Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 22, 2020 1:58 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Kogo byście uratowali? 

Kogo byście uratowali?
1. Ja bym uratował(a) embriony i tak też powinni postąpić ratownicy. 53%  53%  [ 16 ]
2. Ja bym uratował(a) szympansa i tak też powinni postąpić ratownicy. 47%  47%  [ 14 ]
3. Ja bym wprawdzie uratował(a) embriony, ale ratownicy powinni raczej ratować szympansy. 0%  0%  [ 0 ]
4. Ja bym wprawdzie uratował(a) szympansa, ale ratownicy powinni raczej ratować embriony. 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 30

Kogo byście uratowali? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Kogo byście uratowali?
WielkiMasakrator
Cytuj:
No więc, którą opcję wybrałeś?

Jest 5 odpowiedzi takich samych , to jak sadzisz ktora opcje wybralem ? Oczywiscie ze 1

N lut 22, 2015 10:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Nie mam podglądu kto i jak głosował (więc nawet nie wiedziałem czy zagłosowałeś), stąd prosiłem głosujących o komentarz. Cieszy mnie te kilka odpowiedzi, choć martwi nieco brak przyznania się do nich... Liczę na więcej.

N lut 22, 2015 10:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

WielkiMasakrator napisał(a):
Nie mam podglądu kto i jak głosował (więc nawet nie wiedziałem czy zagłosowałeś), stąd prosiłem głosujących o komentarz. Cieszy mnie te kilka odpowiedzi, choć martwi nieco brak przyznania się do nich... Liczę na więcej.

A mnie intryguja Twoje niepewnosci albo chec sprawdzania oczywistych wydaloby sie wyborow

N lut 22, 2015 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie jestem taki pewien czy te wybory są tak samo oczywiste dla wszystkich. Ba, wręcz odwrotnie. Jestem pewien że się zasadniczo różnią, choć nadal pozostają oczywiste dla tych, którzy ich dokonują.

N lut 22, 2015 11:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Na ten moment wszyscy głosujący wybrali ratowanie ludzi. Kogo Ty byś wybrał?

N lut 22, 2015 11:30 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Jest chyba oczywiste, że szympansy. Pytanie oddawałoby bardziej realizm sytuacji, gdyby pytano się o to czy uratować jajko czy kurę gdy pali się stodoła.

Pn lut 23, 2015 12:57 am
Gaduła
Gaduła

Wbrew pozorom, pytania Autora wątku wcale nie są - co do meritum - tak bardzo oderwane od rzeczywistości.

Już obecnie zamrożonych są setki tysięcy, jeśli nie więcej ludzkich embrionów. Prawdopodobnie za jakiś czas kliniki przechowujące je będą albo przeznaczać je na różne badania, równoznaczne z zablokowaniem możliwości poczęcia z nich dziecka, albo zwyczajnie utylizować.

Pojawi się wówczas pytanie: czy nie lepiej, żeby jakieś kobiety wzięły na siebie trud poczęcia obcego dziecka, zamiast zostawić je w fazie embrionalnej, aby przekazano je na badania lub wyrzucono na smietnik?

Być może powiecie: nie jest możliwe, żeby "uratować" je wszystkie. Ale czy nie lepiej będzie "uratować" chociaż część, niż żadnego?

W pytaniu Autora mamy do czynienia z porównaniem wartości: życie obcego embrionu - życie szympansa. Dlatego nie dziwi spora przewaga w ankiecie opcji "ratuję embriony", bo w końcu człowiek więcej znaczy niż zwierzę. Natomiast w moim przykładzie jest porównanie wartości: życie obcego embrionu - wygoda i brak zmartwień ewentualnej matki. Odpowiedź wydaje się tym bardziej dla katolików oczywista. To teraz zapytajcie się siebie: czy przyjmiecie - kobiety - chociaż jedno takie dziecko, żeby je urodzić? Czy pozwolicie swoim żonom - mężczyźni - aby urodziły one obce dzieci z zamrożonych embrionów?

Wygląda to na niesłychanie trudny problem etyczny. Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania (zupełnie hipotetyczne, potraktujcie to jak takie luźne myśli):
1) uznanie, że zamrożony embrion nie jest człowiekiem (zanim uznacie mnie za potwora, doczytajcie do końca). Trzeba by jednak najpierw udowodnić, że nie ma w zamrożonym embrionie ludzkiej duszy... To jednak na razie wydaje się niemożliwe. Jeżeli natomiast Kościół rozstrzygnąłby, że dusza ludzka jest w ludzkim ciele od poczęcia i również jest tam w czasie zamrożenia, to wówczas to rozwiązanie odpada.
2) przetrzymać te embriony "do końca świata". Teoretycznie możliwe.

Znacie może jakieś opinie teologiczne na ten temat?

Pn lut 23, 2015 11:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Solny napisał(a):
Być może powiecie: nie jest możliwe, żeby "uratować" je wszystkie. Ale czy nie lepiej będzie "uratować" chociaż część, niż żadnego?

Pozwolę sobie tylko wtrącić, że adopcja zamrożonych zarodków już funkcjonuje i to chyba od dawna. Takie dzieci określa się nawet mianem śnieżynek.

Pn lut 23, 2015 11:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Solny napisał(a):
Wbrew pozorom, pytania Autora wątku wcale nie są - co do meritum - tak bardzo oderwane od rzeczywistości.

Dzięki. Trzeba mieć jednak odrobinę dobrej woli by to dostrzec.

Solny napisał(a):
Wygląda to na niesłychanie trudny problem etyczny.

Czy ja wiem? Dla większości jest to dość oczywiste. Co nie znaczy, że większość opowie się za tą samą opcją.

