Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 21, 2019 7:13 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 97  Następna strona
 obrazy i rzeźby w Kościele 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

So mar 01, 2008 5:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Ręka napisał(a):
Ciach

A czy można czcić osoby umarłe nie przez bożki?

@Ręka jest wiernym z którejś denominacji protestanckiej, więc ten spór nie ma sensu, bo dotyczy różnic doktrynalnych, których nikt sobie nie odpuści. Lepiej wyszukiwać to co łączy, a nie dzieli.

So mar 01, 2008 5:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Powiedziano: "Czcij ojca swego i matkę swoją". Nic nie powiedziano o tym, aby po ich śmierci miała ustać ta cześć. Nasza cześć natomiast wobec Świętych jest podobna do czci, jaką Izraelici mieli wobec ich praojców (już dawno zmarłych).

So mar 01, 2008 5:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Ciach
W którymś numerze 'Strażnicy' pewnie tak jest napisane. A może nawet w kilku. Lecz jak to się ma do faktów biblijnych?

Pozdrawiam,
Pasiu

So mar 01, 2008 5:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Fałsz ten już jest mi obcy, inne pewnie będę usuwał do końca życia.

kolor napisał(a):
Lepiej wyszukiwać to co łączy, a nie dzieli.

Wiem, że każdy będzie bronił swojego, ale przecież nam wszystkim (katolikom i nie) jest potrzebna czasem intelektualna refleksja nad wiarą. Nie chodzi o to, żeby się spierać bez celu, tylko pogłębiać refleksję. Ostatecznie przecież nawet jeżeli ktoś już nie znajdzie argumentu, żeby odpowiedzieć drugiemu, to jeszcze nie znaczy, że jego pogląd jest fałszywy, znaczy tylko dokładnie tyle, że nie znalazł argumentu na poparcie swojego poglądu. Histerykami na punkcie argumentów są niektórzy ateusze, czciciele rozumu, tak jakby rozum to był cały człowiek.

So mar 01, 2008 5:36 pm
Milczek
Milczek

So mar 01, 2008 5:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
kolor napisał(a):
Lepiej wyszukiwać to co łączy, a nie dzieli.

Wiem, że każdy będzie bronił swojego, ale przecież nam wszystkim (katolikom i nie) jest potrzebna czasem intelektualna refleksja nad wiarą. Nie chodzi o to, żeby się spierać bez celu, tylko pogłębiać refleksję.

Z @Ręka (ą) to nie przejdzie. On nie dyskutuje, on kpi z naszych uczuć religijnych, a szkoda.

So mar 01, 2008 5:48 pm
Milczek
Milczek

So mar 01, 2008 5:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

@Ręka
Skoro czczę rodziców za życia, będę im dziękował po zmartwychwstaniu za dar życia, to dlaczego miałbym sobie robić przerwę w międzyczasie? Tym bardziej, że, jak wierzę, ich dusza będzie żyć w Bogu także po śmierci.

So mar 01, 2008 6:14 pm
Milczek
Milczek

My Katolicy naturalnie oburzamy sie jak ktos z zewnatrz sie wtraca i kwestionuje elementy naszej tradycji, do ktorej jestesmy tak bardzo przyzwyczajeni, kult Maryji, obrazy i rzezby, relikwie itp. Oburzamy sie nawet wtedy kiedy sami nie za bardzo praktykujemy te elementy wiary i chodzimy do kosciola ledwie raz w roku na pasterke. Ale to jest nasza decyzja i co nam sie tutaj bedzie ktos wtracal!

Nasza reakcja tez jest typu: co oni chca od tej biednej poboznej Maryji, co ona im zawinila? A co nam szkodza te obrazy i posagi, przeciez sa ladne i koscioly tak pieknie z nimi wygladaja, co to komu przeszkadza?

W moim mniemaniu to moze przeszkadzac tylko nam. Popatrzmy na to tak: kazdy czlowiek jest tak zajety, mamy tyle spraw do zalatwienia, praca, dzieci, dom, itp dzien jest krotki, niewiele jest czasu na modlitwe. Wszystkie te dekoracje i za dlugie obrzedy i przerozni swieci itp , czyz oni nie odwracaja naszej uwagi od tego, co jest istotne, czyli od Boga? Alez nie, ktos odpowie, to mi pomaga, bo moge sie modlic do Maryji i swietych zeby sie za mna wstawili do Boga. Ale po co? My sie mamy modlic do Boga bezposrednio, nawet Jezus tak nauczal. A coz jezeli tych prosb do roznych swietych On nigdy nie slyszy? Po co sie tak rozdrabiac? Nie lepiej modlic sie bezposredio do Boga i nie tracic czasu na te rozne "objazdy"? Po co wlazic w labirynt jak jest prosta droga do celu? Po co sobie komplikowac zycie?Jezeli cos mozna osiagnac w prosty sposob, po co sprawe komplikowac?
A bo ja sie tak przyzwyczailem, ktos odpowie. Przyzwyczajenie nic nie znaczy, ludzie sie pzyzwyczajaja do roznych zlych i dobrych rzeczy; palenie, seks, chodzenie do kosciola, podroze, narkotyki, slodycze. Od czasu do czasu byc moze trzeba sobie zadac pytanie, czy wszystkie moje przyzwyczajenia sa wlasciwe i dobre? Czy moze niektore sa troche przesadzone lub niepotrzebne? Kazdy pewnie dojdzie do innych wnioskow, ale zycie trzeba sobie w miare upraszczac a poza tym, cale zycie trzeba sie uczyc i to, ze "mnie kiedys tak uczyli" nie zalatwia sprawy. Kiedys wszyscy palili papierosy, a teraz nie. Ci co palili, to nie byli zli ludzie, po prostu nie wiedzieli, ze to nie jest dobre. Bog dal nam rozum po to, zebysmy go uzywali.

So mar 01, 2008 7:41 pm
Milczek
Milczek

So mar 01, 2008 9:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Możesz określić swoje wyznanie?

So mar 01, 2008 10:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

@Ręka
Możesz określić swoje wyznanie?
Odpowiem za Rękę. Świadek Jehowy.

Pozdrawiam,
Pasiu

N mar 02, 2008 1:22 am
Dyskutant
Dyskutant

Pasiu
Czytasz strażnicę?
Czytałem. 'Przebudźcie się!' również. Ładny Wam tam kit wciskają. Nie ma jak dobry marketing.

Ręka napisał(a):
Ciach.
Ta teza w Kościele Katolickim istniała na długo przed oficjalnym ogłoszeniem dogmatu. I dla nikogo nie stanowi to tajemnicy. Lepiej powiedz ile razy Wasi prezesi zmieniali już datę końca świata.

Pozdrawiam,
Pasiu

N mar 02, 2008 1:28 am
Nie jestem SJ,tylko katoliczka,ale tez nie oddaje czci posagom i obrazom.Smiesza mnie ludzie ,ktorzy klekaja przed woskowa czy gliniana figura i modla sie do niej.
Reka napisal
Cytuj:
Ciach

Otoz to.Dobre pytanie.

N mar 02, 2008 2:01 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 97  Następna strona