Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lip 18, 2019 3:16 am

Czy chrześcijaństwo zniszczyło Imperium Rzymskie? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czy chrześcijaństwo zniszczyło Imperium Rzymskie?
Pod koniec XVIII wieku Edward Gibbon, chyba najwybitniejszy historyk anglosaski, wydał swoje dzieła dotyczące upadku Imperium Rzymskiego. Postawił on w nich tezę, iż przyczyną upadku owego państwa było... chrześcijaństwo.

Czy Waszym zdaniem teza Gibbona (popierana zresztą nawet dzisiaj przez wielu historyków) jest słuszna? Nie chcę wchodzić tutaj w dyskusje natury moralnej, dotyczące wyższości moralności chrześcijańskiej nad moralnością rzymską. Interesuje mnie tylko sam fakt upadku Cesarstwa i jego przyczyna (a raczej jedna z przyczyn, bo trudno mówić, żeby Cesarstwo upadło tylko z powodu jednej - w grę wchodziła też bardzo poważnie ekonomia).

Moim zdaniem to ma ręce i nogi. Dawniei Rzymianie bali się swoich starych bogów, waleczność, ambicja i pragnienie wielkości były tradycyjnymi cechami rzymskimi. Przychodzi chrześcijaństwo i obraca system wartości o 180 stopni. Teraz pokora, miłosierdzie i pacyfizm. Bo ówczesne chrześcijaństwo było pacyfistyczne, co dostrzegali Cesarze, bojąc się, że idea ta przeniknie do wojska i rozłoży imperium (nie zapominajmy, że to armia stanowiła o sile Rzymu).

Weźmy jeszcze pod uwagę uwstecznienie się w rozwoju, jakie nastąpiło po upadku Rzymu. Średniowieczny ustrój, prawo czy instytucje były niezwykle prymitywne w stosunku do rzymskich. Nie mogła sprawnie funkcjonować gospodarka towarowo-pieniężna jak w Rzymie. Zmieniać się to zaczęło dopiero w czasach późnego średniowiecza i wczesnowożytnych, gdy w celu rozwoju handlu i gospodarki recypowano prawo rzymskie (najpierw w republikach i księstwa włoskich, z czasem też w Rzeszy i innych krajach).

Cz cze 27, 2019 11:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo zniszczyło Imperium Rzymskie?
W mojej opinii nie to bylo przyczyna upadku cesarstwa.
Glowna przyczyna byl upadek ekonomiczno organizacyjny, czyli czasy duzo wczesniejsze gdy cesarstwo przestalo byc jednym polaczonym bezpiecznymi drogami mechanizmem ekonomicznym, a stalo sie zbiorem osobno rzadzonych i nie bardzo ze soba polaczonych prowincji.
Oczywiscie istnieje jeszcz nastepnych 120 przyczyn, ale ta wydaje mi sie najwazniejsza.

Pt cze 28, 2019 12:24 am