Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 30, 2020 1:54 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Mój dobry kolega pracuje w zakładzie pogrzebowym. Przywykł do martwych ciał. Widział je w różnych stanach jakie tylko można sobie wyobrazić. Mówi, że to go nie rusza. Przyzwyczaił się. Ktoś to musi robić. Nie zgadzam się z tym, że jak ktoś źle się czuje w obecności martwych ciał to znaczy, że ma w sobie człowieczeństwo, a jak ktoś się czuje naturalnie, to jest wykolejony. To tak nie działa.
W zakładzie pogrzebowym ciało jest traktowane jak towar i nie chodzi o bezczeszczenie fizyczne ciała. Tam mówi się, że "sztuka jest sztuka". Każde ciało to pieniądz. Nikt tam nie pracuje za darmo. Mój kolega szyje zwłoki, czyści je, myje czy goli, ale są takie zakłady pogrzebowe, które robią jak najmniej. Chodzi o to, żeby oszczędzić czas. Nie robi się czegoś, czego i tak nie będzie widać. Ludzie chowają swoich bliskich z flakami na wierzchu i nawet o tym nie wiedzą. Większość ludzi uważa, że w zakładzie pogrzebowym ciała się pieści i pracuje nad nimi jak najrzetelniej, a to g***o prawda. Czas to pieniądz i to funkcjonuje również w zakładach pogrzebowych.

Pt mar 08, 2019 9:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Owszem. Aksjomat to twierdzenie pierwotne, którego nie da się udowodnić natomiast panuje co do niego w miarę powszechna zgoda specjalistów.
Stwierdzenie, że taka wystawa jest bezczeszczeniem zwłok nie nosi znamion aksjomatu, ponieważ bez problemu można je uargumentować lub mu zaprzeczyć przy pomocy bardziej pierwotnych zasad. Nie ma też co do tego powszechnej zgody wśród etyków. Po prostu uznałaś coś za aksjomat według własnego kaprysu.

Założeniem wyjściowym jest stwierdzenie, że ludzkie ciało jest święte. Z racji przyrodzonej świętości należy okazać mu szacunek. Szacunek do ludzkiego ciała przejawia się w podmiotowym podejściu (to nie jest po prostu ciało-przedmiot, tylko ciało konkretnej Osoby). Ponieważ w tej wystawie ludzkie ciało zostaje zbezczeszczone (a więc narusza ona moje założenie wstępne), to nie powinna mieć ona miejsca.

Czy wg Ciebie "ludzkie ciało jest święte" jest moim kaprysem?

Pt mar 08, 2019 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Założeniem wyjściowym jest stwierdzenie, że ludzkie ciało jest święte.

Według mnie to również wymaga argumentacji. I co to tak właściwie oznacza? Ja uważam, że święty jest tylko Bóg.
Ponieważ w tej wystawie ludzkie ciało zostaje zbezczeszczone

Pomijając to, czy ludzkie ciało jest święte i co to tak właściwie oznacza, to przede wszystkim należy uzasadnić, że na tej wystawie jest ono bezczeszczone. Według mnie konserwacja ciała osoby, która wyraziła na to zgodę nie jest bezczeszczeniem. Wiele osób uważa podobnie.

Pt mar 08, 2019 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan
Prędzej nazwałbym zbezczeszczeniem wystrój kaplic z kości i czaszek , który zaprezentował Stary Kiemlicz. Trudno nawet podejrzewać że ktokolwiek wyraził zgodę by jego kości wisiały jako ozdóbka na suficie.
Już większym szacunkiem dla zmarłych charakteryzują się ludożercy z niektórych rejonów świata, dla których zjadanie wrogów jest także w ich rozumieniu także ucztą duchową.

Pt mar 08, 2019 11:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
towarzyski.pelikan
Prędzej nazwałbym zbezczeszczeniem wystrój kaplic z kości i czaszek , który zaprezentował Stary Kiemlicz. Trudno nawet podejrzewać że ktokolwiek wyraził zgodę by jego kości wisiały jako ozdóbka na suficie.
Już większym szacunkiem dla zmarłych charakteryzują się ludożercy z niektórych rejonów świata, dla których zjadanie wrogów jest także w ich rozumieniu także ucztą duchową.

Nie zauwazasz roznicy miedzy umieszczaniem szczatkow w miejscu zwykle poswieconym, jak kaplica, a szczatki pochodza np. z pola wlaki, gdzie byly po prostu pozostawiane gdy zolnirz zginal lub zostal przysypany ziemia po wybuchu bomby.
Kiemlicz nie dopisal jaka byla historia powstania takich "skladow Kosci ludzkich.
A jesli chcesz opierac swoja moralnosc na zwyczajach ludozercow to przykro mi ze masz tak niskie pobudki traktowania cial ludzkich.

Dolaczam wyrazy glebokiego wspolczucia dla twojej rodziny, znajomych i twojego otoczenia.

Pt mar 08, 2019 11:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Według mnie to również wymaga argumentacji. I co to tak właściwie oznacza? Ja uważam, że święty jest tylko Bóg.

Skoro moja teza wymaga argumentacji, to tym bardziej wymaga jej Twoja teza. Udowodnij, że Bóg istnieje.
Moja teza się broni nawet bez hipotezy Boga:
Już prymitywni ludzie oddawali cześć zwłokom. Dla ludzi naturalnym odruchem jest okazywanie czci ciału. Ludzkie ciało jest święte w oczach samych ludzi. Potrzebny Ci jest jakiś lepszy argument?
Cytuj:
Pomijając to, czy ludzkie ciało jest święte i co to tak właściwie oznacza, to przede wszystkim należy uzasadnić, że na tej wystawie jest ono bezczeszczone.

Przecież uzasadniłam:
Cytuj:
Szacunek do ludzkiego ciała przejawia się w podmiotowym podejściu (to nie jest po prostu ciało-przedmiot, tylko ciało konkretnej Osoby).

Cytuj:
Według mnie konserwacja ciała osoby, która wyraziła na to zgodę nie jest bezczeszczeniem. Wiele osób uważa podobnie

Ale to jest tylko Twój i tych osób kaprys. Chyba nie chcemy tutaj rozmawiać o kaprysach? :)

Pt mar 08, 2019 11:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już prymitywni ludzie oddawali cześć zwłokom. Dla ludzi naturalnym odruchem jest okazywanie czci ciału. Ludzkie ciało jest święte w oczach samych ludzi. Potrzebny Ci jest jakiś lepszy argument?

1. Co to znaczy, że coś jest święte?
2. Czy świętość to cecha inherentna przedmiotu, czy może nadana przez osobę oceniającą dany przedmiot?

Pt mar 08, 2019 11:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swietoscia jest to co ma dla czlowieka najwyzsze wartosci.

Jesli cialo czlowieka nie ma dla kogos wartosci, to nie bedzie on takze mial szacununku do osob i zycia, bo cialo reprezentuje materialnie osobe, a osoba zycie.

Pt mar 08, 2019 11:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
1. Co to znaczy, że coś jest święte?
2. Czy świętość to cecha inherentna przedmiotu, czy może nadana przez osobę oceniającą dany przedmiot?

1. Godne czci i szacunku
2. Pojęcie świętości jest uzależnione od ludzkiej świadomości. Jeśli coś jest godne szacunku, to znaczy że jest godne w czyjejś świadomości.
Są dwie opcje:
a) ktoś arbitralnie sobie uznaje, że coś jest lub nie jest święte jak to robi np. Śmiały Harpunnik powołując się na logikę (subiektywizm, świętość nadana)
b) ktoś odkrywa, godzi się na świętość czegoś - co się odbywa w sposób naturalny jak u katolików (obiektywizm, świętość uznana)

So mar 09, 2019 12:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Nie zauwazasz roznicy miedzy umieszczaniem szczatkow w miejscu zwykle poswieconym, jak kaplica, a szczatki pochodza np. z pola wlaki, gdzie byly po prostu pozostawiane gdy zolnirz zginal lub zostal przysypany ziemia po wybuchu bomby.
Nie ma różnicy.
Wypadało raczej ze stosownym rytuałem pogrzebać skoro tak bardzo szanuje się zmarłych.
sam2 napisał(a):
Kiemlicz nie dopisal jaka byla historia powstania takich "skladow Kosci ludzkich.
W jednym przypadku opisał:
Stary Kiemlicz napisał(a):
Autorzy, ksiądz i grabarz, wygrzebywali trupy z ziemi przez prawie dwie dekady.

sam2 napisał(a):
A jesli chcesz opierac swoja moralnosc na zwyczajach ludozercow to przykro mi ze masz tak niskie pobudki traktowania cial ludzkich.
Ludożercy o których pisałem byli jak najbardziej moralni i etyczni w miejscu w którym żyli. W miejscu w którym my żyjemy szacunek wyraża się tylko w inny sposób. Ale szacunek to szacunek.
W Zaratustrianizmie wyraża się go przez zostawienie zwłok dla sępów. I to też ciągle jest szacunek, tym razem dla czystości ziemi, gdyż w tej religii to ciało jest nieczyste.
sam2 napisał(a):
Dolaczam wyrazy glebokiego wspolczucia dla twojej rodziny, znajomych i twojego otoczenia.
Wzajemnie.

So mar 09, 2019 12:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz teraz do czego cie prowadzi brak jakiejkolwiek konkretnej etyki i wzorcow, bo wypadkowa wymieszania wielu kultur bezdie zawsze obojetnosc, ktora jest niczym innym jak brakiem jakiejkolwiek etyki i moralnosci.

So mar 09, 2019 12:07 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
1. Godne czci i szacunku
2. Pojęcie świętości jest uzależnione od ludzkiej świadomości. Jeśli coś jest godne szacunku, to znaczy że jest godne w czyjejś świadomości.
Są dwie opcje:
a) ktoś arbitralnie sobie uznaje, że coś jest lub nie jest święte jak to robi np. Śmiały Harpunnik powołując się na logikę (subiektywizm, świętość nadana)
b) ktoś odkrywa, godzi się na świętość czegoś - co się odbywa w sposób naturalny jak u katolików (obiektywizm, świętość uznana)

Czyli to jest zależne od nastawienia osoby, która obcuje z danym przedmiotem. Nawet jeśli wystawisz coś na piedestale na środku świątyni, nie znaczy że osoba, która na to spojrzy będzie temu oddawać cześć i okazywać szacunek.
Miałem okazję być dzisiaj na pogrzebie i poprzedzającej go mszy. Będąc w kościele nie okazywałem żadnej czci, ani nie odczuwałem szacunku do tego kościoła i jego poszczególnych elementów.
Dla ciekawych tego, jak bezbożnik zachowywał się w kościele, mój udział w mszy wyglądał następująco:
Wstawałem, gdy inni wstawali. Podałem rękę osobom w pobliżu mnie, gdy przyszła na to pora. Nie klęczałem.

Ten cały wywód prowadzi do pytania dlaczego wystawa, o której toczy się dyskusja, jest przejawem bezczeszczenia ciał?

Ostatnio edytowano So mar 09, 2019 12:18 am przez HeresJohnny, łącznie edytowano 1 raz

So mar 09, 2019 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie ma żadnej konkretnej etyki. Są tylko etosy plemienne, które działają dopóki komuś nie przyjdzie do głowy uznać że są uniwersalne.

So mar 09, 2019 12:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
Nie ma żadnej konkretnej etyki. Są tylko etosy plemienne, które działają dopóki komuś nie przyjdzie do głowy uznać że są uniwersalne.

Ale do uznania czegokolwiek za uniwersalne trzeba znac dokladnie je wszystkie, a nie tylko po lebkach i wybiorczo.

So mar 09, 2019 12:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Skoro moja teza wymaga argumentacji, to tym bardziej wymaga jej Twoja teza. Udowodnij, że Bóg istnieje.

To bez znaczenia w tej dyskusji. Napisałem to tylko dla przykładu, że świętość ciała bynajmniej nie jest aksjomatem.

Tak, ponieważ ten jest słaby. Jeśli naturalne odruchy i zachowanie prymitywnych ludzi jest dla Ciebie wyznacznikiem świętości, to zabijanie wrogów i gwałcenie ich kobiet również jest czymś świętym.
Godne czci i szacunku

Według mnie godny szacunku jest człowiek i potrafię to uzasadnić wychodząc od aksjomatów. Za aksjomaty etyki uważam przyjęcie szczęścia, miłości oraz prawdy za najwyższe wartości. Są to prawdziwe aksjomaty ponieważ większość osób jest co do tego zgodna (lub daje się przekonać po krótkiej dyskusji) oraz nie da się ich w żaden sposób udowodnić przy pomocy bardziej pierwotnych pojęć. Czy Ty potrafisz w podobny sposób wykazać, że cześć i szacunek należy się zwłokom?
ktoś arbitralnie sobie uznaje, że coś jest lub nie jest święte jak to robi np. Śmiały Harpunnik powołując się na logikę (subiektywizm, świętość nadana)

Stwierdzenie, że tylko Bóg jest święty to dla Ciebie nadawanie świętości i arbitralne stwierdzenie? W dodatku jeszcze stawiasz to w opozycji do katolików? Zagalopowałaś się.

Ostatnio edytowano So mar 09, 2019 12:28 am przez ŚmiałyHarpunnik, łącznie edytowano 1 raz

So mar 09, 2019 12:26 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona