Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 22, 2020 11:08 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Jockey napisał(a):
Po prostu lubię być konsekwentny.

Przecież właśnie konsekwencji się domagam. Oświęcim, wystawa i kaplice - wszystko powinniśmy traktować jednakowo. Inaczej to jest relatywizm.

So mar 09, 2019 12:35 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):
Dlaczego szanujesz ludzi? I w jaki sposób się ten szacunek objawia?

Ponieważ kieruję się wartościami, które wcześniej wymieniłem. Szacunek to zważania na czyjeś potrzeby oraz uczucia.

Więc uczucia rodziców, którzy dali życie temu człowiekowi, też są istotne. ;)
A co z szacunkiem do wartości?
Podobnie jak chrześcijanie. Jezus uczył jak zaprzeczyć samemu sobie, oderwać od tego świata, odrzucić wszystko co ziemskie a nawet "zostawić umarłym grzebanie swoich umarłych".

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/ta ... arlym.html
Rozwój świadomości sprawia, że jesteśmy wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka, ale jednocześnie rozumiemy, że wszelkie rytuały wynikają jedynie z naszych ograniczeń. Im większa świadomość, tym mniej rytuałów potrzebujemy.

Pytanie, co rozumiemy przez rytuał, bo coś czuję, że to ważne. ;)
Dlaczego nikt się do tej pory nie odniósł do kaplicy czaszek, muzeum anatomicznych ani mumii w muzeach? Dlaczego nikogo to jakoś nie mierzi a wystawa Body World już tak?

Mi tam te kaplice z czaszkami też się nie podobają.

So mar 09, 2019 12:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Harpunnik nie zauważa, że Kaplica Czaszek jest grobowcem kilkudziesięciu tysięcy osób zmarłych na skutek zarazy, a w dodatku nie powstała w celu komercyjnym. No, ale kto by zwracał uwagę na takie szczegóły... :D

So mar 09, 2019 12:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Harpunnik nie zauważa, że Kaplica Czaszek jest grobowcem kilkudziesięciu tysięcy osób zmarłych na skutek zarazy, a w dodatku nie powstała w celu komercyjnym. No, ale kto by zwracał uwagę na takie szczegóły... :D

Właśnie, kto by zwracał uwagę na takie szczegóły że kaplica jest atrakcją turystyczną :D
Obrazek

So mar 09, 2019 1:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stała się atrakcją turystyczną, a nic takiego nie było zamierzeniem twórcy.

So mar 09, 2019 1:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
Jockey napisał(a):
Po prostu lubię być konsekwentny.

Przecież właśnie konsekwencji się domagam. Oświęcim, wystawa i kaplice - wszystko powinniśmy traktować jednakowo. Inaczej to jest relatywizm.

Kaplica czaszek jak powstawała nie miała być dziełem komercyjnym i atrakcja turystyczna ale się nią stała pózniej. Kaplica czaszek powstała na przełomie XVIII i XIXw. A atrakcja turystyczna została w wieku XX.
Osobiście nie podoba mi się ona ale
Cytuj:
Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat... Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

So mar 09, 2019 1:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tekst z opisu wystawy Body Worlds

Najliczniej odwiedzana na świecie naukowa wystawa,
autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Ekspozycja opowiada
o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała.
Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił.

Czyli nie została pomyślana jako komercyjna tylko edukacyjna. I co? Wiele to zmienia?

So mar 09, 2019 1:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem wiele.

So mar 09, 2019 1:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ile trzeba zapłacić za bilet?

So mar 09, 2019 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Więc uczucia rodziców, którzy dali życie temu człowiekowi, też są istotne

Oczywiście, że tak. Zakładam, że każdy z zainteresowanych udzielił zgody na takie wykorzystanie swojego ciała, a taką decyzje powinno się podejmować w porozumieniu z rodziną.
Viridiana napisał(a):

Wartości są wartościami dlatego, że służą ludziom a nie tak po prostu :wink:
Viridiana napisał(a):
Pytanie, co rozumiemy przez rytuał, bo coś czuję, że to ważne.

To dobre pytanie, ale żeby dobrze na nie odpowiedzieć trzeba by się trochę rozpisać. Tak w skrócie rytuał to czynności, których nie rozumiemy, zazwyczaj czemuś służą ale nie jest to jasne i uzasadniamy ich wykonywanie tradycją, religią, przesądem itp.
Jeśli dobrze rozumiemy cel danego rytuału, to możemy sięgnąć po niego bezpośrednio. Zrobił to np. Setnik z Kafarnaum mówiąc słowa:
„Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja.”
Rozumiał, że Jezus może uzdrowić chorego bez żadnych ceremoniałów i nawet na odległość. Większość ludzi nie ma jednak tak silnej wiary i ceremoniały są im potrzebne.

So mar 09, 2019 1:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Google się zepsuło?

So mar 09, 2019 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ponieważ kieruję się wartościami, które wcześniej wymieniłem. Szacunek to zważania na czyjeś potrzeby oraz uczucia.

Skoro z miłości do ludzi zważasz na ich uczucia i potrzeby, to dlaczego chcesz szargać ich świętości?
Cytuj:
I chcesz powiedzieć, że ludzie atakowali sąsiednie państwa, zabijali ich mieszkańców, kradli co się dało i gwałcili co się dało ze względu na Boga, honor i ojczyznę? :roll:

Między innymi w imię tych wartości. Nie twierdzę, że kierowanie się tymi wartościami to jedyne powody mordowania, gwałcenia i atakowania.
Moralność ludzkości ewoluuje. I nie ma co się krzywić, że kiedyś ludzie potrafili w imię Boga zabijać niewinnych ludzi. Jak długo mieli dobre intencje, pozostawali po jasnej stronie mocy.
Cytuj:
Bo to tak naprawdę jedyne motywacje naszego ego. Tak działa świat.

No ale skąd to wiesz? Że to jedynie motywacje ego i że tak działa świat? Potrafisz to jakoś uzasadnić, nie odwołując się do własnego kaprysu?
Cytuj:
Nie pisałem o indoktrynacji, tylko o wykształceniu się pewnych norm społecznych. Pierwotni ludzie również żyli w społeczeństwie.

Wykształciły się na bazie ludzkiej natury. Skoro ludzie się do nich stosują, to znaczy, że służą ich naturze.
Cytuj:
U nikogo. Pisałem o bólu, który się czuje patrząc jak ciało bliskiej osoby jest bezczeszczone. Czujesz taki ból jak słyszysz o tej wystawie? Nie sądzę.
Pelikan i katolicy mogą co najwyżej czuć dyskomfort związany z poczuciem, że łamana jest pewna ich zasada. Według mnie wynika to z tego, że tę zasadą traktują jako cel a nie jako środek do jakiegoś celu.

Skądże. W tym temacie już padały argumenty, że tego typu wystawy są wynikiem uprzedmiotowienia człowieka. I prowadzą do tego, żeby to uprzedmiotawiające podejście uczynić normą. A nawet nowym tabu - czczenie zwłok należy uznać za bałwochwalstwo. Wg kapłanów nowoczesności zwłoki należy wykorzystać w jakimś "wyższym" celu. Cel uświęca środki.
Cytuj:
A żeby mówić o źle, musi być człowiek, który cierpi. Bez tego nie ma zła.

Cierpienie jet tożsame ze złem w buddyzmie. W chrześcijaństwie zło jest obiektywne. Np. zabijanie jest złe nawet jeśli robi się to w bezbolesny sposób, a więc ofiara nie cierpi.
Cytuj:
Podobnie jak chrześcijanie. Jezus uczył jak zaprzeczyć samemu sobie, oderwać od tego świata, odrzucić wszystko co ziemskie a nawet "zostawić umarłym grzebanie swoich umarłych".
Rozwój świadomości sprawia, że jesteśmy wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka, ale jednocześnie rozumiemy, że wszelkie rytuały wynikają jedynie z naszych ograniczeń. Im większa świadomość, tym mniej rytuałów potrzebujemy.

Do takich wniosków prowadzi interpretowanie chrześcijaństwa przez pryzmat buddyzmu, innymi słowy NEW AGE.
Rytuał jest rdzeniem moralności. Zasady moralne dlatego obowiązują, ponieważ są nieustannie odtwarzane. Bez powtarzalności, nie ma etyki.

Racja. Dodatkowo chciałabym zwrócić uwagę na inny szczegół:

Goły szkielet jest w mniejszym stopniu człowiekiem niż szkielet umięśniony. Dlatego nikogo nie dziwi przerzucanie np. kości z jednego grobowca do drugiego, a odkopywanie świeżo zakopanej trumny budzi najwyższą odrazę.

So mar 09, 2019 1:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):

Hmm... Czy ja wiem?
Patriotyzm za czasów np. powstania warszawskiego jako tako Polakom się nie opłacał. Ale patriotyzm jest wartością.
Życie ludzkie, dusza też są wartościami. Dzisiaj tyle się mówi o szacunku do własnego ciała.
Viridiana napisał(a):
Pytanie, co rozumiemy przez rytuał, bo coś czuję, że to ważne.

To dobre pytanie, ale żeby dobrze na nie odpowiedzieć trzeba by się trochę rozpisać. Tak w skrócie rytuał to czynności, których nie rozumiemy, zazwyczaj czemuś służą ale nie jest to jasne i uzasadniamy ich wykonywanie tradycją, religią, przesądem itp.

To nie wiem, czy możemy powiedzieć, że rytuały wynikają z naszych ograniczeń. W sumie zaplątałam się trochę. Inaczej: jaki stosunek powinniśmy mieć do rytuałów?

So mar 09, 2019 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):

Google się zepsuło?

Zadałem Ci pytanie. Odpowiedz.

So mar 09, 2019 1:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
A tekst z opisu wystawy Body Worlds

Najliczniej odwiedzana na świecie naukowa wystawa,
autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Ekspozycja opowiada
o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała.
Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił.

Czyli nie została pomyślana jako komercyjna tylko edukacyjna. I co? Wiele to zmienia?

To, że coś się nazywa naukowe jeszcze nie znaczy, że naukowe jest. Nauka jest podporządkowana dobru człowieka. Co dobrego wynika z tej wystawy? Czy żeby dziś zainspirować człowieka do życia z zachowaniem witalności trzeba mu świecić przed oczyma zwłokami? To by świadczyło o totalnym upadku wartości.

Czekamy więc, aż nam wytłumaczysz, czemu Twoim zdaniem ludziom nie służy oddawanie czci ludzkiemu ciału :wink:

So mar 09, 2019 1:50 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona