Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 20, 2019 7:26 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Msza Święta za zmarłe dziecko? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 222
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Msza Święta za zmarłe dziecko?
Dlaczego odprawia się Mszę Świętą za zmarłe, ochrzczone 6-letnie dziecko? Kościół naucza, że dziecko ochrzczone, które nie osiągnęło jeszcze wieku pełnego rozeznania, po śmieci trafia do Nieba bo nie ma żadnych grzechów. Tymczasem u mnie w parafii rodzice ciągle zamawiają Msze za swojego synka. Dlaczego ksiądz przyjmuje takie intencje? Czyżby nauka Kościoła w tej kwestii uległa jakieś zmianie, czy zwyczajnie ksiądz chce zaspokoić żadania rodziców?


N lis 01, 2015 4:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 12981
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
A dlaczgo nie zapytasz u źródeł? Dlaczego nie dotrzesz do rodziców? Mnie to zadziwia. Ja poprosiłabym o wytłumaczenie mi tej sprawy.
Z drugiej strony sześcioletnie dziecko ma rozeznanie co do swych czynów i może grzeszyć. Wie jak coś źle czyni. A poza tym ofiara mszy, jeśli dziecko jest zbawione będzie dotyczyła innego człowieka. Nie ma mszy, które są zmarnowane. Tak samo jak nie dostąpi zbawienia ktoś za kogo zamówiono wiele mszy a on wybrał siebie, nie Boga.
My prosimy, Bóg decyduje, czasem inaczej niż chcemy.


N lis 01, 2015 11:29 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 222
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
Nie są to moi znajomi, więc nie ma żadnego powodu, żebym miał się dopytywać. Tak pytam z czystej ciekawości, czy coś w nauczaniu Kościoła się zmieniło.


Pn lis 02, 2015 10:02 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 9264
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
ANDPOL napisał(a):
Nie są to moi znajomi, więc nie ma żadnego powodu, żebym miał się dopytywać. Tak pytam z czystej ciekawości, czy coś w nauczaniu Kościoła się zmieniło.
Zapytaj księdza jeśli chcesz mieć wiarygodną odpowiedź.

_________________
"Przestraszony liberał jest krwiożerczym zwierzęciem." Nicolas Gomez Davila


Pn lis 02, 2015 12:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 22, 2012 10:06 am
Posty: 241
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
Kilka lat temu w naszej rodzinie zmarło 5letnie dziecko. Ja chciałam zamówić Mszę Św. ale właśnie ksiądz mnie uświadomił wtedy, że za zmarłe dzieci nie odprawia się Mszy, że jak chcę to mogę zamówić za jego rodziców.

_________________
"Mamy tylko jedno miejsce w świecie, gdzie nie panuje ciemność. To osoba Jezusa Chrystusa"


Pn lis 02, 2015 10:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 12981
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
Wg Kodeksu Prawa Kanonicznego
§ 2. Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu.

W zasadzie to podstawa prawna. Jeśli nie uzywa rozumu, nie grzeszy. Istnieje domniemanie, że rozpoznaje w wieku siedmiu lat dobro i zło.


Wt lis 03, 2015 5:20 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 222
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta za zmarłe dziecko?
Czyli pewnie ksiądz nie chciał rodzicom robić przykrości, skoro taką mieli potrzebę a Msza Święta i tak się "nie zmarnuje". Nie będę już dalej wnikał.


Śr lis 04, 2015 4:25 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL