Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn sie 10, 2020 2:01 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna strona
 Antykoncepcja 
Autor Wiadomość
Post Re: Antykoncepcja
Którzy rekrutowali się z...? :wink:

Mnie frazesy z lekcji religii nie ruszają.

Cz gru 24, 2015 3:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
west napisał(a):
Bóg dał państwo wychowa, to możesz powiedzieć w Niemczech, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii. U nas ktoś musi na rodzinę zapracować i w Twoim przypadku będzie to prawdopodobnie Twój mąż.
Tak więc Twoja nadmierna otwartość na życie może Wam w którymś momencie popsuć relacje, gdy on stanie się dla Ciebie jedynie skarbonką.

I tu się mylisz. Jest tak jak piszesz tam, gdzie ludzie czekają na mannę z nieba odbierając dosłownie, że Pan Bóg da na dzieci, bo mają postawę roszczeniową.
Tam, gdzie jest wiara w Boga i zrozumienie na czym polega Jego pomoc nikt nie mówi "daj", a "pomóż". Nie prosi się: Panie Boże daj mi na wychowanie dzieci, ale "Panie, oświeć mnie, jaką drogą mam iść, aby zapewnić byt rodzinie".
I akurat mnie "popchnął: na studia. W jaki sposób? Postawił na mojej drodze ludzi, którzy zasugerowali mi tę drogę. Nie było łatwo, bo nie dość, że jakiś dodatkowy koszt, to jeszcze mniej czasu dla rodziny (egzaminy, zjazdy itp.), ale że dodatkowo Bóg stworzył mnie upartą jak osioł, więc dałam radę. :wink:
Nie mogę porównać się z Hiobem w 100%, ale część jego drogi przebyłam.

Cz gru 24, 2015 8:10 pm
Małgosia napisał(a):
Nie mogę porównać się z Hiobem w 100%, ale część jego drogi przebyłam.

Potwierdzam, myślę że tę większą część.

Cz gru 24, 2015 8:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Znowu odbiegamy od tematu. Tematem jest antykoncepcja w formie nie chemicznej i nie wczesnoporonnej czy jest grzechem a jeżeli ktoś twierdzi, że jest to dlaczego? Jak wykazałem była znana w czasach biblijnych i w Biblii nie została zakazana więc dlaczego teraz jest zakazana na jakiej podstawie? Marcin9098 napisał: "Ale w pokorze uznaję że nie wiem wszystkiego, że są mądrzejsi ode mnie, natchnieni Duchem Świętym i oni prowadzą Kościół." a ja pytam czy wiesz, że siedemnasty sobór toledański roku 694 uznał wszystkich Żydów za niewolników, W 1179 roku trzeci sobór laterański dekretuje, że „chrześcijanie, którzy ważyli się współżyć z Żydami, podlegają ekskomunice” a nie chciałbym wymieniać wszystkich błędów jakie potrafią popełniać ludzie nawet wierzący , że działają w imieniu Boga (nie był bym w stanie). Czy te przykłady nie wskazują, iż należy zachować roztropność i sprawdzać czy każda nauka ma poparcie w Piśmie Świętym.

Cz gru 24, 2015 10:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Cytuj:
- grzech jest to przekroczenie przykazań Bożych i kościelnych.

A skąd wzięłaś taką definicję? bo tego dodatku kościelnych to nawet w katechizmie KK nie znalazłem.

Cz gru 24, 2015 11:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

locki napisał(a):
A skąd wzięłaś taką definicję? bo tego dodatku kościelnych to nawet w katechizmie KK nie znalazłem.

Jeśli czytałeś kiedyś (uczyłeś się do I Komunii), to powinieneś znać tę definicję. Tu masz część Małego katechizmu:
http://www.parafiapiaskinowe.pl/pdf/MA% ... 0cz.II.pdf
Przykazania kościelne nie należą do depozytu Objawienia, ani nie wynikają bezpośrednio z prawa naturalnego, ale odnoszą się do życia moralnego i są uszczegółowieniem, rozszerzeniem, konkretyzacją Dekalogu, a główne przykazania trzeciego: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił".
Przykazania Boże obowiązują wszystkich ludzi, natomiast kościelne, jako ustanowione przez Kościół obowiązują katolików.

Pt gru 25, 2015 1:10 am
Tak się zastanawiam, czy spirytus można zaliczyć do antykoncepcyjnych, choć silnie konceptualnych.

Z jednej strony człowiek nie może, bo leutenant Schureck przechodzi w stan spoczynku - z drugiej strony człowiek w sumie nie chce, bo najważniejsza staje się rozedrgana dusza i niebo gwiaździste na suficie M2.

Pt gru 25, 2015 1:40 am
Dyskutant
Dyskutant

Małgosia napisała: "Jeśli czytałeś kiedyś (uczyłeś się do I Komunii), to powinieneś znać tę definicję. Tu masz część Małego katechizmu"

Tak uczyłem się kiedyś do pierwszej komunii, ale przyznaję zapamiętałem to samo ale bez dodatku "i kościelnych" a teraz sprawdzałem w Dużym katechizmie i tam jest całkiem inaczej.

"II. Definicja grzechu

1849
Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Został określony jako "słowo, czyn lub pragnienie przeciwne prawu wiecznemu".

1850
Grzech jest obrazą Boga: "Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą" (Ps 51, 6). Grzech przeciwstawia się miłości Boga do nas i odwraca od Niego nasze serca. Jest on, podobnie jak grzech pierworodny, nieposłuszeństwem, buntem przeciw Bogu spowodowanym wolą stania się "jak Bóg", w poznawaniu i określaniu dobra i zła (Rdz 3, 5). Grzech jest więc "miłością siebie, posuniętą aż do pogardy Boga". Wskutek tego pysznego wywyższania siebie grzech jest całkowitym przeciwieństwem posłuszeństwa Jezusa, który dokonał zbawienia.

1851
Właśnie podczas męki, gdy miłosierdzie Chrystusa odniesie zwycięstwo nad grzechem, najlepiej ukazuje on swoją siłę i różnorodność: niedowiarstwo, morderczą nienawiść, odrzucenie i drwiny ze strony przywódców i ludu, tchórzostwo Piłata i okrucieństwo żołnierzy, zdradę Judasza tak dotkliwą dla Jezusa, zaparcie się Piotra i odejście uczniów. Tymczasem w godzinie ciemności i władcy tego świata ofiara Chrystusa staje się w tajemniczy sposób źródłem, z którego wytryśnie niewyczerpane przebaczenie naszych grzechów."

Pt gru 25, 2015 2:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Gdzie tu widzisz coś innego, jakieś sprzeczności?
locki napisał(a):
Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu

locki napisał(a):
Grzech przeciwstawia się miłości Boga do nas i odwraca od Niego nasze serca.

Małgosia napisał(a):
Przykazania kościelne [...]odnoszą się do życia moralnego i są uszczegółowieniem, rozszerzeniem, konkretyzacją Dekalogu, a główne przykazania trzeciego: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił".

Pt gru 25, 2015 2:57 am
Dyskutant
Dyskutant

No dobrze to jeszcze to jeszcze wyjaśnij mi dlaczego Błogosławieństwo ma być nakazem? i dlaczego unikanie zapłodnienia jest grzechem? prosiłbym o wersy z Pisma Świętego. Zrozum jestem rozdarty. Chętnie przyjąłbym odpowiedź wers taki i taki i już! zrozum! ja nie chcę się kłócić z Bogiem, ale nie chcę wykroczyć przeciw rozumowi i prawdzie. Nie mogę przyjąć czegoś "na wiarę" jeżeli w to nie wierzę. Hioba docenił Bóg za to, że stawał w prawdzie, nawet wbrew opinii znawców prawa.

Pt gru 25, 2015 3:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

locki napisał(a):
No dobrze to jeszcze to jeszcze wyjaśnij mi dlaczego Błogosławieństwo ma być nakazem?

Nakaz Boga nie jest tożsamy z nakazem w ludzkim rozumieniu. Bóg mówi: jeśli chcesz..., jeśli chcesz być zbawiony, weź swój krzyż i naśladuj Mnie.
locki napisał(a):
i dlaczego unikanie zapłodnienia jest grzechem?

Myślę, że lepiej wyjaśni Ci to ks. Kaszowski:
http://www.teologia.pl/m_k/prz-07.htm
locki napisał(a):
Chętnie przyjąłbym odpowiedź wers taki i taki i już!

Nie wszystko jest jasno powiedziane w wersach. Trzeba umieć je czytać :). Na każdej Mszy św. wyznajesz wiarę w święty, powszechny i apostolski Kościół, a skoro tak, to ufasz Kościołowi, czyż nie? "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi" (Łk 10:16) Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam (J 20, 21)
locki napisał(a):
Nie mogę przyjąć czegoś "na wiarę" jeżeli w to nie wierzę

Toteż zastanów się nad Credo, czytaj Biblię z komentarzami.
locki napisał(a):
Hioba docenił Bóg za to, że stawał w prawdzie, nawet wbrew opinii znawców prawa.

i Ty stań w prawdzie :).

Pt gru 25, 2015 10:42 am
Dyskutant
Dyskutant

Do Małgosia
"Nakaz Boga nie jest tożsamy z nakazem w ludzkim rozumieniu. "
czy według Ciebie Bóg nas oszukuje?
"Myślę, że lepiej wyjaśni Ci to ks. Kaszowski"
Przeczytałem, nie wyjaśnił, nie odniósł się do Pisma świętego!
"Nie wszystko jest jasno powiedziane w wersach. Trzeba umieć je czytać :). " Czy Twoim zdaniem Pismo Święte nie jest skierowane do prostaczków? i tylko jacyś "mędrcy" mogą je czytać i zrozumieć?
To wyjaśnij mi jak mam to czytać. Czy może zgodnie z soborem w Tuluzie "1229r. - Sobór w Tuluzie wydaje pierwszy zakaz posiadania i czytania Starego i Nowego Testamentu przez laikat. "Dekret wydany w Tuluzie ustanowił trybunał inkwizycyjny wymierzony przeciwko wszystkim tym, którzy czytać będą Biblię w języku pospólstwa. Był to edykt ognia, rozlewu krwi i zniszczenia. W rozdziałach 3 do 6 nakazywał całkowite zniszczenie domów, miejsc schronienia, a nawet podziemnych kryjówek ludzi, co do których panowało przekonanie, że posiadali Pismo Święte. Ci zaś, którzy ich ukrywali będą surowo ukarani"
"Kto was słucha, Mnie słucha" czy Twoim zdaniem znaczy to to samo co "kto słucha zakazów wymyślonych przez was mnie słucha czy może kto słucha mojej nauki którą głosicie Mnie słucha" ?
"Toteż zastanów się nad Credo, czytaj Biblię z komentarzami."
Credo znam bardzo dobrze! do komentarzy sięgam wtedy gdy czegoś nie mogę zrozumieć (chyba do tego służą komentarze?).
"i Ty stań w prawdzie :)."
Właśnie to robię, nie chcę być hipokrytą i udawać jak większość, że "prawo jest po to aby je łamać" w/g KKK hipokryzja to grzech! a więc każdy kto żyje w małżeństwie i współżyje częściej niż jest gotowy na przyjęcie dziecka grzeszy!
Proszę Cię Małgosiu o odpowiedź czy uważasz, że : Kościół może zabijać ludzi?
Czy Kościół może nawoływać do nienawiści?
Czy uważasz, że jeżeli coś takiego zdarzyło się w historii kościoła to czy to był błąd?
A jeżeli błąd, to czy nie znaczy to, że kościół może popełniać błędy?
A jeżeli kościół popełnia błędy to czy nie powinniśmy sami zgodnie z zaleceniem Boga: zgodnie z rozumem ,prawdą i prawym sumieniem rozstrzygać w swoim sumieniu.
Czy nie masz czasami wrażenia, że kościół idzie tą samą drogą co kiedyś Faryzeusze? oni też wierzyli, że rozumieją prawa Boże lepiej niż Bóg i dlatego odrzucili go gdy do nich przyszedł i jako, że nie spełniał ich oczekiwań wysłali go na śmierć.
Czy uważasz, że Święty Kościół Powszechny to hierarchia kościoła - czy my?

Pt gru 25, 2015 7:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

@locki
Źle czyta się posty, gdzie są pomieszane (nieważne, że w cudzysłowie) Twoje odpowiedzi z tekstami, na które odpowiadasz. Lepiej gdybyś używał przycisku "cytuj" lub kopiował i wklejał z użyciem Quote.
locki napisał(a):
czy według Ciebie Bóg nas oszukuje?

Nie. To my szukając usprawiedliwienia dla swoich czynów oszukujemy samych siebie.
locki napisał(a):
Przeczytałem, nie wyjaśnił, nie odniósł się do Pisma świętego!

Odniósł się do nauczania Magisterium, a to jest oparte na Biblii.
locki napisał(a):
Czy Twoim zdaniem Pismo Święte nie jest skierowane do prostaczków? i tylko jacyś "mędrcy" mogą je czytać i zrozumieć?

Pismo święte zostało spisane wiele tysięcy lat temu. Jest Listem Boga do człowieka każdych czasów. Dzisiaj, aby właściwie odczytać Słowo Boże należy znać zasady czytania, a min. kontekst kulturowy i historyczny.
locki napisał(a):
To wyjaśnij mi jak mam to czytać.

http://katechetyka.diecezja.opole.pl/le ... nterpr.htm
a tu masz jak nie czytać na własna zgubę:
http://www.analizy.biz/marek1962/_jaknieczytac.html
locki napisał(a):
Czy może zgodnie z soborem w Tuluzie "1229r. - Sobór w Tuluzie wydaje pierwszy zakaz posiadania i czytania Starego i Nowego Testamentu przez laikat. "Dekret wydany w Tuluzie ustanowił trybunał inkwizycyjny wymierzony przeciwko wszystkim tym, którzy czytać będą Biblię w języku pospólstwa. Był to edykt ognia, rozlewu krwi i zniszczenia. W rozdziałach 3 do 6 nakazywał całkowite zniszczenie domów, miejsc schronienia, a nawet podziemnych kryjówek ludzi, co do których panowało przekonanie, że posiadali Pismo Święte. Ci zaś, którzy ich ukrywali będą surowo ukarani"

"W tym czasie powstały bowiem rozmaite "ludowe" przekłady Pisma świętego, bezwartościowe pod względem lingwistyczno-literackim, ale groźne pod względem teologicznym. Roiło się w nich od uproszczeń, błędów i przeinaczeń sensu Pisma świętego. Dlatego też rozmaite lokalne synody zakazywały czytania takich tłumaczeń. Nigdy jednak nie było w Kościele zakazu czytania Pisma świętego w ogóle!"
http://www.opoka.org.pl/php/komentarze/ ... ction=show
http://wroclaw.biblista.pl/index.php?op ... =24:teksty
Zresztą przyjrzyj się Kościołom protestanckim (nie mówię o tych ewangelickich, ale ewangelikalnych), gdzie jest dowolna interpretacja.
locki napisał(a):
"Kto was słucha, Mnie słucha" czy Twoim zdaniem znaczy to to samo co "kto słucha zakazów wymyślonych przez was mnie słucha czy może kto słucha mojej nauki którą głosicie Mnie słucha" ?

A jakież to zakazy zostały przez "was" wymyślone?
locki napisał(a):
Credo znam bardzo dobrze! do komentarzy sięgam wtedy gdy czegoś nie mogę zrozumieć (chyba do tego służą komentarze?).

Ok, więc co znaczy wg Ciebie wyznanie wiary w Kościół?
locki napisał(a):
Właśnie to robię, nie chcę być hipokrytą i udawać jak większość, że "prawo jest po to aby je łamać" w/g KKK hipokryzja to grzech! a więc każdy kto żyje w małżeństwie i współżyje częściej niż jest gotowy na przyjęcie dziecka grzeszy!

"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni...."( Łk6,37-38)
locki napisał(a):
Proszę Cię Małgosiu o odpowiedź czy uważasz, że : Kościół może zabijać ludzi?
Czy Kościół może nawoływać do nienawiści?

A w którym momencie, w jakim nauczaniu to robi?
locki napisał(a):
Czy uważasz, że jeżeli coś takiego zdarzyło się w historii kościoła to czy to był błąd?
A jeżeli błąd, to czy nie znaczy to, że kościół może popełniać błędy?

Mówiąc o nauczaniu Kościoła mówimy o Magisterium, a nie o poszczególnych członkach, choćby nawet z najwyższej hierarchii, a to jest zawarte w nauczaniu soborów i papieży wypowiadających się ex cathedra, a tego nie było wiele (ex cathedra).
locki napisał(a):
Czy nie masz czasami wrażenia, że kościół idzie tą samą drogą co kiedyś Faryzeusze? oni też wierzyli, że rozumieją prawa Boże lepiej niż Bóg i dlatego odrzucili go gdy do nich przyszedł i jako, że nie spełniał ich oczekiwań wysłali go na śmierć.

Nie, to ludzie Kościoła idą często tą drogą. Kościół jest święty. Co to znaczy?:
http://www.deon.pl/religia/pytania-o-wi ... wiety.html
Cytuj:
Czy uważasz, że Święty Kościół Powszechny to hierarchia kościoła - czy my?

Nie "czy", tylko "i". I hierarchia i świeccy.

Pt gru 25, 2015 8:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

locki - a weź już sobie stosuj tą prezerwatywę jak tak wolicie z żoną, to są Wasze prywatne sprawy, a skoro masz jakieś wątpliwości w konteksie wiary katolickiej to lepiej pogadaj z żoną i spowiednikiem, jedźcie na jakieś rekolekcje, zróbcie porządny kurs NPRu , bo skoro określasz to mianem "kalendarzyka" to raczej niewiele wiesz o metodach naturalnych.
Uwierz mi znam ludzi którzy stosują NPR , bo nie chcą się truć , prezerwatywy ich uczulają, albo zwyczajnie ich nie lubią, a z KRK nie mają nic wspólnego - zaufali tym metodom, na serio można.

So gru 26, 2015 12:58 am
Pokaż mi człowieka, który lubi prezerwatywy - postaram się o w miarę szybką hospitalizację tego nieszczęśnika.

So gru 26, 2015 1:16 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna strona