Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N mar 24, 2019 4:46 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Następna strona
 Dlaczego wierzycie? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Irbisol napisał(a):
Z tego wniosek, że wszystkie modły o uzdrowienie są durne.

Wniosek taki jaki dyskutant.
Skoro są choroby których obecna medycyna jeszcze nie "ogarnia" to modlitwa jak najbardziej jest na miejscu - Nie sądzisz?
Natomiast modły o uzdrowienie z grzybicy naskórka, przeziebienia itp. uważam za durne. Sio do apteki po konkretny lek. Kilka dni i po jabłkach.

Cytuj:
Twoje przykłady dalej niestety niczego nie dowodzą a nawet nie wskazują. Że ktoś zmarł pomimo leczenia? Co chciałbyś tym udowodnić/wskazać?

A miały czegos dowodzić? Wątek jest zapytaniem dlaczego wierzymy.
Co mam ci udowodnić? Że zabłądziłeś?

Cytuj:

Widzę, że postawione pytanie zignorowałeś, wcześniej zarzekając się, że na nie odpowiedziałeś.

Sumienie - odpowiedziałem i wyjaśniłem powyżej. Jeśli nie chce ci sie czytac moich postów to mnie zignoruj. Szkoda mi na to czasu.

Pt sty 25, 2019 4:36 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Częściej spotyka się połączenie klepania zdrowasiek i leczenia medycznego, ale - jak na złość - nie widać korelacji, by ci, za których się modli, zdrowieli lepiej od pozostałych.

Bóg to nie Święty Mikołaj. ;)

Pt sty 25, 2019 12:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
H2O napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Z tego wniosek, że wszystkie modły o uzdrowienie są durne.

Wniosek taki jaki dyskutant.

Czyli słuszny - bo chyba zauważyłeś, że komentujesz wniosek, a nie modły?

Cytuj:
Skoro są choroby których obecna medycyna jeszcze nie "ogarnia" to modlitwa jak najbardziej jest na miejscu - Nie sądzisz?

Nie, nie sądzę. A dlatego nie sądzę, bo te modlitwy nie działają.

Cytuj:
Cytuj:
Twoje przykłady dalej niestety niczego nie dowodzą a nawet nie wskazują. Że ktoś zmarł pomimo leczenia? Co chciałbyś tym udowodnić/wskazać?

A miały czegos dowodzić? Wątek jest zapytaniem dlaczego wierzymy.
Co mam ci udowodnić? Że zabłądziłeś?

Chociażby. Poza tym twoje przykłady nie są uzasadnieniem wierzenia.

Cytuj:
Cytuj:
Widzę, że postawione pytanie zignorowałeś, wcześniej zarzekając się, że na nie odpowiedziałeś.

Sumienie - odpowiedziałem i wyjaśniłem powyżej.

Nic o żadnym sumieniu nie pisałeś.

-------

kosa000 napisał(a):
"Całkowicie losowe" to moje sformułowanie

Równie dobrze możesz rower nazywać "tramwaj" i tłumaczyć tak samo.

Cytuj:
Nie zrozumiałeś.

A ty zrozumiałeś, że pytam, co weryfikowalnego daje Biblia?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
elektron swobodny może być gdziekolwiek z jednakowym prawdopodobieństwem.

A nieswododny?
Znowu dziecinnie manipulujesz wybierając takie aspekty, które ci pasują.
Tego was nauczają? To jest ta "prawda"?

Jak zadajesz nieprecyzyjne pytania w stylu "równie dobrze" to i masz podobną odpowiedź, jak sprecyzowałeś

Odpowiedź jest tylko na część aspektu o który pytam.
Na tę część, która ci odpowiada.
I co chciałbyś tą odpowiedzią uzyskać?

Cytuj:
i nie mów do mnie per "wy"

Mówię o was per wy, a nie tylko do ciebie.
Mogłeś się nie domyśleć.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Problem w tym, że te "prawdy" nie są jedynymi i nadal nic nie mają wspólnego z ontologią - a tu właśnie religia wpycha swoje paluchy.
To że te prawdy nie są jedynymi, to nie problem. Wiara i rozum rozpoznają te właściwe.

Jak widać, różni ludzie rozpoznają różnie, czyli to jest problem.

Cytuj:
Jak to nie mają nic wspólnego z ontologią? Może najpierw podaj definicję :-D a później się wypowiadaj.

Definicję czego?
Religia wpiernicza się w kwestie naukowe. Masz co do tego jakieś wątpliwości?

Pt sty 25, 2019 1:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Częściej spotyka się połączenie klepania zdrowasiek i leczenia medycznego, ale - jak na złość - nie widać korelacji, by ci, za których się modli, zdrowieli lepiej od pozostałych.

Bóg to nie Święty Mikołaj. ;)

Bo wcale nie było takich przypadków...

Pt sty 25, 2019 3:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):

Dziś co raz częściej naukę przedstawia się jak religię. Co więcej, zwykłe hipotezy naukowe bierze się jak prawdę objawioną.

Pt sty 25, 2019 3:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ostatnie jego zdanie o wpierniczaniu się religii do nauki wskazuje na to, że nie ma zupełnie rozeznania o co tak naprawdę chodzi. Między chrześcijaństwem i nauką rzeczywiście coś ważnego się dzieje. Trzyma w ręku jakiś kamyk i sądzi, że widać przez niego sens. Kosa000 próbuje go naprowadzać i zobaczymy czy potrafi podążyć za jego tokiem rozumowania. Dotąd wybierał erystykę. Zabawy logiczne mamy w innym wątku (czy ateizm to religia).

Pt sty 25, 2019 9:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
kosa000 napisał(a):
"Całkowicie losowe" to moje sformułowanie

Równie dobrze możesz rower nazywać "tramwaj" i tłumaczyć tak samo.
To podaj mi definicję naukową "Całkowicie losowe". Wówczas rozstrzygniemy co pod tym pojęciem należy rozumieć.

Irbisol napisał(a):

Biblia daje głównie prawd ę objawioną, która jest nieweryfikowalna ale także w dość znacznym zakresie prawdę historyczną, która już jest weryfikowalna.
Irbisol napisał(a):
A ty chciałeś usłyszeć tę część która tobie odpowiada?
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
i nie mów do mnie per "wy"

Mówię o was per wy, a nie tylko do ciebie.
Mogłeś się nie domyśleć.
Mimo to, że odpowiadasz wszystkim wierzącym :-D per wy, na moje pytania odpowiadaj na ty.

Irbisol napisał(a):
Cytuj:
To że te prawdy nie są jedynymi, to nie problem. Wiara i rozum rozpoznają te właściwe.

Żaden problem. Urząd Nauczycielski Kościoła i Duch Święty rozwiązują ten problem.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Jak to nie mają nic wspólnego z ontologią? Może najpierw podaj definicję :-D a później się wypowiadaj.

Definicję czego?
Definicję ontologii, napisałeś wcześniej że prawdy objawione nie mają nic wspólnego z ontologią, udowodnij to w oparciu o definicję.
Irbisol napisał(a):
Nie :no: , religia nie wpiernicza się
Przeczytaj ze zrozumieniem co mówi na ten temat KKK i Jan Paweł II
KKK napisał(a):
159 Wiara i nauka. "Chociaż wiara przewyższa rozum, to jednak nigdy nie może mieć miejsca rzeczywista niezgodność między wiarą i rozumem. Ponieważ ten sam Bóg, który objawia tajemnice i udziela wiary, złożył w ludzkim duchu światło rozumu, nie może przeczyć sobie samemu ani prawda nigdy nie może sprzeciwiać się prawdzie" 28. "Dlatego badanie metodyczne we wszelkich dyscyplinach naukowych, jeżeli tylko prowadzi się je w sposób prawdziwie naukowy i z poszanowaniem norm moralnych, naprawdę nigdy nie będzie się sprzeciwiać wierze, sprawy bowiem świeckie i sprawy wiary wywodzą swój początek od tego samego Boga. Owszem, kto pokornie i wytrwale usiłuje zbadać tajniki rzeczy, prowadzony jest niejako, choć nieświadomie, ręką Boga, który wszystko utrzymując, sprawia, że rzeczy są tym, czym są" 29.

Fides et ratio napisał(a):
Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Pt sty 25, 2019 10:16 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Po dyskusji?
Szkoda.
:mrgreen:

So sty 26, 2019 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Dziś co raz częściej naukę przedstawia się jak religię. Co więcej, zwykłe hipotezy naukowe bierze się jak prawdę objawioną.

"Się przedstawia" jako religię tylko wśród was - jak bezsilna próba dyskredytacji nauki.
Naukę od religii różni wszystko - zwłaszcza właśnie to, że nauka nie uznaje "prawd objawionych". Tym bardziej hipotez jako tych prawd.
Więc żyj dalej w swoim matrixie, gdzie musisz zaprzeczasz rzeczywistości, by jakoś sobie rozumowo swoją wiarę uzasadnić.

-----

kosa000 napisał(a):
To podaj mi definicję naukową "Całkowicie losowe". Wówczas rozstrzygniemy co pod tym pojęciem należy rozumieć.

Całkowicie losowe to takie, gdzie gęstość prawdopodobieństwa jest jednakowa (rozkład jednostajny).
Wtedy faktycznie nie da się "obstawić" obszaru, gdzie elektron się znajdzie.

Napisałeś wcześniej:
spróbuj sprawdzić położenie elektronu w mikroświecie i żeby to było powtarzalne
Nie jest to całkowicie losowe, ale faktycznie jest niepowtarzalne. Tylko co właściwie chciałeś tym udowodnić? Że można sobie przyjąć dowolną religię i twierdzić, że jest prawdziwa, bo nie da się przewidzieć, gdzie elektron się znajdzie?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):

Biblia daje głównie prawd ę objawioną, która jest nieweryfikowalna ale także w dość znacznym zakresie prawdę historyczną, która już jest weryfikowalna.

Prawdy historycznej nie kwestionuję.
Czyli przyznajesz, że nie dasz rady przedstawić niczego tak weryfikowalnego w kwestiach ontologicznych, jak weryfikowalne kwestie przedstawia nauka?
Mamy tu btw. kolejny przykład, czym nauka diametralnie od religii się różni.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
A ty chciałeś usłyszeć tę część która tobie odpowiada?

Chciałem usłyszeć całość.
Aż razi w oczy, jak bardzo unikasz konkretnej odpowiedzi. A podobno - wg nadwornego psychologa - miałeś mnie naprawadzać.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Żaden problem. Urząd Nauczycielski Kościoła i Duch Święty rozwiązują ten problem.

Podobnie jak urzędy i "duchy święte" innych religii. Tylko że ich rozwiązania są zupełnie inne.

Cytuj:
Definicję ontologii, napisałeś wcześniej że prawdy objawione nie mają nic wspólnego z ontologią, udowodnij to w oparciu o definicję.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ontologia

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Nie :no: , religia nie wpiernicza się
Przeczytaj ze zrozumieniem co mówi na ten temat KKK i Jan Paweł II

Zapomniałeś już, jak Kościół przyjął rewelacje Galileusza czy Giordano Bruno?
A o ewolucji co tutaj wypisujecie?
Płaskoziemcy się skończyli na tym forum, chociaż też nie do końca - jeszcze niedobitki są.

Śr sty 30, 2019 12:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

"Się przedstawia" jako religię tylko wśród was - jak bezsilna próba dyskredytacji nauki.
Naukę od religii różni wszystko - zwłaszcza właśnie to, że nauka nie uznaje "prawd objawionych". Tym bardziej hipotez jako tych prawd.
Więc żyj dalej w swoim matrixie, gdzie musisz zaprzeczasz rzeczywistości, by jakoś sobie rozumowo swoją wiarę uzasadnić.

Mocna słowa jak na kogoś kto wierzy w "twórczy chaos" i "programy bez programistów".

Śr sty 30, 2019 1:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
"programy bez programistów".

Jako że w tym porównaniu odnosisz się do znanej nam rzeczywistości, pokaż mi jeden przykład programisty, który nie miał rodziców.

Śr sty 30, 2019 4:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
"programy bez programistów".

Jako że w tym porównaniu odnosisz się do znanej nam rzeczywistości, pokaż mi jeden przykład programisty, który nie miał rodziców.

Wagony same się nie ciągną, gdzieś zawsze musi być lokomotywa, nawet gdy jej nie widzisz na przejeździe, bo pociąg długi.

Śr sty 30, 2019 5:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wagony same się nie ciągną, gdzieś zawsze musi być lokomotywa, nawet gdy jej nie widzisz na przejeździe, bo pociąg długi.

No widzisz, sam dostrzegasz źródło problemu, czyli nieskończony regres.
Jeśli twierdzisz, że wszystko musi mieć swoje źródło(programistę, lokomotywę, zegarmistrza), twierdząc że to źródło samo nie potrzebuje źródła sam łamiesz tę zasadę. Myślałeś, że jesteś taki cwany pisząc o programach bez programisty, podczas gdy jak sam doskonale wiesz żaden programista nie istniał od zawsze, czy też "poza czasem i przestrzenią", toteż ta analogia jest zwyczajnie bezwartościowa.
Bóg nie jest odpowiedzią, tylko odwołaniem do jeszcze większej tajemnicy. Uczciwość intelektualna wymaga stwierdzenia, że nie znamy genezy Wszechświata(Wszechświatów, rzeczywistości itp.).

Śr sty 30, 2019 5:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

No widzisz, sam dostrzegasz źródło problemu, czyli nieskończony regres.
Jeśli twierdzisz, że wszystko musi mieć swoje źródło(programistę, lokomotywę, zegarmistrza), twierdząc że to źródło samo nie potrzebuje źródła sam łamiesz tę zasadę. Myślałeś, że jesteś taki cwany pisząc o programach bez programisty, podczas gdy jak sam doskonale wiesz żaden programista nie istniał od zawsze, czy też "poza czasem i przestrzenią", toteż ta analogia jest zwyczajnie bezwartościowa.
Bóg nie jest odpowiedzią, tylko odwołaniem do jeszcze większej tajemnicy. Uczciwość intelektualna wymaga stwierdzenia, że nie znamy genezy Wszechświata(Wszechświatów, rzeczywistości itp.).

Jeśli w twojej "uczciwości inetelektualnej" chcesz zaprzeczać istnieniu lokomotywy - bo jej akurat nie widzisz zza zakrętu w przejeżdżającym składzie - to wolno ci to robić. Nie mogę ci zabronić używania tylko oczu - zamiast i oczu i rozumu.

Śr sty 30, 2019 5:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Mocna słowa jak na kogoś kto wierzy w "twórczy chaos" i "programy bez programistów".

Jak na kogoś, kto wierzy, może i tak. Ja w to nie wierzę, bo ja wiem, że istnieje twórczy chaos oraz algorytmy bez programistów. Pracę magisterską z tego pisałem.
Ale wmawiaj sobie dalej to, co ci się podoba. Tyle ci pozostało.

Śr sty 30, 2019 5:58 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Następna strona