Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2019 1:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 41  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Wespecjan napisał(a):
Zgadnijcie cóż to wprowadzono na przełomie lat 1960-70

"Liczba księży katolickich w Polsce wynosiła w 2014 r. 31 tys. W 2010 r. jeden ksiądz przypadał na 1236 wiernych. W ciągu ostatnich lat księży w Polsce – inaczej niż w innych krajach europejskich – systematycznie przybywało: w 1990 r. było ich 23 099, w 1998 – 26 879, w 2008 – 29 928. Przeciwna jest tendencja zmian liczby alumnów w seminariach – ich liczba maleje, w ostatnich latach dość szybko. W 2015 do kapłaństwa przygotowywało się 3571 seminarzystów, natomiast w roku 1990 – 8122, w 1998 – 6673, w 2002 – 6737, a w 2006 – 6038. W roku 2015/2016 do seminariów wstąpiło 748 kandydatów – w seminariach diecezjalnych o 7% mniej niż rok wcześniej, w zakonnych o 2%. Największa względna liczba alumnów na 100 tys. katolików przypada na regiony tradycyjnie religijne, jak Małopolska i Podlasie, czyli południowo-wschodnia i wschodnia część Polski. Najgorzej pod tym względem jest w metropolii łódzkiej oraz na północnym zachodzie Polski. W związku z malejącą liczbą powołań kapłańskich maleje liczba wyświęcanych rocznie księży. W 1992 r. było ich 768, w 1996 – 627, w 2004 – 588, a w 2011 – 481."

http://m.niedziela.pl/artykul/21914//Po ... w-liczbach

Śr sty 23, 2019 6:32 pm
Odpowiedz z cytatem
Akurat Wespecjan z tą Holandią to ma trochę racji. Kapłani holenderscy źle rozumieli dekrety SWII i ostatecznie poparli w herezje. A od tamtego czasu widać spory spadek liczby powolań

Ponadto Kościół sam podcina gałąź na której siedzi poprzez jakieś dni judaizmu i islamu. Czy ekumenizm

Pt sty 25, 2019 1:07 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan rozpoczął statystykę, więc podrzucę kolejne dane. Nie ja je opracowywałam, więc nie bardzo mi się też podoba sposób ich przedstawienia. Poza tym już wcześniej wyraziłam swoją opinię, że liczby są jedynie takim orientacyjnym wskaźnikiem. Niewiele mówią o tym co jest najistotniejsze, stanie duchowym społeczeństwa, nie wyłączając z niego stanu kaplańskiego. Nie byłabym sobą, gdyby nie przywołała opinii z innej strony (link)
klik

Poniższy raport dotyczący kondycji Kościoła został przygotowany przez KAI (za GN 50/2018).
Ubywa letnich a przybywa zdeklarowanych przeciwników i osób czynnie zaangażowanych w jego życie. Kościół jest największą po państwie instytucją pomocy potrzebującym. W jego ramach działa aż 835 instytucji charytatywnych, a ich wsparcie dociera do ok. 3 mln beneficjentów (nie licząc tych, którym pomagają liczne organizacje parafialne. Zespoły Caritas działają w niemal połowie parafii i skupiają 26 000 wolontariuszy, a przy szkołach funkcjonuje 4 200 kół Caritas.
W 2017r. do Kościoła rzymskokatolickiego należało 32 mln 910 tys. wiernych skupionych w 10263 parafiach. Tylko połowa ludzi uznających się za wierzących regularnie praktykuje. Grupa tych, którzy deklarują postawy zgodne z nauczaniem moralnym w takim zakresie jak etyka życia małżeńskiego stanowi ok. 25% społeczeństwa. Nasza wiara jest selektywna. Nie akceptujemy wielu aspektów życia Kościoła zwłaszcza tych, które wyznaczają normy moralne. Zaledwie 25% społeczeństwa uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem i nie akceptuje używania środków antykoncepcyjnych. Spadło zaufanie do Kościoła jako instytucji publicznej. Wg badań CBOS przed 15 laty deklarowało je 75% społeczeństwa, dziś 54%.
Lubimy pielgrzymować. Na pątnicze szlaki wyrusza rocznie 6-7 mln osób, czyli ok 15% ogółu. społeczeństwa. Niemal 10%, czyli ponad 2,5 mln Polaków należy do stowarzyszeń lub grup apostolskich zaangażowanych czynnie w życie Kościoła.
W 2017r. było w Polsce 30 807 duchownych katolickich (diecezjalnych i zakonnych), w tym 64 należących do Kościoła greckokatolickiego.. Z Polski pochodzi ponad 32 000 osób konsekrowanych (część z nich pracuje za granicą). Najwięcej jest sióstr ze zgromadzeń czynnych (niemal 18 000), a 1 330 za klauzurą. W zakonach mamy 11 611 mężczyzn (w tym 9 200 kapłanów, 1300 braci, 830 kleryków i 264 nowicjuszy) a 1250 należy do instytutów świeckich. W Polsce mamy 250 dziewic konsekrowanych i 300 wdów.
W tradycyjnych krajach misyjnych posługuje 2004 misjonarzy z Polski (najwięcej, bo 805, pracuje w Ameryce Łacińskiej), a ok. 2 000 kapłanów pracuje w duszpasterstwie polskojęzycznym.

Pt sty 25, 2019 7:16 pm
Odpowiedz z cytatem
No i teraz nie wiem czy ten tekst na potwierdzić tezy Wespecjana czy im zaprzeczyć?

Pt sty 25, 2019 9:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kiedy chcesz widzieć mozaikę powinieneś najpierw próbować ją ułożyć zbierając kamyki. Z perspektywy jednego kamyka nie widać całości. Potrzeba czasu. Ja wrzuciłam taki kamyk.
Kiedy chcę mieć obraz drugiego czlowieka czytam go i scalam wypowiedzi w całość, dokładam jeden kamyk do drugiego, bo on pisze wybiórczo na dany temat, z jakieś tam perspektywy. I nie znając innych kamyków czytać można nie jego poglądy (zakładam, że nie odgrywa żadnej roli, ale prezentuje siebie w prawdzie). Sama sobie to scalam.

Pt sty 25, 2019 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Bardzo ciekawe stwierdzenie biskupa Williamsona (ex-SSPX):
"W Mszy Świętej tradycyjnej kapłan stoi przodem do Boga a za nim ludzie a w posoborowej przodem do ludu a za nim Bóg, znaczy to, że w Mszy Tradycyjnej ciągnie ludzi ku Bogu a w Mszy posoborowej ciągnie Boga do ludzi."

Pt sty 25, 2019 10:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kardynał powinien się zastanowić nad zdaniem: Bóg jest wszędzie.

Pt sty 25, 2019 10:52 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jezus coś mówił, że zło nie wchodzi do człowieka z zewnątrz, ale z zatwardziałości serca.
A ja zadam inne pytanie, wynikające z tej rozmowy z księdzem, którą podałam w linku. Wspomniał, że nie ma możliwości uformowania człowieka, jeśli on tego nie chce. Może więc ukryć prawdziwe intencje wstąpienia do seminarium, I mamy mszę w rycie Trydenckim z takim cichociemnym księdzem (zdolny, więc i kazania porządnie mówi) i księdzem z seminarium o mniejszym rygorze, ale dobrze uformowanym przez dom i szkołę (dobra szkoła to szkoła o podwyższonym rygorze, niższy poziom to szkoła o charakterze opiekuńczym). Który z księży będzie bardziej otwarty na Boże dary? Ten stosjący przodem do ołtarza głównego, czy ten przodem zwrócony ku wiernym? Moment Przeistoczenia przeżywa wielu księży. Jak się odwróci, nie widać twarzy...może nawet ziewać. Patrząc w twarz księdza, który oddaje sobą podniosłość tego momentu udziela się jego zapatrzenie w Boga.
Czepialstwo łatwo się dementuje. Widać pozory. Kogo chcesz nabrać na takie dziecinne sztuczki?

Do tego - uwaga YZ zasadna.

Pt sty 25, 2019 10:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
"Przodem", "tyłem" do Boga, to trochę absurdalne. W tabernakulum może nie być komunikantów, bo się skończyły - zostały rozdane, lub kościół użytkowany na tyle rzadko, że po prostu nie przechowuje się ich, zużywa na bieżąco.

Kapłan w chwili Przeistoczenia zawsze ma Boga przed sobą - na ołtarzu, niezależnie czy stoi tyłem, czy przodem do ludu.

Pt sty 25, 2019 11:08 pm
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kiedy chcesz widzieć mozaikę powinieneś najpierw próbować ją ułożyć zbierając kamyki. Z perspektywy jednego kamyka nie widać całości. Potrzeba czasu. Ja wrzuciłam taki kamyk.
Kiedy chcę mieć obraz drugiego czlowieka czytam go i scalam wypowiedzi w całość, dokładam jeden kamyk do drugiego, bo on pisze wybiórczo na dany temat, z jakieś tam perspektywy. I nie znając innych kamyków czytać można nie jego poglądy (zakładam, że nie odgrywa żadnej roli, ale prezentuje siebie w prawdzie). Sama sobie to scalam.

Nie rozumiem

Pt sty 25, 2019 11:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
"Przodem", "tyłem" do Boga, to trochę absurdalne. W tabernakulum może nie być komunikantów, bo się skończyły - zostały rozdane, lub kościół użytkowany na tyle rzadko, że po prostu nie przechowuje się ich, zużywa na bieżąco.

Kapłan w chwili Przeistoczenia zawsze ma Boga przed sobą - na ołtarzu, niezależnie czy stoi tyłem, czy przodem do ludu.

Po pierwsze nie "komunikanty" tylko Hostie, po drugie KANON to nie jedyna część Mszy, po trzecie tabernakulum reprezentuje namiot spotkania gdzie mieszka Bóg pod postacią chleba, a nad nim krzyż w katolickiej świątyni z którego płynie łaska, po czwarte wieczne światło zobowiązuje by Jezus Chrystus tam był a nie, że "skończyły się", "zużyło się".

merss napisał(a):
Czepialstwo łatwo się dementuje. Widać pozory. Kogo chcesz nabrać na takie dziecinne sztuczki?

"Bóg z nami" czy "My z Bogiem" Jak myślisz, które powiedzenie odzwierciedla kierunek Mszy Trydenckiej, a które posoborowej?

Yarpen Zirgin napisał(a):
Kardynał powinien się zastanowić nad zdaniem: Bóg jest wszędzie.

Jasne, po co przychodzić do świątyni skoro można powzdychać do Boga przy na wzgórzu przy zachodzie słońca, który jest wszędzie?

Pt sty 25, 2019 11:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Nie rozumiem

Uogólniać możesz, możesz widzieć sprawę niejako z lotu ptaka dopiero wówczas, gdy pozbierasz wszystkie elementy/kamyki układanki. Zobaczysz wówczas obraz Kościoła takim jaki jest. Zobaczysz święty Kościół grzeszników. Zobaczysz też go z perspektywy historycznej, taki sam będzie - święty Kościół grzeszników. Dojrzysz też erystyczne gierki Wespecjana. Zobaczysz ekumenizm z okna chrześcijaństwa i dojrzysz też islam ze swego okna. Będzie oddalony i szyty na ludzką miarę. Dopuścisz do siebie myśl, że ze wszystkimi ludźmi można rozmawiać i etykietowanie ich jest szkodliwe. Rozmawiać nie oznacza sprzedawać siebie. Będąc w kraju muzułamańskim pewien zakonnik spotkal się z lekarzem, który zapytał go czy nie jest na nic uczulony, bo jeśli talib poda mu lek, który spowoduje śmierć, winę poniesie religia śmierci. Pomoże też muzułmanin jak zepsuje się samochód tracąc czas i paliwo...na końcu doda: szkoda że będziesz potępiony, bo fajny z ciebie człowiek. On pomoże, ale ciebie nie zaprosi do swej świątyni, ale ty możesz. Jednocześnie lepiej zburzyć chrześcijańską świątynię, gdy opuszczą ją wierni niż oddać na meczet. Zaproszenie bowiem do domu Ojca człowieka innej wiary to nie to samo co sprzedanie swej świątyni muzułmanom, którzy chcą powiesić zieloną flagę Proroka na bazylice św. Piotra..

Jeśli widzisz swoją religię z lotu ptaka, wiesz dlaczego wierzysz i nie czujesz lęku przed utratą wiary, jesteś pewien, że to w katolicyzmie zdeponowano wiarę w stanie nienaruszonym - nie boisz się innych ludzi. Nie musisz budować murów i chować się w kryjówkach.

Najpierw jednak trzeba uczynić wszystko, by okrzepnąć w swej wierze i zrozumieć katolicyzm. Widzieć więcej niż zewnętrzne formy pobożności i wiarę emocjonalną. To przedszkole. Rozum należy uwolnić i pozwolić mu poznawać. Na uogólnianie przyjdzie czas.

Nie podcinają galęzi na której siedzą prowadząc rozmowy ekumeniczne i międzyreligijne, jeśli nie czynią tego w imię tworzenia religii pokoju: jednej religii dla wszystkich.

So sty 26, 2019 1:14 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
PeterW napisał(a):

Po pierwsze nie "komunikanty" tylko Hostie,

Komunikanty to małe Hostie, które się rozdaje ludowi.

Cytuj:
po drugie KANON to nie jedyna część Mszy,

Eucharystia, Przeistoczenie, to najważniejsza część Mszy Św.

Cytuj:
po trzecie tabernakulum reprezentuje namiot spotkania

Namiotem Spotkania jest świątynia.

Cytuj:
po czwarte wieczne światło zobowiązuje by Jezus Chrystus tam był a nie, że "skończyły się", "zużyło się".

wieczne światło informuje że w tabernakulum jest Chrystus. Nie zobowiązuje Go do obecności. Ciało Chrystusa jest jednocześnie i materialne i duchowe na raz. W swej "części" materialnej jest policzalne i po rozdaniu fizycznie nie ma, dopóki następne Hostie, komunikanty, nie zostaną konsekrowane.

Cytuj:
merss napisał(a):

"Bóg z nami" czy "My z Bogiem" Jak myślisz, które powiedzenie odzwierciedla kierunek Mszy Trydenckiej, a które posoborowej?

"My z Bogiem".. A co tu niewłaściwego? To my mamy chcieć być z Nim. Po to mamy wolną wolę by tego chcieć, lub nie.

So sty 26, 2019 9:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziś na Mszy, ksiądz wspomniał o rekolekcjach w Krakowie z Robertem kardynałem Sarahem, z których własnie dziś wrócił. Był zadowolony, twierdził, że były to rekolekcje w ciszy i o ciszy w liturgii. Dodał, że był pozytywnie zbudowny frekwencją, 300 osób w tym 60 kapłanów, z których wielu odprawiających Mszę Wszechczasów. Mówił, że widzi w tym wiosnę Kościoła.

N lut 03, 2019 6:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kolejny fanatyk wpatrzony w Mszę Trydencką, który nie rozumie, że nie jest to jedyna właściwa forma sprawowania Eucharystii... :(

N lut 03, 2019 7:39 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 41  Następna strona