Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 24, 2019 9:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Nie są równorzędne, gdyż honor matki jest czymś ważniejszym niż chwilowy zapach :wink: Możemy to nazywac ranieniem uczuć lub inaczej, ale meritum jest takie, że to nie sam akt zrobienie ze zwłokami takiej lub innej czynności jest zły, lecz emocje i uczucia, które tym wywołujemy u żyjących.

Ja bym to ujęła inaczej - liczy się znaczenie danej czynności. A znaczenie jest oczywiście zależne od świadomości danej grupy społecznej, a ta jest ukształtowana przez wyznawane wartości.
Cytuj:
A co w sytuacji, gdy tej grupy nie stanowią imigranci lecz całkiem spory odsetek normalnych obywateli? Czy nie powinno sie pozwolić każdej z nich traktowac swoich zmarłych według własnego uznania i nie wtrącać się do zwyczajów drugiej grupy?

Trudno jest mi uznać za normalne osoby, które wywodzą się z cywilizacji zachodniej i rzucają zwłoki psom na pożarcie. W moich oczach to są dewianci. Jeśli mają takie upodobania i nie są w stanie dostosować się panujących norm społecznych, to powinni się wyprowadzić tam, gdzie to normalne lub jak pisałam - wszystko robić po cichu, wolnoć Tomku w swoim domku. Moim zdaniem osoba, która świadomie odrzuca własne korzenie i przejmuje normy społeczne innej cywilizacji, tak naprawdę dokonuje aktu wynarodowienia. Dobrowolnie odstępuje od wspólnoty narodowej. Powinna być traktowana na równi z imigrantami z obcych kultur.
Cytuj:
A po co nam one jeśli jest miłość i świadomość? Czy w relacji z najbliższymi również wprowadzasz szereg "przykazań"?

Powiem tak. Miłość miłością, ale nie można zapominać o rozumie :-)
Owszem. Szanuję rodziców, nie okłamuję brata, nie zdradzam partnera, nie okradam przyjaciół etc. A jak tam u Ciebie? Rozumiem, że wszystko na opak? Albo...zależy od sytuacji? :roll:
Cytuj:
No to złapałem Pelikana w kozi róg :wink: Opowiedz mi teraz jak wypełniasz poniższe przykazania:
"Nie wdziejesz sukni utkanej naraz z wełny i lnu."
albo
"Zrobisz sobie frędzle na czterech rogach płaszcza, którym się okrywasz." ?
Oczywiście mogę zacytowac więcej.

Miałam na myśli Dekalog i przykazanie miłości. Na tym opiera się chrześcijaństwo.

N mar 10, 2019 9:29 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
A moim zdaniem ideałem jest wypełnianie przykazań z miłością.

A po co nam one jeśli jest miłość i świadomość? Czy w relacji z najbliższymi również wprowadzasz szereg "przykazań"?

Dlaczego rozdzielasz miłość od przykazań? Przykazania pokazują, co jest, a co nie jest miłością (oczywiście opierając się na całym Piśmie, a nie tylko ST). ;)

Pn mar 11, 2019 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Muszę dać mały update w tym temacie po obejrzeniu tej wystawy, jako że zmieniłam zdanie.

Z wystawy "Body worlds" wyszłam z następującą refleksją:

Duszę ludzką zwykło się utożsamiać z "wnętrzem" człowieka, tymczasem to właśnie to co zewnętrzne czyni każdego z nas indywidualnością, kimś jedynym w swoim rodzaju:
- skóra
- mimika
- oczy
- głos
- zapach
- rysy twarzy
- nazwisko
- życiorys
etc.

Eksponaty na wystawie zostały obdarte ze skóry, pozbawione wymiaru duchowego, przedstawiając człowieka jako dzieło natury, biologiczną maszynę, człowieka jako takiego, człowieka, pod którym wszyscy moglibyśmy się podpisać, bo wewnątrz wszyscy jesteśmy z grubsza tacy sami.

O ile wystawianie trupów z zachowaniem ich indywidualności byłoby profanacją człowieka jako osoby, to już wystawianie ciała obdartego z tego co unikalne, nieidentyfikowalnego nie narusza ludzkiej godności, nie dotyka tego co święte. Takie jest moje zdanie na chwilę obecną.

Wt cze 25, 2019 8:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgrabna racjonalizacja :wink:

Śr cze 26, 2019 8:20 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
O ile wystawianie trupów z zachowaniem ich indywidualności byłoby profanacją człowieka jako osoby, to już wystawianie ciała obdartego z tego co unikalne, nieidentyfikowalnego nie narusza ludzkiej godności, nie dotyka tego co święte. Takie jest moje zdanie na chwilę obecną.

Ale te obdarte ciała to ciała niegdyś żywych ludzi - konkretnych indywiduów..

Śr cze 26, 2019 8:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚH
Jak to racjonalizacja? Że poszłam na wystawę, spodobała mi się i teraz muszę przed sobą to usprawiedliwić? Nie muszę. Równie dobrze mogłabym się utwierdzić w przekonaniu, że ta wystawa jest obrzydliwą profanacją.

Poza tym, ja się w ogóle nie wypowiadam na temat motywacji twórcy wystawy i tego, jak bardzo jest lub nie jest ona potrzebna i edukacyjna. Wypowiadam się tylko na temat tej rzekomej profanacji.

Spotkałam się z zarzutami, że to właśnie uprzedmiatawia człowieka, kiedy się go tak wystawia jako samo ciało, bez informacji, kto jest dawcą, ale doszłam do wniosku, że to właśnie chroni przed uprzedmiotowieniem, ponieważ eksponatami są tylko i wyłącznie ciała -przedmioty. Człowieka - podmiotu tam w ogóle nie ma, o czym twórca wystawy informuje. I pod tym względem ta wystawa jest w porządku.

PW
Którzy się zgodzili na to, żeby w ten sposób ich ciała wykorzystać, przynajmiej tak brzmi oficjalna wersja, podobno były jakieś kontrowersje wokół tego, że nie wszyscy dawcy ciał byli świadomi tego, jak zostaną wykorzystane ich ciała - to już by było niemoralne.

Śr cze 26, 2019 9:00 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kiedy mowa o ewangelicznych trupach, to są ludzie poza życiem już za życia. Pozostają trupami, jeśli nie zmienią tego stanu do śmierci. Problem jednak tkwi w innym miejscu - nie mamy wglądu w człowieka i nie mamy jakichkoliek narzędzi i uprawnień do osądu o tym jaki człowieka spotka wieczny los. W sytuacji niepewności, etyka chrześcijańska podpowiada: nie ruszać i uszanować ciało. To ciało też wyraża czlowieka, który zył. Są ciała, ktory w dziwny sposoób nie rozkladają się się. takie obserwacje powinny człowieka zatrzymać...
Przyjrzyjmy się Jezusowi. Wydano na Nim prawomocny wyrok uznając za przestępcę, oskarżono o najcięższy grzech i odarto z godności i szat. W opinii skazujących Go nie mial żadnych szans na Bożą przychylność. Jak postępowano z ciałem? Grzebano je razem z wszystkimi 'nieczystymi' przedmiotami, które mu towarzyszyły w drodze na krzyż. Jedynie wrogów rozwieszano na murach, by ogłosić swe zwycięstwo. Kiedy jednak wejść głębiej w Biblię, w tych głowach czy całych ciałach rozwieszonych na murach ukrywa się grzeszność.

Dziś mamy czas odwracania wszelkich pojęć etycznych, przede wszystkim dobra i zła. należy więc zadać sobie pytanie: czemu to służy? Nie chodzi przecież o odstraszenie przed grzechem i wejście w swoje wnętrze, by ten grzech dostrzec u siebie.
Ja widzę chaos, wszystko wymieszane a najgłębiej ukryto pieniądze.

Śr cze 26, 2019 9:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kiedy mowa o ewangelicznych trupach, to są ludzie poza życiem już za życia. Pozostają trupami, jeśli nie zmienią tego stanu do śmierci. Problem jednak tkwi w innym miejscu - nie mamy wglądu w człowieka i nie mamy jakichkoliek narzędzi i uprawnień do osądu o tym jaki człowieka spotka wieczny los. W sytuacji niepewności, etyka chrześcijańska podpowiada: nie ruszać i uszanować ciało. To ciało też wyraża czlowieka, który zył. Są ciała, ktory w dziwny sposoób nie rozkladają się się. takie obserwacje powinny człowieka zatrzymać...

Tylko że z tego samego powodu należałoby się powstrzymać również od kremacji. Natomiast jeśli kremacja ma być akceptowana, a tego typu wykorzystanie ciała już nie, to zachodzi tutaj sprzeczność, która nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.
Cytuj:
Dziś mamy czas odwracania wszelkich pojęć etycznych, przede wszystkim dobra i zła. należy więc zadać sobie pytanie: czemu to służy? Nie chodzi przecież o odstraszenie przed grzechem i wejście w swoje wnętrze, by ten grzech dostrzec u siebie.
Ja widzę chaos, wszystko wymieszane a najgłębiej ukryto pieniądze.

Pytanie, czy intencja twórcy takiej wystawy przesądza o charakterze moralnym samego oglądania takiej wystawy? Przypuśćmy, że chodzi o zarabianie na trupach (choć sam proces plastynacji jest żmudny i zapewne bardzo kosztowny; przygotowanie ciała do wystawy zajmuje ok. roku), czy fakt, że chrześcijanin czy w ogóle człowiek, który stara się zachowywać etycznie uczestniczy w wystawie, która jest obliczona na wyciąganie grubej forsy, jest nie w porządku? Czy może wszystko zależy od tego, co widz z tym doświadczeniem zrobi? Co innego, gdyby było wiadomo, że tworca wystawy pozyskuje ciała w sposób nieetyczny, bez zgody dawców, wówczas uczestnicząc w takich wystawach, wspiera się ten niecny proceder. Jeśli jednak:
- wszystko odbyło się za zgodą
- sam charakter wystawy nie uprzedmiatawia człowieka
to jakie znaczenie ma tutaj ew. interesowna intencja twórcy?
Równie dobrze można powiedzieć, że wszystko co się robi dla pieniędzy jest nieetyczne. A jednak większość prac, działalności jakie wykonujemy na rzecz innych ludzi jest odpłatna i nie mamy z tym problemu, że lekarz czy szef restauracji na nas zarabia. Problem się zaczyna, kiedy ktoś się nie wywiązuje z umowy - lekarz zamiast leczyć wyciąga kasę za bezowocne wizyty albo szef restauracji, który sprzedaje padlinę pod nazwą wykwitnego dania mięsnego. Jak długo za tymi pieniędzmi stoi jakaś wartość dla nas, to nie powinniśmy czuć się "wydymani".

Śr cze 26, 2019 11:50 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kremacja jest chybionym porównaniem z wystawą. To tylko skojarzenie. Kremacja ma liczne obwarowania. To grzebanie zwłok, więc porównywać można z innymi sposobami grzebania. Taka wystawa nie budzi zastrzeżeń w etyce sytuacyjnej. Mieszać się jednak etyk nie powinno i można sprawę omawiać z innej perspektywy, innej etyki. To rodzi zrozumienie, ale nie akceptację. Akceptację lub jej brak wyprowadzam z etyki, z którą się utożsamiam. Wówczas żyję w prawdzie o sobie a nie schizofrenicznym rozkroku, by się nie wychylać w panoszacej się cywilizacji idiotów, gdzie szokowanie i odwracanie pojęć jest tolerowane. Spodobało mi się to pojęcie cywilizacji idiotów. Tu wręcz należy szukać sposobów szokowania, by ktoś jeszcze zechciał na coś spojrzeć czego dotąd nie widział. To propozycja dla człowieka zewnętrznego
Ja utożsamiam się z inna estetyką i uważam, że pokazanie ciała ludzkiego jest możliwe w oparciu o kunszt artystyczny. Pracuje się jednak na tworzywie innym niż ciało ludzkie. Atrapy wyglądają tak samo.

Śr cze 26, 2019 1:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wyobraźmy sobie, że w przypływie jakiegoś szaleństwa (albo dla kasy) twój tatuś / mamusia / dziecko zgodzili się na bycie eksponatem na wystawie. Następnie umarli. Czy chciałbyś, żeby ich wystawiono na widok tych ćwierćinteligentów, którzy robiliby sobie z nimi focie? Nikt normalny by tego nie chciał. Nie chciałby tego dla swych dzieci człowiek, tym bardziej nie chce tego Bóg.

Dlaczego człowieka trzeba respektować i na przykład nie zabijać? Bóg odpowiada:

"Kto przelewa krew człowieka, tego krew przez człowieka będzie przelana, bo na obraz Boży uczynił człowieka." (Rodz. 9:6)

Z tego samego powodu należy uszanować zwłoki człowieka - "bo na obraz Boży uczynił człowieka". Bezczeszczenie ciała człowieka to bezczeszczenie obrazu Bożego.

Tak więc wystawa sprawia ból Bogu, krzywdzi rodziny nieboszczyków, jest pogaństwem, gdzie trup był elementem igrzysk, rani ludzi, którzy te fakty rozumieją. Wystawa jest cegiełką w odbudowywanym gmachu pogaństwa.

Wystawę można było zrobić na bazie modeli dokładnie imitujących trupy, mięśnie, ścięgna, ale kto by wtedy przyszedł? Dlatego jest jasne, że tu nie chodzi o cel naukowy, tylko o igrzyska, walki gladiatorów, trupy, trupy, trupy... Kto to akceptuje, ten już został przeprogramowany na poganina, barbarzyńcę, chociaż może, biedak, tego nie rozumieć. Z takim strach byłoby zabłądzić w lesie. Gdyby zgłodniał, przypomniałoby mu się mięso z wystawy...

Śr cze 26, 2019 2:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Mhm, powiedzmy ze kazda strona zostanie przy swoim widzeniu wystawy.
Z tym przelewaniem krwi to chyba kiepski przyklad bo od zarania dziejow krew jest przelewana, ciala bezczeszczone i jakos nic sie pod tym wzgledem z uplywem czasu nie zmienia. W kazdym razie nigdy cytowane zdanie nie przeszkodzilo przelewac tej krwi katolikom.
Pelikan, szacun ze poszlas, zobaczylas i popatrzylas na to innymi oczami niz przedtem.

Śr cze 26, 2019 4:49 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak to racjonalizacja? Że poszłam na wystawę, spodobała mi się i teraz muszę przed sobą to usprawiedliwić? Nie muszę. Równie dobrze mogłabym się utwierdzić w przekonaniu, że ta wystawa jest obrzydliwą profanacją.

Przede wszystkim zgodzę się z Adamem M, który napisał:
Adam M. napisał(a):
Pelikan, szacun ze poszlas, zobaczylas i popatrzylas na to innymi oczami niz przedtem.

Każdy człowiek i pelikan czuje potrzebę bycia spójnym ze swoimi dotychczasowymi postawami. Kiedy korzystne emocjonalnie staje się przybrać inną postawę, to następuje konflikt i z pomocą śpieszą reakcje obronne, takie jak racjonalizacja, która pozwala nam przyjąć nową postawę jednocześnie utrzymując słuszność poprzedniej.

A Body Worlds to świetna wystawa, co nie? :-D

Śr cze 26, 2019 7:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kremacja jest chybionym porównaniem z wystawą. To tylko skojarzenie. Kremacja ma liczne obwarowania. To grzebanie zwłok, więc porównywać można z innymi sposobami grzebania.

Odniosłam się do tego fragmentu:
Cytuj:
W sytuacji niepewności, etyka chrześcijańska podpowiada: nie ruszać i uszanować ciało. To ciało też wyraża czlowieka, który zył. Są ciała, ktory w dziwny sposoób nie rozkladają się się. takie obserwacje powinny człowieka zatrzymać...

Kto wiele ile skremowanych ciał by się nie rozłożyło. Kremacja podobnie jak utrwalanie ciał w formalinie itp. jest pewną ingerencją w ciało.
Stąd takie zestawienie.
jotef napisał(a):
Wyobraźmy sobie, że w przypływie jakiegoś szaleństwa (albo dla kasy) twój tatuś / mamusia / dziecko zgodzili się na bycie eksponatem na wystawie. Następnie umarli. Czy chciałbyś, żeby ich wystawiono na widok tych ćwierćinteligentów, którzy robiliby sobie z nimi focie? Nikt normalny by tego nie chciał. Nie chciałby tego dla swych dzieci człowiek, tym bardziej nie chce tego Bóg.

No właśnie piszę, że nikt by nie wystawił mojego tatusia ani mamusi, ponieważ te eksponaty na wystawie są obdarte ze wszystkiego, co indywidualne, przerobione w modele biologiczne. Kiedy oglądasz tę wystawę, nie widzisz tam trupów, tylko samą czystą biologię, stąd wystawa nie wzbudza żadnego obrzydzenia. Jedynie płody w formalinie mogą takie reakcje budzić, ale przed wejściem do działu z płodami jest ostrzeżenie, że jeśli nie chce się tego oglądać, to można pominąć.
Cytuj:
Wystawę można było zrobić na bazie modeli dokładnie imitujących trupy, mięśnie, ścięgna, ale kto by wtedy przyszedł? Dlatego jest jasne, że tu nie chodzi o cel naukowy, tylko o igrzyska, walki gladiatorów, trupy, trupy, trupy... Kto to akceptuje, ten już został przeprogramowany na poganina, barbarzyńcę, chociaż może, biedak, tego nie rozumieć. Z takim strach byłoby zabłądzić w lesie. Gdyby zgłodniał, przypomniałoby mu się mięso z wystawy

Kto na tej wystawie rzeczywiście szuka trupów, ten się srogo zawiedzie, bo tam właśnie trupów nie ma, tam są modele. Mówię o tym, jak widz doświadcza tej wystawy. Te trupy są tak uestetyzowane, przetworzone, że przestają być odbierane jako trupy i właśnie dzięki temu zamiast obrzydzenia wzbudzają ciekawość. Widz emocje odkłada na bok, pozostaje obiektywny ogląd ludzkiego ciała.
Nie wiem, na ile byłoby możliwe stworzenie takiego doświadczenia z użyciem modeli. Możesz podać jakieś przykłady?
Każdy człowiek i pelikan czuje potrzebę bycia spójnym ze swoimi dotychczasowymi postawami. Kiedy korzystne emocjonalnie staje się przybrać inną postawę, to następuje konflikt i z pomocą śpieszą reakcje obronne, takie jak racjonalizacja, która pozwala nam przyjąć nową postawę jednocześnie utrzymując słuszność poprzedniej.

Ja to nazywam synchronizacją poglądów, ponieważ wyznaję zasadę złotego środka albo złotej syntezy. Każda skrajność jest fałszywa, ale trzeba ich doświadczyć, żeby dojść do docelowej syntezy. Mam za sobą ideologiczne zacietrzewienie w stronę "róbta co chceta" oraz w stronę moralnego oburzu, pomału dojrzewam do syntezy, która ładnie łączy ze sobą racje obu stron.
Cytuj:
A Body Worlds to świetna wystawa, co nie? :-D

A Tobie najwyraźniej brakuje tego doświadczenia patrzenia na wystawę okiem katolika. Stąd jesteś taki na taaaaaak. Weź ze mnie przykład i przymuś się do doszukania się jakichś negatywnych stron.

Śr cze 26, 2019 8:08 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A Tobie najwyraźniej brakuje tego doświadczenia patrzenia na wystawę okiem katolika. Stąd jesteś taki na taaaaaak. Weź ze mnie przykład i przymuś się do doszukania się jakichś negatywnych stron.

Przechodziłem już etap bycia katolikiem. Trwał dość długo i stanowił chyba najbardziej neurotyczny okres mojego życia.
Tak czy inaczej jest to chyba dobry sposób kształtowania światopoglądu. Trzeba tylko pamiętać, że ta skrajna postawa jest tylko eksperymentem. W ekstremach tkwi silna energia od której łatwo się uzależnić.

Śr cze 26, 2019 8:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przechodziłem już etap bycia katolikiem. Trwał dość długo i stanowił chyba najbardziej neurotyczny okres mojego życia.

Pewnie jako mały gówniak? Katolik z wychowania to nie to samo co katolik z przekonania. Zresztą, ja nie mówię o tym, żeby stać się katolikiem, tylko zmusić do patrzenia na świat okiem katolika. Dla mnie to było bardzo wzbogacające doświadczenie. Wcześniej nie miałam bladego pojęcia, czym jest taka postawa dojrzałego katolika, bo zewsząd mnie otaczają tacy katolicy z wychowania, którzy nie mają dylematów, czy iść na wystawę "Body worlds" czy nie.
Cytuj:
Tak czy inaczej jest to chyba dobry sposób kształtowania światopoglądu. Trzeba tylko pamiętać, że ta skrajna postawa jest tylko eksperymentem. W ekstremach tkwi silna energia od której łatwo się uzależnić.

Na czas eksperymentu zapominam, że to tylko eksperyment, wchodzę w niego całą sobą. W przeciwnym razie nie udałoby mi się samej siebie przekonać do racji danej strony. Kiedy przychodzi czas na zmianę kierunku, to jakoś samo się układa.

Śr cze 26, 2019 8:21 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona