Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 06, 2020 4:27 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Powiedz mi, proszę, jaki postęp daje taka wystawa?

Wt mar 05, 2019 6:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Kazda z osob ktore oddaly swoje cialo do wykorzystania go na wystawie wyrazila na to zgode przed smiercia.

Tak, tak, wyrazila zgode, ale z pewnoscia nie na wystawe.
Z drugiej strony to nie jest w ogole prawdopodobne by ktorakolwiek z tych osob wyrazajac zgode miala jakiekolwiek blade pojecie ze ich zgoda bedzie wykozystana w takim celu, a watpliwym jest by autorzy wystawy organizujac ja uzyskiwali zgode od zyjacych jeszcze ludzi i czekali po kilka czy kilkanascie llub wiecej lat by zrealizowac wystawe.

Wt mar 05, 2019 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Z drugiej strony to nie jest w ogole prawdopodobne by ktorakolwiek z tych osob wyrazajac zgode miala jakiekolwiek blade pojecie ze ich zgoda bedzie wykozystana w takim celu, a watpliwym jest by autorzy wystawy organizujac ja uzyskiwali zgode od zyjacych jeszcze ludzi i czekali po kilka czy kilkanascie llub wiecej lat by zrealizowac wystawe.

Ja bym się zgodził na coś takiego. Po śmierci moje ciało mi się już nie przyda. Dlatego noszę w portfelu kartę dawcy narządów i chętnie oddałbym ciało do celów naukowych lub innych.

Wt mar 05, 2019 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sadze ze gdyby jakis prawnik rodziny osoby tam wystawionej dobral sie do tych organizatorow to okazalo by sie ze zgody na takie cyrki nie byly wyrazone.
W ogole na swiecie nie ma legalnych tego typu deklaracji co do ciala po smierci w celu innym niz badania medyczne i edukacyjne studentow medycyny.
Sadze ze zgody te zostaly po prostu nielegalnie ponaciagane w takim kierunku by moc ta ciala wykozystac na wystawie.
W praktyce to takie zgody nie daja przyzwolenia na to by ktokolwiek inny do czegokolwiek innego niz nauczanie studentow medycyny i badania medyczne nie moga byc wykozystane.
Jest tu tez pewien kruczek, ktory wykozystali, a mianowicie rodzina musiala by wiedziec ze to ktos z ich rodziny by w ogole pozwac ich do sadu.

Wt mar 05, 2019 10:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Podobne podejscie Kosciola Katolickiego do sekcji zwlok hamowalo postep europejskiej medycyny przez dobre kilkaset lat.
Kazda z osob ktore oddaly swoje cialo do wykorzystania go na wystawie wyrazila na to zgode przed smiercia.

A powiedz jaka to korzyść dla nauki ze wystawa dla gawiedzi jeździ po świecie?
Może się mylę i nie rozumiem jak to poprawi wykrywalność i nowe metody lecznicze.
Nad prosektorium jest napisane po łacinie tu umarli ucza żywych. Ale co ma wspólnego pokazywanie trupów na wystawie do tego jak nauka może iść dzięki temu do przodu to jakoś nie kumam.

Wt mar 05, 2019 11:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

Dokładnie taką samą jaką wystawy obrazów mają dla sztuki lub muzea dla historii.

Wt mar 05, 2019 11:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przełamano kolejne tabu panujące odkąd ludzie stali się ludźmi, więc zaczęli grzebać swych zmarłych. Ludzie to łyknęli jak młody bociek żabę, bo chcą uchodzic za takich nowoczesnych. Anatomii można się uczyć w inny sposób. Można kupić warchlaka i samemu go rozebrać. Nawet serce będzie podobne. Zgoda zmarłego, by robić z siebie pośmiertnego celebrytę? Dlaczego mi trudno w to uwierzyć? Nie wiem jak to dziś wygląda na uniwersytetach medycznych, ale jeszcze ładnych kilka lat temu polskie uczelnie dostawały zwłoki amerykańskich bezdomnych. Dostępu do rodzimych zwłok nie było. Może się już ludziom poprzewracało w głowach i uznali się równymi zwierzetom i wolą być w formalinie niż glebie. Estetyczniej się to wydaje. Można i na trupach zarabiać, bo nie wiem czy ktoś dokłada do tych wystaw, czy wstęp wolny.

Wt mar 05, 2019 11:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Moment ale Adam napisał ze tak samo traciliśmy przez zakaz sekcji zwłok zatrzymywał nas w postępie. To ja się pytam ci tracimy.
A twój komentarz jest zwykłym brakiem szacunku dla ciała zmarłego. W zasadzie potwierdziłeś moje zdanie ze to dla rozrywki dla gawiedzi. Wlasnie przed taka postawa się bronię i zaczynam rozważać kremację. Żeby jakiś lewicowiec nie wpadł na pomysł żeby moje ciało porozbierali na części i pokazywać dla zabawy jakimś nienormalnym osobom.

Dalej czekam na udowodnienie tezy o nauce.

Wt mar 05, 2019 11:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie znalazłam tego zakazu Kościoła odnośnie sekscji zwłok w celach medycznych, ale czekam na szczegóły.

Wt mar 05, 2019 11:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Jockey napisał(a):

Dokładnie taką samą jaką wystawy obrazów mają dla sztuki lub muzea dla historii.

Chwila, porównujesz obrazy nieraz wielkich artystów, którzy latami pracowali na swe umiejętności do wystawy z ciałami martwych ludzi? Nie wybaczę. :wink:

Śr mar 06, 2019 12:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Chwila, porównujesz obrazy nieraz wielkich artystów, którzy latami pracowali na swe umiejętności do wystawy z ciałami martwych ludzi? Nie wybaczę.

Obrazy mają swój przekaz a martwe ciała swój :wink: Jockey zapytał jaki wkład w naukę ma taka wystawa, więc odpowiedziałem. Oczywiście, że anatomii można się uczyć z książek, obrazy oglądać w albumach a koncertów słychać na you tube, ale czy warto ograniczać się tylko do tego?

Ktoś słusznie zauważył, że przełamane zostało kolejne tabu. To prawda. Powoli zaczynamy otwierać umysły i pozbywać się kolejnych przesądów. Tabu to takie słowo, którego używamy żeby czegoś zabronić, kiedy tak naprawdę nie mamy żadnych prawdziwych argumentów. Tematy zakazane, podobnie jak religia, od wieków służyły do tego samego. Trzymanie krótko tych, którzy są niżej przez tych, którzy są wyżej.

Śr mar 06, 2019 12:23 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Ktoś słusznie zauważył, że przełamane zostało kolejne tabu. To prawda. Powoli zaczynamy otwierać umysły i pozbywać się kolejnych przesądów. Tabu to takie słowo, którego używamy żeby czegoś zabronić, kiedy tak naprawdę nie mamy żadnych prawdziwych argumentów.

Taaaa.. Przykro mi, ale nie jesteś zbyt odkrywczy.

Nałkowska w Medalionach napisał(a):
Skromny, nietynkowany domek z cegły stał w rogu podwórza, na uboczu, jako nieważny pawilon dużego gmachu, w którym mieścił się Instytut Anatomiczny.

Naprzód zeszliśmy do rozległej, ciemnej piwnicy. W pochyłym świetle, idącym od dalekich, wysoko umieszczonych okien, umarli leżeli jak wczoraj. Ich ciała, nagie, białokremowe, młode, podobne do twardych rzeźb, były w doskonałym stanie, mimo że czekały tu już od szeregu miesięcy na chwilę, w której wreszcie przestaną być potrzebne.

Leżeli jak w sarkofagach, w cementowych, długich basenach z uniesionymi pokrywami – wzdłuż, jedni na drugich. Mieli ręce opuszczone wzdłuż ciała, nie złożone na piersiach według pogrzebowego rytuału. A głowy odcięte od torsów tak równo, jakby byli z kamienia.

W jednym z tych sarkofagów leżał na stosie umarłych znany już „marynarz” bez głowy – młodzieniec wspaniały, wielki jak gladiator. Na jego piersi szerokiej wytatuowany był kontur statku. Poprzez zarysy dwóch kominów przechodził napis wiary daremnej: Bóg z nami.

Mijaliśmy jeden za drugim baseny pełne trupów, a obaj cudzoziemscy panowie szli także i także patrzyli. Byli lekarzami i lepiej od nas rozumieli, co to znaczy. Na potrzeby Instytutu Anatomicznego przy uniwersytecie wystarczyłby zapas czternastu trupów. Tu było ich trzysta pięćdziesiąt.

Dwie kadzie zawierały same głowy bezwłose, odcięte od tamtych ciał. Leżały jedne na drugich – twarze człowiecze, niby zesypane do dołu ziemniaki – jak popadło: jedne bokiem, jak się leży na poduszce, inne obrócone w dół albo na wznak. Były żółtawe i gładkie, też świetnie zakonserwowane, też równiutko od karku odcięte, jak z kamienia.
(...)

Profesor Spanner pisał książkę o anatomii i wziął go na preparatora trupów. W uniwersytecie miał wykłady, taki kurs preparatorski dla studentów. Wydawał swoją książkę, dla tej książki pracował. Jego zastępca, profesor Wohlmann, też pracował – jednak nie może powiedzieć, czy dla jakiejś książki, czy tak...

Ta oficyna była wykończona w roku 1943 na Palarnię. Spanner wtedy postarał się o maszyny do oddzielania mięsa i tłuszczu od kości. Z kości miały być robione kościotrupy. W roku 1944 profesor Spanner kazał, żeby studenci odkładali tłuszcz z trupów osobno. Co wieczór po skończeniu kursów, jak studenci odeszli, robotnicy zabierali talerze z tłuszczem. Były też talerze z żyłami i z mięsem. Więc mięso wyrzucali albo palili. Ale ludzie w mieście skarżyli się policji, więc wtedy profesor kazał, żeby palili w nocy, bo za duży smród był.

Studenci mieli także powiedziane, żeby skórę całkiem czyściutko już odjąć, później tłuszcz czysto, później według książki preparatorskiej muskuły aż do kości. Tłuszcz wybierany przez robotników z talerzy później został leżeć całą zimę, a później, jak studenci wyjeżdżali, był przez pięć – sześć dni wyrobiony na mydło.
(...)

– Tak, szef kazał mnie robić to mydło z robotnikami. Dlaczego mnie? Nie wiem. O Spannerze, jak tak zamykał mydło, to sam myślałem, że on robi jakieś szaberstwo. Gdyby miał pisać w swojej książce o mydle, to by nam tak nie zabronił o tym mówić. Może on sam przyszedł na tę ideę, żeby robić mydło z resztek?... Chyba nie dostał na to polecenia, bo wtedy by się nie musiał sam starać o recept...

Z tych rozważań nie wynika żadna pewność.

– Co studenci?... Tak jak my. Każdy się bał tym mydłem myć na początku... Obrzydzenie było do tego mydła. Zapach miało niedobry. Profesor Spanner bardzo się starał, żeby ten zapach ustał. On pisał do chemicznych zakładów, żeby przysłali olejki. Ale zawsze czuć było, że to nie takie mydło.

– Owszem, mówiłem w domu... Z początku nawet jeden kolega widział: miałem dreszcz, że można się tym myć. W domu mama też się obrzydzała. Ale się dobrze mydliło, więc go używała do prania. Ja się przyzwyczaiłem, bo było dobre...

Na jego chudej, wybladłej twarzy pojawia się wyrozumiały uśmiech.

– W Niemczech, można powiedzieć, ludzie umieją coś zrobić – z niczego...

Śr mar 06, 2019 12:45 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Studenci medycyny uczą się anatomii w prosektoriach, gdzie mają do dyspozycji ludzkie zwołoki a także kości zwierząt. Sporo doświadczeń wykonują na szczurach. Lekarze zabiegowcy wracają do prosektoriów, bo łatwiej uczyć się na zmarłych niż żywych. Na konferencjach medycznych nadal ćwiczą na szczurach. Studenci nauk rolniczych uczą się anatomii na zwłokach zwierzęcych. Artyści potrzebują do wykonywania zawodu też czasem wiedzy z zakresu anatomii. Muszą sobie poradzić własnym sprytem. Urządzanie wystaw, gdzie eksponuje się ludzkie zwłoki to kolejny przejaw uprzedmiotowienia człowieka a nihiliści nazywają to otwieraniem umysłów. Ma gawiedź igrzyska.
Katolicyzmowi i protestanckim liberałom nigdy po drodze nie będzie. To maszerowanie w przeciwnych kierunkach.

Śr mar 06, 2019 12:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś jeden z moich profesorów przyniósł na zajęcia oprogramowanie z danymi otrzymanymi w Visible Human Project. W projekcie tym ciało więźnia (Josepha Paula Jernigan'a skazanego na śmierć) zostało zamrożone, a następnie było spiłowywane, by odsłaniać kolejne warstwy ciała, które były fotografowane (tutaj przykłdy). Po obróbce komputerowej tych zdjęć, w utworzonym programie można było suwakiem przesuwać po schemacie ciała, by oglądać jego przekroje na różnych wysokościach. Do zgody do wykorzystania ciała do badań naukowych i medycznych więzień podobno został namówiony przez kapelana więziennego, jednak nie widział, jak dokładnie ciało zostanie użyte. Co sądzicie o takim podejściu do ciała więźnia skazanego na śmierć?

Śr mar 06, 2019 1:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pamiętam, że sama idea i realizacja tego projektu była w mojej ocenie makabryczna, aczkolwiek uzyskane dane wydają się bardzo pouczające.

Śr mar 06, 2019 2:49 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona