Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2019 5:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 665 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 45  Następna strona
 Wiosna czy zmierzch Kościoła? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Wespecjan napisał(a):
No jakoś młodzi się nie garną do kościoła za pomoca tych nowych atrakcji.
A pamiętaj, że np te tradycyjne pieśni czy melodie bardziej uderzały w sedno katolicyzmu a nie podawały jakiś lukier i były prezentowane wszystkim także młodym.

Raczej młodych przyciągają. Wystarczy zobaczyć tłumy na Lednicy lub na różnych podobnych zlotach. Co można zaproponować młodym w zamian? Tradycyjne nieszpory, drogę krzyżową i różaniec? Full wypas! Każdy wiek ma swoje prawa i oczekiwania.

Cz lut 07, 2019 5:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Te w duchu protestanckie nowoczesne, wesołe przyśpiewki z gitarkami i tamburynami to tylko taki znak makdonaldyzacji polskiej religijności, która nie rezonuje w polskiej duszy głębszą religijnościa, ale odwrotnie - uświatowieniem, rozmywaniem religii, dialogowaniem z innymi religiami, zamiast skupić się na katolickim przekazie dla katolików.

Czyzbys chcial powiedziec, ze Bog powinien stworzyc tylko krokusy?
I tylko szczupaki? I tylko blondynki? I tylko jeden rodzaj platka sniegu?
A mlodzi sie garna. Widzialem na Dniach Mlodziezy.

A tam Dni Młodzieży, randkowe spędy (potrzebne!) raz na ruski rok się nie liczą :)
Uważam, że dzisiejsze wydania protestantyzmu, szczegónie tego zielonośwątkowego, z którego KK w Polsce tak chce brać wzorce, to kupa emocji i mało treści. Same ziemniaki, bez mięsa...

Cz lut 07, 2019 5:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zapomnij. Wespecjan, jak każdy fanatyk, ignoruje wszystko, co zaprzecza jego przekonaniom.

Cz lut 07, 2019 5:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Uważam, że dzisiejsze wydania protestantyzmu, szczegónie tego zielonośwątkowego

Tez nie jestem entuzjasta niektorych form. Ale niektore brunetki mi sie podobaja. Mam dwa pytania:
1. Czy mozesz mi wyjasnic dlaczego mam krytykowac tych, ktorzy nie uznaja szczupakow bo wola sandacze?
2. Czy mozesz odpowiedziec na pytanie G. HY: Co można zaproponować młodym w zamian?

Cz lut 07, 2019 5:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stawiasz kwestie sposobu przekazu wiary w Polsce dla Polaków, tak jakby to było kilka równorzędnych przepisów do wyboru. Otóż nie jest. Polacy mają swój specyficzny charkater narodowy oraz religijność, która jest jak już wcześniej powiedziałem, pasyjna i maryjna. Przekaz po pierwsze nie może być opakowany w formę, która wypacza jego treść, a po drugie powinien być zgodny z charakterem narodu. Do polaka trzeba mówić po polsku a nie po czesku.

Sprzedawanie wiary w ładnie złożonym uśmiechniętym opakowaniu to amerykański a ściślej mówiąc anglosaski sposób na sprzedawanie religii na spośób kapitalistyczny, rynkowy, gdzie towar ma przede wszystkim cieszyć oko i wzbudzać pozytywne emocje. To jest wykrzywienie chrześcijaństwa, ale tak tam jest w kościołach protestanckich, szczególnie tych zielonoświątkowych. Z katolicyzmem nie możesz tego robić, bo fałszujesz jego sedno, treść.
Młodym trzeba proponować to samo co dorosłym - prawdę. I przede wszystkim nie ścigać się w formach przekazu ze światem. Nie można się kopać z koniem. Kościół przez wieki wypracował swoje formy przekazu do swoich treści.

Cz lut 07, 2019 5:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Polacy mają swój specyficzny charkater narodowy oraz religijność, która jest jak już wcześniej powiedziałem, pasyjna i maryjna. Przekaz po pierwsze nie może być opakowany w formę, która wypacza jego treść, a po drugie powinien być zgodny z charakterem narodu.

"Polak" to nie jest jakiś gotowy produkt standaryzowany. To są różni ludzie z różnymi oczekiwaniami, zależnymi od takich czynników jak wiek, wykształcenie, płeć itp.

Wespecjan napisał(a):
Sprzedawanie wiary w ładnie złożonym uśmiechniętym opakowaniu to amerykański a ściślej mówiąc anglosaski sposób na sprzedawanie religii na spośób kapitalistyczny, rynkowy, gdzie towar ma przede wszystkim cieszyć oko i wzbudzać pozytywne emocje. To jest wykrzywienie chrześcijaństwa, ale tak tam jest w kościołach protestanckich, szczególnie tych zielonoświątkowych. Z katolicyzmem nie możesz tego robić, bo fałszujesz jego sedno, treść.

A tradycyjny katolicyzm nie robi przypadkiem tego samego? Dlaczego Matka Boża jest zawsze przedstawiana jako bardzo piękna i młoda kobieta, ubrana w bogate, królewskie szaty? Po to właśnie, żeby zaistniała atrakcyjna, "ciesząca oko" forma. Prawdziwa Maryja na pewno tak nie wyglądała.
To samo dotyczy Chrystusa i świętych. Prawdziwy Pan Jezus nie był pięknym młodzieńcem z tradycyjnych wyobrażeń. Raczej był człowiekiem niepozornym i może nawet brzydkim (zgodnie z zapowiedziami proroków).

Wespecjan napisał(a):
Młodym trzeba proponować to samo co dorosłym - prawdę.

Natura ludzka jest wszędzie taka, że bardziej ceni atrakcyjne, zewnętrzne opakowanie niż zawartość. Tego nigdy nie zmienisz.

Cz lut 07, 2019 6:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
G.HY. napisał(a):

Natura ludzka jest wszędzie taka, że bardziej ceni atrakcyjne, zewnętrzne opakowanie niż zawartość. Tego nigdy nie zmienisz.

Mylisz się.

Cz lut 07, 2019 6:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kościół przez wieki wypracował swoje formy przekazu do swoich treści.

Czy uwazasz ze te formy przekazu zawsze byly takie same i nigdy sie nie zmienialy?

Cz lut 07, 2019 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary (2012-2017), odpowiadając na prośby płynące ze świata duchowieństwa i świeckich, wystosował „Manifest Wiary”, w którym przeciwstawia się dyktaturze relatywizmu i szerzącej się ignorancji chrześcijan w odniesieniu do prawd wiary. Poniższy tekst, przetłumaczony na siedem języków, został opublikowany dziś rano. Na prośbę JE Kardynała Müllera publikujemy go w całości.
https://wzasiegu.pl/informacje/to-jest-ostatnia-proba-kosciola-kard-muller-oglasza-manifest-wiary/

Pt lut 08, 2019 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rozkodowałem wreszcie rdzeń agendy papieża Franciszka.

Pomógł mi w tym ten tekst: "Teologia moralna dla Kościoła wychodzącego na zewnątrz"
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... rysci.html

który to mówi o wizycie Franciszka w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, która to uczelnia specjalizuje się w teologii moralnej a jest prowadzona przez redemptorystów, zakon misyjny.

Zachęcam wszystkich do przeczytania, ale w skrócie Franciszek zaapelował do profesury i księży tam studiujących by teologie moralną nie wdrażali taką jaką jest przekazana przez Chrystusa, tylko uwzględniali warunki i zawsze na pierwszym miłosierdzie.

Tak więc agendą papieża Franciszka jest zrobienie z Kościoła Katolickiego organizacji czysto charytatywnej.

A to co przeszkadza w kontakcie z grzesznikami (np katolickie nauki o moralności) należy po prostu odłożyć na bok.

So lut 09, 2019 11:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Z kurtuazyjnej wizyty czynisz dogmat wiary. Tak na misjach się działa: przede wszystkim pomoc lokalnej ludności: budowa studni, szpitale, szkoły.
Nie wspominano o zmianie nauczania katolickiego, ale zaakcentowano miłosierdzie. Rozumienie zaś milosierdzia nalezy do misjonarzy. Miłość to także napominanie. To przewartościowanie wartości tamtejszej ludności.
Kiedy czytalam o Panamie, okazuje się, że tam większość dzieci to nie tylko pozamałżeńskie, ale tylko matka jest taka sama. Nie widzą potrzeby legalizacji swych związków. I co byś uczynił, by zmienić ich mentalność? Siłą przymusił do wierności, czy nauczał w spokoju?

So lut 09, 2019 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Z kurtuazyjnej wizyty czynisz dogmat wiary. Tak na misjach się działa: przede wszystkim pomoc lokalnej ludności: budowa studni, szpitale, szkoły.
Nie wspominano o zmianie nauczania katolickiego, ale zaakcentowano miłosierdzie. Rozumienie zaś milosierdzia nalezy do misjonarzy. Miłość to także napominanie. To przewartościowanie wartości tamtejszej ludności.
Kiedy czytalam o Panamie, okazuje się, że tam większość dzieci to nie tylko pozamałżeńskie, ale tylko matka jest taka sama. Nie widzą potrzeby legalizacji swych związków. I co byś uczynił, by zmienić ich mentalność? Siłą przymusił do wierności, czy nauczał w spokoju?

Kościół nie ma już siły policyjnej, więc nikogo nie można do niczego przymusić.

Ale tu mowa jaka jest agenda Franciszka a nie jakie są trudności. Ile kultur tyle trudności.
Franciszek chce im pomóc tylko na sposób ziemski, to moje zdanie. Być może jest ateistą lub deistą.

N lut 10, 2019 12:07 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przywołalam sposób interpretacji jego encyklik. Jeśli są wewnętrznie sprzeczne, należy to interpretować w duchu Tradycji i nauczania poprzedników. Wypracowano procedury dla rozumnych?
A wszelkie wizytacje to takie gadnie na okrągło, by było miło i przyjemnie. Wciąż zapominasz, że Głową Kościoła jest Chrystus i zabierasz Mu chleb i uczysz roboty. Uczą nas kapłani róbta co chceta? U mnie nie uczą. Zapraszają wszystkich do komunii? U nas mówią nadal o grzechu i spowiedzi. Wzrosły w Polsce nagle słupki communicantes co mogłoby sugerować takie niegodne praktyki? Nie doczytałam.

N lut 10, 2019 12:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgodnie z zasadą "uderz w stół.." odezwał się kard Kasper, główny mózg modernistów:
https://www.pch24.pl/kardynal-kasper-ostro-atakuje-bylego-prefekta-kongregacji-za-manifest-wiary-,66073,i.html

Na myśl od razu przychodzą objawienia Matki Bożej w Akita:
https://www.pch24.pl/kardynalowie-przeciw-kardynalom---czy-matka-boza-w-akicie-przewidziala-kryzys-w-kosciele-,62545,i.html

ale kto by tam w takie gusła wierzył.. to "tylko" objawienia prywatne.. :roll:

Pn lut 11, 2019 10:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wg mojej oceny problem pojawia się wowczas, gdy są różne podejścia do tej samej sprawy. Problemu nikt nie zamiata pod dywan, podałam nawet jego fundament antropologiczny. Prasa katolicka się tym zajmuje. To chyba naturalne, że pojawiają sie różne głosy skoro Kościół ma powazny problem do rozwiązania.
Nie bardzo rozumiem te sarkazmy o objawieniach prywatnych. One przygnębiają, ale tak działa Bóg. Jeśli to objawienia prawdziwe, sprawdzą się i być może na naszych oczach. Jakie widzisz wyjście dla siebie? Odejście z Kościoła? Prawosławie czeka. Tam nie ma problemów z Tradycją i soborami.

Pn lut 11, 2019 10:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 665 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 45  Następna strona