Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 20, 2019 2:07 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jaka kara jest słuszna? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jaka kara jest słuszna?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Można założyć bezblędny system ale wówczas musimy założyć nieomylność człowieka - tylko nieomylny człowiek jest w stanie stworzyć nieomylny system. Ale to już jest takie science fiction, że nie wiem, czy chcemy dyskusje na ten poziom sprowadzić.

Jest to eksperyment myślowy, więc pomijamy wszystkie trudności techniczne. Nie mają one znaczenia.
Co do drugiego akapitu, to masz na myśli to, że system wstrzymuje się przed kara śmierci, jesli np. osoba zabita była jeszcze bardziej niebezpieczna niż morderca albo jeśli morderca w przyszłości okaze się dobrym czlowiekiem?
System podejmuje taką decyzję jak zdecydują o tym jego twórcy. Jeśli zdecydują, że w przypadku zabójstwa w celu zapobieżenia większym zbrodniom ma nie być kary, to nie będzie. System podejmowałby taką decyzję jak sąd przy założeniu jego nieomylności i nieograniczonego dostępu do informacji.
Nie, ja wręcz zaproponowałam w moim pierwszym wpisie w tym wątku, ze mając taką technologię powinniśmy jej używać, żeby zwiększyć skuteczność wykrywania przestępstw. Natomiast czym innym jest zwiększyć skuteczność wykrywania przestępstw a czym innym wprowadzic system autmatycznego karania. Wykrywszy przestepstwo nie musze karac przestepcy i majac system do wykrywania przestepstw nie musze go instalowac tak, zeby dzialal automatycznie, moge np. go uruchomic wtedy, kiedy zostanie zgloszone przestepstwo.

Teraz rozumiem. W takim razie w jakich sytuacjach decydowałabyś się go uruchomić? Dlaczego nie we wszystkich skoro jego działanie byłoby takie samo jak sądu? Czy są jakieś przypadki w których mógłby jednak działać automatycznie?

Pt sie 30, 2019 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
System podejmuje taką decyzję jak zdecydują o tym jego twórcy. Jeśli zdecydują, że w przypadku zabójstwa w celu zapobieżenia większym zbrodniom ma nie być kary, to nie będzie. System podejmowałby taką decyzję jak sąd przy założeniu jego nieomylności i nieograniczonego dostępu do informacji.

Ok, w takim razie z kara śmierci mamy porządek. Jak natomiast automatycznie karać przestępstwa mniejszego kalibru? Wiem, że Ty zadałeś to pytanie w tym wątku, ale masz jakieś właśne pomysły? Czy kara w przypadku tych mniej poważnych przestępstw też powinna być nieodwracalna, np. całkowite sparaliżowanie dłoni za kradzież kieszonkową albo permanenta blokada prędkości w samochodzie za przekroczenie prędkości, czy raczej powinna być tylko tymczasowa? Czy powinna się jakoś wiązać z popełnionym przestępstwem, np. śmierć za śmierć, paraliż dłoni za kradzież kieszonkową czy wspomniana blokada prędkości za przekroczenie prędkości, czy może być jakoś oderwana od przestępstwa, ale dotkliwa, np. porażenie prądem, wywołanie nieprzyjemngo poczucia głodu, uniwersalna dla wszystkich za dane przestępstwo czy dobrana indywidualnie do osoby?
Cytuj:
Teraz rozumiem. W takim razie w jakich sytuacjach decydowałabyś się go uruchomić? Dlaczego nie we wszystkich skoro jego działanie byłoby takie samo jak sądu? Czy są jakieś przypadki w których mógłby jednak działać automatycznie?

Bylby uruchamiany tak jak dotychczas -w momencie zgłoszenia/stwierdzenia przestępstwa bądź pojawienia sie podejrzenia, że doszło do przestępstwa. Roznica polegalaby na tym, ze znacznie szybciej i z mniejszym nakladem wysilku udaloby sie zidentyfikowac sprawce i zweryfikowac, czy w ogole przestepstwo mialo miejsce.
Przy zalozeniu bezblednosci systemu, ktory calkowicie by sie opieral na karach automatycznych, moglby dzialac automatycznie w kazdym wypadku.

Pt sie 30, 2019 2:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ok, w takim razie z kara śmierci mamy porządek.

Mamy porządek, czyli zgadzasz się, że przy założeniu nieomylności systemu, byłaby ona odpowiednia?
Jak natomiast automatycznie karać przestępstwa mniejszego kalibru? Wiem, że Ty zadałeś to pytanie w tym wątku, ale masz jakieś właśne pomysły? Czy kara w przypadku tych mniej poważnych przestępstw też powinna być nieodwracalna, np. całkowite sparaliżowanie dłoni za kradzież kieszonkową albo permanenta blokada prędkości w samochodzie za przekroczenie prędkości, czy raczej powinna być tylko tymczasowa? Czy powinna się jakoś wiązać z popełnionym przestępstwem, np. śmierć za śmierć, paraliż dłoni za kradzież kieszonkową czy wspomniana blokada prędkości za przekroczenie prędkości, czy może być jakoś oderwana od przestępstwa, ale dotkliwa, np. porażenie prądem, wywołanie nieprzyjemngo poczucia głodu, uniwersalna dla wszystkich za dane przestępstwo czy dobrana indywidualnie do osoby?

Tak aby w miarę możliwości kara była konsekwencją zabronionego czynu i wynagradzała wyrządzoną krzywdę ofierze lub społeczeństwu. Np. za kradzież, automatyczne przelanie z konta złodzieja na konto ofiary kilkukrotnej wartości skradzionej rzeczy. Tak naprawdę to moim cichym celem była dyskusja nad karą śmierci.

Pt sie 30, 2019 5:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mamy porządek, czyli zgadzasz się, że przy założeniu nieomylności systemu, byłaby ona odpowiednia?

Ja ogólnie jestem przeciwna karze śmierci nawet w beznadziejnych przypadkach, bo w normalnym świecie nigdy nie wiadomo, czy ten morderca wyjdzie na prostą i jeszcze się społeczeństwu przysłuży, czy może przewegetuje cały czas w więzieniu. Ale w Twoim systemie zakładamy, że kara śmierci będzie wymierzona tylko w naprawdę beznadziejnych przypadkach, ponieważ ten system jest niczym wszechwiedzący i nieomylny Bóg i jeśliby przewidział, że ten człowiek zasługuje na życie, to wówczas tej kary by nie wykonał. Więc tylko przy tych rodem z science fiction założeniach, zgodzę się z tym, że kś mogłaby być w niektórych przypadkach odpowiednia.
Cytuj:
Tak aby w miarę możliwości kara była konsekwencją zabronionego czynu i wynagradzała wyrządzoną krzywdę ofierze lub społeczeństwu. Np. za kradzież, automatyczne przelanie z konta złodzieja na konto ofiary kilkukrotnej wartości skradzionej rzeczy.

Jeśli iść tą logiką to karą za morderstwo powinno być spłodzenie lub przyczynienie się do spłodzenia odpowiedniej liczby osób, które by zapełniły tę dziurę po ofiarach, a nie kara śmierci.
Cytuj:
Tak naprawdę to moim cichym celem była dyskusja nad karą śmierci.

Dobry temat, ale ciężko go ugryźć przy tak nierealnych założeniach, któreśmy poczynili na potrzeby eksperymentu myślowego.

Pt sie 30, 2019 6:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja ogólnie jestem przeciwna karze śmierci nawet w beznadziejnych przypadkach, bo w normalnym świecie nigdy nie wiadomo, czy ten morderca wyjdzie na prostą i jeszcze się społeczeństwu przysłuży, czy może przewegetuje cały czas w więzieniu.

To jedyny powód przez który ją wykluczasz? Psychopata nie przestanie być psychopatą a w więzieniu na pewno nie stanie się łagodniejszy.
Ale w Twoim systemie zakładamy, że kara śmierci będzie wymierzona tylko w naprawdę beznadziejnych przypadkach, ponieważ ten system jest niczym wszechwiedzący i nieomylny Bóg i jeśliby przewidział, że ten człowiek zasługuje na życie, to wówczas tej kary by nie wykonał. Więc tylko przy tych rodem z science fiction założeniach, zgodzę się z tym, że kś mogłaby być w niektórych przypadkach odpowiednia.

System nie przewiduje przyszłości. Jest nieomylny, ale podejmuje decyzję jedynie na podstawie dostępnych informacji. Możesz to postrzegać jako technologię, która potrafi tworzyć związki przyczynowo skutkowe.
Jeśli iść tą logiką to karą za morderstwo powinno być spłodzenie lub przyczynienie się do spłodzenia odpowiedniej liczby osób, które by zapełniły tę dziurę po ofiarach, a nie kara śmierci.

To nie było by za bardzo pożyteczne społecznie. Według mnie w skrajnych przypadkach powinna to być śmierć, a w pozostałych przymusowa praca na rzecz rodziny ofiary.
Dobry temat, ale ciężko go ugryźć przy tak nierealnych założeniach, któreśmy poczynili na potrzeby eksperymentu myślowego.

Według mnie realność założeń nie ma znaczenia. Lepiej nawet jeśli są one nierealne, bo przekierowujemy wtedy swoją uwagę na istotę problemu a nie na techniczne szczegóły. W tym przypadku chciałem pokazać, że wielu przeciwników kary śmierci jest w stanie ją zaakceptować, jeśli byłaby ona z góry znaną i nieuniknioną konsekwencją świadomie zaplanowanej zbrodni, a nie czynnością wykonaną przez innego człowieka. To taka nieco zmieniona forma dylematu wagonika.

N wrz 01, 2019 8:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Lepiej jakby kara była wykonywana PRZED doskonaniem przestępstwa. Wtedy nie doszło by do morderstwa.

Przypomina mi się film SF " Raport mniejszości". W ogóle filmy SF teraz jakby nabrały nowego wyrazu, np. jest świetny filmy pokazujący świat z powszechną Sztuczną Inteligencją w osobistych komputerach. Film nosi tytuł " Ona" i pokazuje wymiar relacji damsko-męskich , hmmm .... ludzko - sztuczno inteligentnych w społeczeństwie niedalekiej przyszłości. Warto zobaczyć.

N wrz 01, 2019 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To jedyny powód przez który ją wykluczasz? Psychopata nie przestanie być psychopatą a w więzieniu na pewno nie stanie się łagodniejszy.

Nie jedyny. Psychopatów jest w społeczeństwie całkiem sporo i większość nie rozrabia, więc ja nie muszę liczyć na to, że psychopata psychopatą być przestanie, choć nie można wykluczyć, że i taki postęp w nauce się dokona. Więziennictwo bardzo się zmieniło i zmienia. Odchodzi się od ciasnych klatek skupiających społeczny margines, na rzecz takich trochę hoteli, właśnie z myślą o tym, by przestępca się skutecznie zresocjalizował. Kiedyś byłam do tego negatywnie nastawiona, ale pomału dojrzewam do zmiany zdania.
Cytuj:
System nie przewiduje przyszłości. Jest nieomylny, ale podejmuje decyzję jedynie na podstawie dostępnych informacji. Możesz to postrzegać jako technologię, która potrafi tworzyć związki przyczynowo skutkowe.

Jeśli nie przewiduje, to jest do kitu, bo dla mnie przyszłość jest kluczowa. Przyszłość może rzucić na przeszłość nowe światło. Każdy zasługuje na drugą (a czasem i trzecią, czwartą etc.) szansę.
Cytuj:
To nie było by za bardzo pożyteczne społecznie. Według mnie w skrajnych przypadkach powinna to być śmierć, a w pozostałych przymusowa praca na rzecz rodziny ofiary.

Czemu nie byłoby pozytywne społecznie? Dzieci to bogactwo narodu.
Śmierć nikomu życia nie zwróci, ale przymusowa praca na rzecz rodziny ofiary jest do zaakceptowania.
Cytuj:
Według mnie realność założeń nie ma znaczenia. Lepiej nawet jeśli są one nierealne, bo przekierowujemy wtedy swoją uwagę na istotę problemu a nie na techniczne szczegóły.

W tym wypadku te "techniczne szczegóły", zmieniają wszystko, przynajmniej dla mnie. Moje przekonanie opiera się na tezie, że jesteśmy jako ludzie omylni, nie jesteśmy w stanie bezbłędnie ocenić skutków naszych decyzji, każdy zasługuje na kolejną szansę (odwołanie do przyszłości).
Cytuj:
W tym przypadku chciałem pokazać, że wielu przeciwników kary śmierci jest w stanie ją zaakceptować, jeśli byłaby ona z góry znaną i nieuniknioną konsekwencją świadomie zaplanowanej zbrodni, a nie czynnością wykonaną przez innego człowieka. To taka nieco zmieniona forma dylematu wagonika.

No to ja do takich osób nie należę.

N wrz 01, 2019 8:47 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2