Solny napisał(a):
W pytaniu Autora mamy do czynienia z porównaniem wartości: życie obcego embrionu - życie szympansa. Dlatego nie dziwi spora przewaga w ankiecie opcji "ratuję embriony", bo w końcu człowiek więcej znaczy niż zwierzę.

Próba na 8 osobach (w chwili pisania odpowiedzi) jest jednak nieco za mała by uogólniać. Nawet na temat użytkowników forum dyskusyjnego na katoliku, że o całym społeczeństwie nie wspomnę.

Pn lut 23, 2015 11:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wyobraźcie sobie następującą sytuację:

W instytucie naukowym, w którym pracujecie, przechowywane są zamrożone ludzkie embriony. Na tym samym piętrze trzyma się także szympansy do celów doświadczalnych. W budynku wybucha pożar, wszystkie drzwi zostają odblokowane (w celu ułatwienia ewakuacji). Trzeba natychmiast uciekać, w przeciwnym razie zginiecie. Macie jednak szansę po drodze zabrać ze sobą małego szympansa lub pojemnik z embrionami. Dla ustalenia uwagi: nie są to Wasze embriony, nie znacie też szympansa - brak osobistych związków uczuciowych. Uratowanie i embrionów i szympansa jest niemożliwe ze względu na szalejący pożar. Zarówno szympans, jak i embriony są równie łatwo dostępne, ale jak weźmiecie jedno, to na drugie nie będzie już czasu. Decyzję trzeba podjąć błyskawicznie. Co robicie? Ratujecie szympansa czy embriony?

A teraz nieco inna sytuacja, a w zasadzie ciąg dalszy powyższej. Na miejsce docierają profesjonalni ratownicy z odpowiednim sprzętem. Mogą więc bezpiecznie wejść do budynku i nie zginąć. Nie mają jednak jednego - czasu. Muszą wybierać czy będą ratować szympansy czy embriony.

Zauważcie jednak, że to nie jest to samo pytanie (co byście zrobili)! Teraz pytam o priorytety jakie powinny obowiązywać ratowników. Z jednej strony oczywiste jest, że ewakuacja i ratowanie osób powinny mieć i mają pierwszeństwo przed ratowaniem mienia i środowiska (zob. np. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, §13 p.5), ale z drugiej....
Kogo, Waszym zdaniem, powinni uratować ratownicy: embriony czy szympansy?

Będę wdzięczny za krótki (lub długi) komentarz oprócz zaznaczenia opcji w ankiecie.

Rozumiem, że Ty wybrałbyś szympansa?

Wt lut 24, 2015 12:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

:brawo: Prawidłowa dedukcja :)
Choć wybrałbym nie tylko i wyłącznie szympansa, ale wiele różnych żywych, czujących istot, które by się akurat tam znalazły.
Ciekawe, swoją drogą, jak rozwinie się ankieta?

Wt lut 24, 2015 12:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

:brawo: Prawidłowa dedukcja :)
Choć wybrałbym nie tylko i wyłącznie szympansa, ale wiele różnych żywych, czujących istot, które by się akurat tam znalazły.
Ciekawe, swoją drogą, jak rozwinie się ankieta?

Czegoś nie rozumiem. Nam dałeś do wyboru tylko szympansy albo embriony, dodatkowo z powodu braku czasu mamy możliwość wybrac tylko jedną opcję, Ty miałbyś w tych samych warunkach czas na dodatkowe istoty żywe??? hmmmmm....

Wt lut 24, 2015 12:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No widzę właśnie że nie rozumiesz.
Wybrałbym inne czujące istoty, gdyby takowa inna czująca istota siedziała na miejscu szympansa. Kot, pies na przykład. Tygrys już nie. Teraz zrozumiałeś?

A gdybyś Ty miał do wyboru swojego ukochanego pieska lub kotka, albo bańkę z czyimiś embrionami, to co byś zrobił?

Wt lut 24, 2015 12:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No widzę właśnie że nie rozumiesz.
Wybrałbym inne czujące istoty, gdyby takowa inna czująca istota siedziała na miejscu szympansa. Kot, pies na przykład. Tygrys już nie. Teraz zrozumiałeś?

Dobrze, że sprecyzowałeś.

Cytuj:
A gdybyś Ty miał do wyboru swojego ukochanego pieska lub kotka, albo bańkę z czyimiś embrionami, to co byś zrobił?

Ustalmy coś... wstawmy zamiast słowa "embrion", słowo dziecko.

To może powiedz mi, wybrałbyś szympansa, czy dziecko?

Wt lut 24, 2015 12:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

W takich przypadkach obowiązuja pracownika procedury postępowania. Wybierze więc procedurę lub sprzeciwi się niej z przyczyn natury moralnej, uznając te procedury za niezgodne z jego przekonaniami osobistymi; tyle, że on wcześniej podpisał zgodę na przestrzeganie regulaminu firmy. Proceduralnie postępują też strażacy, więc najprawdopodobniej będą ratować to co się rusza lub zagraża ludzkiemu życiu. Jeśli w laboratorium była broń biologiczna w postaci mikroorganizmów, to one byłyby ratowane jako pierwsze, potem szympans.
Ja ratowałabym zarodki. I zasadniczym powodem byłyby ciekły azot. Te zarodki pozwalają na ratowanie życia ludziom. Tak więc istoty ludzkie, ktorych nikt nie chce ratowałyby życie ludziom. Szympans byłby ofiarą.
I nie kombinuj teraz jak koń pod górkę. Nie wyłapaleś pułapki w tym przykładzie.

Wt lut 24, 2015 12:26 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona