Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 19, 2019 2:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Tylko nie mów nikomu- problem pedofili 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tylko nie mów nikomu- problem pedofili
Mam inne podejście do tematu. Ty najwyraźniej zakładasz, że rodzic ma dziecko w rufie i nie zawiadomi władz o przestępstwie seksualne, które na nim popełniono. :(

Pn maja 20, 2019 12:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam inne podejście do tematu. Ty najwyraźniej zakładasz, że rodzic ma dziecko w rufie i nie zawiadomi władz o przestępstwie seksualne, które na nim popełniono. :(

Ty możesz sobie zakładać co chcesz, nawet majtki na głowę :-P
Przepis w Kodeksie Karnym jest jasny i tak skonstruowany by wykluczyć właśnie powoływanie się na takie "podejście do tematu", że myślałem że ktoś inny zgłosił.

Pn maja 20, 2019 12:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ten artykuł jasno podaje, że nie popełnia przestępstwa osoba, która ma dostateczną podstawę do założenia, że odpowiednie służby zostały już powiadomione (vide przytoczony przeze mnie fragment). Nie widzę powodu, aby zakładać, że rodzice nie powiadomili policji o tym, że ktoś np. molestował ich dziecka, więc to jest dostateczna podstawa do przyjęcia, że zawiadomili odpowiednie służby.

Pn maja 20, 2019 12:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ten artykuł jasno podaje, że nie popełnia przestępstwa osoba, która ma dostateczną podstawę do założenia, że odpowiednie służby zostały już powiadomione (vide przytoczony przeze mnie fragment). Nie widzę powodu, aby zakładać, że rodzice nie powiadomili policji o tym, że ktoś np. molestował ich dziecka, więc to jest dostateczna podstawa do przyjęcia, że zawiadomili odpowiednie służby.

Cytuj:
Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w § 1 organ wie o dokonanym czynie zabronionym;

Nie jest dostateczną podstawą przyjęcie założenia, że rodzic coś zrobił.
Rodzic mógł również zaniechać i odpowiada za to karnie.

Ale może pocieszeniem będzie dla Ciebie fakt, że dostaniesz wyrok i Ty i rodzic.

Pn maja 20, 2019 12:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obawiam się, że jednak założenie, że rodzic powiadomił organy ścigania, jest dostateczną podstawą. Nie ma bowiem powodu aby domniemywać, że tego nie zrobił. No, chyba że samemu się ma się własne dzieci w rufie i przykłada identyczną miarkę do innych...

Pn maja 20, 2019 12:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No to wyobraź sobie, że bywają rodzice, którzy mają swoje dzieci w "rufie".
I dlatego istnieje ten przepis.
I swoim tokiem rozumowania nie wybronisz się jeśli zostaniesz oskarżony o niepowiadomienie organu ścigania.

No i pomyśl, po co ktoś uchwalał ten przepis, jeśli zakładać, że zawsze rodzic ofiary pedofila będzie zgłaszał ten fakt organom ścigania.

Pn maja 20, 2019 1:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Yarpen ma trochę racji, prawo nie jest doskonałe. W artykule 240 KK ustawodawca dał nieprecyzyjne zapisy w dwóch przypadkach.

Kodeks Karny napisał(a):
§ 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego …

§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w § 1 organ wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym; …

Po pierwsze,
Co to znaczy wiarygodna.
I po drugie,
Co to jest dostateczna podstawa.

Tym nie mniej, podejmując decyzję o braku reakcji w postaci zawiadomienia odpowiednich organów, podejmuje się ryzyko, pozostawione tak naprawdę do oceny sądu. A jak sąd oceni, ty tylko Pan Bóg, albo sąd raczy wiedzieć.
W sprawie nie chodzi tylko o rodziców, którzy maję dzieci tam właśnie, gdzie piszecie, ale także o te przypadki, gdy rodzice z innych powodów (najczęściej jest to lęk) nie chcą zgłaszać sprawy na policję. Nawet w zupełnie innych sprawach ludzie nie zgłaszają przestępstw, a to z powody niewiary w skuteczność działania policji (kto zgłasza kradzież roweru z komórki i jaka jest wykrywalność takich kradzieży), niechęć do składania zeznań i chodzenia na sprawy, przy pobiciu, także w przemocy domowej – strach, że naleją mnie jeszcze raz i to bardziej. Właśnie w takich sytuacjach chciałbym, żeby ofiara i jego najbliżsi mogli liczyć na wsparcie. Traumę przezywa nie tylko ofiara, najbliżsi i świadkowie wydarzeń traumatycznych także.

Pn maja 20, 2019 1:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Weźcie pod uwagę, że ten przepis nie był napisany stricte pod księży.
Przecież również zdarzają się przypadki pedofilii ze strony rodzica.
Wtedy też liczyłbyś na zgłoszenie ze strony rodzica?

Co do tych 2 wątpliwości:

- wiarygodna to taka, która pochodzi wprost od ofiary, lub osoby która ja reprezentuje.
- dostateczna podstawa w tym przypadku to będzie informacja, że sprawa została zgłoszona. Nie można się tłumaczyć, że myślałem że oni zgłosili.

Hipotetyczna sytuacja - mojego syna molestował ksiądz, idę na skargę do biskupa. Opisuje sytuacje. Biskup powinien zapytać czy zgłosiłem sprawę na policję. Ja odpowiadam, nie bo nie chcę żeby sprawa się wydała, bo narażę syna na pośmiewisko.
Co powinien zrobić biskup?

Pn maja 20, 2019 2:16 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Biskup ma prze...… .
Prawdziwa sytuacja.
Dziś przychodzi do mnie kolejny raz kobieta, która ostała zgwałcona. Nie zgłosiła sprawy na policję, zgwałcił ją jej były partner, gangster. Pani boi się, że jak zgłosi sprawę na policję, to on zrobi jej krzywdę, grozil, ze ktoś ją poleje kwasem. Jej znajoma tym kwasem została polana.
Teoretycznie ja mam obowiązek zawiadomienia policji. I też mam zagwozdkę. Zgłaszając – narażam kobietę, nie zgłaszając narażam się na proces. Jeszcze nie wiem, co zrobię.

Pn maja 20, 2019 2:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stefan12 napisał(a):
No to wyobraź sobie, że bywają rodzice, którzy mają swoje dzieci w "rufie".
I dlatego istnieje ten przepis.
I swoim tokiem rozumowania nie wybronisz się jeśli zostaniesz oskarżony o niepowiadomienie organu ścigania.
No bez jaj. Jesli zostanę powiadomiony przez rodziców, którzy sami nie idą na policję?

Stefan12 napisał(a):
No i pomyśl, po co ktoś uchwalał ten przepis, jeśli zakładać, że zawsze rodzic ofiary pedofila będzie zgłaszał ten fakt organom ścigania.
Ten przepis mówi o czymś innym; gdyby była wiadomosć skądinąd (na przykład - ja wiem - proboszcz nakryłby wikarego na gorącym uczynku).

Pn maja 20, 2019 2:33 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
Biskup ma prze...… .
Prawdziwa sytuacja.
Dziś przychodzi do mnie kolejny raz kobieta, która ostała zgwałcona. Nie zgłosiła sprawy na policję, zgwałcił ją jej były partner, gangster. Pani boi się, że jak zgłosi sprawę na policję, to on zrobi jej krzywdę, grozil, ze ktoś ją poleje kwasem. Jej znajoma tym kwasem została polana.
Teoretycznie ja mam obowiązek zawiadomienia policji. I też mam zagwozdkę. Zgłaszając – narażam kobietę, nie zgłaszając narażam się na proces. Jeszcze nie wiem, co zrobię.

W przypadku "zwykłego" zgwałcenia, przepis 240KK nie obowiązuje. Obejmuje tylko:
Cytuj:
Art. 197
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
1) wspólnie z inną osobą,
2) wobec małoletniego poniżej lat 15,
3) wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1–3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

Pn maja 20, 2019 2:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś, gdy mój syn wyjeżdżał na obóz ministrantów (już właściwie jako dorosły, był lektorem), organistka (która nie cierpiała księdza prowadzącego ministrantów a przy tym pierwsza plotkara w parafii) "ostrzegła" nas, że ów ksiądz jest pedofilem. Znaliśmy gościa (mój syn śmiał się przez 5 minut jak usłyszał tę nowinę), więc oczywiście nie odwołaliśmy wyjazdu.

W myśl tego co tu piszesz, "bylem zobowiązany" donieść na policję ;)
Absurd.

(Inna rzecz, że szkoda ze na to nie wpadłem - może w końcu zamknęli by jadaczkę tej plotkarze...)

Pn maja 20, 2019 3:07 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Kiedyś, gdy mój syn wyjeżdżał na obóz ministrantów (już właściwie jako dorosły, był lektorem), organistka (która nie cierpiała księdza prowadzącego ministrantów a przy tym pierwsza plotkara w parafii) "ostrzegła" nas, że ów ksiądz jest pedofilem. Znaliśmy gościa (mój syn śmiał się przez 5 minut jak usłyszał tę nowinę), więc oczywiście nie odwołaliśmy wyjazdu.

W myśl tego co tu piszesz, "bylem zobowiązany" donieść na policję ;)
Absurd.

(Inna rzecz, że szkoda ze na to nie wpadłem - może w końcu zamknęli by jadaczkę tej plotkarze...)

Tak, to chyba bylo by najlepsze rozwiazanie, zwlaszcza gdy sa swiadkowie ze ktos (ona) takie oskarzenia wysunal, a skoro byli swiadkowie to bylo to oskarzenie publiczne, wiec jesli bylo falszywe to powinna poniesc tego konsekwencje.

Pn maja 20, 2019 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obawiam się, że jednak założenie, że rodzic powiadomił organy ścigania, jest dostateczną podstawą. Nie ma bowiem powodu aby domniemywać, że tego nie zrobił. No, chyba że samemu się ma się własne dzieci w rufie i przykłada identyczną miarkę do innych...

Nie ma co domniemywać. Jeżeli powiadomił został przecież jakiś ślad. Jeżeli nie powiadomił- nic nie ma. Chyba można to sprawdzić.

Wt maja 21, 2019 2:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):

Nie ma co domniemywać. Jeżeli powiadomił został przecież jakiś ślad. Jeżeli nie powiadomił- nic nie ma. Chyba można to sprawdzić.

Chyba żartujesz. Kto ma sprawdzać? I na podstawie jakiego przepisu?

Wt maja 21, 2019 6:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona