Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn sie 19, 2019 2:27 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Następna strona
 PYTANIA DO KAPŁANA II 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Msza Św.
agnesik83 napisał(a):
Czy Mszę Św. jakiś ksiądz może prowadzić w jakikolwiek sposób zawierając wszystkie jej elementy? Chodzi mi o to, czy może sam kombinować i próbować przyciągnąć ludzi do kościoła zmieniając całe <tło> Mszy?

Nie może zmienić tekstu zawartego w Mszale ani kolejności przepisanych czynności Może teksty odmawiać lub śpiewać, jeśli ma dobry głos. Ale Msza to nie jest przedstawienie teatralne.

Co rozumiesz przez "tło" Mszy?

Cz maja 10, 2012 2:24 pm
Milczek
Milczek

Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
owszem powaga - Msza to nie jest jakiś cyrk (przepraszam za porównanie) ale chodzę co niedziele na Mszę dla dzieci i na niej o. franciszkanin tak świetnie odprawia Mszę (a do tego jest scholka dziecięca śpiewająca, śpiewają psalmy), że wszyscy czują się swobodnie i jest cały Kościół ludzi... Proszę mi wybaczyć te pytania ale ostatnio o mało nie pokłóciłam się o takie rozmowy z koleżanką - ja rozumiem te wszystkie sprawy ale ona zadawała mi takie pytania, na które nie wiedziałam jak odpowiadać :( to poniżające dla osoby wierzącej... albo przykładowo: w Starym Testamencie jest wspomniane, że pewnego rodzaju mięsa nie powinno się jeść a dlaczego my jemy? Albo... dlaczego i kto ustala i zmienia treść np. przykazań kościelnych? ... Mnie poprostu denerwują takie pytania a potem z kolei nie dają mi spokoju....

Pn maja 14, 2012 9:12 pm
Milczek
Milczek

Witam serdecznie, z góry przepraszam jeśli pytanie, które zadam już wcześniej padło, ale bardzo dawno tu nie byłam i nie wiem gdzie szkać. :)
Moje pytanie.
Czy Ksiądz może odmówić udzielenia Eucharystii osobie, która jest moralnie bez zarzutu, a nie chce przyjmować jej w pozycji stojącej tylko klęczącej ?
Bo byłam świadkiem takich sytuacji, nawet podczas Mszy sprawowanych w dzień powszedni, gdzie było np. o.k. 20 osób więc na pewno nie chodziło o czas.
Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co myśleć. :(

Śr maja 30, 2012 8:29 am
Milczek
Milczek

Witam.

Który ze średniowiecznych "Świętych" opisał w swoich pismach hierarchię anielską? Pamiętam, że ktoś taki był, lecz jakoś nie mogę sobie przypomnieć kto to dokładnie, a potrzebuję zapoznać się z tym pismem.

Wt cze 05, 2012 6:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Karo, skorzystaj z pomocy "Dobrego Wujka Google'. Google jest naprawdę Twoim Przyjacielem. Wpisz hasło: "Hierarchia anielska" i otrzymasz całą masę odnośników do różnych opracowań. Przepraszam, że nie przepisałem wszystkich danych ale brakuje mi czasu i chęci. Życzę udanych poszukiwań.

Śr cze 06, 2012 6:26 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Katoliczka24 napisał(a):
Moje pytanie.
Czy Ksiądz może odmówić udzielenia Eucharystii osobie, która jest moralnie bez zarzutu, a nie chce przyjmować jej w pozycji stojącej tylko klęczącej ?
Bo byłam świadkiem takich sytuacji, nawet podczas Mszy sprawowanych w dzień powszedni, gdzie było np. o.k. 20 osób więc na pewno nie chodziło o czas.
Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co myśleć. :(

Ja np. mam problem z kręgosłupem i nie mogę się przychylić aby udzielić Komunii osobie, która przede mną klęka. Proszę wtedy o powstanie, albo uklęknięcie na stopniu przy balustradzie lub przy bocznym ołtarzu albo na klęczniku, jeśli taki jest. Jest bardzo niebezpieczne kiedy wszyscy podchodzą w procesji do komunii i nagle jedna twarz mi ucieka bo w ostatnim momencie otwierając już usta przyklęka a później powstaje i zawadza o moje ręce, w których trzymam puszkę. Na to też trzeba zwrócić uwagę. Na pewno czas nie odgrywa żadnej roli.

Śr cze 06, 2012 6:49 am
Milczek
Milczek

Szczęść Boże!

Pytanie to kieruję przede wszystkim do Księdza. Czy radykalizacja poglądów religijnych jest grzechem? Wynika to z tępego, jaskiniowego ateizmu i antyklerykalizmu, który nas otacza, i który budzi we mnie opór (a nieraz nawet chęć swoistego "odwetu", o czym wiem, że jest grzechem). Dwa razy się z tego spowiadałem (tzn. z tej "niechęci" do ateistów) i za każdym razem dostałem inną odpowiedź...

Cz cze 07, 2012 11:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Malleus Maleficarum napisał(a):
Szczęść Boże!

Pytanie to kieruję przede wszystkim do Księdza. Czy radykalizacja poglądów religijnych jest grzechem? Wynika to z tępego, jaskiniowego ateizmu i antyklerykalizmu, który nas otacza, i który budzi we mnie opór (a nieraz nawet chęć swoistego "odwetu", o czym wiem, że jest grzechem). Dwa razy się z tego spowiadałem (tzn. z tej "niechęci" do ateistów) i za każdym razem dostałem inną odpowiedź...

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć bo za mało szczegółów. Czy jest grzechem, nie wiem, ale napewno łatwo prowadzi do grzechu braku miłości również do wrogów. Trudno tak wymierzyć dokąd czy odkąd jest grzech, a gdzie jeszcze nie ma go. Jezus powiedział :"miłujcie nieprzyjaciól waszych, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą." Grzechem jest więc nie sam "opór" czy "niechęć" do ateizmu czy antyklerykalizmu, ale brak miłości i z tego należałoby się spowiadać.

Pt cze 08, 2012 6:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Czy myśli nieczyste "podpadają" pod grzech ciężki NIECZYSTOŚĆ czy trzeba popełnić dany czyn nieczysty, by dopiero wówczas mówić o tym grzechu ciężkim ?

Moje drugie pytanie: czy snami "niecnymi" grzeszymy ?

So cze 09, 2012 9:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Jupiter napisał(a):
Czy myśli nieczyste "podpadają" pod grzech ciężki NIECZYSTOŚĆ czy trzeba popełnić dany czyn nieczysty, by dopiero wówczas mówić o tym grzechu ciężkim ?

Moje drugie pytanie: czy snami "niecnymi" grzeszymy ?

Przypomnij sobie definicję grzechu: Jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania.
Odnosi się to również do myśli - muszą być świadome i dobrowolne aby były grzechem. A czy sny są świadome i dobrowolne?

N cze 10, 2012 7:19 am
Dyskutant
Dyskutant

Dziękuję. Myślę o tym czasami. Generalnie NIECZYSTOŚĆ jest grzechem trudnym do zdefiniowania. Najczęściej kojarzy się ze sferą seksualną - nieczystość przedmałżeńska, etc. Tymczasem, jak ktoś mądrze zauważył nieczystym jest się przed Bogiem zawsze wtedy, gdy się zgrzeszy. Każdy grzech ciężki sprawia, że nasza czystość zostaje splamiona.

Co do myśli nieczystych - myśl to też czyn, czynność, akt. Ja przynajmniej tak myślę.

Co do snów - jest taka pewna faza snu, kiedy śnimy bardzo płytko nieraz wiedząc, że śnimy... Nie jest dla mnie to tak oczywista sprawa zatem.

N cze 10, 2012 4:24 pm
Milczek
Milczek

Szczęść Boże!
Dziękuję za odpowiedź, Bóg zapłać! Mam jeszcze jedno pytanie (a w zasadzie to prośbę) do Księdza. Ostatnio, zupełnie przypadkiem, dowiedziałem się o przywróceniu instytucji diakonatu stałego. Czy ksiądz wie, gdzie mógłbym znaleźć rzetelne informacje na ten temat? Słyszałem o wymogach, które są stawiane kandydatom, jednak nie mam możliwości zweryfikowania ich prawdziwości. Głównie chodzi mi o kwestię wykształcenia teologicznego. Rozumiem, dlaczego jest wymagane, natomiast wydaje mi się, że istnieje znikomy odsetek mężczyzn, którzy ukończyli teologię i nie była to teologia o specjalności kapłańskiej. Czy istnieją jakieś kursy, których ukończenie byłoby również uznawane za wykształcenie teologiczne? Ja niestety nie mogę już pozwolić sobie na podjęcie kilkuletnich studiów, ponieważ dwa lata temu ukończyłem studia magisterskie na kierunku pedagogicznym oraz dydaktycznym, więc po prostu jestem już "za stary" na zaczynanie kilkuletnich studiów.
Nie wiem również, czy pozostałe wymogi, o których słyszałem są prawidłowe, dlatego proszę o wsparcie.

N cze 10, 2012 5:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Malleus Maleficarum napisał(a):
Szczęść Boże!
Dziękuję za odpowiedź, Bóg zapłać! Mam jeszcze jedno pytanie (a w zasadzie to prośbę) do Księdza. Ostatnio, zupełnie przypadkiem, dowiedziałem się o przywróceniu instytucji diakonatu stałego. Czy ksiądz wie, gdzie mógłbym znaleźć rzetelne informacje na ten temat?.

Wszelkie informacje uzyskasz w swojej Kurii Biskupiej w Wydzialę Duszpasterstwa. Może w internecie znajdziesz telefon do Duszpasterstwa.

Pn cze 11, 2012 6:39 am
Dyskutant
Dyskutant

Dobry wieczór. Jestem od dawna na różnych forach jednak nigdy nie widziałem żeby Kapłan odpowiadał na pytania na bieżąco, super, że powstał taki temat.

Od kilku lat zajmuję się apologetyką, jednak chyba gdzieś popełniłem błąd bo pytania te co jakiś czas wracają. To w zasadzie jeden z poważniejszych moich problemów by całkowicie uwierzyć, żyć wiarą. Nie chce być katolikiem jedynie na papierze, lub "od święta". Chce się szczerze modlić, wierzyć i działać dla dobra Kościoła. Nurtują mnie te pytania od wielu, wielu lat:

Dlaczego Prawda o Stwórcy jest jedynie w chrześcijaństwie? Jak obiektywnie możemy stwierdzić, że Jezus jest Bogiem prawdziwym a wszystkie inne religie się mylą? Jakie ku takim twierdzeniom mamy logiczne argumenty? Jest w Biblii napisane, że wiara nie może być ślepa.
Oczywiście można na wiarygodność Pisma Świętego podać masę cudów, dziesiątki czy setki proroctw które się wypełniły, niesamowitą spójność ksiąg, mimo, że pisane były na przestrzeni około 1400 lat przez podobno 40 autorów, żyjących w różnych czasach. Można też podać informację, jak wielki wpływ chrześcijaństwo wywarło na całą cywilizację (szpitale, uniwersytety, godność człowieka, równość kobiety, nauka, filozofia, zniesienie niewolnictwa, masa wybitnych jednostek, nieporównywalna z niczym w mojej opinii nauka moralna Jezusa i wiele wiele innych) Jednak czy w innych ogólnoświatowych religiach nie znajdziemy tego również w jakiejś ilości? Streszczając: Dlaczego Ksiądz zaufał Jezusowi, mając do wyboru całą masę różnych światopoglądów? Jeśli ksiądz nie odpowie (zrozumiem, pewnie ciężko udzielić odp na tak trudne pytania) to czy może mi polecić tytuł książki która odpowiada na te i zbliżone pytania??

Dziękuję i Pozdrawiam :)

Pt cze 15, 2012 11:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Archanioł24 napisał(a):

Od kilku lat zajmuję się apologetyką, jednak chyba gdzieś popełniłem błąd bo pytania te co jakiś czas wracają. To w zasadzie jeden z poważniejszych moich problemów by całkowicie uwierzyć, żyć wiarą. Nie chce być katolikiem jedynie na papierze, lub "od święta". Chce się szczerze modlić, wierzyć i działać dla dobra Kościoła. Nurtują mnie te pytania od wielu, wielu lat:

Wg mnie problemem Twoim jest właśnie brak wiary. Przez źle pojmowaną apologetykę zacząłeś uważać, że wiarę można zrozumieć i wyjaśnić. Jest takie stare polskie przysłowie, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Piszesz, że chcesz się szczerze modlić, więc zacznij się modlić. Weź do ręki różaniec albo idź i uklęknij przed tabernakulum i pomódl się

Archanioł24 napisał(a):
Dlaczego Prawda o Stwórcy jest jedynie w chrześcijaństwie? Jak obiektywnie możemy stwierdzić, że Jezus jest Bogiem prawdziwym a wszystkie inne religie się mylą? Jakie ku takim twierdzeniom mamy logiczne argumenty? Jest w Biblii napisane, że wiara nie może być ślepa.

Tego, że Jezus jest Bogiem prawdziwym nie można obiektywnie stwierdzić, to jest prawda, w którą trzeba uwierzyć. Może nieraz trzeba zawołać jak ten Ojciec opętanego chłopca: Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu (Mk 9,24b)

Archanioł24 napisał(a):
Oczywiście można na wiarygodność Pisma Świętego podać masę cudów, dziesiątki czy setki proroctw które się wypełniły, niesamowitą spójność ksiąg, mimo, że pisane były na przestrzeni około 1400 lat przez podobno 40 autorów, żyjących w różnych czasach. Można też podać informację, jak wielki wpływ chrześcijaństwo wywarło na całą cywilizację (szpitale, uniwersytety, godność człowieka, równość kobiety, nauka, filozofia, zniesienie niewolnictwa, masa wybitnych jednostek, nieporównywalna z niczym w mojej opinii nauka moralna Jezusa i wiele wiele innych) Jednak czy w innych ogólnoświatowych religiach nie znajdziemy tego również w jakiejś ilości?

Tak to wszystko można tylko to jeszcze nie jest wiara, to jest wiedza, która często zasłania nam wiarę.

Archanioł24 napisał(a):
Streszczając: Dlaczego Ksiądz zaufał Jezusowi, mając do wyboru całą masę różnych światopoglądów? Jeśli ksiądz nie odpowie (zrozumiem, pewnie ciężko udzielić odp na tak trudne pytania) to czy może mi polecić tytuł książki która odpowiada na te i zbliżone pytania??

Dziękuję i Pozdrawiam :)

Tu się bardzo mylisz, ja miałem tylko jedną wiarę przekazaną mi przez Rodziców, a szczególnie przez Ojca. I to przekazaną nie słowami ale Ich codziennym życiem. I dzięki tej wierze zaufałem Jezusowi. Pięknie o tym mówi znana piosenka "Barka". Pan szukał ludzi gotowych pójść za Nim, by łowić ludzi. Twoje usta dziś wyrzekły me imię.....
Jest jedna książka, która może Ci odpowiedzieć na te wszystkie pytania. To Ewangelia Jezusa Chrystusa. Jest tylko jedna trudność trzeba ją czytać z wiarą, a może raczej nie czytać tylko się Nią modlić.
Będę się modlił w Twojej intencji byś odnalazł wiarę.
"Szczęść Boże!"
ks. Marian

So cze 16, 2012 10:51 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Następna strona