Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 22, 2020 8:30 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
HeresJohnny napisał(a):
Czyli to jest zależne od nastawienia osoby, która obcuje z danym przedmiotem. Nawet jeśli wystawisz coś na piedestale na środku świątyni, nie znaczy że osoba, która na to spojrzy będzie temu oddawać cześć i okazywać szacunek.

Ja bym zamiast nastawienia użyła pojęcia - świadomość. Jezus Chrystus kiedyś powiedział "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Ludzie depczą świętości z braku świadomości.
Cytuj:
Ten cały wywód prowadzi do pytania dlaczego wystawa, o której toczy się dyskusja, jest przejawem bezczeszczenia ciał?

Odpowiedź na to pytanie się pojawiła już kilkukrotnie.

Everything we see

So mar 09, 2019 12:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
To bez znaczenia w tej dyskusji. Napisałem to tylko dla przykładu, że świętość ciała bynajmniej nie jest aksjomatem.

Zapytam wprost: czy uznajesz jakiekolwiek świętości, które potrafisz uzasadnić? Czyli nie powołując się na żadne nieweryfikowalne abstrakcje typu Bóg?
Cytuj:
Tak, ponieważ ten jest słaby. Jeśli naturalne odruchy i zachowanie prymitywnych ludzi jest dla Ciebie wyznacznikiem świętości, to zabijanie wrogów i gwałcenie ich kobiet również jest czymś świętym.

Nie ma takiej zależności. Nie zabijanie wrogów i gwałcenie kobiet jest czymś świętym, ale to w imię czego zabijano wrogów i gwałcono kobiety.
Cytuj:
Według mnie godny szacunku jest człowiek i potrafię to uzasadnić wychodząc od aksjomatów. Za aksjomaty etyki uważam przyjęcie szczęścia, miłości oraz prawdy za najwyższe wartości. Są to prawdziwe aksjomaty ponieważ większość osób jest co do tego zgodna (lub daje się przekonać po krótkiej dyskusji) oraz nie da się ich w żaden sposób udowodnić przy pomocy bardziej pierwotnych pojęć.

Taaa, większość osób się zgodzi, ponieważ to są słowa wytrychy. Każdy je rozumie po swojemu. Niedawno miałam okazję przechodzić przez te pojęcia z ateistami. Dzieli nas przepaść.
Cytuj:
Czy Ty potrafisz w podobny sposób wykazać, że cześć i szacunek należy się zwłokom?

Tak, większość osób okazuje cześć i szacunek zwłokom. Tak po prostu. A jak zapytasz dlaczego, to będą zaskoczeni pytaniem.
Cytuj:
Stwierdzenie, że tylko Bóg jest święty to dla Ciebie nadawanie świętości i arbitralne stwierdzenie? W dodatku jeszcze stawiasz to w opozycji do katolików? Zagalopowałaś się.

Bóg, który swoim istnieniem nie uświęca człowieka, co przyznałeś mówiąc, że tylko Bóg jest święty, nie jest Bogiem teizmu, ino deizmu. A deistyczny Bóg jest czysto arbitralny i proszę w deizm katolików nie mieszać.

Everything we see

So mar 09, 2019 12:44 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ja bym zamiast nastawienia użyła pojęcia - świadomość. Jezus Chrystus kiedyś powiedział "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Ludzie depczą świętości z braku świadomości.

Zgaduję, że w Twoim rozumieniu, będąc bezbożnikiem, nie dysponuję świadomością.
Czy zwierzę, wykopując ludzkie ciało z grobu, dokonuje zbezczeszczenia?

PS. Jak tu nie kochać naszego języka, gdy się ma do czynienia ze słowami takimi jak zbezczeszczenie. ;)

So mar 09, 2019 12:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):

PS. Jak tu nie kochać naszego języka, gdy się ma do czynienia ze słowami takimi jak zbezczeszczenie. ;)

Dlatego tez ludzie normalnie myslacy zakopuja ciala na odpowiedniej glebokosci ktora jest takze zdeterminowana przez inne warunki i okolicznosci miejsca pochowku.

So mar 09, 2019 12:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Zapytam wprost: czy uznajesz jakiekolwiek świętości, które potrafisz uzasadnić? Czyli nie powołując się na żadne nieweryfikowalne abstrakcje typu Bóg?

Jeśli przez świętość rozumiesz zasługiwanie na szacunek, to oczywiście tak. Szanuję ludzi.
Nie ma takiej zależności. Nie zabijanie wrogów i gwałcenie kobiet jest czymś świętym, ale to w imię czego zabijano wrogów i gwałcono kobiety.

Chcesz powiedzieć, że nasze ego jest czymś świętym? Nigdy nie zabijano wrogów ani nie gwałcono kobiet z innego powodu niż sława, seks i władza.
Taaa, większość osób się zgodzi, ponieważ to są słowa wytrychy. Każdy je rozumie po swojemu. Niedawno miałam okazję przechodzić przez te pojęcia z ateistami. Dzieli nas przepaść.

Trudno zdefiniować szczęście i miłość, ale jeszcze trudniej podać jakąś wyższą wartość lub zaprzeczyć, że należy do nich dążyć.
Tak, większość osób okazuje cześć i szacunek zwłokom. Tak po prostu. A jak zapytasz dlaczego, to będą zaskoczeni pytaniem.

Zgadza się. Robią to tak po prostu, bo tak zostali nauczeni przez społeczeństwo. Nie wiedza dlaczego, bo ludzie zazwyczaj nie znają przyczyn swoich postaw. Społeczeństwo wykształciło takie normy, ponieważ zwłoki kojarzą nam się z ludźmi, którymi kiedyś one były a bezczeszczenie ich powodowałoby cierpienie u żyjących.
Pokazywanie na wystawie zakonserwowanych ciał ludzi, którzy w porozumieniu z bliskimi wyrazili na to zgodę, nie powoduje tego typu cierpienia. Jeśli nie jesteśmy świadomi po co istnieją pewne zasady, to przywiązujemy się do ich przestrzegania bardziej niż do celu, któremu maja one służyć. To jak poławiacz małż, który odrzuca perłę żeby podnieść leżącego pod nią małża. Jego zasada jest prosta: wyławiać małże a nie perły.
W miarę rozwoju naszej świadomości odrzucamy coraz więcej tego typu zasad. To pozytywne zjawisko, ale zawsze będzie mu towarzyszył pewien opór.

So mar 09, 2019 1:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jesli szanujesz ludzi to czy zrobil bys to co zrobiono na wystawie z cialem np. swojej zony, czy swojego dziecka?

So mar 09, 2019 1:08 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oglądnąłem kilka fotek - brrr..
A na paru z nich baba na chłopie (chyba to kilka ujęć tego samego, ale niemniej.. )
To tak przyłączając się do wypowiedzi sama2..

So mar 09, 2019 1:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzac takie postepowanie z cialami ludzi, to po prostu brakuje slow na okreslenie takiego postepowania.
Pozwole sobie na okreslenie tego jako degradacje Czlowieczenstwa, a osoba tak postepujaca, bez wzgledu na przyczyny takiego postepowania z cialami Czlowieka, nie zasluguje nie tylko na miano czlowieka, ale nawet na miano homo,sapiens.
To po prostu bestia.

So mar 09, 2019 1:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Oglądnąłem kilka fotek - brrr..
A na paru z nich baba na chłopie (chyba to kilka ujęć tego samego, ale niemniej.. )
To tak przyłączając się do wypowiedzi sama2..
Rozumiem że masz na myśli fotki z wystawy?
A te kości w kaplicach cię nie bulwersują?
Mumie wystawiane w muzeach też nie?

So mar 09, 2019 2:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widac niektorzy maja gruba skore, albo zbroje i nic do nich nie dociera, ze w jednym przypadku jest ot robione z szacunkiem dla zmarlych osob, a w innym ignorowane sa nawet uczucia zyjacych blikich zmarlemu osob.

So mar 09, 2019 2:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mysle ze kazda wieksza katastrofa ktora zawsze sie moze zdazyc blyskawicznie zweryfikuje twoje teorie samie o szacunku do zwlok i potrzebie chowania ich w ziemi na odpowiedniej glebokosci i z odpowiednim ceremonialem.
W koncu epidemia hiszpanki byla tylko 100 lat temu i zawsze moze sie powtorzyc w jakiejs innej odslonie. Umarlo miedzy 50 a 100 mln ludzi i nie mial ani kto kopac grobow, ani odprawiac nabozenstw.
Taj ze moze daj sobie spoj z tymi "bestiami" bo to nie bardzo adekwatne do sytuacji.

So mar 09, 2019 4:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli przez świętość rozumiesz zasługiwanie na szacunek, to oczywiście tak. Szanuję ludzi.

Dlaczego szanujesz ludzi? I w jaki sposób się ten szacunek objawia?
Cytuj:
Chcesz powiedzieć, że nasze ego jest czymś świętym? .

Nie piszę o ego. Mam na myśli takie wartości jak Bóg, Ojczyzna, rodzina etc.
Cytuj:
Nigdy nie zabijano wrogów ani nie gwałcono kobiet z innego powodu niż sława, seks i władza

Skąd wiesz?
Cytuj:
Trudno zdefiniować szczęście i miłość, ale jeszcze trudniej podać jakąś wyższą wartość lub zaprzeczyć, że należy do nich dążyć.

Bez zdefiniowania nie wiadomo, czym te wartości są. Chyba, że uznamy, że miłość/szczęście/prawda (ja bym tu dołożyła jeszcze Boga) to synonimy tej najwyższej wartości, którą kieruje się w życiu człowiek. I na tym koniec.A czym są te wartości tak w praktyce możemy już wnosić tylko po objawach, a więc postępowaniu człowieka.
Cytuj:
Zgadza się. Robią to tak po prostu, bo tak zostali nauczeni przez społeczeństwo. Nie wiedza dlaczego, bo ludzie zazwyczaj nie znają przyczyn swoich postaw. Społeczeństwo wykształciło takie normy, ponieważ zwłoki kojarzą nam się z ludźmi, którymi kiedyś one były a bezczeszczenie ich powodowałoby cierpienie u żyjących.

Jak było wcześniej wspomniane, już prymitywni ludzie czcili zwłoki. Kto ich zindoktrynował? Dinozaury?
Owszem, czcimy zwłoki, ponieważ słusznie kojarzą nam się z ludźmi. I ich bezczeszczenie po dziś dzień wywołuje co najmniej niesmak u żyjących.
Cytuj:
Pokazywanie na wystawie zakonserwowanych ciał ludzi, którzy w porozumieniu z bliskimi wyrazili na to zgodę, nie powoduje tego typu cierpienia.

U kogo nie wywołuje? Wiemy, że u Śmiałego Harpunnika. Katolicy są obruszeni. Pelikan również. Czyjaś zgoda na zło nie czyni zła dobrem.
Cytuj:
Jeśli nie jesteśmy świadomi po co istnieją pewne zasady, to przywiązujemy się do ich przestrzegania bardziej niż do celu, któremu maja one służyć. To jak poławiacz małż, który odrzuca perłę żeby podnieść leżącego pod nią małża. Jego zasada jest prosta: wyławiać małże a nie perły.
W miarę rozwoju naszej świadomości odrzucamy coraz więcej tego typu zasad. To pozytywne zjawisko, ale zawsze będzie mu towarzyszył pewien opór.

Nie, w miarę rozwoju świadomości nie odczłowieczamy się. Nie dekonstruujemy człowieka. Przeciwnie, coraz bardziej się w tym człowieczeństwie zakorzeniamy. No ale każdy ocenia po sobie. Ja mówię za siebie i za moich braci w wierze chrześcijańskiej. Buddyści widzą to inaczej. Oni się czują zniewoleni człowieczeństwem, więc je odrzucają.
Heres Johnny napisał(a):

Jakąś świadomość ma nawet małe dziecko. Chodzi o stopień jej dojrzałości.
Są ludzie niereligijni, którzy nie okazują na co dzień czi np. symbolom religijnym, nie chodzą do kościołów etc. Po prostu to wszystko jest poza zasięgiem ich zainteresowania, ale jak im się zdarzy od wielkiego dzwonu uczestniczyć w jakimś nabożeństwie, to z szacunku do wiernych okażą szacunek świątyni. Ale też są tacy, którzy mają potrzebę ostentacyjnego szargania tych świętości, czczonych przez innych ludzi. Ci pierwsi nie bezczeszczą czyichś świętości, ci drudzy tak.
Cytuj:

Nie.

Everything we see

So mar 09, 2019 9:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem

Ponieważ kieruję się wartościami, które wcześniej wymieniłem. Szacunek to zważania na czyjeś potrzeby oraz uczucia.

I chcesz powiedzieć, że ludzie atakowali sąsiednie państwa, zabijali ich mieszkańców, kradli co się dało i gwałcili co się dało ze względu na Boga, honor i ojczyznę? :roll:
Skąd wiesz?

Bo to tak naprawdę jedyne motywacje naszego ego. Tak działa świat.

Cytuj:
Chcesz powiedzieć, że nasze ego jest czymś świętym? .

Cytuj:
Nigdy nie zabijano wrogów ani nie gwałcono kobiet z innego powodu niż sława, seks i władza

Skąd wiesz?
Jak było wcześniej wspomniane, już prymitywni ludzie czcili zwłoki. Kto ich zindoktrynował? Dinozaury?

Nie pisałem o indoktrynacji, tylko o wykształceniu się pewnych norm społecznych. Pierwotni ludzie również żyli w społeczeństwie.
U kogo nie wywołuje? Wiemy, że u Śmiałego Harpunnika. Katolicy są obruszeni. Pelikan również. Czyjaś zgoda na zło nie czyni zła dobrem.

U nikogo. Pisałem o bólu, który się czuje patrząc jak ciało bliskiej osoby jest bezczeszczone. Czujesz taki ból jak słyszysz o tej wystawie? Nie sądzę.
Pelikan i katolicy mogą co najwyżej czuć dyskomfort związany z poczuciem, że łamana jest pewna ich zasada. Według mnie wynika to z tego, że tę zasadą traktują jako cel a nie jako środek do jakiegoś celu.
A żeby mówić o źle, musi być człowiek, który cierpi. Bez tego nie ma zła.
Nie, w miarę rozwoju świadomości nie odczłowieczamy się. Nie dekonstruujemy człowieka. Przeciwnie, coraz bardziej się w tym człowieczeństwie zakorzeniamy. No ale każdy ocenia po sobie. Ja mówię za siebie i za moich braci w wierze chrześcijańskiej. Buddyści widzą to inaczej. Oni się czują zniewoleni człowieczeństwem, więc je odrzucają.

Podobnie jak chrześcijanie. Jezus uczył jak zaprzeczyć samemu sobie, oderwać od tego świata, odrzucić wszystko co ziemskie a nawet "zostawić umarłym grzebanie swoich umarłych".
Rozwój świadomości sprawia, że jesteśmy wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka, ale jednocześnie rozumiemy, że wszelkie rytuały wynikają jedynie z naszych ograniczeń. Im większa świadomość, tym mniej rytuałów potrzebujemy.

Dlaczego nikt się do tej pory nie odniósł do kaplicy czaszek, muzeum anatomicznych ani mumii w muzeach? Dlaczego nikogo to jakoś nie mierzi a wystawa Body World już tak?

So mar 09, 2019 11:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Mysle ze kazda wieksza katastrofa ktora zawsze sie moze zdazyc blyskawicznie zweryfikuje twoje teorie samie o szacunku do zwlok i potrzebie chowania ich w ziemi na odpowiedniej glebokosci i z odpowiednim ceremonialem.
W koncu epidemia hiszpanki byla tylko 100 lat temu i zawsze moze sie powtorzyc w jakiejs innej odslonie. Umarlo miedzy 50 a 100 mln ludzi i nie mial ani kto kopac grobow, ani odprawiac nabozenstw.
Taj ze moze daj sobie spoj z tymi "bestiami" bo to nie bardzo adekwatne do sytuacji.

Chcesz przez to powiedziec ze katastrofa rozmiaru epidemii hiszpanki zmusila go do zrobienia wystawy?

So mar 09, 2019 11:53 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
W koncu epidemia hiszpanki byla tylko 100 lat temu i zawsze moze sie powtorzyc w jakiejs innej odslonie. Umarlo miedzy 50 a 100 mln ludzi i nie mial ani kto kopac grobow, ani odprawiac nabozenstw.”9

W podobny sposób traktowano ciała ludzi zmarłych w Oswiecimiu. Z części robiono rożne wyroby a co nie nadawało się palono. Wypisz wymaluj kolejna odsłona takiego samego podejścia. Tylko dlaczego to co czyniono w Oświęcimu uznajecie za złe a to co na tej wystawie za dobre. Jak dla mnie jest to relatywizm. Ja oczywiście tak jednych jak i drugich oceniam negatywnie. Po prostu lubię być konsekwentny.

So mar 09, 2019 11:54 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona