Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 17, 2019 9:30 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Monogenizm vs Poligenizm 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Monogenizm vs Poligenizm
Kościół hipotezę poligenizmu potępia jako sprzczną z wiarą katolicką. A hipoteza ta mówi o tym iż ludzie nie pochodzą od pierwszych dwóch ludzi, a od kilku pierwszych osobników. Która z tych hipotez jest prawdziwa?

Cz sty 03, 2019 11:50 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Monogenizm vs Poligenizm
Naprawdę Kościół głosi dzisiaj, że ludzkość pochodzi biologicznie od jednej pary Adama i Ewy? Do tej pory wierzyłem i wierzę, że Adam i Ewa to tylko archetypy mężczyzny i kobiety. Nie ma obowiązku wiary w historyczność pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, jest co najwyżej taka możliwość, ale też niezbyt chętnie promowana.

Rozmawiałem z katolikiem biologiem i powiedział, że całkiem prawdopodobne, że ludzkość tysiące lat temu w najbardziej krytycznym momencie mogła przejść przez wąskie gardło składające się z kilkuset osobników.

Pt sty 04, 2019 1:15 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Zgodnie z moją wiedzą to ani Adam i Ewa, ani Noe, ani Abraham nie są uznawani za postacie historyczne, pierwszą taką postacią jest Mojżesz. Ale czekam na komentarze bardziej zorientowanych.

Pt sty 04, 2019 1:23 am
Odpowiedz z cytatem
Beobachter napisał(a):
Naprawdę Kościół głosi dzisiaj, że ludzkość pochodzi biologicznie od jednej pary Adama i Ewy? Do tej pory wierzyłem i wierzę, że Adam i Ewa to tylko archetypy mężczyzny i kobiety. Nie ma obowiązku wiary w historyczność pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, jest co najwyżej taka możliwość, ale też niezbyt chętnie promowana.

Rozmawiałem z katolikiem biologiem i powiedział, że całkiem prawdopodobne, że ludzkość tysiące lat temu w najbardziej krytycznym momencie mogła przejść przez wąskie gardło składające się z kilkuset osobników.

Nie wiem co to wąskie gardło. Natomiast niewiara w to że człowiek pochodzi od Adama i Ewy podchodzi pod herezję. I Kościół nigdy inaczej nie nauczał. Także, z tego co wiem jest to(wiara w poligenizm) sprzeczne z postawieniami Soboru Konstantynopolitańskiego II i Trydenckiego. Oraz sprzeczne z wykładnią przynajmniej jednego papieża

@up, nie jest to prawda

Pt sty 04, 2019 1:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Beobachter napisał(a):
Nie ma obowiązku wiary w historyczność pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, jest co najwyżej taka możliwość, ale też niezbyt chętnie promowana.

W takim razie ludzie popełnili grzech pierworodny zbiorowo? A jeśli nie popełnili żadnego grzechu to na cóż w takim razie Ofiara Chrystusa?

Cytuj:
Zgodnie z moją wiedzą to ani Adam i Ewa, ani Noe, ani Abraham nie są uznawani za postacie historyczne

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»

1 Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. 2 Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci (...)

Pt sty 04, 2019 11:53 am
Odpowiedz z cytatem
Dokładnie dlatego trzeba przyjąć monogenizm i tyle

Pius XII napisał(a):
Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okazuje się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka

Ostatnio edytowano Pt sty 04, 2019 1:34 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

Pt sty 04, 2019 12:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polska Wikipedia nie bywa zawsze perfekcyjna, ale znalazłam coś takiego:
Cytuj:
Po roku 1950 teologowie, opierając się na udoskonalonej egzegezie i na dokładniejszej interpretacji wypowiedzi św. Pawła (Rz 5, 12-19), zaproponowali sposoby pogodzenia wiary o istnieniu grzechu pierworodnego z poligenizmem.

Prawda o grzechu pierworodnym jest kwestią wiary, nie jest nią natomiast taka czy inna koncepcja antropogenezy. Nie jest więc kwestią wiary, czy człowiek powstał z jednej ludzkiej pary (monogenizm), z jednej ludzkiej grupy (poligenizm) czy wielu różnych, rozwijających się niezależnie od siebie w jeden gatunek ludzki grup przedludzkich (polifiletyzm). To domena nauk przyrodniczych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poligenizm

Z tego też, co się orientuję, imiona "Adam" i "Ewa" z racji pochodzenia z innej kultury i języka też coś oznaczają, i może chodzi o te znaczenia
Cytuj:
Adam – imię męskie pochodzenia semickiego. W języku hebrajskim אדום adom oznacza czerwony, od koloru ziemi z której Adam był ulepiony. Bardziej jednak prawdopodobne, że Adam wywodzi się od hebrajskiego słowa adamah, które oznacza „ziemię, rolę”, wtedy znaczyłoby „rolnik”, albo „że człowiek, z ziemi powstały, do ziemi wróci

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam
Cytuj:
Ewa – imię żeńskie, które pierwszy raz pojawia się 2000 lat p.n.e. w języku ludów sumeryjskich jako „Awa” gdzie oznacza „życie”. W języku hebrajskim, który zapożyczył to imię od Sumerów wywodzi się od rdzenia חוה hajja lub hawwa – i również oznacza 'dająca życie'.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa
A nie o dosłowną parę ludzi. Nie słyszałam jak dotąd, żeby Kościół upierał się przy pochodzeniu ludzi od jednej pary, sporo duchownych i katechetów mówi o symbolice.

Pt sty 04, 2019 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
A nie o dosłowną parę ludzi. Nie słyszałam jak dotąd, żeby Kościół upierał się przy pochodzeniu ludzi od jednej pary, sporo duchownych i katechetów mówi o symbolice.

Viridiano, pomyślmy teraz. Ponieważ jeśli tak stawiamy sprawę, to coś zaczyna się nam nie zgadzać. Skoro Bóg stworzył, załóżmy, jednocześnie większą grupę ludzi, to ta grupa ludzi musiała popełnić zbiorowy grzech pierworodny, w tym samym czasie i z tą samą intencją.

Czy byłoby to możliwe? A jeśli jakaś jedna para wśrod nich popełniła grzech to byłby to problem tej jednej pary, a inne byłyby wolne od grzechu pierworodnego, tymczasem nauka Kościoła mówi nam wyraźnie że grzech ten przechodzi na wszystkich ludzi, na wszystkie pokolenia począwszy od pierwszych ludzi.

Pt sty 04, 2019 6:49 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Nie słyszałam jak dotąd, żeby Kościół upierał się przy pochodzeniu ludzi od jednej pary

Niestety w historii i to nie zawsze bardzo dalekiej takie głosy się pojawiały, nawet ze strony bardzo wysokich hierarchów i znalazły się w różnych dokumentach. Od lat 50 nauka w technologii badania dziejów poczyniła ogromne postępy, obecnie hierarchowie przestali kurczowo trzymać się monogenizmu by nie brnąć w ślepą uliczkę wbrew odkryciom i rozumowi.

Oczywiście dalej można wierzyć w dosłowność wszystkich wydarzeń w Genesis włącznie z kusicielem pod postacią gada. Pytanie czy jest sens, na pewno nie jest to sprawa kluczowa dla zbawienia, tak samo jak można wierzyć, że ziemia jest płaska a od masturbacji psuje się wzrok albo że Kopernik była kobietą.

Pt sty 04, 2019 7:13 pm
Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):

Symboliczny to może być opis stworzenia. Natomiast Encyklika papieska(mimo iż nie jest dokumentem najwyższej rangi) jest oficjalną wykładnią Kościoła. Ergo, negowanie jej ustaleń podpada pod herezję

Beobachter napisał(a):
Od lat 50 nauka w technologii badania dziejów poczyniła ogromne postępy, obecnie hierarchowie przestali kurczowo trzymać się monogenizmu by nie brnąć w ślepą uliczkę wbrew odkryciom i rozumowi

No tak. Równie dobrze można ustalić iż transsubstanacja nie jest prawdą bo przecież przeistoczenie chleba w ciało jest naukowo nie wyjaśnialne. Co z tego że jest to nauka samego Jezusa, dogmatycznie określona przez Sobór Laterański IV. No ale nauka mówi co innego

Pt sty 04, 2019 7:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Symboliczny to może być opis stworzenia. Natomiast Encyklika papieska(mimo iż nie jest dokumentem najwyższej rangi) jest oficjalną wykładnią Kościoła.
Zgadza się ;) .
KKK napisał(a):
390 Opis upadku (Rdz 3) używa języka obrazowego, ale stwierdza wydarzenie pierwotne, fakt, który miał miejsce na początku historii człowieka 251 . Objawienie daje nam pewność wiary, że cała historia ludzka jest naznaczona pierworodną winą, w sposób wolny zaciągniętą przez naszych pierwszych rodziców 252 .

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Pt sty 04, 2019 7:57 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzi stworzył Bóg. Jeżeli nawet ludzie pochodzą od kilkuset osobników, to również musiał ich stworzyć Bóg. Chyba sami z siebie nie powstali. Nie ma tak, że coś dzieje się bez przyczyny. Wszystko prowadzi do Boga i od Niego pochodzi.

Myślę, że rzeczywiście pochodzimy od jednej pary ludzi, która miała cechy wszystkich ludzkich ras. Następnie ludzie zaczęli się rozprzestrzeniać i przemieszczać. Grupy, które osiedliły się w strefie okołobiegunowej stały się żółtą rasą, w strefie umiarkowanej białą rasą, a w strefie równikowej czarną rasą.

Nie wiadomo w które miejsce na Ziemi Bóg wygnał ludzi z Nieba, czyli z Raju. Być może były to tereny obecnej Afryki, a może Bliskiego Wschodu.

(Ap 12, 1)

Pt sty 04, 2019 8:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wszystkie poszlaki wskazuja na okolice obecnego Iraku.
Poszlaki to jednak nie dowody.

Pt sty 04, 2019 9:02 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może na razie określę swoją pozycję w tej dyskusji: na razie nie trzymam się kurczowo jakiś opinii, bardziej będę mówić o tym, co budzi moje wątpliwości.
Quinque napisał(a):
Symboliczny to może być opis stworzenia. Natomiast Encyklika papieska(mimo iż nie jest dokumentem najwyższej rangi) jest oficjalną wykładnią Kościoła. Ergo, negowanie jej ustaleń podpada pod herezję

Czyli encykliki traktuje się zawsze jako ex cathedra (że tak powiem, bo wiem, że dosłownie zwrot oznacza "z katedry")?
equuleuss napisał(a):
Viridiano, pomyślmy teraz. Ponieważ jeśli tak stawiamy sprawę, to coś zaczyna się nam nie zgadzać. Skoro Bóg stworzył, załóżmy, jednocześnie większą grupę ludzi, to ta grupa ludzi musiała popełnić zbiorowy grzech pierworodny, w tym samym czasie i z tą samą intencją.

Czy byłoby to możliwe?

Jakie są przesłanki za tym, żeby miało być niemożliwe? W sumie nie wiemy, jak wyglądał grzech pierworodny.

Tak btw jeszcze filmik trochę od strony naukowej, bo z tego co się orientuję, gość, który prowadzi ten kanał, dba o merytoryczność:
https://www.youtube.com/watch?v=b3J3Tu2Iq3w

Pt sty 04, 2019 9:18 pm
Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Czyli encykliki traktuje się zawsze jako ex cathedra

Jako nauczanie Kościoła. To co jest nauczaniem ex cathedra definuje Sobór Watykański I

Cytuj:
Tak btw jeszcze filmik trochę od strony naukowej, bo z tego co się orientuję, gość, który prowadzi ten kanał, dba o merytoryczność

Z tym że katolików obowiązuje to co do wiary podaje Kościół Chrystusa. Przykro mi, Kościół na ile mógł to pozwolił na dowolność w kwestii przyjmowania ewolucji. Jednakowoż nie może on pozwolić aby ludzie wierzyli w coś co jest jawnie sprzeczne z objawieniem

Edit: choć oczywiście można dyskutować o tym czy KK potępił poligenizm. Ale jest to stąpanie po cieńkim gruncie

Pt sty 04, 2019 11:33 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona