Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 24, 2019 9:52 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Drzewo Życia - wydzielony 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drzewo Życia - wydzielony
To wszystko już było.

Jan Chryzostom (IV wiek), biskup Konstantynopola przeciwko błędom gnostyków manichejskich:

"Mówią, że Bóg, który stworzył świat, który każe słońcu wschodzić nad złymi i dobrymi, który spuszcza deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych (por. Mt 5, 45), jest jakimś złym Bogiem. Bardziej zaś umiarkowani pośród nich wprawdzie odrzucają to zdanie, ale mówiąc, że jest sprawiedliwy, odmawiają Mu tego, że jest dobry, dając Chrystusowi za ojca jakiegoś innego, którego nie ma, i który nie stworzył niczego z tego, co jest, i twierdzą, że ów niedobry [bóg] pozostaje w tym, co jest jego i utrzymuje to, natomiast dobry wdziera się w obcą sobie dziedzinę i nagle chce zbawić to, czego nie stworzył6. Czy poznajecie dzieci diabła (por. 1 J 3, 10), jak czerpią ze źródła swego ojca (por. J 8, 44), odmawiając stworzenia Bogu, mimo że Jan woła głośno:
„Przyszło do swojej własności” (J 1, 11) oraz: „Świat stał się przez Nie” (J 1, 10).
Następnie krytykują Stare Prawo, które powiada: „Oko za oko i ząb za ząb” (por. Mt 5, 38), stwierdzając, że „jakże mógłby być dobry ten, kto tak mówi?” Cóż na to powiemy? Że to jest najwyższy rodzaj dobroci. Nie dlatego nadał takie prawo, byśmy sobie wzajemnie wybijali oczy, lecz abyśmy powstrzymywali się od czynienia tego innym, z obawy przed doznaniem od innych tego samego. Podobnie jak Niniwitom nie dlatego zagroził zniszczeniem, aby ich zgubić (bo gdyby tego chciał, powinien by milczeć), lecz aby poprawili się dzięki bojaźni i aby zaniechał swego gniewu (por. Jon 1, 1-2; 3, ln), tak samo zagroził karą tym, którzy zuchwale skaczą do oczu innym, aby - skoro nie chcą powstrzymać się od tej dzikości wskutek dobrego postanowienia - przynajmniej bojaźnią byli powstrzymywani od uszkadzania oczu swoich bliźnich.
Jeśli to świadczyłoby o okrucieństwie, okrutne byłoby także poskromienie zabójcy czy powstrzymanie cudzołożnika. Ale są to słowa głupców oraz tych, którzy popadli w ostateczne szaleństwo. Ja nie tylko nie nazywam tego srogością, lecz nawet uważam za złe rzeczy według ludzkiego rozumu przeciwne. Ty bowiem utrzymujesz, że jest srogi, ponieważ rozkazał wybić oko za oko, ja natomiast mówię, że gdyby tego nie nakazał, wtedy w opinii większości ludzi wydawałby się taki, jakim Go nazywasz.
Przypuśćmy, że całe Prawo zostałoby zniesione i nikt nie obawiałby się grożącej kary, ale wszystkim złym ludziom, cudzołożnikom, zabójcom, złodziejom, ojcobójcom, krzywoprzysiężcom, wolno byłoby bez żadnych obaw iść za swymi popędami; czy nie przewróciłoby się wówczas wszystko do góry nogami, czy miasta, rynki, domy, ziemia, morze, cały świat nie napełniłyby się niezliczonymi zbrodniami i zabójstwami? Przecież jest to oczywiste dla każdego. Skoro złe namiętności z trudem dają się poskromić pomimo praw, lęku i gróźb, to gdyby odjęto to zabezpieczenie, cóż stałoby na przeszkodzie, by iść za złymi popędami? Jakaż zaraza nie rozszerzyłaby się na życie ludzkie? Nie tylko byłoby czymś okrutnym, że złym wolno byłoby czynić, co im się podoba, ale też byłoby rzeczą nierozważną nie zważać na to, że człowiek, który nie zrobił nic złego, cierpi bez powodu i nadaremnie. Powiedz mi, czy byłoby coś okropniejszego niż to: gdyby ktoś zebrał złoczyńców ze wszystkich stron, uzbroił ich w miecze i nakazał im chodzić naokoło miasta i zabijać wszystkich, których by napotkali? A gdyby znów ktoś inny powiązał ludzi, których tamten uzbroił, i z całą bezwzględnością zamknąłby ich do więzienia, a mających zginąć wyrwał z rąk owych bezbożników, czy byłoby coś bardziej ludzkiego niż taki czyn?
Te przykłady zastosujcie także do Prawa. Ten bowiem, który przykazał dać oko za oko, skrępował dusze złych ludzi bojaźnią, jakby jakimiś mocnymi więzami, i podobny jest do tego, kto wtrącił do więzienia owych ludzi uzbrojonych w miecze. Kto natomiast żadnej kary dla nich nie ustanawia, ten uzbraja ich przez zapewnienie im takiego bezpieczeństwa oraz naśladuje tego, który dał im miecze i rozpuścił po całym mieście.
(Stare Przymierze jest łagodne. Bóg nadał Stary i Nowy Testament)
7. Czy widzisz, że nakazy te nie tylko nie są okrutne, ale nawet świadczą o wielkiej dobroci? Jeśli z tego powodu nazywasz prawodawcę srogim i surowym, powiedz, co jest bardziej srogie i surowe: nie zabijać, czy nawet się nie gniewać? Kto jest surowszy: karzący za zabójstwo czy karzący za gniew? Ten, który karze cudzołożnika po dokonanym czynie, czy też ten, który wyznacza kary, i to kary wieczne, za samo pożądanie tego? Czy widzisz, że ich rozumowanie przyjęło przeciwny kierunek i Bóg Starego [Testamentu], o którym mówią, że jest srogi, okaże się łaskawy i łagodny, a Bóg Nowego [Testamentu], którego nazywają dobrym, będzie według ich zaślepienia srogi i surowy.
My zaś wyznajemy, że prawodawcą obu przymierzy jest jeden i ten sam [Bóg], który według potrzeby wszystko zarządził i dostosował różnice obu Testamentów do różnicy czasów. Dlatego ani tamte przykazania nie są surowe, ani te nie są przykre i ciężkie, ale wszystkie są dziełem tej samej opatrznościowej troskliwości. Posłuchaj, co mówi prorok, że również On nadał stare Prawo, a raczej (trzeba powiedzieć), że ten sam co je nadał, nadał także i to nowe: „Zawrę z nimi przymierze, nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich przodkami” (Jr 31, 31-32).
Jeśli nie przyjmuje tego człowiek chorujący na chorobę manichejczyków, niech posłucha Pawła, który znów to samo powiada: „Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej” (Ga 4, 22). „Niewiasty te wyobrażają dwa przymierza” (Ga 4, 24). Jak tam są dwie niewiasty i jeden mąż, tak tu są dwa testamenty i jeden prawodawca."
(Homilie na Ewangelię wg św. Mateusza)

Pt cze 14, 2019 7:51 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
jotef, nie zgadzam się zupełnie z artykułem zawartym w twoim poście.
Błędem jest źle pojmowanie prawa Bożego i złe jego interpretowanie, co niestety widzi się do tej pory.
Apostoł Paweł był bardzo światłym i mądrym nauczycielem. Pojął najbardziej w światły sposób Ewangelię Jezusową. Głosił on zniesienie zakonu, czyli praw mojżeszowych - ustalonych przede wszystkim przez człowieka.

Co oznacza słowo zakon:

Zakon (hebr. תורה (tora), gr. νόμος (nomos), czyli Prawo) – biblijne określenie Prawa nadanego Żydom przez Boga.

EWANGELIA MATEUSZA 5. 17. BIBLIA WARSZAWSKA

"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."

LIST DO EFEZJAN 2. 15. BIBLIA WARSZAWSKA

'' "On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka"

No i te dwa wersety się dobrze uzupełniają.
Jezus nauczał w pierwszym wersecie, o nie zniesieniu zakonu, czyli przykazań i praw Bożych.
Nie jest tu mowa o zakonie Mojżeszowym, ale słowo zakon dotyczy praw Bożych.
Zakon praw Bożych, to nie to samo, co zakon Mojżeszowy, bo on z zakonem praw Bożych niewiele miał wspólnego.

Apostoł Paweł w drugim podanym wersecie pisał odnośnie praw zakonu Mojżeszowego ustalonego przez ten zakon, że jest już nie aktualny.

Mamy zakon prawa nadanego przez Boga, oraz zakon prawa nadanego przez Mojżesza.

Jezus nauczał i wypełnił zakon Boży - prawo Boże.

E.Jana
1:17
Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
1:18
Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Wt cze 18, 2019 3:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
jotef, nie zgadzam się zupełnie z artykułem zawartym w twoim poście.
Błędem jest źle pojmowanie prawa Bożego i złe jego interpretowanie, co niestety widzi się do tej pory.
Apostoł Paweł był bardzo światłym i mądrym nauczycielem. Pojął najbardziej w światły sposób Ewangelię Jezusową. Głosił on zniesienie zakonu, czyli praw mojżeszowych - ustalonych przede wszystkim przez człowieka.

Co oznacza słowo zakon:

Zakon (hebr. תורה (tora), gr. νόμος (nomos), czyli Prawo) – biblijne określenie Prawa nadanego Żydom przez Boga.

EWANGELIA MATEUSZA 5. 17. BIBLIA WARSZAWSKA

"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."

LIST DO EFEZJAN 2. 15. BIBLIA WARSZAWSKA

'' "On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka"

No i te dwa wersety się dobrze uzupełniają.
Jezus nauczał w pierwszym wersecie, o nie zniesieniu zakonu, czyli przykazań i praw Bożych.
Nie jest tu mowa o zakonie Mojżeszowym, ale słowo zakon dotyczy praw Bożych.
Zakon praw Bożych, to nie to samo, co zakon Mojżeszowy, bo on z zakonem praw Bożych niewiele miał wspólnego.

Apostoł Paweł w drugim podanym wersecie pisał odnośnie praw zakonu Mojżeszowego ustalonego przez ten zakon, że jest już nie aktualny.

Mamy zakon prawa nadanego przez Boga, oraz zakon prawa nadanego przez Mojżesza.

Jezus nauczał i wypełnił zakon Boży - prawo Boże.

E.Jana
Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Zakon Mojżeszowy został nadany przez Boga, tzn. Ojca i Syna i Ducha Świętego:

"Pamiętajcie o zakonie Mojżesza, mojego sługi, któremu przekazałem na Horebie ustawy i prawa dla całego Izraela!" (Mal 3:22, BW)

Zamieszanie u niektórych wynika stąd, że zakon Mojżeszowy pierwotnie zawierał sam Dekalog, ale pod wpływem grzechu ludu Bóg dodał do Dekalogu przepisy tymczasowe, które miały obowiązywać tylko w Starym Przymierzu (np. możliwość rozwodu). Pisze o tym niejeden Ojciec Kościoła. Przede wszystkim Ireneusz z Lyonu (II wiek):

"Gdyż Bóg, ostrzegając ich najpierw za pomocą naturalnych przykazań, które od początku zaszczepił w ludzkości, to znaczy za pomocą Dekalogu (bez przestrzegania którego nie ma zbawienia), nie wymagał niczego więcej. Jak mówi Mojżesz w Księdze Powtórzonego Prawa: „To są wszystkie słowa, którymi Pan przemówił do całego zgromadzenia synów Izraela na górze, i nie dodał już więcej, a On napisał je na dwóch kamiennych tablicach i dał mi je” (Księga Powtórzonego Prawa 5:22). Uczynił to dlatego, aby ci, którzy chcą iść za Nim, zachowali te przykazania. Ale kiedy odwrócili się, by zrobić cielca i wrócili swymi umysłami do Egiptu, chcąc być niewolnikami zamiast ludźmi wolnymi, zostali sprowadzeni na przyszłość do stanu niewoli według ich życzenia - co tak naprawdę nie odcięło ich od Boga, lecz tylko poddało pod jarzmo niewoli [jarzmo tych dodatkowych przepisów - j.] (...). Wyraźnie [prorocy] wskazują, że takie prawo nie zostało im dane przez innego Boga, ale zostało dostosowane do ich stanu poddaństwa przez tego samego [Boga, którego czcimy]. Dlatego też mówi do Mojżesza w Księdze Wyjścia: „Poślę przed tobą Anioła mego, lecz nie pójdę z tobą, bo jesteś ludem o sztywnym karku”. (Wyjścia 33:2-3).
I nie tylko to, ale Pan pokazał również, że pewne przykazania zostały wprowadzone dla nich przez Mojżesza ze względu na ich twardość [serca] i ze względu na ich niechęć do posłuszeństwa, kiedy, mówiąc do Niego: „Dlaczego więc Mojżesz rozkazał napisać list rozwodowy i odesłać żonę? Powiedział do nich: „Z powodu zatwardziałości waszych serc pozwolił wam na to; ale od początku tak nie było”(Mateusza 19:7-8). W ten sposób, usprawiedliwiając Mojżesza jako wiernego sługę, ale uznając jednego Boga, który od początku uczynił mężczyznę i kobietę, ganił ich jako twardych i nieposłusznych. I dlatego otrzymali od Mojżesza to prawo rozwodu, dostosowane do ich twardej natury."
(AH IV, 15)

Dlatego, i tylko dlatego Prawo Nowego Przymierza różni się od Starego Przymierza. Stare Przymierze miało przygotować ludzkość do przyjęcia pełni Objawienia i doskonałości Prawa Nowego Przymierza. A ponieważ ludzie byli wówczas nieodrodzonymi z wody i z Ducha barbarzyńcami, potrzebna była forma pośrednia Prawa Bożego. Ale ty sobie wolisz roić, że to byli różni bogowie: jeden sobie nadał takie prawo, drugi inne itd.

Śr cze 19, 2019 8:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef, ja nic sobie nie roję.
Bóg od początku i na wieki wieków, jest zawsze taki sam. Jest Bogiem miłości i miłosierdzia. Przemawiał do ludzi za pośrednictwem swoich wybranych - Proroków. Jednak tych, co głosili prawdę - prawa Boże -mordowano. Przyjmowano jako prawdę, to , co łechtało żądze ludzkie i ustanawiano prawo według przede wszystkim upodobań człowieka. Prawo Mojżeszowe jest ustalone z przewagą ludzkich upodobań i dlatego nie pozwalało człowiekowi wypełniać woli Bożej. Jest stworzone przez człowieka dla człowieka i zawiera tylko maleńką cząstkę wypełniającą wolę Bożą. W tylko znikomej części zawiera prawdę, bo większość przepisów tego prawa jest przeciwko Bogu. Już w Dekalogu, gdy czytamy, że Bóg jest mściwy i będzie się mścił do 3 i 4 pokolenia - jest fałszem przeciwko Bogu. Bóg jest sprawiedliwy i ta sprawiedliwość jest święta, ale nie jest mściwy.
Gdy czytamy Prawo Mojżeszowe, to wielokrotnie widzimy tą niezgodność.
Oko za oko, krwawe ofiary ze zwierząt i z ludzi jako jeńców wojennych, kamieniowanie itd.
To nie były prawa ustalone wolą Bożą.
Jezus wypełnił prawo Boże i nadał mu nową formę i wymiar.
Naprawił to, co zostało zepsute.
Dlatego chrześcijanie nie są już pod niedoskonałym prawem Mojżeszowym, ale są pod prawem Bożym, któremu nowy wymiar dał Jezus Chrystus.
Mamy wypełniać w tym prawie dwa przykazania - miłości, bo one wypełniają całe prawo.
Kochając Boga - wielbimy Go.
Kochając człowieka - przebaczamy i nie wyrządzamy mu krzywdy, a jeżeli wyrządzimy - to prosimy o przebaczenie.
Czasem trudno rozsądzić swoją winę, ale mamy Ducha Świętego i Jego prosimy o rozeznanie, a wielkim pouczeniem jest dla nas nauka Jezusa.
Wielkie znaczenie umacniające ma modlitwa.
Również korzystnie na nasze rozeznanie wpływa to, byśmy wzajemnie się pouczali i umacniali w wierze.

Cz cze 20, 2019 11:02 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Oko za oko, krwawe ofiary ze zwierząt i z ludzi jako jeńców wojennych

Gdzie prawo Mojżeszowe nakazuje składać krwawe ofiary "z ludzi jako jeńców wojennych"?

Pt cze 21, 2019 7:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
wybrana napisał(a):
Oko za oko, krwawe ofiary ze zwierząt i z ludzi jako jeńców wojennych

Gdzie prawo Mojżeszowe nakazuje składać krwawe ofiary "z ludzi jako jeńców wojennych"?

A to nie wiesz, że jak podbijano ościenne ludy, to dziewice miały szczególne łaski, by żyć, bo były łakomym kąskiem, by posiąść ich niewinność i uczynić niewolnicę łoża.

A co takiego mówi Biblia.
Wystarczy z uwagą przeczytać księgę wyjścia.
A co w niej czytamy:
Pan mówi do Mojżesza idź powiedz Faraonowi, ale to ja sprawię, że on cię nie posłucha, to ja sprawię jego upór, bo przez to doświadczę go plagami i wymorduję mu pierworodnych.
To ja pan sprawię, bo ja tak chcę.
Tych wersetów jest tam wiele. Wiele jest zaleceń pana o mordowaniu, o złupieniu itd.
Czy to przemawiał Bóg Ojciec, o którym nauczał nas Jezus?
Już sama księga wyjścia świadczy o działaniu gada, a nie Boga.
Każdy, kto przeczyta ją uważnie zobaczy, kto wyprowadził z Egiptu ten naród i kto go dalej prowadził - oszukiwał, obiecywał, a nie dawał i zmieniał swoje postanowienia wedle swojego humoru.

Myślę, że ten jeden werset wyjaśnia wszystko
BT.- Księga Liczb
3:13
Do Mnie bowiem należy wszystko, co jest pierworodne. W dniu, kiedy zabijałem wszystko, co było pierworodne w ziemi egipskiej, poświęciłem dla siebie wszystko pierworodne w Izraelu, począwszy od człowieka aż do bydlęcia. Do mnie należą; Ja jestem Pan.

So cze 22, 2019 11:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja zaś jestem pewien, że kopiowaniem tego samego tekstu na różnych forach nie zmienisz faktu, iż Bóg ma prawo odebrać życie, które sam dał, i to nie jest morderstwo. Ty zaś, niestety, masz wypaczoną wizję Boga...

So cze 22, 2019 11:46 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ja zaś jestem pewien, że kopiowaniem tego samego tekstu na różnych forach nie zmienisz faktu, iż Bóg ma prawo odebrać życie, które sam dał, i to nie jest morderstwo. Ty zaś, niestety, masz wypaczoną wizję Boga...

Yarpenie, a ty o kim piszesz?
Czy o Bogu objawionym w Synu Jezusie Chrystusie?

So cze 22, 2019 12:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajmij się, proszę, rzeczywistością i tym co rzeczywiście mamy objawione na temat Stwórcy, a swoje pomysły na temat Boga odwieś na kołek.

So cze 22, 2019 12:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajmij się, proszę, rzeczywistością i tym co rzeczywiście mamy objawione na temat Stwórcy, a swoje pomysły na temat Boga odwieś na kołek.

Nie wiem, co próbujesz tu zasugerować, czy powiedzieć?
Ja kieruję się tylko prawdą objawioną, i nie namówisz mnie, bym odwrócila się od Boga i to niezależnie od tego, jak będziesz starał się dalej Boga oczerniać i wmawiać nieprawdę.
Obrażając Boga obrażasz również mnie i wszystkich chrześcijan, którzy idą drogą za Jezusem.

So cze 22, 2019 12:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Nie wiem, co próbujesz tu zasugerować, czy powiedzieć?

Nic nie sugeruję, tylko stwierdzam fakt: Stworzyłaś sobie własną wizję Boga opierając się na wybranych fragmentach Biblii, które pasują do Twoich przekonań na temat tego, jak On powinien być. Zaś rzeczywiste Objawienie na jego temat masz w rufie i je ignorujesz kiedy zaprzecza Twoim przekonaniom.

Cytuj:
Ja kieruję się tylko prawdą objawioną, i nie namówisz mnie, bym odwrócila się od Boga i to niezależnie od tego, jak będziesz starał się dalej Boga oczerniać i wmawiać nieprawdę.

Przykro mi, ale nie. Kierujesz się swoimi przekonaniami, a nie prawdą objawioną przez Boga na swój temat. Gdybyś kierowała się objawieniem Bożym, to nie negowałabyś tego, co w Biblii nie pasuje do Twoich przekonań.

Cytuj:
Obrażając Boga obrażasz również mnie i wszystkich chrześcijan, którzy idą drogą za Jezusem.

Nikogo nie obrażam, bo prawda nie może być obraźliwa. Może być co najwyżej niewygodna lub bolesna dla osób, które mają własne wizje świata lub Boga.

So cze 22, 2019 12:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Zakon Mojżeszowy został nadany przez Boga, tzn. Ojca i Syna i Ducha Świętego:

"Pamiętajcie o zakonie Mojżesza, mojego sługi, któremu przekazałem na Horebie ustawy i prawa dla całego Izraela!" (Mal 3:22, BW)

Zamieszanie u niektórych wynika stąd, że zakon Mojżeszowy pierwotnie zawierał sam Dekalog, ale pod wpływem grzechu ludu Bóg dodał do Dekalogu przepisy tymczasowe, które miały obowiązywać tylko w Starym Przymierzu (np. możliwość rozwodu).
Moim zdaniem zamieszanie może wprowadzać również takie sugerowanie, że to Bóg "dodał" coś do Prawa, które sam ustanowił...uważam, że właściwszym byłoby napisanie, że Bóg zezwolił na dodanie do tej pełni jaką jest Dekalog przepisów rozszerzajacych Prawo Pańskie w kierunku nie zawsze zgodnym z zamierzeniem Boga wobec człowieka...

So cze 22, 2019 12:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Każdy, kto przeczyta ją uważnie zobaczy, kto wyprowadził z Egiptu ten naród i kto go dalej prowadził - oszukiwał, obiecywał, a nie dawał i zmieniał swoje postanowienia wedle swojego humoru.

Myślę, że ten jeden werset wyjaśnia wszystko
BT.- Księga Liczb
3:13
Do Mnie bowiem należy wszystko, co jest pierworodne. W dniu, kiedy zabijałem wszystko, co było pierworodne w ziemi egipskiej, poświęciłem dla siebie wszystko pierworodne w Izraelu, począwszy od człowieka aż do bydlęcia. Do mnie należą; Ja jestem Pan.

Obwiniłaś Boga, że kazał składać krwawe ofiary "z ludzi jako jeńców wojennych". Zapytałem, gdzie prawo Mojżeszowe to nakazuje. Wskazałaś Księgę Liczb 3:13:

"Do Mnie bowiem należy wszystko, co jest pierworodne. W dniu, kiedy zabijałem wszystko, co było pierworodne w ziemi egipskiej, poświęciłem dla siebie wszystko pierworodne w Izraelu, począwszy od człowieka aż do bydlęcia. Do mnie należą; Ja jestem Pan."

I z tego ma wynikać, że Bóg nakazał składać ofiary krwawe z ludzi? Sens fragmentu z Liczb 3:13 ukazany jest tutaj:

"Pan tak powiedział do Mojżesza: Poświęćcie Mi wszystko pierworodne. U synów Izraela do Mnie należeć będą pierwociny łona matczynego - zarówno człowiek, jak i zwierzę. Mojżesz powiedział do ludu: Pamiętajcie o dniu tym, gdyście wyszli z Egiptu, z domu niewoli, gdyż potężną ręką wywiódł was Pan stamtąd: w tym to dniu nie wolno jeść chleba kwaszonego. (...) Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i przypomnieniem między oczami, aby prawo Pana było w ustach twoich, gdyż ręką potężną wywiódł cię Pan z Egiptu. I będziesz zachowywał to postanowienie w oznaczonym czasie rok w rok, gdy Pan wprowadzi cię do kraju Kananejczyka, jak poprzysiągł tobie i przodkom twoim, i da go tobie. I oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla Pana i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana. Lecz pierworodny płód osła wykupisz jagnięciem, a jeślibyś nie chciał wykupić, to musisz mu złamać kark. Pierworodnych ludzi z synów twych wykupisz. Gdy cię syn zapyta w przyszłości: Co to oznacza? odpowiesz mu: Pan ręką mocną wywiódł nas z Egiptu, z domu niewoli. Gdy faraon wzbraniał się nas uwolnić, Pan wybił wszystko, co pierworodne w ziemi egipskiej, zarówno pierworodne z ludzi, jak i z bydła, dlatego ofiaruję dla Pana męskie pierwociny łona matki i wykupuję pierworodnego mego syna. Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i ozdobą między oczami przypominając, że Pan potężną ręką wywiódł nas z Egiptu." (Wyjścia 13:1-16)

A gdybyś doczytała Księgę Liczb, rozdział 3 do końca, to byś się dowiedziała, że Pan nakazał, żeby tych pierworodnych zastąpili Lewici, czyli plemię kapłańskie. Każdy pierworodny męski miał należeć do Pana, ale za kogo stawił się Lewita, ten był wolny od tego wymogu. Lewita zastępował pierworodnego nie w sensie, że był składany w krwawej ofierze, tylko w sensie, że odtąd pełnił służbę świątynną. Należał do Pana w podobnym sensie, jak dziś należy do Pana duchowny.

Ale nie tylko w tym sensie Bóg nakazał poświęcać sobie pierworodnych. Zrobił to również po to, żeby tym dobrym ofiarowaniem zastąpić złe ofiary, które miały miejsce u ludów Kanaanu. Otóż poganie mieli zwyczaj składania swych dzieci, szczególnie pierworodnych w ogień, w ofierze Molochowi. Był to zwyczaj zaraźliwy, bo obiecywał zjednanie sobie demona zwanego Molochem. Dlatego Bóg zarządził:

"Dalej Pan powiedział do Mojżesza: Mów do Izraelitów: Ktokolwiek spośród synów Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się w Izraelu, da jedno ze swoich dzieci Molochowi, będzie ukarany śmiercią. Miejscowa ludność ukamienuje go. Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i wyłączę go spośród jego ludu, ponieważ dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, splugawił mój święty przybytek, zbezcześcił moje święte imię. Jeżeli miejscowa ludność zasłoni oczy przed takim człowiekiem, który dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, i nie zabije go, to Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i przeciwko jego rodzinie i wyłączę go spośród jego ludu, jak również i tych wszystkich, którzy go naśladują, którzy uprawiają nierząd z Molochem." (Kpn 20:1-5)

Niektórzy, niestety:

"I zbudowali wyżyny Baala w dolinie Ben-Hinnom, by ofiarować swych synów i swoje córki ku czci Molocha. Nie poleciłem im tego ani Mi na myśl nie przyszło, by można czynić coś tak odrażającego i doprowadzać Judę do grzechu." (Jer 32:35)

"Kazał też [dobry król Jozjasz] zbezcześcić palenisko, znajdujące się w Dolinie Synów Hinnoma, aby już nikt nie oddawał swego syna czy swojej córki na spalenie dla Molocha." (2Krl 23:10)

A zatem w celu wyeliminowania morderczych ofiar z pierworodnych Bóg już na początku mówi, że pierworodni należą do Niego! I kto się teraz poważy złożyć swe dziecko w ofierze Molochowi? Wprawdzie niektórzy się poważyli, ale zjawisko zostało ograniczone. Tak oto Bóg uszlachetniał swój lud i chronił go przed barbarzyństwem i demonami.

A ty ośmielasz się czynić Stwórcy zarzuty. Dziecko, czy rozumiesz, że jesteś tylko małą dziewczynką w obliczu rzeczy wielkich i mądrych? Zrozum to, a może staniesz się zdolna, by rozumieć więcej. Jeśli tego nie pojmiesz, poniesiesz porażkę.

wybrana napisał(a):
Wiele jest zaleceń pana o mordowaniu, o złupieniu itd.

Skoro bluźnisz, to dalej nie rozmawiam, bo przykładałbym rękę do bardzo ciężkiego grzechu.

So cze 22, 2019 1:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef, w odpowiedzi zacytuję jeszcze raz tą naukę:
E.Jana
E.Jana

Prawda została nam dana przez samego Boga - osobiście, i cóż można więcej dodać, lub ująć.
Jaka prawda? - prawda, że Bóg jest miłością i miłosierdziem.
Już Izraelici głosili - nie zabijaj!
A później twierdzili - pan karze - czyńcie te ohydne czyny. By objąć w posiadanie dobra ziemskie swoich sąsiadów - atakujcie - mordujcie, bo ja wam tak karze.
To o jakim prawie nauczał Jezus?
O kim nauczał Jezus? jeżeli nauczał - bądźcie miłosierni, przebaczajcie, nadstawiajcie drugi policzek, dawajcie swój płaszcz itd.
Dlaczego Jezus krytykował uczonych w piśmie i faryzeuszy?, przecież oni tak restrykcyjnie wypełniali prawo, ale czyje prawo? - czy to były prawa, które zawierały wolą Bożą?
Ktoś, kto dalej czerpie nauki na podstawie tego niedoskonałego prawa, to odrzucił to, o czym nauczał Jezus - odrzucił prawdę daną przez samego Boga - odrzucił Boga.
Jezus dał nam prawdę i złożył swoje życie w ofierze za tą prawdę, a co uczynił z tą prawdą człowiek? - odrzucił ją i dalej posila się kłamstwem, tak jak kłamstwem posilali się Izraelici i błądzili w ciemności.
Dzięki Jezusowi, człowiek nie musi już chodzić w ciemności, bo światło zaświeciło w ciemności i to światło ma nas prowadzić.

So cze 22, 2019 4:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam dla Ciebie ciekawy fragment Listu do Hebrajczyków:

Hbr 12,4-7
(4): Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi, (5): a zapomnieliście o upomnieniu, z jakim się zwraca do was, jako do synów: Synu mój, nie lekceważ karania Pana, nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza. (6): Bo kogo miłuje Pan, tego karze, bhłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje. (7): Trwajcież w karności. Bóg obchodzi się z wami jak z dziećmi. Jakiż to bowiem syn, którego by ojciec nie karcił?

A tu II List do Tesaloniczan:

2 Tes 1,6-10
(6): Bo przecież jest rzeczą słuszną u Boga odpłacić uciskiem tym, którzy was uciskają, (7): a wam, uciśnionym, dać ulgę wraz z nami, gdy z nieba objawi się Pan Jezus z aniołami swojej potęgi (8): w płomienistym ogniu, wymierzając karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa. (9): Jako karę poniosą oni wieczną zagładę [z dala] od oblicza Pańskiego i od potężnego majestatu Jego (10): w owym dniu, kiedy przyjdzie, aby być uwielbionym w świętych swoich i okazać się godnym podziwu dla wszystkich, którzy uwierzyli, bo wyście dali wiarę świadectwu naszemu.

So cze 22, 2019 5:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona