Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 14, 2019 11:04 pm

JHWH a Upaniszady 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post JHWH a Upaniszady
Pomijając spór o usunięcie tego imienia z Biblii, pojawił się we mnie problem genezy tego imienia, odkąd zacząłem czytać Upaniszady. W nich właśnie odnalazłem analogię do żydowskiego imienia Boga czyli JHWH ("JESTEM KTÓRY JEST"). Ponieważ hinduizm jest religią o wiele starszą od judaizmu trzeba uznać, że imię to wywodzi się właśnie stamtąd, czyli jest zwykłą kalką z hinduizmu. Zacytuję te ustępy:

"To, na początku istniało jako atman w formie osoby - Puruszy,
Rozglądając się dookoła, niczego poza atmanem nie dostrzegł,
Najpierw powiedział "JA JESTEM!"
W ten sposób imię ja powstało"

Upaniszada Brihadaranjaka I.4.1

"To na początku zaprawdę istniało jako brahman,
Rozpoznał atmana "JA JESTEM brahmanem",
I wtedy wszystko powstało"

Upaniszada Brihadaranjaka I.4.10

Z kolei Jezus wypowiada się w ewangelii Jana sugerując, że jest Bogiem:

"Zaprawdę powiadam wam: zanim Abraham stał się, JA JESTEM" (J 8, 58)

Zbieżności są ewidentne i pewnie nieprzypadkowe.

Pt wrz 13, 2019 1:49 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: JHWH a Upaniszady
przepraszam napisał(a):
Pomijając spór o usunięcie tego imienia z Biblii, pojawił się we mnie problem genezy tego imienia, odkąd zacząłem czytać Upaniszady. W nich właśnie odnalazłem analogię do żydowskiego imienia Boga czyli JHWH ("JESTEM KTÓRY JEST"). Ponieważ hinduizm jest religią o wiele starszą od judaizmu trzeba uznać, że imię to wywodzi się właśnie stamtąd, czyli jest zwykłą kalką z hinduizmu. Zacytuję te ustępy:

"To, na początku istniało jako atman w formie osoby - Puruszy,
Rozglądając się dookoła, niczego poza atmanem nie dostrzegł,
Najpierw powiedział "JA JESTEM!"
W ten sposób imię ja powstało"

Upaniszada Brihadaranjaka I.4.1

"To na początku zaprawdę istniało jako brahman,
Rozpoznał atmana "JA JESTEM brahmanem",
I wtedy wszystko powstało"

Upaniszada Brihadaranjaka I.4.10

Z kolei Jezus wypowiada się w ewangelii Jana sugerując, że jest Bogiem:

"Zaprawdę powiadam wam: zanim Abraham stał się, JA JESTEM" (J 8, 58)

tłumaczenie słów z księgi Wyjścia 3:13-15 na "jestem który jestem " jest dzisiejszym skrótem słownym rozpowszechnianym przez chrześcijaństwo bo to pasuje do dogmatu o Bogu Jezusie ponieważ korespondują one z słowami Jezusa z Jana 8:58 Ale dokładniej jak należy tłumaczyć te słowa z Wyj 3:14 z języka hebrajskiego tego dziś nikt nie wie. Dlatego naukowcy się spierają i tłumaczą je np. "będę który będę", "stanę się kim zechcę", "okaże się kim się okaże", " jestem który jestem," itp. Ty w swoim poście odnosisz w podtekście do JHWH, ale dosłownie odnosisz się do tłumaczenia tych słów z Wyjścia na język polski co jest mało wiarygodne.

Śr wrz 18, 2019 9:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Ponieważ hinduizm jest religią o wiele starszą od judaizmu trzeba uznać, że imię to wywodzi się właśnie stamtąd, czyli jest zwykłą kalką z hinduizmu. Zacytuję te ustępy:
(...)

Zgoda, że zbieżności są ewidentne i pewnie nieprzypadkowe, ale z tego wcale nie wynika, że judaizm jest kalką hinduizmu. Nigdy Ci się nie zdarzyło wpaść na coś, co już dawno zostało odkryte przez setki ludzi przed Tobą?

Śr wrz 18, 2019 11:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Przede wszystkim hinduizm wcale nie jest starszy od judaizmu (choć hinduisci różne bajki na ten temat opowiadają.

za https://www.rozmiar.com/kiedy-powstal-hinduizm.php
Cytuj:
Różnorodność i wielość wierzeń, praktyk religijnych, norm postępowania, świętych pism, szkół filozoficznych i innych elementów, które składają się na hinduizm jako zjawisko sprawia, że jakiekolwiek mówienie o jego początkach może mieć wyłącznie charakter umowny. Zwykle jednak wiąże się je z tzw. okresem wedyjskim cywilizacji Indusu, czyli z okresem, w którym miały zostać objawione święte księgi Hindusów – Wedy. Przyjęcie takiego poglądu oznacza, że hinduizm powstał ok. 1500 – 1000 p.n.e.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że wymienione powyżej koncepcje karmana, sansary i mokszy, które dzisiaj uchodzą za cechy konstytutywne hinduizmu, pojawiły się dopiero w późniejszych pismach, tj. w powstałych na przestrzeni VIII-III w. p.n.e Upaniszadach.

Judaizm biblijny kształtował się od II tysiąclecia p.n.e., jednak przedtem był jeszcze judaizm "ustny".

Co do rzekomych zbieżności - wynikają one głównie z przekładu obu systemów na współczesne języki przez tłumaczy współczesnych, operujących w tej samej kulturze. Po przełożeniu słowa są bardzo podobne, ale treści które oznaczają mają niewiele punktów wspólnych. Oczywiście, pewne prawdy są uniwersalne, wpisane w naturę człowieka i dochodzili do nich nawet świeccy filozofowie, również niekiedy różne religie - w tym judaizm - wykorzystywały do przekazania wiary te same historie (jak choćby Potop), a nawet pożyczały sobie rozwiązania prawne (kodeks Hamurabiego). Ale to zupełnie inna sprawa.
Powstało wiele sensacyjnych (a przy tym wykluczających się) hipotez na temat od jakiej to religii powstał judaizm (a także chrześcijaństwo). Wszystkie opierają się na fałszywej zasadzie historical parrarelizm, znakomicie opisanej w ksiązkach Jana Lewandowskiego (polecam). Najsmieszniejsze są te, jak to Jezus w młodości niby pojechał do Indii i tam "się wszytkiego nauczył".

Śr paź 30, 2019 1:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Ponieważ hinduizm jest religią o wiele starszą od judaizmu .

Skąd takie domniemanie?

Ostatnio edytowano Pn lis 04, 2019 3:40 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowania

Pn lis 04, 2019 3:35 pm