Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2019 5:28 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona
 Dlaczego wierzycie? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wierzycie?
robaczek2 napisał(a):
Litosci.

Jak zwykle merytoryczny post od robaczka2. :mrgreen:

Śr lut 06, 2019 10:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Wychowanie dziecka w etyce chrześcijańskiej powoduje, że jest ona przyjmowana bardzo wcześnie jako cecha tożsamości. Tacy niewierzacy są wysoce etycznymi ludźmi. To nie jest wiara, ale żyja wg tej samej hierarchii wartości co wierzący. To etyka chrześcijańska. Wśród tej akurat grupy niewierzących nie powinno być antyklerykałów, ponieważ widzą wkład religii w cywilizację.
Najwięcej antyklerykałów jest wśród wyznających relatywizm etyczny i lewicowe poglądy. Chcieliby chrześcijaństwo usunąć z przestrzeni publicznej i na jego miejsce wprowadzić płynną filozofię Z. Baumana.

Śr lut 06, 2019 10:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Litosci.

Jak zwykle merytoryczny post od robaczka2. :mrgreen:

Po prostu nie jestem taki zdolny aby zrozumiec ciag logiczny: Nie ma jak tego sprawdzić. Więc nie wie. Więc nie jest wszechwiedzący.

Śr lut 06, 2019 10:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
kosa000 napisał(a):
Ale istnienie Boga jest nieweryfikowalne. Więc skąd wiesz że to przesąd?

Bo ma wszelkie cechy przesądu.
To znaczy? jakie?
Irbisol napisał(a):
Nieweryfikowalność nie określa, czy coś jest przesądem, czy nie.
Ale werfikowalność określa. A jak nie jest weryfikowalne to nie możesz nic na ten temat powiedzieć. A ty kłapiesz, że jest przesądem.
Irbisol napisał(a):
Weryfikowalność nie ma tu nic do rzeczy.
Ludzie różnie wierzyli na przestrzeni tysiącleci - czyli prawdopodobieństwo istnienia danych bóstw się zmieniało? Nie. W takim razie nie ma korelacji.
Dlatego należy brać sumę na przestrzeni tysiącleci. A korelację otrzymasz dla bogów weryfikowalnych, liczba ich wyznawców oscyluje wokół zera.

Irbisol napisał(a):
Cytuj:
A co, ateiści mają inne sumienie? Także popełniają grzechy i rozróżniają dobro i zło?

Każdy ma inne sumienie - buddyści też. I nie wiem, po co mieszasz pojęcie grzechu z sumieniem.
Bo sumienie mają wszyscy ludzie, a pojęcie grzechu niekoniecznie. Czy ateista może zgrzeszyć?
Irbisol napisał(a):
Albo po co mieszasz generalnie pojęcia dobra i zła z wiarą teistyczną.
Czy generalnie pojęcie sumienia z prawdopodobieństwem prawdy danej wiary. Przecież to nie ma żadnego związku. Równie dobrze możesz wybierać wiarę na podstawie tego, jak ładnie wygląda imię danego boga napisane cyrylicą.
Pojęcie dobra i zła jest związane z wiarą od wieków. Natomiast zgodność odczuć sumienia z nauką danej religii dodatkowo weryfikuje jej prawdziwość. Już żadne Demiurgi, matrixy czy inne Zeusy nie przejdą.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Śr lut 06, 2019 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Wychowanie dziecka w etyce chrześcijańskiej powoduje, że jest ona przyjmowana bardzo wcześnie jako cecha tożsamości. Tacy niewierzacy są wysoce etycznymi ludźmi. To nie jest wiara, ale żyja wg tej samej hierarchii wartości co wierzący.

Dziwie się, że w to wierzysz.
Chciałbym by tak było, jak piszesz, ale ateista choćby nie wiem w jakiej rodzinie był wychowany, to nie uznając transcendetalnego źródła wartości i etyki, tylko korzystajac z bazy kultury w jakiej żyje, zawsze będzie miał niczym nie hamowaną pokusę modyfikowania moralności stosownie do swoich potrzeb. Dlatego uważam, że moralność ateistów nigdy nie jest konstytutywna - ale tylko warunkowa.

Śr lut 06, 2019 10:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Dlatego uważam, że moralność ateistów nigdy nie jest konstytutywna - ale tylko warunkowa.

Twoja moralność jest warunkowa, bo jest uzależniona od tego, czy wierzysz w Boga. Gdybyś nie wierzył, zacząłbyś gwałcić i mordować, widać to w Twoich oczach.

Śr lut 06, 2019 10:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Etyka chrześcijańska jest wyprowadzana z Biblii. Ona tworzy cywilizację łacińską a ludzi prowadzi ku dojrzałości, bo poprzez moralne wybory kształtuje u tych ludzi sumienie moralne. Uzyłam określenia, że to niewierzący a nie ateiści. Agnostyk to osoba niewierząca.
Ludzie wierzący też sobie modyfikują etykę i niekoniecznie doprowadzają siebie do dojrzałości a sumienie do prawego.
Nie znamy głębokości Bożego Milosierdzia i nie wypowiadam się w kategoriach wieczności, jedynie prawego życia na ziemi. Ostateczny wybór to wybór między realizacją siebie a podporzadkowaniem się Bogu. Etyka to za mało, by wyrokować o ostatecznym wyborze, ale B. XVI zachęcał niewierzących do życia na wzór chrześcijan, nawet wówczas gdy nie mają słuchu wiary. Nie odnoszę tego do Irbisola, bo go nie znam.
viewtopic.php?p=1076188#p1076188
viewtopic.php?p=913534#p913534
viewtopic.php?p=766995#p766995

Śr lut 06, 2019 11:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Skąd wiesz, że żyjesz bezpiecznie i porównujesz się z katolikami?

Statystyka. Tak samo często chorują i ulegają wpadkom.

Cytuj:
To jedynie dygresja, że takie porównania są wzięte z kapelusza. Podobnie jak pisanie o milosierdziu (do Wespecjana), którego też nie rozumiesz i stosujesz jako ślepaka.

Po prostu nie wiem, dlaczego - zważywszy na jego zajadłość - nie pokaże, jaki ze mnie głupek i nie wskaże swojej odpowiedzi, której niby udzielił, a o której ja twierdzę, że jej nie udzielił.
Najwidoczniej jest aż tak miłosierny ...
Naprawdę muszę pisać wprost, że to ironia? Najwidoczniej.

---------

witoldm napisał(a):
Irbisol
Nie o wiarę w tym wątku chodzi?

Naucz się czytać. Nie pisałem, że nie o wiarę tu chodzi.

Cytuj:
Jak się tobie chce odgrywać nie swoją rolę, dyktując co u mnie ma
sens?

Coś ci się znowu przywidziało. Pomódl się, żeby supernowa nie wybuchła za rogiem.

----------

Wespecjan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
generalnie pojęcia dobra i zła

To stwierdzenie pokazuje jak głęboko wierzącymi ludźmi są ateiści.

Trochę brakuje mi tu orzeczenia, by cokolwiek o tym "stwierdzeniu" pisać, ale w twojej sytuacji też łapałbym się byle czego.
A płatki śniegu nadal robią swoje ...

---------

robaczek2 napisał(a):
Po prostu nie jestem taki zdolny aby zrozumiec ciag logiczny: Nie ma jak tego sprawdzić. Więc nie wie. Więc nie jest wszechwiedzący.

Nie ma wiedzy większej niż ma.
Oznaczać to może 2 rzeczy:
albo
- nie ma innej wiedzy
albo
- inna wiedza jest obecnie niedostępna
Tego NIE WIADOMO.
Więc nawet jeżeli Bóg byłby bytem ostatecznym bez nadrzeczywistości nad sobą, to i tak nie ma pewności, że tak jest.
Naprawdę to takie trudne do pojęcia?

--------

kosa000 napisał(a):
Irbisol napisał(a):
kosa000 napisał(a):
Ale istnienie Boga jest nieweryfikowalne. Więc skąd wiesz że to przesąd?

To znaczy? jakie?

Bajkowość przekazu, chciejstwo, obietnice ...
Ileż to przesądów o tych cechach zostało obalonych. Niestety, nie wszystkie są weryfikowalne.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Nieweryfikowalność nie określa, czy coś jest przesądem, czy nie.
Ale werfikowalność określa. A jak nie jest weryfikowalne to nie możesz nic na ten temat powiedzieć. A ty kłapiesz, że jest przesądem.

Mogę powiedzieć, bo przesąd ma inne cechy, które wymieniłem wyżej.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Weryfikowalność nie ma tu nic do rzeczy.
Ludzie różnie wierzyli na przestrzeni tysiącleci - czyli prawdopodobieństwo istnienia danych bóstw się zmieniało? Nie. W takim razie nie ma korelacji.
Dlatego należy brać sumę na przestrzeni tysiącleci.

Ale ta suma też zmienia się w czasie. Więc znowu nie ma korelacji.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Każdy ma inne sumienie - buddyści też. I nie wiem, po co mieszasz pojęcie grzechu z sumieniem.
Bo sumienie mają wszyscy ludzie, a pojęcie grzechu niekoniecznie. Czy ateista może zgrzeszyć?

Wg wierzącego - tak.
A sumienie przede wszystkim - jak już pisałem - jest RÓŻNE, subiektywne, arbitralne. Nie może więc być wyznacznikiem obiektywnej prawdy.

Cytuj:
Pojęcie dobra i zła jest związane z wiarą od wieków.

Co nie znaczy, że bez wiary nie da się ich definiować.

Cytuj:
Natomiast zgodność odczuć sumienia z nauką danej religii dodatkowo weryfikuje jej prawdziwość.

Pojmiesz kiedyś, że ta "weryfikacja" daje RÓŻNE wyniki w zależności od weryfikującego osobnika?

BTW. Policzyłeś już prawdopodobieństwo Boga na podstawie liczności religii? Sam ten wyznacznik podałeś.

Cz lut 07, 2019 12:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
kosa000 napisał(a):
Irbisol napisał(a):
To znaczy? jakie?

Bajkowość przekazu, chciejstwo, obietnice ...
Ileż to przesądów o tych cechach zostało obalonych. Niestety, nie wszystkie są weryfikowalne.
W przypadku Boga chrześcijańskiego bajkowość przekazu odpada, chciejstwo i obietnice jest podobne jak w przypadku wiary w nieistnienie Boga.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Mogę powiedzieć, bo przesąd ma inne cechy, które wymieniłem wyżej.
To jak nazwiesz wiarę w istnienie lub nieistnienie Boga nie wpływa na stan faktyczny, którego nie jesteś w stanie poznać. I tego nie przeskoczysz. Możesz sobie nazywać przesądem ale nie zweryfikujesz swojej śmiałej hipotezy.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Zmiany procentowe są nieduże, zresztą kto powiedział, że nie może się zmieniać? Istotna jest sama proporcionalność a nie to, że prawdopodobieństwo jest stałe.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Wg wierzącego - tak.
A według niewierzącego?
Irbisol napisał(a):
A sumienie przede wszystkim - jak już pisałem - jest RÓŻNE, subiektywne, arbitralne. Nie może więc być wyznacznikiem obiektywnej prawdy.
Ale może filtrować fałszywych bogów.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Pojęcie dobra i zła jest związane z wiarą od wieków.

Co nie znaczy, że bez wiary nie da się ich definiować.
Najlepiej demokratycznie?
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Natomiast zgodność odczuć sumienia z nauką danej religii dodatkowo weryfikuje jej prawdziwość.

Pojmiesz kiedyś, że ta "weryfikacja" daje RÓŻNE wyniki w zależności od weryfikującego osobnika?
Jednostkowo tak, ale statystycznie nie.
Irbisol napisał(a):
BTW. Policzyłeś już prawdopodobieństwo Boga na podstawie liczności religii? Sam ten wyznacznik podałeś.
Pisałem ci już o tym jaka jest najliczniejsza religia na ziemi, wiara w chrześcijańskiego Boga ma większe prawdopodobieństwo niż wiara w nieistnienie jakiegokolwiek boga.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Cz lut 07, 2019 1:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
merss napisał(a):
Skąd wiesz, że żyjesz bezpiecznie i porównujesz się z katolikami?

Statystyka. Tak samo często chorują i ulegają wpadkom.

Jakby to było takie proste.. Prawdopodobieństwo wygrania wielokrotnej kumulacji w Lotto jest raczej maciupkie, wielu gra i nie wygrywa, ale jednak zdarzają się szczęśliwcy..

Cz lut 07, 2019 3:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
W przypadku Boga chrześcijańskiego bajkowość przekazu odpada, chciejstwo i obietnice jest podobne jak w przypadku wiary w nieistnienie Boga.

A niby dlaczego bajkowość odpada?
I gdzie masz chciejstwo w przypadku braku wiary w Boga?
Albo jeszcze lepiej - jakie obietnice zostaną wtedy spełnione?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Zmiany procentowe są nieduże, zresztą kto powiedział, że nie może się zmieniać? Istotna jest sama proporcionalność a nie to, że prawdopodobieństwo jest stałe.

To, czy Bóg istnieje, czy nie, jest tak samo prawdopodobne niezależnie od tego, co ludzie robią i co myślą. Np. kilka tysięcy lat temu chrześcijaństwo nie miało zbyt wielu wyznawców - czyli Bóg prawie nie istniał?

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Cytuj:

Wg wierzącego - tak.
A według niewierzącego?

Niewierzący odpowie, że wg pewnych standardów jest to grzech a wg innych - nie.

Cytuj:
Irbisol napisał(a):
Ale może filtrować fałszywych bogów.

I u różnych ludzi ten filtr różnie zadziała.

Cytuj:
Jednostkowo tak, ale statystycznie nie.

Czyli wg ciebie należy głosować nad tym, czy Bóg istnieje?
Wg ciebie im więcej ludzi się za czymś opowiada, tym więcej mają racji?
Np. kiedyś nikt nie twierdził, że bakterie istnieją. Czyli wtedy nie istniały?
Muszę ci tłumaczyć oczywistości jak dziecku, które nie rozumie, że jak zamknie oczy, to nie znaczy że to, co widziało, przestanie istnieć.

----------

@PeterW
I cóż tym wiekopomnym odkryciem chciałeś udowodnić?

Cz lut 07, 2019 7:50 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
@PeterW
I cóż tym wiekopomnym odkryciem chciałeś udowodnić?

A nie napisałem tego pod Twoim komentarzem?

Cz lut 07, 2019 7:53 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Ile osób jest tutaj na tyle samoświadomych, że potrafi przyznać, że wierzy dlatego, iż tak został wychowany?

Cz lut 07, 2019 7:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W pewnym momencie życia wiara przestaje być tylko efektem wychowania. Staje się efektem decyzji.

Cz lut 07, 2019 8:01 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
W pewnym momencie życia wiara przestaje być tylko efektem wychowania. Staje się efektem decyzji.

Ta decyzja zazwyczaj byłaby inna, gdybyśmy zostali wychowani inaczej i w innym środowisku.

Sam fakt takiej przyczyny wiary nie oznacza, że wiara nie jest słuszna. Ciekawi mnie po prostu ile osób jest świadomych, że identyfikuja się jako katolicy/protestanci/ateiści/świadkowie tylko dlatego, że w dzieciństwie przyjęli taką rolę.

Cz lut 07, 2019 8:06 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 303 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona