Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 23, 2019 1:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Moje widzenie rzeczywistości - wydzielony 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje widzenie rzeczywistości - wydzielony
Czyli według Ciebie np. ludzie żyjący w niesakramentalnych związkach, lub sypiający z nowo poznanymi partnerami, to nie Polacy?

N mar 24, 2019 7:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Czyli według Ciebie np. ludzie żyjący w niesakramentalnych związkach, lub sypiający z nowo poznanymi partnerami, to nie Polacy?

Osoba, która prowadzi rozwiązły tryb życia, zmienia partnerów jak rękawiczki, kocha tylko miłością zmysłową (ulotną), która nie widziąc w tym nic zdrożnego i wymagającego poprawy, próbuje forsować swoją rozwiązłość jako ogólnoobowiązujący trend społeczny przynajmniej pod tym względem działa na szkodę narodu, ale ostrożna bym była w odmawianiu komuś przynależności narodowej na podstawie takiej przesłanki. Nie wiadomo, na ile jest świadoma, że podcina narodową gałąź, czy jej odszczepieństwo przejawia się również winnych sferach życia. Jest to kontrowersyjne.

Lepiej to wyjaśnić na przykładzie niekontrowersyjnym. Osoba publiczna, ciesząca się zaufaniem społecznym, wykształcona (świadoma) głosi tezy, że chrześcijaństwo jest szkodliwą ideologią i należy je jak najbardziej osłabiać i w tym celu np. forsuje legalizację małżeństw homoseksualnych, multi-kulti, koncepcję świeckiego państwa, stworzenia jednej wielkiej europejskiej wspólnoty w miejsce państw narodowych, w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, z premedytacją działa na szkodę narodu. I z pewnoscią nie jest Polakiem.

N mar 24, 2019 7:45 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przez cały czas zaostrzasz to kryterium. Przed chwilą pisałaś, że jest nim brak chęci życia według wartości chrześcijańskich, a teraz piszesz, że potrzebna jest jeszcze świadomość oraz publiczne głoszenie antychrześcijańskich tez. A początkowo brzmiała ono, że wystarczy nie być chrześcijaninem :-D

Czy uznajesz kryterium w takiej postaci za jego ostateczna wersję?

N mar 24, 2019 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przez cały czas zaostrzasz to kryterium. Przed chwilą pisałaś, że jest nim brak chęci życia według wartości chrześcijańskich, a teraz piszesz, że potrzebna jest jeszcze świadomość oraz publiczne głoszenie antychrześcijańskich tez. A początkowo brzmiała ono, że wystarczy nie być chrześcijaninem :-D

Czy uznajesz kryterium w takiej postaci za jego ostateczna wersję?

Kryterium nie zaostrzam, tylko zwracam uwagę na to, że rzetelna ocena tego, czy dana osoba przynależy do narodu nie jest łatwa. Nie da się tego zrobić na podstawie takiej skąpej informacji, jaką mi podałeś. Potrzebny jest szerszy kontekst. To chyba nie powinno zaskakiwać nikogo, kto kiedykolwiek zabierał się za rzetelene zbadanie jakiegoś problemu.

Niekontrowersyjny przykład, który podałam nie stanowi nowego kryterium, tylko jak sama nazwa wskazuje jest przykładem takiej postawy, która nie pozostawia wątpliwości, ze stoi w sprzecznosci z interesem narodowym. Mam tutaj wystrczającą liczbę przesłanek, żeby wydać taki osąd.

Potraktuj ten przykład jako wskazówkę, w którą stronę powinna iść ocena czyjejś polskości. Z pewnością, będzie to dużo bardziej owocne niż wymyslanie kontrowersyjnych przykładów tylko po to, by podważyć moje kryterium.

N mar 24, 2019 8:10 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Potraktuj ten przykład jako wskazówkę, w którą stronę powinna iść ocena czyjejś polskości. Z pewnością, będzie to dużo bardziej owocne niż wymyslanie kontrowersyjnych przykładów tylko po to, by podważyć moje kryterium.

A może chodzi o to, że sama dobrze nie wiesz, co to znaczy być Polakiem i wymyślasz to wszystko ad hoc? :P

N mar 24, 2019 8:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ze zdefiniowaniem Polaka jest trochę jak ze zdefiniowaniem Boga, łatwiej, ale też ciężko.

Każdy wierzący czuje, kim jest Bóg, ale żeby teraz to wyłożyć w formie słownej, żeby to było zrozumiałe dla niewierzącego, to już jest przedwsięwzięcie karkołomne.

Każdy Polak czuje ten "naród", czuje co znaczy być Polakiem. I tak naprawdę Polakowi tego tłumaczyć nie trzeba. Dlatego pytania o definicję narodu w kontekście innym niż jakaś debata między specjalistami, zawsze padają z ust osób, które z tą polskością są w jakimś stopniu na bakier :-D Stąd ta analogia do Boga i ateistów.

Nie będę ukrywać, że moja definicja powstawała tutaj ad hoc na oczach forumowiczów, nie dlatego że nie wiem, co to znaczy być Polakiem, tylko nie wiem, jak to przedstawić, zebrać te różne elementy w zgrabną całość.

Dziękuję niniejszym wszystkim osobom, które mi pomogły wydusić z siebie w języku intersubiektywnie komunikowalnym to, czym dotychczas wrzała moja krew.

N mar 24, 2019 9:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ziemia - raj psychopatów
Naszła mnie taka refleksja czy tacy ludzie jak VNFI, za kilkaset lat nie będą stanowić wyższego etapu ewolucji człowieka. Doskonalszego. W tym momencie byłoby to katastrofą, ponieważ na świecie jest zbyt dużo zła i bardzo łatwo jest zbłądzić nie mając żadnego wewnętrznego drogowskazu. Jednak jeśli nasza zbiorowa świadomość ewoluuje do pewnego poziomu, to emocje będą tylko przeszkodą. One warunkują w tej chwili nasze postawy, przekonania, motywy, a racjonalny umysł jest tylko na ich usługach, aby uzasadnić to, co one już postanowiły. To zbyt pierwotny mechanizm aby mógł stanowić rdzeń kompletnego i świadomego człowieka.

Nie mogę się z tym zgodzić. Przecież emocje wpływają na świadomość w takim samym stopniu jak świadomość wpływa na emocje. Weźmy np. taką sytuację.

Jakiś pies z traumą, który kilka lat siedział w schronisku, pewnego dnia zyskuje nowego właściciela. Początkowo odczuwa wobec niego strach i agresję z powodu nieufności do ludzi, został skrzywdzony. Stopniowo jednak zyskuje świadomość tego, że pan nie jest groźny, dba o niego, nie bije, a wobec tego zmienia się jego reakcja emocjonalna. Zaczyna merdać ogonem za każdym razem, jak go widzi, czuje się przy nim bezpiecznie, ufa mu.

Emocje nie są same przez się żadną przeszkodą, są niesamowitym ułatwieniem, ponieważ automatyzują nasze reakcje. Ja nie muszę się za każdym razem zastanawiać, czy mam się jakiegoś człowieka, którego znam od lat, bać, czy mam zaufać, ponieważ moje emocje reagują za mnie. Oczywiście, świat jest dynamiczny, rzeczywistość się zmienia, a więc i nasza reakcja emocjonalna będzie zmienna, jednak nie na tyle, żebyśmy musieli rezygnować z automatyzmów. Są one też zabezpieczeniem przed tym, żebyśmy nie dali zanadto pofolgować rozumowi, nawet jeśli ostatecznie zdecydujemy się w danej sytuacji emocji nie słuchać, to jednak mamy czas na refleksję. Bez emocji jesteśmy jak dziecko we mgle, nie mamy z czym skonfrontować naszych myśli.

Śr wrz 11, 2019 4:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Emocje nie są same przez się żadną przeszkodą, są niesamowitym ułatwieniem, ponieważ automatyzują nasze reakcje. Ja nie muszę się za każdym razem zastanawiać, czy mam się jakiegoś człowieka, którego znam od lat, bać, czy mam zaufać, ponieważ moje emocje reagują za mnie. Oczywiście, świat jest dynamiczny, rzeczywistość się zmienia, a więc i nasza reakcja emocjonalna będzie zmienna, jednak nie na tyle, żebyśmy musieli rezygnować z automatyzmów.

To prawda, ale ten rodzaj emocji odczuwają również psychopaci. Oni doskonale wiedzą komu zaufać, komu się podlizać a kogo lepiej unikać i nie potrzebują zaprzęgać do tego powolnego, choć dokładniejszego intelektu. Miałem na myśli moralność opartą na emocjach typu strach, empatia czy poczucie winy. Taką moralność bazuje na instynktach stadnych i posiadają ją nawet sataniści (i do dobrze rozwiniętą). Posiadał ją również np. pewien nieudolny malarz i grafoman, który wymordował pół kontynentu, ale miał za to wielkie serce dla czworonogów. Tak jak napisałem, to według mnie zbyt pierwotne procesy aby mogły stanowić podstawę moralności u pełni świadomego człowieka.
Są one też zabezpieczeniem przed tym, żebyśmy nie dali zanadto pofolgować rozumowi, nawet jeśli ostatecznie zdecydujemy się w danej sytuacji emocji nie słuchać, to jednak mamy czas na refleksję. Bez emocji jesteśmy jak dziecko we mgle, nie mamy z czym skonfrontować naszych myśli.

Tu również się zgadzam i dlatego napisałem, że obecnie takie społeczeństwo bez emocji byłoby katastrofą. Ludzkość przeszła w swojej historii pewną ewolucję i pewne mechanizmy, które sprawdzały się na danym etapie, później są już tylko ograniczeniem. Widać to dobrze w Biblii, gdzie ludzkość zaczynała swoją duchową drogę od osobistej relacji z Bogiem, niczym dziecko z rodzicem. Następnie otrzymało pewien zbiór reguł i zostało puszczone samopas. Kiedy ogarnęliśmy już ten etap, to Bóg zesłał swojego syna aby wprowadził nas w duchową dorosłość. Podobnie na pewnym etapie nasza trybalistyczna empatia zacznie nas ciągnąć w dół i uniemożliwiać dalszy rozwój duchowy. Nie zapominajmy, że emocje są częścią ego i nie służą bynajmniej naszym interesom (choć te interesy są często zgodne).

Śr wrz 11, 2019 4:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miałem na myśli moralność opartą na emocjach typu strach, empatia czy poczucie winy. Taką moralność bazuje na instynktach stadnych i posiadają ją nawet sataniści (i do dobrze rozwiniętą). Posiadał ją również np. pewien nieudolny malarz i grafoman, który wymordował pół kontynentu, ale miał za to wielkie serce dla czworonogów. Tak jak napisałem, to według mnie zbyt pierwotne procesy aby mogły stanowić podstawę moralności u pełni świadomego człowieka.

Więc jakie mechanizmy powinny być Twoim zdaniem podstawą moralności u świadomego człowieka?
Cytuj:
Nie zapominajmy, że emocje są częścią ego i nie służą bynajmniej naszym interesom (choć te interesy są często zgodne).

Dlaczego emocje nie służą naszym interesom?

Śr wrz 11, 2019 5:03 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Więc jakie mechanizmy powinny być Twoim zdaniem podstawą moralności u świadomego człowieka?

Miłość, świadomość i wrażliwość.
Dlaczego emocje nie służą naszym interesom?

Ponieważ nie zostały ukształtowane przez nas, lecz przez nasze geny w procesie ewolucji. Było by więc biologicznym nonsensem gdyby miały służyć naszemu rozwojowi duchowemu zamiast przetrwaniu naszych genów.

Śr wrz 11, 2019 5:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Ponieważ nie zostały ukształtowane przez nas, lecz przez nasze geny w procesie ewolucji. Było by więc biologicznym nonsensem gdyby miały służyć naszemu rozwojowi duchowemu zamiast przetrwaniu naszych genów.

NIe wierzysz że to Bóg dał te geny? Lepszy byby taki terminator? Oczywiście mógłby to być idealny żólnierz-cyborg-maszyna do zabijania.

Śr wrz 11, 2019 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miłość, świadomość i wrażliwość.

Jak byś zdefiniował te pojęcia, albo jeszcze lepiej, czy mógłbyś podać takie krótkie scenki, jak człowiek reaguje:
a) miłością
b) świadomością
c) wrażliwością
Chciałabym wiedzieć, jak rozumiesz te pojęcia w praktyce.
Cytuj:

Świadomość, miłość i wrażliwość również nie zostały ukształtowane przez nas, lecz przez nasze geny w procesie ewolucji, a jednak uznajesz je z jakiegoś powodu za służące naszym interesom :wink:

Śr wrz 11, 2019 5:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak byś zdefiniował te pojęcia, albo jeszcze lepiej, czy mógłbyś podać takie krótkie scenki, jak człowiek reaguje:
a) miłością
b) świadomością
c) wrażliwością
Chciałabym wiedzieć, jak rozumiesz te pojęcia w praktyce.

a) Chęć dobra i brak podziałów.
b) Widzenie rzeczy takimi jakie są. Brak uprzedzeń i założeń.
c) Postrzeganie drugiego człowieka w jego wyjątkowości i świeżości chwili obecnej. Brak postrzegania go jako środka do zaspokojenia naszych potrzeb.

Mogę pomyśleć nad jakimiś scenkami, ale wyjątkowo mi się dzisiaj nie chce. Czy wystarczy powyższa odpowiedź?
Świadomość, miłość i wrażliwość również nie zostały ukształtowane przez nas, lecz przez nasze geny w procesie ewolucji, a jednak uznajesz je z jakiegoś powodu za służące naszym interesom

No właśnie nie byłbym tego taki pewien. Oczywiście w biologiczny sposób jakoś one powstały, ale postrzegałbym je również jako elementy duszy. Efekt dostrojenia się do wyższych wibracji (Boga). Jedynie nasze mózgi są na tyle rozwinięte aby być do tego zdolne (według mózgów :wink:).

Śr wrz 11, 2019 5:35 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Zanim tradycyjnie idlecicie w przestworza, przypominam, że temat dotyczy osobowości dyssocjalnej socjopatycznej.

Śr wrz 11, 2019 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
a) Chęć dobra i brak podziałów.
b) Widzenie rzeczy takimi jakie są. Brak uprzedzeń i założeń.
c) Postrzeganie drugiego człowieka w jego wyjątkowości i świeżości chwili obecnej. Brak postrzegania go jako środka do zaspokojenia naszych potrzeb.

Mogę pomyśleć nad jakimiś scenkami, ale wyjątkowo mi się dzisiaj nie chce. Czy wystarczy powyższa odpowiedź?

Póki co musi wystarczyć, choć te Twoje definicje rodzą więcej pytań niż odpowiedzi.
a) co to jest dobro? brak jakichkolwiek podziałów? nawet na dobro i zło? ;)
b) I jak z tego "jakie rzeczy są" wywnioskować, czy są dobre, czy złe, nie mając żadnych założeń?
c) czyli wrażliwość nie stoi na przeszkodzie bezinteresownemu czynieniu zła?
Cytuj:
No właśnie nie byłbym tego taki pewien. Oczywiście w biologiczny sposób jakoś one powstały, ale postrzegałbym je również jako elementy duszy. Efekt dostrojenia się do wyższych wibracji. Jedynie nasze mózgi są na tyle rozwinięte aby być do tego zdolne (według mózgów ).

Rozumiem, ale to już jest myślenie bardzo religijne. Równie dobrze emocje mogą być elementem duszy. Jak rozumiem, nie jesteś w stanie racjonalnie uzasadnić swojego stanowiska.
merss napisał(a):
Zanim tradycyjnie idlecicie w przestworza, przypominam, że temat dotyczy osobowości dyssocjalnej socjopatycznej.

Proponuję wydzielić ostatnie wpisy do nowego wątku lub już istniejącego.

Śr wrz 11, 2019 6:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona