzeciwia się bezbożnemu Kościołowi.
Przyznał sobie nienależne mu prawo wyrokowania, co jest zgodne z nauką Kościoła.
DOkładnie jak Wy.

Pt sty 04, 2019 11:40 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
A co ma liturgia po łacinie do ortodoksyjności Kościoła? Może przed Tertulianem msze również odbywały się po łacinie? O ile sam jestem przeciwny ekumenizmowi, o tyle argumenty wrogów SWII czasami są żałosne

Pt sty 04, 2019 11:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Robicie dokładnie to co Marcin Luter. Myślisz, że on sobie powiedział "wiem, ze nie mam racji, ale sobie dokonam schizmy"?
Nie, on był przekonany, że sprzeciwia się bezbożnemu Kościołowi.
Przyznał sobie nienależne mu prawo wyrokowania, co jest zgodne z nauką Kościoła.
DOkładnie jak Wy.

Powinieneś sie wyspowiadać z tego oszczerstwa.
Luter powiedział, że każdy jest swoim papieżem z Biblią w ręku i interpretacje sprzeczne z tradycją są dozwolone.
Tradycyjni katolicy mówią, że są niedozwolone.
Luter zanegował i zerwał z Tradycją, nienawidził tradycyjnej mszy, celibatu, życia zakonnego.
Wszystko co tradycyjni katolicy kochają i uważają za wartość.
Luter zmienił interpretację realnej Obecności a tradycyjni katolicy robią wszystko (komunia tylko do ust, przy obrusie, na klęcząco, żadnych szafarzy by pomóc zachować wiarę w Obecność.

Quinque napisał(a):
A co ma liturgia po łacinie do ortodoksyjności Kościoła? Może przed Tertulianem msze również odbywały się po łacinie? O ile sam jestem przeciwny ekumenizmowi, o tyle argumenty wrogów SWII czasami są żałosne

Jedna liturgia, w jednym języku upowszechnia (nadaje katolickości) Kościółowi.
Jest to przeciwne do różnicowana Kościoła czyli go protestantyzowania.

Pt sty 04, 2019 11:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jest istotne, czego dotyczyły twierdzenia Lutra, a czego Wasze. Istotne, że przyznał sobie prawo rozsądzania tego, do czego rozsądzania powołany nie był.
I tak się przywiązał do swojego mniemania, że gotów był rozłamać Kościół, byle tylko je przeforsować.
Czynicie dokładnie to samo.

Dla jakichś trzeciorzędnych przyzwyczajeń (typu łacina) narażacie Kościół na niebiezpieczeństwo, lżycie biskupów i papieży, a nawet świętych (JPII).
I jeszcze jesteście dumni z tego, czego powinniście się wstydzic.

Wolno się spierać z papieżem czy biskupem. Ale nie wolno rozłamywać w imię tego Kościoła.

Dość długo powstrzymywałem się przed reagowaniem na to, co piszesz (tym bardziej że sam jestem krytyczny wobec wieli rzeczy, które dzieją się w kuriach czy Watykanie) Ale są pewne granice i już dość mam tych schizmatyckich bzdur - zwłaszcza jeśli zagrażają jedności Kościoła.

So sty 05, 2019 12:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie to zastanawia dlaczego do ciebie nie dociera, że jedności Koscioła nie zagrażają ludzie, którzy nie chcą się ruszać z dogmatycznego miejsca a raczej ci co próbują i dokonują jakiejś re-interpretacji nauki Kościoła w duchu sprzeczną z dotychczasową.

Jak to? To zwykły katolik gdy odpływa, bzdurzy i opowiada herezje może być natychmiast wykluczony z Kościoła, bo jest nieposłuszny nauce biskupa, a gdy jakiś biskup czy nawet sam papież proponuje rzeczy sprzeczne z dotychczasowym ugruntowanym nauczaniem a zwykły katolik chce w nim pozostać, to i tak temu zwykłemu katolikowi dostaje się po głowie i to on jest obwiniany za nieposłuszeństwo nie ruszając się z miejsca?

Mąż w katolicyźmie jest głową rodziny. Czy ma prawo wykląć swoją wierną mu żonę jako mu nieposłuszną gdy ta buntuje się i nie zgadza gdy ten przyprowadza do domu kochankę i rozkazuje jako głowa rodziny by od teraz żyli w trójkącie?

So sty 05, 2019 12:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Mnie to zastanawia dlaczego do ciebie nie dociera, że jedności Koscioła nie zagrażają ludzie, którzy nie chcą się ruszać z dogmatycznego miejsca a raczej ci co próbują i dokonują jakiejś re-interpretacji nauki Kościoła w duchu sprzeczną z dotychczasową.

Jeśli faktycznie jest tak jak głosi tutaj Barney, czy Yarpen, że najważniejsze jest posłuszeństwo biskupowi i należy go zawsze słuchać, bo on wie lepiej, bo ma na to papiery i jest specjalnie prowadzony przez Ducha Świętego i dzięki temu Kościół trwa w jedności i ciągłości od czasów Chrystusowych, to by świadczyło raczej o demonicznej, sekciarskiej naturze takiego Kościoła.
Jeśli Tradycja, a więc pewien niezmienny przekaz jest niżej w hierarchii niż aktualne zdanie biskupa, które stoi w sprzeczności z Tradycją, to znaczy, że Kościół nie ma charakteru bożego tylko demoniczny.
W takim kościele nie liczy się Prawda, niezmienna i wciąż ta sama, ta która jest, tylko liczy się rząd nad duszami. Liczy się odpowiednie nawijanie makaronu na uszy, odpowiednie czarowanie gawiedzi, sterowanie tłumami, dostosowywanie się do ich potrzeb i instynktów..
Ja do takiego kościoła należeć nie chcę i nie zamierzam..

So sty 05, 2019 9:14 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jak to? To zwykły katolik gdy odpływa, bzdurzy i opowiada herezje może być natychmiast wykluczony z Kościoła, bo jest nieposłuszny nauce biskupa

A co to takiego jest "nauka biskupa"?

Cytuj:
a gdy jakiś biskup czy nawet sam papież proponuje rzeczy sprzeczne z dotychczasowym ugruntowanym nauczaniem a zwykły katolik chce w nim pozostać, to i tak temu zwykłemu katolikowi dostaje się po głowie i to on jest obwiniany za nieposłuszeństwo nie ruszając się z miejsca?

To wg Ciebie każdy sam na własną rękę może decydować co jest zgodne z nauką Kościoła, a co nie?

So sty 05, 2019 10:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
To wg Ciebie każdy sam na własną rękę może decydować co jest zgodne z nauką Kościoła, a co nie?

Decydent to jest potrzebny jak się coś zmienia w doktrynie, a jeśli pozostaję, trwam w czymś ugruntowanym, to jak można mnie oskarżać o nieposłuszeństwo?

W katolicyźnie nie ma obowiązku chodzić za nowinkarstwem, ba, nawet niewiara w potwierdzone objawienia jak Fatimę czy Lourdes nie ujmuje nic katolikowi.

So sty 05, 2019 11:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zapewne, gdybym rozmawiał z Lutrem, nie z Tobą, w tym momencie odpowiedziałby mniej więcej tak:
"Jak to jest,że nie wolno sprzeciwiać się papieżowi, skoro on jest narzędziem diabła, a ja występuję przeciw wypaczeniom".

Nie krytykuję za "niezmienne trwanie przy doktrynie" (choć moglibyśmy dyskutować, która z rzeczy o których tu mówisz rzeczywiście należy do tej doktryny) tylko za to, że przy okazji pozwalasz sobie na kwestionowanie Mszy Świętej (dlatego, że nie podoba Ci się nowy mszał), dlatego, że wypowiadasz się w sposób naruszający jedność w Kościele.

To, że pogardliwie wypowiadasz się o Mszy Świętej odprawianej w kościele w języku narodowym, według nowego Mszału, to nie jest "trwanie przy niezmiennej doktrynie" tylko zwykłe bluźnierstwo.

Jesli przyjrzysz się działalności szatana w sprawie schizm w Kościele, właściwie zawsze wykorzystuje on jakieś nieprawidłowości realnie istniejące w Kościele po to, by skusić do schizmy pewnych ludzi.
Daje im w ten sposób tłumaczenie (również przed samymi sobą) mniej więcej takie "ja bronię Kościoła, więc te ruchy które wykonuję są uzasadnione".
Czyli dokładnie taką argumentację, jaką nas tu raczysz.

Był w Kościele sw.Franciszek i był Marcin Luter. Obaj widzieli mniej- więcej te same nieprawidłowości. Św. Franciszek naprawił Kościół, Luter Go rozerwał, zranił i rozłamał.

Widzisz nieprawidłowości w Kościele? Ja też.
Ale walczmy z nimi tak, jak św.Franciszek, a nie jak Marcin Luter.

So sty 05, 2019 12:21 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Ja do takiego kościoła należeć nie chcę i nie zamierzam..

I to jest coś co może cieszyć Szatana, bo na tym mu zależy, na walce z Kościołem i nawet udaje mu się do tej walki postawić samych katolików, oczywiście on zawsze będzie podawał zło w opakowaniu dobra. Posłuszeństwo bardzo podoba się Bogu. Szatan może się okrywać nawet płaszczem pokory, ale płaszcza posłuszeństwa nie umie na siebie naciągnąć”

So sty 05, 2019 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Szatan może się okrywać nawet płaszczem pokory, ale płaszcza posłuszeństwa nie umie na siebie naciągnąć”

W Norymberdze tak się tłumaczyli. Oni tylko wykonywali rozkazy.
Mistrzowie "pokory"..

So sty 05, 2019 12:47 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 772 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 52  Następna strona