Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 17, 2021 11:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Złe nawyki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Złe nawyki
Sans, Brandi, czy można powiedzieć, że należy walczyć za pomocą myśli, świadomości, cierpliwości, doświadczenia, łagodności, zrozumienia, z 1) nawykiem emocjonalnego uzależniania się od innych po to aby móc koncentrować się na usuwaniu problemów a nie ludzi (w pewnym sensie 8O :D). W zasadzie ludzi jest więcej niż problemów więc to byłoby racjonalne :D 2) Z tendencją do uzależniania innych od siebie, satysfakcję czerpać ze sposobu bycia - oraz rzecz jasna - przeróżnych przyjemności związanych z życiem/byciem w ten okreslony sposób w tym spotkań z innymi wolnymi (od bardzo złych nawyków :D) ludźmi.

Cz sie 20, 2015 12:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
1) Zależy, czy ta osoba uzależnia się od każdego. Takie uzależnienie może świadczyć o np. przyjaźni. Wydaje się, że należy rozwinąć opis tego przypadku.

2) Jak się to robi? Kto tak robi?

Cz sie 20, 2015 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
1) nie czuję skojarzenia przyjaźni z uzależnieniem, a jak Sans napisze jakie słowa stoją za terminem uzależnienie "to już w ogóle" :wink:
2) ale co robi? Chodzi po prostu o odpowiednią jakość relacji z innymi i samym sobą. Na czym ma polegać owa jakość? Na nieoczekiwaniu niczego i nie wymaganiu niczego (ponad to co rzeczywiście niezbędne) od innych. Wówczas nie pozostaje nic innego jak liczyć na siebie. To nas powinno rozwijać a im lepsi będziemy tym lepiej dla świata którego częścią jesteśmy :D

Cz sie 20, 2015 12:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
OK

Cz sie 20, 2015 12:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale co OK? OK rozumiem? Rozumiem i się zgadzam? Rozumiem ale się nie zgadzam? OK dajmy spokój? Możesz uszczegółowić to OK? OK? :D

Cz sie 20, 2015 12:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Ale co OK? OK rozumiem? Rozumiem i się zgadzam? Rozumiem ale się nie zgadzam? OK dajmy spokój? Możesz uszczegółowić to OK? OK? :D

OK
To ludzik, który się położył, przyjrzyj się.

Cz sie 20, 2015 2:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
domgo napisał(a):

OK
To ludzik, który się położył, przyjrzyj się.

To główka z antenką, przyjrzyj się od lewej strony. Znaczy się: odbieram, ale jeszcze nie nadaję. :|

Cz sie 20, 2015 3:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hmhmm piszesz (w wątku o tekstach biblijnych), że szukasz ułatwień, sposobów, kluczy, ukrytego skarbu ( tam skarb twój gdzie serce twoje) A za chwilę piszesz, że czytasz wprost a nawet jak prostak. I teraz znowu niby prosto a z poszukiwaniem drugiego dna :twisted: Chciałbyś się przytulać ale... sam wiesz :D W sumie to dobrze trafiłeś, z tym nawykiem niezdecydowania i sprzecznych działań wypadałoby coś zrobić.

Sorki hmhmm ale sam tu przylazłeś :wink: Pasujesz jako przykład do mojej teoryjki. Nie.ma sensu oczekiwac zbyt dużo od ludzi a nawet Biblii. Znaczy się wszystko czego pragniesz otrzymasz ale nie o tak lecz jako bonus, niespodziankę, dodatek do Twoich postaw... o ile je zmienisz :D

Cz sie 20, 2015 9:54 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
To główka z antenką, przyjrzyj się od lewej strony.

To nie główka, to roślinka w okrągłej doniczce.

Cz sie 20, 2015 1:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandi
Rozważania były natury ogólnej, oczywiście przede wszystkim dotyczą realnego życia, bo internet to dodatek do realu, a przynajmniej tak jest normalnie. Ale z tym forum internetowym to Ci powiem, ze zależy jakie forum. To, na którym teraz rozmawiamy jest dyskusyjne. Zatem jest skierowane do osób, które chcą dyskutować czy rozmawiać, do tego ma dostosowany regulamin i pod tym kątem jest moderowane. Na forum dyskusyjnym oczywiście pomaganie bliźniemu jakoś tam się pojawia, ale warunki tego pomagania są takie dosyć do realu zbliżone - przypadkowe osoby, ograniczony czas. Na forach o charakterze pomocowym czy wsparcia psychologicznego są inne regulaminy, pod innym kątem są te fora moderowane, logują się tam inne osoby i tam tego rodzaju "towarzyszenie" jest absolutnie możliwe. Niestety brak jak na razie tego rodzaju polskiego forum o profilu katolickim czy chrześcijańskim, a przynajmniej ja o takowym nie wiem.

domgo
"uzależnienie" od pewnego czasu nabrało tak szerokiego znaczenia, że zaczynam mieć opór przed jego używaniem. Kiedyś aby było uzależnienie konieczna była substancja chemiczna (i tak granica byłą nieostra), potem doszły koncepty uzależnień behawioralnych, psychicznych, w relacjach międzyludzkich i zrobił się totalny bałagan. Spory o to, czy istnieje uzależnienie od seksu zwane seksoholizmem na przykład nadal są i nawet nie wiem, jaki jest etap obecny - a ludzki problem z seksualnością w wersji "coś na kształt uzależnienia" istnieje niezależnie od sporów. Jak zwał tak zwał.

I a propos zwania. Ja mam swoje, wyniesione z dzieciństwa skojarzenie dla "złych nawyków'. Silne bardzo, bo wiadomo, wdrukowane wcześnie. I w związku z tym moim wdrukiem dla mnie "złe nawyki" to coś, co jest bardzo powierzchowne i co należy zmieniać siłą woli, a wynika z lenistwa i bezmyślności. Takie niewielkie chwasty, co to się je łatwo identyfikuje i wyrywa, na poziomie dziecięcym - odkładania rzeczy na miejsce, wstawiania brudnej szklanki do zlewu itd. Z rzeczy "dorosłych" do pakietu wchodzi częściowo walka z paleniem. Moje prywatne postrzeganie złych nawyków nie obejmuje żadnego drugiego dna, silnych emocji, zadawnionych spraw ani skomplikowanych związków przyczynowo skutkowych. Jestem w stanie przyjąć opcjonalnie określanie wielu zachowań jako "nawyków', ale - podobnie jak z określeniem "neurotyk" (to wdruk mam nie z dzieciństwa, ale też silny) jest mi z tym bardzo niewygodnie.
dlatego na pytanie Brandi
A Ty jak widzisz walkę ze złymi nawykami w Twoim ujęciu?
piekielnie mi trudno odpowiedzieć. Bo ani walka ani złe nawyki mi niespecjalnie korespondują z tematem. Bliższe jeśli już jest mi zmienianie, które może mieć element walki ale nie musi. I kompletnie nie znajduję żadnego ogólnego słowa na te "złe nawyki". I troszkę jestem w kropce. Bo z jednej strony wiem, o co jestem pytana i wcale nie szukam ucieczki od odpowiedzi, a z drugiej odczuwam smętny brak właściwych słów, które by myśl moją krótko a przystępnie ukazały w sposób dla mnie satysfakcjonujący. I jeszcze mi się niechcący jakąś archaiczną składnię udało zastosować, pora na spacer chyba :-D

Cz sie 20, 2015 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisa tak:
Złe nawyki moga objąć całe spektrum zachowań- od ciąglego odkładania na później rzeczy do zrobienia, przez objadanie się, aż do alkoholizmu. Niektóre z nich są tylko utrudnieniami, inne mają destrukcyjny wpływ na życie nasze i naszych bliskich.
(...)
Nawyki to wyrobione ścieżki neuronalne w mózgu. Wiemy, że są zle, ale poddanie się złemu nawykowi przynosi ulgę. A zatem zły nawyk 'przebrany' jest w pozytywne emocje.

Sansevieria napisała:
Bo ani walka ani złe nawyki mi niespecjalnie korespondują z tematem.

Temat: Złe nawyki

Przyznam, że zgubiłam się :|

Mam pytanie do merss (jako autorki tematu) i inncyh: Co sądzicie o skuteczności pomocy na tutejszym forum dyskusji w odniesieniu do zmiany ścieżek neuronalnych? Jak można jednoznacznie stwierdzić, że nawyk jest zły? Kto ma dokonać oceny - osoba z nawykiem, czy ktoś z otoczenia? Czy orientujecie się, czy istenieją w Polsce pomocowe fora psychologiczne o profilu katolickim?

Jezus jest lekarzem duszy i ciała. Jak widzicie Jego rolę w walce ze złymi nawykami? Osobiście odczuwam ogromne (realne!) umocnienie płynące z przyjmowania Komunii Świętej, i obsewuję podobny skutek u moich bliskich. Nie jest to sprawa emocji. Działanie jest takie, jakby przyjęło się lekarstwo duchowe, jednak mające psychofizyczne skutki. Raczej nie potrafię tego lepiej wytłumaczyć.

Przydałoby się jakieś ukierunkowanie tej dyskusji.

Cz sie 20, 2015 7:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wygląda na to, że rozważanie zagadnienia złych nawyków (które, być może, dla każdego znaczą co innego) nie należy do przyjemnych czynności. Zresztą nic dziwnego. Każdemu kto chce należy się przerwa. Zresztą było, że zrobić coś z zakresu dobrych nawyków do dać się ogarnąć temu co konstruktywne. No to zrobić czy po prostu dać się ogarnąć... spokojnie to tylko dygresja. Pierwszy, zdaje się, na to wpadł hmhmm udając się na "urlop", teraz Sans udała się na spacer, domgo się podłącza :D i robi przerwę log out.

aha!... OK w sensie, że to dobra idea i że było interesująco i że ludzik/luzik

Cz sie 20, 2015 7:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A czy nawyk chodzenia na spacery czy urlopowania może być zły? :D :D :D :D

OK ʞo

Cz sie 20, 2015 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chyba tylko w sytuacji co za dużo to niezdrowo.

Cz sie 20, 2015 7:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Chyba tylko w sytuacji co za dużo to niezdrowo.

Tzn. może być niezdrowo, co opisałam na własnym przykładzie. Dobrze, że wtedy nie miałam pełnego rozeznania sytuacji i ... były okoliczności łagodzące. :-D

Cz sie 20, 2015 8:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona