Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 25, 2020 7:38 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Imię Boga w Nowym Testamencie. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.
Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?
Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.

powtórzę za elbrusem
http://tetragram.pl/12195 - Tetragram w Septuagincie
http://www.eliyah.com/lxx.html - Tetragrammaton Found in Earliest Copies of the Septuagint

Śmieszne. Dwa fragmenty greckich tekstów, o których autorzy twierdzą, że są fragmentami Septuaginty, mają czegoś dowodzić? Nawet nie wiadomo, czy to rzeczywiście jest Septuaginta.

ja napisał(a):
Fakt. Pretensje o to, że w Nowym Testamencie nie zamieszczono imienia Jahwe w cytatach ST proszę mieć do osób, które go spisywały (czyli świętych: Mateusza, Marka, Łukasza, Jana, Pawła, Piotra, Judy i Jakuba).

akurat oni nie mają z wykreśleniem imienia bożego z biblii nic wspólnego.

Nikt nie ma, bo nikt imienia Bożego z Biblii nie wykreślał. Natomiast wymienieni ludzie mają dużo wspólnego ze spisaniem Nowego Testamentu, przy tworzeniu którego nie posługiwali się imieniem Jahwe. :-)

ja napisał(a):
Cytuj:
Cytuj:
To niech wezmą ST i będą wiedzieli jak było w oryginale.

Jest to nieco niemożliwe, ponieważ ostatnia z nich zmarła około roku setnego n.e.
Pomijam już to, że oryginały znali z synagog, ale jakoś nie przeszkodziło im to w korzystaniu z Septuaginty przy tworzeniu NT. :)

możliwe. tyle ze z imieniem bożym.

Tę tezę dopiero musisz wykazać. :-D
Cytuj:
Cytuj:
Aha... Sprawdziłeś już kogo 1 13 rozdziale Listu do Rzymian święty Paweł uznał za Pana?

A co to ma do rzeczy?

Bardzo dużo. Sprawdź i napisz nam, kogo św. Paweł podał w tym rozdziale jako Pana.

Cytuj:
To jest cytat z księgi joela 2:32:
(32) Wszakże stanie się, że ktobykolwiek wzywał imienia Pańskiego, wybawiony będzie; bo na górze Syon i w Jeruzalemie będzie wybawienie, jako rzekł Pan, to jest w ostatkach, które Pan powoła.
BG

Paweł cytował Joela więc także cytował imię boże.

To dopiero musisz wykazać. Czymś więcej niż niewiadomego pochodzenia dwoma skrawkami greckich tekstów z imieniem Jahwe.

N maja 20, 2012 9:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

ja napisał(a):

W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.
Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?
Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.

powtórzę za elbrusem
http://tetragram.pl/12195 - Tetragram w Septuagincie
http://www.eliyah.com/lxx.html - Tetragrammaton Found in Earliest Copies of the Septuagint

Śmieszne. Dwa fragmenty greckich tekstów, o których autorzy twierdzą,
że są fragmentami Septuaginty, mają czegoś dowodzić?
Nawet nie wiadomo, czy to rzeczywiście jest Septuaginta.
http://books.google.pl/books?id=lLanEaS5u1IC&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
(Discoveries in the Judaean Desert: (the Seiyāl Collection I).
The Greek Minor Prophets Scroll from Nahal Hever (8HevXIIgr), Tom 1;Tom 8,
Robert A. Kraft, Emanuel Tov)
http://downloads.thewaytoyahuweh.com/dead_sea_scrolls/DSS_-_Nahal_Hever_GMP_(8HevXIIgr)_Full.pdf
(Direct Transcription of Full Manuscript)
http://www.sas.upenn.edu/religious_studies/rak/earlylxx/EARLYPAP.HTM
(The 'Textual Mechanics' of Early Jewish LXX/OG Papyri and Fragments
By Robert A. Kraft (University of Pennsylvania))

(Proverbs 18:17)(NJB)

Pn maja 21, 2012 1:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Właśnie takiej dyskusji chciałem (przynajmniej na początku) uniknąć. Ale prawie nie było "o czym pisać". Może czas zacząć... Przedstawię pokrótce swoje zdanie.
  1. Istnieją fragmenty Septuaginty, gdzie wpisane jest Imię Boże (dotyczy to oczywiście ST).
  2. Nie istnieje żaden fragment tekstu NT zawierający Imię Boże (jeżeli się mylę niech ktoś "mnie przekona" proszę).
Czy pisarze NT cytowali Septuagintę, pozostaje dla mnie tajemnicą? Uważam, że i tak i nie.
  1. uważam, że nie dysponowali tekstem "pod pachą" - ktoś mi pisał, że tak, ale bez dowodów
  2. rozmawiali po aramejsku, więc w takim języku cytowali Słowo
  3. uważam, że cytowali z pamięci (nie że ją złą mieli) czasami "trochę parafrazując" (pewnie wam też się zdarzyło, że szukacie tekstu, bo "był taki tekst", jak znajdziecie to wygląda trochę inaczej)
  4. część tekstów, które dotyczyły w ST Boga Jahwe odnoszą do Jezusa
  5. raczej Ci, którzy spisywali Ewangelie (żeby np. mieli łatwiej) korzystali z Septuaginty (z której - z Imieniem, czy bez ?).
Można się jedynie zastanawiać, dlaczego ŚJ wpisali do swojego przekładu "Jehowa"? Według mnie mieli ściśle "propagandowy cel". Najciekawsze są wersety, które w Przekładzie Nowego Świata w NT mają Imię, a ich odnośniki ze ST "Pan", lub "Bóg". Nawet zablokowali swój przekład interlinearny Septuaginty (przypuszczam, żeby nie można używać go jako argumentu). Osobny problemem jest to, czy wystarczy wzywać Imienia, żeby być zbawionym (no i jakiego), ewentualnie, co to znaczy wzywać i co to w ogóle "imię"?

Pn maja 21, 2012 7:41 am
Pytanie.Czy Żydzi mieli prawo przestać wymawiać Imię Boga?Wiemy,że przestali je wymawiać i dlatego również uczniowie Jezusa nie wymawiali.Ale jak się czyta ST to widać,że ludzie choćby w czasie modlitwy wymawiali Imię Boga.

So maja 26, 2012 11:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Aleksander_Grzesznik napisał(a):
Pytanie.Czy Żydzi mieli prawo przestać wymawiać Imię Boga?Wiemy,że przestali je wymawiać i dlatego również uczniowie Jezusa nie wymawiali.Ale jak się czyta ST to widać,że ludzie choćby w czasie modlitwy wymawiali Imię Boga.
Na pewno NIE! Tylko jak to się ma do naszej dyskusji? Przypomnę; Czy imię Boga występuje w NT?

So maja 26, 2012 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Aleksander_Grzesznik napisał(a):
Na pewno NIE! Tylko jak to się ma do naszej dyskusji? Przypomnę; Czy imię Boga występuje w NT?

W objawieniu
(1) Potem usłyszałem jak gdyby głos donośny wielkiego tłumu w niebie - mówiących: Alleluja!

Hallelujah oznacza- wysławiajcie Jah.
dz.ap
(14) Szymon opowiedział, jak to Bóg pierwszy zatroszczył się o to, aby spomiędzy pogan wybrać lud dla imienia swego

i dalej cytuje księgę Amosa gdzie jest powiedziane9:12
למען יירשו את שארית אדום וכל הגוים אשר נקרא שמי עליהם נאם יהוה עשה זאת

Aby posiedli ostatki Edomczyków i wszystkie narody nad którymi wzywano imienia mojego, mówi Jehova który to czyni

Skoro W ST imię boże występuję i Paweł cytuje Ten fragment to musiał zacytować z imieniem bożym.

Jest też wiele innych cytatów w NT ze ST w którym występuje imię boże.
Więc pisarze biblijni na pewno to tak przeczytali i zapisali

So maja 26, 2012 7:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie chciałbym Cię obrazić, ale mam wrażenie, że albo jesteś ŚJ (nie ma problemu, ale inna rozmowa), albo jesteś zindoktrynowany przez ŚJ.
ja napisał(a):
W objawieniu
(1) Potem usłyszałem jak gdyby głos donośny wielkiego tłumu w niebie - mówiących: Alleluja!

To mniej więcej taki argument, jakby ktoś nie chciał przyjąć do PZPRu Bogusława, bo za bardzo antykomunistyczne imię ma :lol:
Cytuj:
dz.ap
(14) Szymon opowiedział, jak to Bóg pierwszy zatroszczył się o to, aby spomiędzy pogan wybrać lud dla imienia swego

Aby posiedli ostatki Edomczyków i wszystkie narody nad którymi wzywano imienia mojego, mówi Jehova który to czyni[/i]
Trzeba by rozważyć, co te słowa miałyby znaczyć. Wiem dla ŚJ wystarczy że nazywają się "świadkami imienia". Jednak chyba nie o nazwę tu chodzi.
Cytuj:
Skoro W ST imię boże występuję i Paweł cytuje Ten fragment to musiał zacytować z imieniem bożym.

Pozostaje tylko pytanie, czy posługiwali się (w uproszczeniu powiem) dokładnymi cytatami, no i z czego cytowali? Zakładając temat, nie pytałem, co możemy wywnioskować, ale jakie mamy dowody?

N maja 27, 2012 6:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Nie chciałbym Cię obrazić, ale mam wrażenie, że albo jesteś ŚJ [quot]
A jaka to by była obraza?
[quot]
(nie ma problemu, ale inna rozmowa), albo jesteś zindoktrynowany przez ŚJ.
ja napisał(a):
W objawieniu

To mniej więcej taki argument, jakby ktoś nie chciał przyjąć do PZPRu Bogusława, bo za bardzo antykomunistyczne imię ma

Są dwie opcje .
Albo to co napisałem to prawda albo nie.
Jeśli to nieprawda to wykaż to.

:lol:
Cytuj:
dz.ap

Aby posiedli ostatki Edomczyków i wszystkie narody nad którymi wzywano imienia mojego, mówi Jehova który to czyni[/i]

Trzeba by rozważyć, co te słowa miałyby znaczyć. Wiem dla ŚJ wystarczy że nazywają się "świadkami imienia". Jednak chyba nie o nazwę tu chodzi.

Chodzi o kontekst z cytatem z Amiosa

Cytuj:

Pozostaje tylko pytanie, czy posługiwali się (w uproszczeniu powiem) dokładnymi cytatami, no i z czego cytowali?

Cytowali ze zwojów ST.

Biblia o tym mówi.
(15) On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. (16) Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. (17) Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: (18) Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi,

(Ew. Łukasza 4:15-18, Biblia Tysiąclecia)
Jak widzisz Jezus czytał bezpośrednio ze ST. Więc wszędzie tam gdzie było imię boże je przeczytał. A pisarz NT musiał to imię umieścić w Ewangelii.

Cytuj:
Zakładając temat, nie pytałem, co możemy wywnioskować, ale jakie mamy dowody?

Takie mamy dowody że skoro w ST występuje imię boże a cytat według definicji to:
[i]
Cytat (łac. citatio, niem. Zitat) – dosłowne przytoczenie czyichś słów
to jasne że występowało to imię w NT.

N maja 27, 2012 9:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
Są dwie opcje .
Niestety typowa technika ŚJ. Nie ma żadnego dokumentu, w którym w NT występowałoby imię Boże, ale to ja mam wykazać, że tak jest. Wybacz, nie raz to przerabiałem i nie mam ochoty na następny. Sprawdź sobie "The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures" (niestety w biblioteczce z 2010 tego już nie ma - ciekawe dlaczego?).
Cytuj:
Cytat (łac. citatio, niem. Zitat) – dosłowne przytoczenie czyichś słów.
Trzeba było przeczytać taż dalej (to według mnie najlepsza metoda w "dyskusjach z ŚJ") Cytowanie w pracach naukowych może być dosłowne (zaznaczone cudzysłowem) lub sparafrazowane (cytujemy dane, fakty, teorie a nie ich kompozycję słowną – nie ma znaczenia czy napiszemy „ssaki mają cztery kończyny”, „ssaki posiadają dwie pary kończyn” – bo w obu przypadkach sens faktu naukowego pozostaje ten sam).

N maja 27, 2012 7:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Są dwie opcje .

Niestety typowa technika ŚJ. Nie ma żadnego dokumentu, w którym w NT występowałoby imię Boże, ale to ja mam wykazać, że tak jest.

Jakiego dokumentu?
Zdjęcia Mateusza, Łukasza jak piszą ewangelie ?
Czy może chodzi ci o dokumenty które podpisał notariusz.

Takimi "dokumentami" są ewangelie i listy.I kontekst o którym pisałem.

.

Nie piszemy o pracach naukowych tylko o cytowaniu tekstu ze ST w ewangeliach i listach przez Jezusa i apostołów.
Czyli dosłownym przeczytaniu (lub, i) potem zapisaniu ich w ewangeliach i listach księgi Izajasza Jeremiasza Amosa itp, itd

N maja 27, 2012 8:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
Jakiego dokumentu?

Takimi "dokumentami" są ewangelie i listy.
O to chodziło. No to dawaj.

N maja 27, 2012 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
ja napisał(a):
Jakiego dokumentu?

Takimi "dokumentami" są ewangelie i listy.
O to chodziło. No to dawaj.

łuk 4:15-18
16 I przybył do Nazaretu, gdzie się wychowywał; zgodnie zaś ze swym zwyczajem wszedł w dzień sabatu do synagogi i stanął, żeby czytać. 17 Podano mu więc zwój proroka Izajasza, a on, otworzywszy zwój, znalazł miejsce, gdzie było napisane: 18 „Spoczywa na mnie duch Jehowy, gdyż on mnie namaścił, abym oznajmiał dobrą nowinę biednym, posłał mnie, abym ogłaszał jeńcom uwolnienie, a ślepym odzyskanie wzroku, abym zdruzgotanych odsyłał jako uwolnionych, 19 abym ogłaszał rok dobrej woli Jehowy”. 20 Potem zwinął zwój, oddał go słudze i usiadł, a oczy wszystkich w synagodze były w nim utkwione. 21 Wtedy zaczął do nich mówić: „Dzisiaj spełnił się ten fragment Pisma, któryście właśnie usłyszeli”.

N maja 27, 2012 8:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Widzę, że cytujesz z jakiejś parafrazy NT. Masz może jakiś np. manuskrypt grecki?

N maja 27, 2012 9:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
protestujący napisał(a):
Masz może jakiś np. manuskrypt grecki?

O ile Russel znał grekę :D :D :D

N maja 27, 2012 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Widzę, że cytujesz z jakiejś parafrazy NT. Masz może jakiś np. manuskrypt grecki?

Tak.Trzymam je w domu.
Mam także oryginał pisany przez Mateusza.

A ty z czego cytujesz? Z oryginału pisanego przez Łukasza czy jakiegoś przekładu współczesnego.?

N maja 27, 2012 11:21 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona