Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 23, 2019 1:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 771 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Anawim napisał(a):
A tutaj to już proszę sobie darować bawienie się w kompetentną władzę kościelną stwierdzającą formalnie herezję. A w zasadzie to zabawa w Boga, skoro chce Pan określać dobroć woli. Trochę pokory!

Nie zabawa w Boga, tylko osąd rozumu. Gdy idzie się ciemną ulicą i w bramie stoi kilka osób, to rozsądny człowiek rozważa, czy to ludzie dobrej woli, czy złej. Moderniści działają podstępnie. Nigdy nie wiadomo, czy wierzą w Odkupienie, czy wierzą w Zmartwychwstanie, czy w ogóle wierzą w osobowego Boga. Trzeba rozeznawać po pojedynczych zdaniach, tajemniczo brzmiących sformułowaniach, sugestiach itd. Po co rozeznawać? Żeby nie dać się zwieść i żeby ostrzec innych.

N wrz 01, 2019 1:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Barney napisał(a):
jotef napisał(a):
Nieprawda, że katolicyzm nie jest religią Księgi i Doktryny. Katolicyzm jest religią Osoby, wydarzenia, Księgi i Doktryny.
No nie.
Katolicyzm przechowuje najczystszą doktrynę.
Katolicyzm napisał i przechowuje najważniejszą Księgę.
Ale katolicyzm nie jest "Religią Księgi".
Nowy Testament jest wewnętrzną Księgą Kościoła - ale "relikwie księgi" charakteryzują się tym, że czerpią wiedzę i pouczenie na temat Boga wyłącznie z Księgi oraz tym, że Bóg jest w nich nieobecny - "dał" kiedyś Księgę i kiedyś przyjdzie - a póki co, mają "tylko Ksiegę".

Katechizm KK:

"108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi". Chrześcijaństwo jest religią „Słowa" Bożego, „nie słowa spisanego i milczącego, ale Słowa Wcielonego i żywego"78. Aby słowa Pisma świętego nie pozostawały martwą literą, trzeba, by Chrystus, wieczne Słowo Boga żywego, przez Ducha Świętego oświecił nasze umysły, abyśmy „rozumieli Pisma" (Łk 24, 45)."
Wynika z powyższego, że chrześcijaństwo jest religią Pisma świętego ożywianego przez Chrystusa.
Jaasne. Zapis iż "108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi" oznacza wg Jotefa że.... jest religią Księgi :roll: :D

Cytuj:
Czyli NIE JEST "religią Księgi" (jak Koran, za którym nie stoi Chrystus), jest natomiast religią Księgi ożywianej przez Chrystusa. Wyraźnie jest wyżej napisane: "Chrześcijaństwo JEST religią "Słowa" Bożego (...). Aby słowa PISMA ŚWIĘTEGO nie pozostawały martwą literą [czyli były żywe], trzeba, by Chrystus (...) oświecił nasze umysły".

"Słowo Wcielone i żywe" to NIE JEST "Słowo Pisma ożywiane przez Chrystusa, tylko TO CHRYSTUS JEST SŁOWEM BOŻYM.
Pismo to tylko (i aż) zapis.
I Chrystus działa w Kościele.

Reszta Twoich uwag co do wypaczeń rozumienia tego jest oczywiście słuszna, ale nie na temat - nigdy też nie propagowałem podobnych wypaczeń.

N wrz 01, 2019 11:06 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jaasne. Zapis iż "108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi" oznacza wg Jotefa że.... jest religią Księgi

Punkt 108 Katechizmu jest całością, która przekazuje pewną myśl. Ty wyrywasz jedno zdanie z tej całości i gubisz właściwy przekaz punktu 108.

To jak, jakby ktoś wyciągnął wniosek, że Boga nie ma, bo w Biblii napisano: "Głupi rzekł w swoim sercu: Boga nie ma". Wyrwijmy więc "Boga nie ma" i mamy fałszywy wniosek.

Radzę przeprowadzić analizę punktu 108, a szczególnie zwrócić uwagę na frazę: "aby słowa Pisma... ...nie pozostawały martwą literą". Z czego wynika, że słowa Pisma są Słowem żywym (dzięki Chrystusowi).

To prawda, że nie można powiedzieć, że chrześcijaństwo jest "religią Księgi", bo takie zdanie sugeruje brak Osoby. Ale też nie można powiedzieć, że chrześcijaństwo NIE JEST religią Księgi, bo takie zdanie sugeruje brak Księgi jako fundamentu (Osoba bez Księgi). Dlatego należy mówić, że chrześcijaństwo jest religią Osoby i Księgi, przez którą Osoba przemawia i tak właśnie ujmuje to punkt 108 Katechizmu. Tylko trzeba uważnie czytać. A następnie należy skonfrontować to z innymi fragmentami Katechizmu:

Katechizm KK:

102 Przez wszystkie słowa Pisma świętego Bóg wypowiada tylko jedno Słowo, swoje jedyne Słowo, w którym wypowiada się cały69: (...)
103 Z tego powodu Kościół zawsze czcił Pismo święte, podobnie jak czci Ciało Pana. Nie przestaje ukazywać wiernym Chleba życia branego ze stołu Słowa Bożego i Ciała Chrystusa71.
104 W Piśmie świętym Kościół nieustannie znajduje swój pokarm i swoją moc72, ponieważ przyjmuje w nim nie tylko słowo ludzkie, ale to, czym jest ono rzeczywiście: Słowo Boże73. „W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę"74.
(...)
124 „Słowo Boże, które jest mocą Bożą ku zbawieniu każdego wierzącego, w pismach Nowego Testamentu znamienitym sposobem jest uobecnione i okazuje swoją siłę"98. (...)
(...)
131 „Tak wielka tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego"108.
(...)
134 (...) „Cale Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, ponieważ cale Pismo święte mówi o Chrystusie i cale Pismo święte wypełnia się w Chrystusie"112.

N wrz 01, 2019 12:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Kościół może zmieniać dyscyplinę, nie zmieniając doktryny.
Ale co to znaczy "zmieniać dyscyplinę nie zmieniając doktryny"? Bo jeśli rozumiesz to na taki sposób, że: "Kościół może pozwalać łamać doktrynę w praktyce pozostawiająć ją niezłamaną na papierze", to byłaby to nie tylko obłuda do kwadratu, talmudyzm, ale i bełkot łamiący przykazanie Pana Jezusa: Niech wasza mowa będzie: tak, tak, nie, nie.
Kościół nie może zmieniać żadnych wartości konstytutywnych, a to są te zapisane w Nowym Testamencie, a szczególnie w Ewangeliach, które po to były spisane, by wyodrębnić i zachować nienaruszoną naukę Chrystusa w kluczowych dla zbawienia sprawach.
Może natomiast zmieniać wykładnię wartości warunkowych (niektóre nauki starotestamentalne, nauczania społeczne itp) które mogą być uzupełniane, modyfikowane i reinterpretowane. Z tego co widać, Kościoł posoborowy idzie w stronę tego, by wszystko było wartościami warunkowymi.

N wrz 01, 2019 3:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Ale co to znaczy "zmieniać dyscyplinę nie zmieniając doktryny"? Bo jeśli rozumiesz to na taki sposób, że: "Kościół może pozwalać łamać doktrynę w praktyce pozostawiająć ją niezłamaną na papierze", to byłaby to nie tylko obłuda do kwadratu, talmudyzm, ale i bełkot łamiący przykazanie Pana Jezusa: Niech wasza mowa będzie: tak, tak, nie, nie.
Kościół nie może zmieniać żadnych wartości konstytutywnych, a to są te zapisane w Nowym Testamencie, a szczególnie w Ewangeliach, które po to były spisane, by wyodrębnić i zachować nienaruszoną naukę Chrystusa w kluczowych dla zbawienia sprawach.
Może natomiast zmieniać wykładnię wartości warunkowych (niektóre nauki starotestamentalne, nauczania społeczne itp) które mogą być uzupełniane, modyfikowane i reinterpretowane. Z tego co widać, Kościoł posoborowy idzie w stronę tego, by wszystko było wartościami warunkowymi.

Dałem konkretny przykład nauczania o odsetkach. Ta sama doktryna prowadziła do przeciwstawnych skutków dyscyplinarnych. Dlaczego Twoim zdaniem wtedy Kościół miał prawo tak zrobić, a teraz nie ma prawa tak zrobić?

Tworzenie katalogu wartości konstytutywnych nie może sobie przebiegać ad hoc, wg własnego widzimisię. Dyskusja o prymacie Wydarzenia nad Doktryną i Literą jest tutaj podstawowa - Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa ożywionym Duchem Świętym. Doktryna nie jest jakimś widealizowanym, niesprzecznym zapisem, który sobie może bytować w głowie jakiegoś wiernego, czy nawet papieża i z którym sobie można porównywać czyjeś działania / słowa na zasadzie mechanicznego zestawiania. Doktryna jest rozpoznawana i egzekwowana we wspólnocie Kościoła z wiarą w asystencję Ducha Świętego.
Takie traktowanie Księgi czy Doktryny, jak proponuje jotef, prowadzi każdorazowo do wypaczeń w postaci odstępstwa od aktualnego Magisterium; bez względu na to, czy to będzie postawa Lutra, jansenistów, starokatolików czy sedewakantystów. Wielu z nich było wiedzionych chęcią uniknięcia "błędów" Kościoła ich czasów. Absolutyzowali pomniejsze aspekty doktryny upatrując w potencjalnym błędzie zagrożenia dla zbawienia swojego czy powierzonych im wiernych.

Ale znowu - na poziomie indywidualnym to może być kwestia nieprzekraczalnie błędnego sumienia. No bo co możecie zrobić, Wespecjanie i jotefie z takim sumieniem, które nakazuje Wam przeciwstawić się temu, co mówi papież, skoro jesteście subiektywnie przekonani, że błądzi? Będziecie szukać kazdego możliwego DYSCYPLINARNEGO wytrychu, by stwierdzić, że KPK wzywający do posłuszeństwa rozumu i woli wobec zwyczajnego Magisterium Was nie obowiązuje.
Może dzięki temu łatwiej Wam będzie też zrozumieć problematykę sumienia kobiety, która dobrze wie, jaka jest nauka Kościoła w kwestii cudzołóstwa, ale subiektywnie sumienie każe jej postąpić inaczej dla dobra swojego czy własnych dzieci.

Z takich OSOBISTYCH case'ów nie można tworzyć norm, wyjątków doktrynalnych czy nie wiadomo czego jeszcze. I się tego nie robi; po prostu te sprawy pozostają zwykle w konfesjonale. W przypadku rozwodników trudność polega na tym, że dozwala się na zastosowanie takich praktyk w sytuacji, gdy grzech ma charakter publiczny, co oczywiście powoduje zgorszenie. Takie samo, jak być może powodował widok XIX wiecznego bankiera lub wyznawcy błędów gallikańskich przystępujących do Komunii.

N wrz 01, 2019 5:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Takie traktowanie Księgi czy Doktryny, jak proponuje jotef, prowadzi każdorazowo do wypaczeń w postaci odstępstwa od aktualnego Magisterium; bez względu na to, czy to będzie postawa Lutra, jansenistów, starokatolików czy sedewakantystów. Wielu z nich było wiedzionych chęcią uniknięcia "błędów" Kościoła ich czasów. Absolutyzowali pomniejsze aspekty doktryny upatrując w potencjalnym błędzie zagrożenia dla zbawienia swojego czy powierzonych im wiernych.

Luter odrzucił nie tyle aktualne Magisterium, tylko naukę przekazywaną od czasów Apostołów aż do czasów ówczesnego Magisterium. Czyli Luter odrzucił po prostu wszechpokoleniową naukę Kościoła. Dlatego każdy duchowny, który odrzuca naukę fundamentalną przekazywaną od czasów Apostołów i daje nową, jest jakby kolejnym Lutrem. A każdy obstający przy nauce prawowiernej jest tylko wiernym broniącym się przed Lutrami tego świata.

Anawim napisał(a):
Ale znowu - na poziomie indywidualnym to może być kwestia nieprzekraczalnie błędnego sumienia. No bo co możecie zrobić, Wespecjanie i jotefie z takim sumieniem, które nakazuje Wam przeciwstawić się temu, co mówi papież, skoro jesteście subiektywnie przekonani, że błądzi?

Nie wolno jest opierać się na własnym sumieniu jedynie. Nie wolno mieć subiektywnego przekonania. Na czym należy się oprzeć? Jeszcze raz:

Wincenty z Lerynu (V wiek), mnich, Ojciec Kościoła, święty:

"Otóż często usilnie i z ogromnym przejęciem wywiadywałem się u wielu świętością i wiedzą jaśniejących mężów, jakim to sposobem, posługując się jakąś pewną, a przy tym ogólną i prawidłową metodą, odróżnić mógłbym prawdę wiary katolickiej od błędów przewrotnych herezji. Na to zawsze, od wszystkich prawie taką otrzymywałem odpowiedź, że czy to ja czy kto inny zechce wyłowić oszustwa pojawiających się na widowni heretyków, nie wpaść w ich sidła i zdrowo, niewzruszenie wytrwać w zdrowej wierze, ten musi dwojakim sposobem wiarę swoją z pomocą Bożą ubezpieczyć: po pierwsze powagą Prawa Bożego, po drugie podaniem Kościoła katolickiego. (2) Tu mógłby zapytać ktoś: Jak to, jeżeli kanon Pisma świętego jest doskonały i pod każdym względem aż nadto sobie wystarcza, to po cóż jeszcze dołączać do niego powagę kościelnego rozumienia? Otóż dlatego, że Pismo święte, wskutek właściwej mu głębi, nie wszyscy w jednym i tym samym znaczeniu przyjmują, lecz ten tak, a ów inaczej jego zwroty wykłada, tak że na pozór niemal ilu ludzi, tyle pojmowań z niego wysnuć można. (...) Wobec takiej ogromnej gmatwaniny błędów jest rzeczą wprost konieczną wytyczyć linię wykładu pism prorockich i apostolskich według prawidła kościelnego i katolickiego czucia. (3) W samym zaś znowu Kościele trzymać się trzeba silnie tego, w co wszędzie, w co zawsze. w co wszyscy wierzyli. To tylko bowiem jest prawdziwe i właściwie katolickie, jak to już wskazuje samo znaczenie tego wyrazu, odnoszące się we wszystkim do znamienia powszechności. A stanie się to wtedy dopiero, gdy podążymy za powszechnością, starożytnością i jednomyślnością. Podążymy zaś za powszechnością, jeżeli za prawdziwą uznamy tylko tę wiarę, którą cały Kościół na ziemi wyznaje; za starożytnością, jeżeli ani na krok nie odstąpimy od tego pojmowania, które wyraźnie podzielali święci przodkowie i ojcowie nasi; za jednomyślnością zaś wtedy, jeżeli w obrębie tej starożytności za swoje uznamy określenia i poglądy wszystkich lub prawie wszystkich kapłanów i nauczycieli."

N wrz 01, 2019 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Dałem konkretny przykład nauczania o odsetkach. Ta sama doktryna prowadziła do przeciwstawnych skutków dyscyplinarnych. Dlaczego Twoim zdaniem wtedy Kościół miał prawo tak zrobić, a teraz nie ma prawa tak zrobić?
Nie rozumiem jak ty rozumiesz słowo "dyscyplina" którym szastasz. Co to jest ta dyscyplina?

Nie komentowałem sprawy lichwy czy Kościół miał prawo to zmienić czy nie miał, ale dałem ci tekst Ewangelii, na którym mógł się zaczepić zgadzając się na lichwę, Ciągle dajesz ten przykład a ja ci pisałem, że jeden przykład zmiany nawet w sprawie tak istotnej społecznie jak lichwa, nie jest dla mnie wyznacznikiem kierunku w jakim Kościół działa. Magisterium KK, to nie żydowski talmud, gdzie prawo opiera się na precedensach. Dla mnie podejrzana jest ta dzisiejsza fala szybko następujących zmian, która jest zupełnie niekatolicka, bo Kościół nigdy nie był instytucją rewolucyjną.

Anawim napisał(a):
Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa ożywionym Duchem Świętym. Doktryna nie jest jakimś widealizowanym, niesprzecznym zapisem, który sobie może bytować w głowie jakiegoś wiernego, czy nawet papieża i z którym sobie można porównywać czyjeś działania / słowa na zasadzie mechanicznego zestawiania. Doktryna jest rozpoznawana i egzekwowana we wspólnocie Kościoła z wiarą w asystencję Ducha Świętego.

Ładny opis niekatolickiej moderny. No bo wiadomo, Duch Święty wieje jak chce...raz ze wschodu raz z zachodu a jutro od południa...I tak jak w protestantyźmie Duch Święty dmucha z różnych stron w zależności od dnia na rozum protestanta z Biblia w ręku, tak i w Kościele Katolickim (wg posoborowia) dmucha na rozum papieża, który nagle "dostaje inne spojrzenie" na doktrynę lub sprawę ukorzenioną w Kościele od wieków czy tysięcy lat... Nie. Głową Kościoła Katolickiego jest Logos wcielony a logos po grecku znaczy: Rozum, Słowo wypowiedziane i postanowione, Pradawny porządek rzeczy, Zamysł, Sprawiedliwość, Program, Zasada rządząca, Twórczy porządek itp itd. Bóg w katolicyźmie nie może sobie sam zaprzeczać jak w islamie, gdzie Allach robi co chce. Bóg jest wierny przemierzom, jest wierny swojemu Słowu czyli jest racjonalny.

Anawim napisał(a):
No bo co możecie zrobić, Wespecjanie i jotefie z takim sumieniem, które nakazuje Wam przeciwstawić się temu, co mówi papież, skoro jesteście subiektywnie przekonani, że błądzi?
Jak to co? Pozostać w Kościele, czyli tam gdzie operuje się hermeneutyką ciągłości.

N wrz 01, 2019 9:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja już nie mam nic do dodania.

N wrz 01, 2019 9:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Ja już nie mam nic do dodania.

Gdzieś trzeba się określić, ty się określiłeś, ja się określiłem.

N wrz 01, 2019 9:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie dziwi ta nowa religia jaką niektórzy zaczynają wyznawać w miejsce katolicyzmu, uważając że Kościół zaczął się po jedynym w historii Kościoła soborze, który z zasady nie był dogmatyczny i żadnych nowych kanonów nie ogłosił. Cała nauka Kościoła sprzed soboru pozostaje w mocy więc polecam się z nią zapoznać - w temacie liturgii z Mediator Dei.

Wt wrz 03, 2019 6:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Daje do myślenia, że chyba największe od 100 lat katolickie seminarium duchowne (Seminarium Św Tomasza z Akwinu w Dillwyn, Virginia) którego budowę ostatnio ukończono w Stanach Zjednoczonych, to seminarium Bractwa Św Piusa X.

Wt wrz 03, 2019 4:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Barney napisał(a):
Jaasne. Zapis iż "108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi" oznacza wg Jotefa że.... jest religią Księgi

Punkt 108 Katechizmu jest całością, która przekazuje pewną myśl. Ty wyrywasz jedno zdanie z tej całości i gubisz właściwy przekaz punktu 108.
Nie. Cokolwiek jest w dalszym ciągu, stwierdzenie "Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi"" jest jednoznaczne.

Cytuj:
To jak, jakby ktoś wyciągnął wniosek, że Boga nie ma, bo w Biblii napisano: "Głupi rzekł w swoim sercu: Boga nie ma". Wyrwijmy więc "Boga nie ma" i mamy fałszywy wniosek.
Nie zauważam w katechiźmie zdania na przykład "Nieprawdą jest, ze Wiara chrześcijańska nie jest jednak „religią Księgi"".
W Twoim tak jest? ;)

Cytuj:
Radzę przeprowadzić analizę punktu 108, a szczególnie zwrócić uwagę na frazę: "aby słowa Pisma... ...nie pozostawały martwą literą". Z czego wynika, że słowa Pisma są Słowem żywym (dzięki Chrystusowi).

To prawda, że nie można powiedzieć, że chrześcijaństwo jest "religią Księgi", bo takie zdanie sugeruje brak Osoby. Ale też nie można powiedzieć, że chrześcijaństwo NIE JEST religią Księgi, bo takie zdanie sugeruje brak Księgi jako fundamentu (Osoba bez Księgi). Dlatego należy mówić, że chrześcijaństwo jest religią Osoby i Księgi, przez którą Osoba przemawia i tak właśnie ujmuje to punkt 108 Katechizmu. Tylko trzeba uważnie czytać. A następnie należy skonfrontować to z innymi fragmentami Katechizmu:

Katechizm KK:

102 Przez wszystkie słowa Pisma świętego Bóg wypowiada tylko jedno Słowo, swoje jedyne Słowo, w którym wypowiada się cały69: (...)
103 Z tego powodu Kościół zawsze czcił Pismo święte, podobnie jak czci Ciało Pana. Nie przestaje ukazywać wiernym Chleba życia branego ze stołu Słowa Bożego i Ciała Chrystusa71.
104 W Piśmie świętym Kościół nieustannie znajduje swój pokarm i swoją moc72, ponieważ przyjmuje w nim nie tylko słowo ludzkie, ale to, czym jest ono rzeczywiście: Słowo Boże73. „W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę"74.
(...)
124 „Słowo Boże, które jest mocą Bożą ku zbawieniu każdego wierzącego, w pismach Nowego Testamentu znamienitym sposobem jest uobecnione i okazuje swoją siłę"98. (...)
(...)
131 „Tak wielka tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego"108.
(...)
134 (...) „Cale Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, ponieważ cale Pismo święte mówi o Chrystusie i cale Pismo święte wypełnia się w Chrystusie"112.
Całość racja, ale nie na temat.
Nikt nie deprecjonuje ważności Pisma. Ale nasza wiara nie jest religią księgi, i jakbyś nie kręcił, nie zrobisz z "nie" "tak".

Wt wrz 03, 2019 9:26 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney, podałem kontekst bezpośredni i całościowy. Moim zdaniem nie rozumiesz tego fragmentu, trudno. Jeśli wierzysz, że mówienie ludziom "katolicyzm nie jest religią Księgi" da dobre skutki, to życzę powodzenia. Z góry wiadomo, że wielu odbierze to tak, że katolicyzm nie jest religią stałych doktryn i przykazań. Dlatego doradzam, żeby wypowiadać to zdanie wraz z kontekstem ze 108 punktu Katechizmu - albo nie wypowiadać go wcale.

Śr wrz 04, 2019 9:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie uprawiam propagandy tylko mówię jak jest. I zawsze dodaję "mimo że napisał i udostępnia najważniejszą Księgę na świecie" oraz tłumaczę że jest "religią Żywego Boga, obecnego w Kościele".

Śr wrz 04, 2019 10:38 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dekalog posoborowca:

1. Nie będziesz podążał za nauką sprzed Soboru Watykańskiego II
2. Nie będziesz klękał podczas Komunii na daremno
3. Pamiętaj abyś święcił ekumenizm i dialogi
4. Czcij Jana Pawła II i Pawła VI
5. Nie zabijaj postępu ducha czasu
6. Nie cudzołóż z katolicyzmem tradycyjnym
7. Nie zapożyczaj z nauk Doktorów i Ojców Kościóła
8. Nie mów prawdziwego świadectwa wobec prostestanta i żyda.
9. Nie pożądaj jednoznaczych wykładni
10. Ani mowy "tak, tak; nie, nie".

So wrz 07, 2019 12:02 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 771 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Następna strona