Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 26, 2019 11:51 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Następna strona
 Dlaczego wierzycie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wierzycie?
PeterW napisał(a):
Cytuj:
I co, poza kurnikiem nie można już stosować logiki, dedukcji czy weryfikacji albo eksperymentu?

Byłeś w czarnej dziurze? Ktokolwiek był, może jakaś sonda?

Mylą ci się pojęcia.
Nie twierdzę, że mamy dane nt. tego, co jest w czarnej dziurze czy co jest poza wszechświatem (i czy w ogóle jest).
Twierdzę, że nie ma przeciwskazań, by stosować logikę, dedukcję, czy weryfikację. To jest clue nauki, a nie odkryte do tej pory prawa.

-------

Wespecjan napisał(a):
co jest „poza Wszechświatem” czy co było jego przyczyną - nauka w żaden sposób się nie wypowiedziała, więc nie przedstawiaj swoich bajań za parawanem nauki.

Nie twierdzę, że się wypowiedziała. Twierdzę, że nie bierze pod uwagę "nadprzyrodzoności".

[qoute]p.s. zgłaszam cię do moderacji za uporczywe odtematowianie dyskusji, bo wątek brzmi „Dlaczego wierzycie?” a nie „dlaczego nie wierzę”, albo „dlaczego wierzę że ateizm jest naukowy”? za co cię już upominała merss moderator.[/quote]
Dałem linka z filmem, który tłumaczył, dlaczego wierzycie.
A że ktoś przy okazji zaatakował ateizm i zmienił temat, to nie moja wina.

BTW. Jesteś już w stanie użyć swojego argumentu o OS, który nie potrzebuje programisty? Czy nadal nie masz pojęcia, po co go przedstawiłeś?

-------

kosa000 napisał(a):
Irbisol napisał(a):
@kosa
Nauka nie precyzuje, co znajduje się poza wszechświatem i czy w ogóle cokolwiek się tam znajduje.

:no:
Nauka wypowiada się na ten temat

Wespecjanowi to powiedz.
Nauka się nie wypowiada, lecz spekuluje, gdyba, przedstawia hipotezy.

Cytuj:
Wydają się być nadprzyrodzone :-D , bo nie można ich zaobserwować ani zbadać.

To, że czegoś nie można zaobserwować czy zbadać nie oznacza, że jest to nadprzyrodzone.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Zresztą, dobrze byłoby zdefiniować, co to znaczy "nadprzyrodzone". Ludek ze średniowiecza stwierdziłby widząc samoloty i komputery, że są nadprzyrodzone.

No to do dzieła. ;)

Ale to wy przedstawiacie ten argument - nie ja.
No to do dzieła.

-----

H2O napisał(a):
nie o naukowość chodzi lecz wewnętrzną przemianę na dobre, która nie jest łatwa i musi być przeprowadzona przez Ciebie osobiście z Bożą pomocą. Zawsze dobrowolnie.
To jest wiara.

Nie tylko to. Wiara ingeruje w świat rzeczywisy i jego prawa.
Poza tym nie sądzę, bym potrzebował czyjejkolwiek pomocy, by być dobrym.

So sty 19, 2019 11:22 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
To, że czegoś nie można zaobserwować czy zbadać nie oznacza, że jest to nadprzyrodzone.

Więc co rozumiesz przez "nadprzyrodzone"?

So sty 19, 2019 3:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
O wierze i niewierze od 7,5'

So sty 19, 2019 6:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
No nieźle, przedstawianie hipotez to nie wypowiedź :-D :-D :-D
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Wydają się być nadprzyrodzone :-D , bo nie można ich zaobserwować ani zbadać.

Świata duchowego też nie można zaobserwować ani zbadać a mówimy że jest nadprzyrodzony.
Irbisol napisał(a):
No to do dzieła.

Chyba jednak powinieneś podać tę definicję.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

So sty 19, 2019 8:17 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):

Oczywiście - jest w końcu jego częścią.
Jak inaczej to sobie wyobrażasz?

Irbisol napisał(a):

Po pierwsze: Natura ludzka nie wie co końca co jest dobre a co złe.
Wypisywanie bzdur o tym jakże jesteśmy i to samodzielnie dobrzy to kpina.
Wszyscy jak jeden jesteśmy dalecy od dobroci doskonałej.
Mamy to niestety wrodzone. Zatem aby stać sie dobrym - trzeba nam powrotu do stanu pierwotnego. Niby jak ? Skoro nic nie wiemy naturalnie i samodzielnie o nim. Tu przydatna jest Biblia, Łaska Boża i odrobina dobrej chęci.

So sty 19, 2019 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Irbisol napisał(a):

Więc co rozumiesz przez "nadprzyrodzone"?

To wy używacie tego sformułowania. Nauka ani ja go nie używamy - więc nie do mnie to pytanie.

--------

kosa000 napisał(a):
Irbisol napisał(a):
No nieźle, przedstawianie hipotez to nie wypowiedź

W sensie gramatycznym na pewno jest to wypowiedź. Ale konkretnego zdania na wiele tematów nauka nie ma. Chcesz o coś jeszcze walczyć w tej kwestii?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Świata duchowego też nie można zaobserwować ani zbadać a mówimy że jest nadprzyrodzony.

Logika godna teisty - i czymś takim uzasadniasz swoją wiarę?
To, że każdy kwadrat jest prostokątem nie oznacza, że każdy prostokąt jest kwadratem.

---------

H2O napisał(a):
Irbisol napisał(a):

Oczywiście - jest w końcu jego częścią.
Jak inaczej to sobie wyobrażasz?

Weźcie wy się zdecydujcie.
Wyobrażam to sobie tak, że wiara nie wypowiada się na tematy weryfikowalne. Gdzie się nie wypowiedziała, to dostała oklep.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):

Po pierwsze: Natura ludzka nie wie co końca co jest dobre a co złe.
Wypisywanie bzdur o tym jakże jesteśmy i to samodzielnie dobrzy to kpina.
Wszyscy jak jeden jesteśmy dalecy od dobroci doskonałej.
Mamy to niestety wrodzone. Zatem aby stać sie dobrym - trzeba nam powrotu do stanu pierwotnego. Niby jak ? Skoro nic nie wiemy naturalnie i samodzielnie o nim. Tu przydatna jest Biblia, Łaska Boża i odrobina dobrej chęci.

A to skąd wiesz?

@merss
Gostek nie gada głupio, ale w obecnych czasach chrześcijaństwo cywilizacji nie pomaga. Natomiast kiedyś - owszem, na pewno miało ważną rolę.

So sty 19, 2019 10:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Wyobrażam to sobie tak, że wiara nie wypowiada się na tematy weryfikowalne. Gdzie się nie wypowiedziała, to dostała oklep.

Na przykład?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):

A to skąd wiesz?

Z obserwacji, zachowanie, historia, ideologia filozofia itd.
Równiez po sobie i własnej mentalności.
:roll:

So sty 19, 2019 10:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
@merss
Gostek nie gada głupio, ale w obecnych czasach chrześcijaństwo cywilizacji nie pomaga. Natomiast kiedyś - owszem, na pewno miało ważną rolę.

On jest zdania, że z powodu kruszenia się chrześcijaństwa upada cywilizacja łacińska. Tak więc zależy o jakiej cywilizacji myślisz. Mamy jednak o tym inny wątek.

So sty 19, 2019 11:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
W sensie gramatycznym na pewno jest to wypowiedź. Ale konkretnego zdania na wiele tematów nauka nie ma.
Nawet jeśli ma to po jakimś czasie to zdanie zmienia. Nie umniejszam jej roli ale nauka to nie wszystko.

Irbisol napisał(a):
To, że każdy kwadrat jest prostokątem nie oznacza, że każdy prostokąt jest kwadratem.
To nie miało na celu uzasadnienia mojej wiary, tylko rozszerzenia twoich horyzontów. Chodziło o to, że świat równoległy z teorii wieloświatowej (pomimo tego że jest materialny) może być tak samo niepoznawalny jak świat duchowy którego nie można zaobserwować i zbadać.
A jeśli chodzi o moją wiarę, to uzasadniam ją tym, że nauka Jezusa jest mi bardzo bliska i zgodna z odczuciami mojego sumienia. Ponadto koncepcja Boga z Pisma Świętego, który JEST, który jest alfą i omegą, który ma życie w sobie samym, który jest Bogiem żywych a nie umarłych, który tak bardzo odbiega od ludzkich wyobrażeń i wartości bardzo do mnie przemawia.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

So sty 19, 2019 11:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
H2O napisał(a):
Irbisol napisał(a):

Na przykład?

Klepanie zdrowasiek w celu wyleczenia pacjenta zamiast uzasadnionych medycznie czynności.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
A to skąd wiesz?

Z obserwacji, zachowanie, historia, ideologia filozofia itd.
Równiez po sobie i własnej mentalności.
:roll:

Ale coś konkretniej.
Bo ja w ten sam sposób mogę uzasadniać krasnoludki (które zresztą podobno wg niektórych są uzasadnione dokładnie jak Bóg).

--------

merss napisał(a):
Cytuj:
@merss

On jest zdania, że z powodu kruszenia się chrześcijaństwa upada cywilizacja łacińska. Tak więc zależy o jakiej cywilizacji myślisz. Mamy jednak o tym inny wątek.

Upada raczej przez lewactwo, które - jak na ironię - jest mocno zgodne z naukami Jezusa. Ale niech będzie, że o tym jest inny wątek.

------

kosa000 napisał(a):
Irbisol napisał(a):
W sensie gramatycznym na pewno jest to wypowiedź. Ale konkretnego zdania na wiele tematów nauka nie ma.
Nawet jeśli ma to po jakimś czasie to zdanie zmienia. Nie umniejszam jej roli ale nauka to nie wszystko.

Co jest właśnie istotą nauki - nauka podporządkowuje swoje tezy rzeczywistości, a nie na odwrót.
A to "nie wszystko", to co to takiego?
Bo ja bardzo chętnie dowiem się czegoś pozanaukowego, tylko niech to będzie w jakikolwiek sposób uzasadnione, sprawdzalne, powtarzalne - dyrdymały to każdy potrafi klepać.
Problem w tym, że jak będzie właśnie sprawdzalne itd. to będzie już naukowe ...

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
To nie miało na celu uzasadnienia mojej wiary, tylko rozszerzenia twoich horyzontów. Chodziło o to, że świat równoległy z teorii wieloświatowej (pomimo tego że jest materialny) może być tak samo niepoznawalny jak świat duchowy którego nie można zaobserwować i zbadać.

Tyle to każdy wie, więc gdzie to rozszerzanie moich horyzontów?
To raczej swoje powinieneś rozszerzyć, bo z faktu, że coś jest niepoznawalne nie oznacza, że jest nadprzyrodzone. To nie jest relacja symetryczna.

Cytuj:
A jeśli chodzi o moją wiarę, to uzasadniam ją tym, że nauka Jezusa jest mi bardzo bliska i zgodna z odczuciami mojego sumienia.

Ze mną jest podobnie, jakkolwiek nie ze wszystkim w tych naukach się zgadzam.
Ale to jeszcze nie powód, żeby wierzyć. Czym innym jest przyjęcie pewnych zasad moralnych, a czym innym przyjęcie ontologicznej wizji świata.

Cytuj:
Ponadto koncepcja Boga z Pisma Świętego, który JEST, który jest alfą i omegą, który ma życie w sobie samym, który jest Bogiem żywych a nie umarłych, który tak bardzo odbiega od ludzkich wyobrażeń i wartości bardzo do mnie przemawia.

To niebezpieczne, bo jak przemówi do ciebie nauka jakiejś sekty ...

N sty 20, 2019 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Klepanie zdrowasiek w celu wyleczenia pacjenta zamiast uzasadnionych medycznie czynności.

Wiedza lekarza podnosi mu głowę,
nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa,
a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.

Synu, w chorobie swej nie odwracaj się od Pana,
ale módl się do Niego, a On cię uleczy.
Usuń przewrotność - wyprostuj ręce
i oczyść serce z wszelkiego grzechu!
Ofiaruj kadzidło, złóż ofiarę dziękczynną z najczystszej mąki,
i hojne dary, na jakie cię tylko stać.

Potem sprowadź lekarza, bo jego też stworzył Pan,
nie odsuwaj się od niego, albowiem jest on ci potrzebny.
(Syr 38)

N sty 20, 2019 11:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
H2O napisał(a):
Cytuj:
A jeśli chodzi o moją wiarę, to uzasadniam ją tym, że nauka Jezusa jest mi bardzo bliska i zgodna z odczuciami mojego sumienia.

Ale to jeszcze nie powód, żeby wierzyć. Czym innym jest przyjęcie pewnych zasad moralnych, a czym innym przyjęcie ontologicznej wizji świata.

A jesteś w stanie wyjaśnić, dlaczego przyjmujesz te zasady moralne? Co Cię do tego skłania?

N sty 20, 2019 11:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prawdziwie wierząc w Boga, zamykamy teren swego ducha, przed jakąkolwiek sektą. Nie ma już miejsca na inne wiary. To wystarcza by nie błądzić. No i wiara w Boga nie ma ujemnych konotacji. Ma pozytyw, wgląd w to co nie jest widoczne, a ma znaczenie w obcowaniu z innymi. Chroni nas przed złudzeniami swoimi, oraz zapaleńcami swoich złudzeń. Zapaleniec do czegoś, atrakcyjnie ubiera przedmiot swego zapału. Stąd o złudne zawierzenie jemu nie trudno. Wiara w Boga chroni nas od tego typu złudzeń. Znamy bowiem abstrakcyjność swej wiary, oraz w czym ona pomaga, oraz w czym może nas zwodzić. Tak wiara nie ugruntowana, nie zastosowana praktycznie zwodzi. Nie mamy bowiem w niej pokrycia własnymi przeżyciami. Które to przeżycia otwierają oczy na to co jest czym. Wierzący nie boi się ponieść klęski w swej wierze. Bo z niej ma także lekcję na zawsze, co można a czego nie można.
Tylko człowiek nikłej wiary chce na skróty. Potwierdzeń tego w co wierzy, najlepiej przez kogoś. W domyśle naukowców potwierdzone że tak lepiej się zachować. Natomiast wiara nie ma takich jak nauka priorytetów. W wierze nie ma racji doświadczenie większościowe, a takie priorytety ma nauka. Więc nie można wiary potwierdzić nauką. Za to wiara ma priorytet unikalnych jednostkowych doświadczeń. To jest też bezcenne. Zwłaszcza że wiara w swych nauczaniach, poucza jak uchronić się od najgorszych, zwykle do śmierci prowadzących błędów. W tym nauka nie dorówna wierze. Bo za mało jest dla niej danych. Jest to naturalne, z uwagi na priorytety obu zasad. Nie ma więc tu żadnych sprzeczności. Jest natomiast inna przestrzeń pouczania ludzi. Zanim nauka potwierdzi słuszność ostrzeżeń z wiary wynikłych. Wiara już pomaga uniknąć błędnych zachowań wierzącym. W tym jest pierwsza przed nauką, naukowcy znają to i nie przeczą że tak jest. Przeczą temu tylko ci, co ulegli iluzji że nauka wie wszystko lepiej od wiary. Nauka wie lepiej tylko to co przebadała dokładnie. Zwykle już wtedy ludzie sami też wiedzą co jest szkodliwe. Więc nauka tylko potwierdza to. Nie mówi niczego nowego, czego ludzie nie wiedzieli. Choć i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto dopiero przez opracowania naukowe, dowie się czegoś czego lepiej nie czynić, czy lepiej czynić z kolei coś innego. Taki stan wiary i nauki, nie sprawia że któreś z nich jest zbędne. Przeciwnie, wiara oczekuje od nauki, potwierdzenia tego, przed czym ochroniła ludzi swym istnieniem. Tak samo nauka potrzebuje wiary, by mogła zająć się jak najdokładniejszym sprawdzeniem. Tych zagadnień które na początku są mało widoczne ( jednostkowe ) a mają duże znaczenie w życiu ludzi.
Tak to widzę.

N sty 20, 2019 1:06 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):

Modlitwa o zdrowie nie wyklucza jednocześnie leczenia fizycznego. Przykład do bani.

Irbisol napisał(a):
A to skąd wiesz?
Ale coś konkretniej.
Bo ja w ten sam sposób mogę uzasadniać krasnoludki (które zresztą podobno wg niektórych są uzasadnione dokładnie jak Bóg).

Krasnale ucza cię miłości? Nie dziwota że taki efekt.
:D

Cytuj:
towarzyski.pelikan napisał(a):
A jesteś w stanie wyjaśnić, dlaczego przyjmujesz te zasady moralne? Co Cię do tego skłania?

Sumienie.
W życiu staram sie o to aby mieć wewnętrzny pokój. Jak coś zrobię głupiego to żałuję, staram się naprawić jeśli to możliwe a następnie się z tego spowiadam. Pomaga, więc działa.
Natomiast zdaje sobie sprawę że do ateisty taka odpowiedź absolutnie nie dotrze.
Zdrowe sumienie to dar od Boga ale i masa pracy własnej. Trzeba nauczyć się często co jest naprawde dobre a co jest złe. Jezus Chrystus pieknie nas o tym nauczał co spisano później w Ewangeliach.

Pokój zostawiam Wam pokój mój Wam daję. - coś w tym jest.

I nie tylko pokój wewnętrzny dla stoika - chociaż też.

Pokój jako harmonia między ludźmi, która buduje wspólnotę. Św. Paweł w Liście do Rzymian pisze: „Starajmy się więc o to, co służy sprawie pokoju i wzajemnemu zbudowaniu” (Rz 14,19).

N sty 20, 2019 7:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Co jest właśnie istotą nauki - nauka podporządkowuje swoje tezy rzeczywistości, a nie na odwrót.
I chwała jej za to.
Irbisol napisał(a):
A to "nie wszystko", to co to takiego?
To problem wiary, istnienia Boga czy życia po śmieci.
Irbisol napisał(a):
Bo ja bardzo chętnie dowiem się czegoś pozanaukowego, tylko niech to będzie w jakikolwiek sposób uzasadnione, sprawdzalne, powtarzalne - dyrdymały to każdy potrafi klepać.
Problem w tym, że jak będzie właśnie sprawdzalne itd. to będzie już naukowe ...
Ale z ciebie naukowy optymista, spróbuj sprawdzić położenie elektronu w mikroświecie i żeby to było powtarzalne. Dla tego samego stanu początkowego pomiar da ci całkowicie losowe wyniki.
Spróbuj sprawdzić czy istnieją struny w mikroświecie albo czy żyjemy w przestrzeni 11 wymiarowej jak w M-teorii.
Cytuj:
To raczej swoje powinieneś rozszerzyć, bo z faktu, że coś jest niepoznawalne nie oznacza, że jest nadprzyrodzone. To nie jest relacja symetryczna.
Nie zdefiniowałeś pojęcia nadprzyrodzone to nie wypowiadaj się kategorycznie.
Cytuj:
Cytuj:

To mnie zaskoczyłeś (pozytywnie). Niektóre stwierdzenia Jezusa są szokujące i trudne do przyjęcia tym niemniej Jego nauka posiada swoją spójną logikę.
Cytuj:
Jeśli przyjmujesz pewne zasady, które są radykalne to znaczy, że dajesz wiarę temu który je podaje.
A o co ci konkretnie chodzi z tą ontologiczną wizją świata?
Cytuj:
To niebezpieczne, bo jak przemówi do ciebie nauka jakiejś sekty ...
:no: E tam.
Wiara polega także na samodzielności w myśleniu i weryfikacji tego kto mówi, co mówi i o co mu tak naprawdę może chodzić a nie na ślepym zaufaniu.
Polega także na utworzeniu logicznie spójnego obrazu Boga i weryfikacji tego obrazu z tym co zapisano w Piśmie Świętym i z tym co mówią inni.

8O

N sty 20, 2019 11:41 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Następna strona