Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 08, 2020 6:04 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona
 Problem krzyża w strefie publicznej 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Nie odwracaj tutaj kota ogonem do dołu i nie próbuj zmieniać tematu na rzekomy fanatyzm religijny chrześcijan wieszających krzyże w miejscu pracy (nie mówiąc już uciekaniu się do wycieczek personalnych). Pytanie brzmi:

Skoro ateiści podobno nie wierzą w Boga, to dlaczego niektórym tak bardzo przeszkadza krzyż, który nie powinno mieć dla nich najmniejszego znaczenia?

Racz wreszcie na nie odpowiedzieć.

So sie 01, 2020 2:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie odwracaj tutaj kota ogonem do dołu i nie próbuj zmieniać tematu na rzekomy fanatyzm religijny chrześcijan wieszających krzyże w miejscu pracy (nie mówiąc już uciekaniu się do wycieczek personalnych).
Dostałeś odpowiedź, ale ci się nie podoba, może nie zrozumiałeś, może nie chcesz zrozumieć, twoja sprawa. Innej nie wymusisz i nie dostaniesz.

So sie 01, 2020 2:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dostałem wymówki, uniki, a obecnie także i wycieczki personalne, a nie odpowiedź, bo ciągle nie napisałeś w czym przeszkadza ateistom krzyż, który dla niewierzącego powinien być bez znaczenia. To zaś oznacza, że najwyraźniej odpowiedź jest niewygodna i zwyczajnie nie możesz jej udzielić. Czyżbyś musiał przyznać, że krzyż jednak nie jest czymś obojętnym dla osoby, która twierdzi, iż nie wierzy w Boga?

So sie 01, 2020 3:02 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nie odwracaj tutaj kota ogonem do dołu i nie próbuj zmieniać tematu na rzekomy fanatyzm religijny chrześcijan wieszających krzyże w miejscu pracy (nie mówiąc już uciekaniu się do wycieczek personalnych). Pytanie brzmi:

Skoro ateiści podobno nie wierzą w Boga, to dlaczego niektórym tak bardzo przeszkadza krzyż, który nie powinno mieć dla nich najmniejszego znaczenia?

Racz wreszcie na nie odpowiedzieć.

Ja co prawda nie Inczuczuna, ale odpowiem.
Ateista wychowany od dziecka w kulturze chrześcijańskiej jest ateistą nie do końca, szczególnie, jeśli zachował zwykłą ludzką wrażliwość i szacunek do innych ludzi oraz ich przekonań. Tak naprawdę to nie krzyż przeszkadza, a stosunek innych ludzi, szczególnie wierzących, do krzyża.
Moje własne doświadczenie w tym temacie. Nie deklaruję się jako ateista, prędzej bardzo wątpiący niedowiarek (agnostyk itp.). Zostałem kiedyś poproszony o przeprowadzenie szkolenia dla zakonników, katechetów w jednym ze znanych polskich sanktuariów. Moje kawałki szkolenia (w ramach większej konferencji) były rozłożone na dwa dni. Otrzymałem na czas szkolenia pokój w „domu pielgrzyma”, oczywiście z krzyżem pokaźnych rozmiarów na ścianie. Na szkolenie zabrałem ze sobą swoją ówczesną partnerkę (miałem na to zgodę organizatorów), zadeklarowaną ateistkę. Byliśmy na etapie zakochania i jeszcze w miarę młodzi, pełni gorącej krwi. Atmosfera miejsca, krzyż w pokoju spowodował że pomimo ochoty i okazji spaliśmy grzecznie, każde w swoim łóżeczku. To nie wiara spowodowała takie, a nie inne zachowanie, tylko szacunek. Ale ok, byłem tam gościem, w dodatku wiedziałem, gdzie jadę i sam się na to zgodziłem. Inaczej wygląda sytuacja w miejscu, gdzie jestem współgospodarzem, np. w gabinecie psychologicznym, który dzieję z wierzącą koleżanką. Tam chciałbym być wolny od zobowiązań, które wywołuje we mnie symbol czyjejś wiary (przez szacunek do tego kogoś). Dlatego ani koleżanka nie wiesza w tym pokoju krzyża, ani ja żadnego innego symbolu innej religii, który mógłby mi się np. podobać (wg mnie półksiężyc jest ładniejszy od krzyża, a sześcioręka bogini Kali ładniejsza od półksiężyca). Nie sądzę, żebym był wyjątkiem w tym zakresie, symbol krzyża ma wpływ (pośredni, ale rzeczywisty) na ateistów i niedowiarków, od dziecka wychowanych w kulturze chrześcijańskiej i stąd m. in. ich sprzeciw w tym zakresie.

So sie 01, 2020 3:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
Nie deklaruję się jako ateista, prędzej bardzo wątpiący niedowiarek (agnostyk itp.). Zostałem kiedyś poproszony o przeprowadzenie szkolenia dla zakonników, katechetów w jednym ze znanych polskich sanktuariów.

A można wiedzieć w czym agnostyk szkolił zakonników?

So sie 01, 2020 3:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

Oczywiście, można; proces grupowy, czyli co się dzieje w małej grupie społecznej, jak grupa się rozwija, jakie zachodzą w niej etapy, jak są obejmowane role społeczne itp.
A żeby było ciekawiej, to ten sam agnostyk (wolę używać określenia niedowiarek, jest takie bardziej swojskie, choć może mniej precyzyjne), był kilkakrotnie zapraszany do Radia Maryja i TV Trwam i to całkiem niedawno, ostatni raz jakiś miesiąc temu :P .

So sie 01, 2020 3:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
Tam chciałbym być wolny od zobowiązań, które wywołuje we mnie symbol czyjejś wiary (przez szacunek do tego kogoś).

Ciekawe jakież to zobowiązania wywołuje u Ciebie krzyż?...
A jeszcze ciekawsze na co sobie pozwalasz jak tego krzyża nie ma..?

So sie 01, 2020 4:06 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A to już ateista nie może potraktować tego krzyża jak zwykłą dekorację pomieszczenia? Dla ateisty krzyż powinien być tak samo obojętny jak obraz.

So sie 01, 2020 4:20 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Ciekawe jakież to zobowiązania wywołuje u Ciebie krzyż?...
A jeszcze ciekawsze na co sobie pozwalasz jak tego krzyża nie ma..?

Najprościej, ale to rzeczywiście w wielkim uproszczeniu, krzyż przypomina mi o różnicy pomiędzy prawem państwowym a prawem chrześcijańskim, katolickim, które definiuje np. grzech. Są zachowania, których prawo nie reguluje w żaden sposób, a reguluje Pismo święte, szczególnie z ludzką interpretacją. Przykład opisałem wyżej.
Oczywiście to tylko przykład. Pewnie, gdybyś mocno poszukał, to tych moich zachowań, gdy krzyża nie ma, tak dużo byś nie znalazł. Socjalizacja w określonych warunkach i kulturze robi swoje. Ale czasami fajnie byłoby się zapomnieć i zrobić coś mniej moralnego, np. uwieść piękną mężatkę. Krzyż w przestrzeni publicznej przypomina o zasadach, które nie w każdej sytuacji są święte, np. wspomniana piękna mężatka jest regularnie obijana przez nie mniej pięknego męża.
Inny przykład, przychodzi do mnie człowiek, który bardzo cierpi po rozpadzie związku. Problem w tym, że związek był homoseksualny. Krzyż przypomina o zasadach, wg których to cierpienie jest mniej ważne, bo tęskni wbrew naturze, czyli "Twój bol jest mniejszy niż mój".
Jest jeszcze parę innych kwestii, gdzie obecność krzyża mi stanowi, ale są to kwestie bardzo osobiste i nie na forum. Jeśli naprawdę to Cię bardzo interesuje, to proszę na priv.

So sie 01, 2020 4:44 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
A to już ateista nie może potraktować tego krzyża jak zwykłą dekorację pomieszczenia? Dla ateisty krzyż powinien być tak samo obojętny jak obraz.

No nie może. Po pierwsze, jak już napisałem, krzyż może mu się zwyczajnie nie podobać i wg niego, lichą dekorację stanowi, a po drugie, ważniejsze, utrzymuje go w zsocjalizowanych normach, z których, być może, chciałby się uwolnić.

So sie 01, 2020 4:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Oczywiście, można; proces grupowy, czyli co się dzieje w małej grupie społecznej, jak grupa się rozwija, jakie zachodzą w niej etapy, jak są obejmowane role społeczne itp.
A żeby było ciekawiej, to ten sam agnostyk (wolę używać określenia niedowiarek, jest takie bardziej swojskie, choć może mniej precyzyjne), był kilkakrotnie zapraszany do Radia Maryja i TV Trwam i to całkiem niedawno, ostatni raz jakiś miesiąc temu :P .
Moim zdaniem, katolika, wystawia to jak najgorsze świadectwo tym zakonnikom i RM, że zapraszają do prelekcji agnostyka czy niedowiarka, by mówił na tematy zachodzące z tematami religijnymi czy etycznymi. Co innego gdyby ateista przychodził i nauczał jak zorganizować np system nagłośnienia w radiu, ale na tematy soc czy psych nie powinna nauczać osoba niewierząca. Jest to takie patologiczne "otwarcie się na świat", gdzie świat, który sam nie ma pomysłu na siebie prócz michy, budy i władzy, będzie interpretował religii jak ma rozumieć zjawiska zachodzące wokół niej.

So sie 01, 2020 4:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
Najprościej, ale to rzeczywiście w wielkim uproszczeniu, krzyż przypomina mi o (...)

Inaczej mówiąc: Krzyż Ci przeszkadza, bo przypomina o prawdach wiary i zasadach postępowania, które postanowiłeś odrzucić, bo Ci nie pasowały do poglądów, a które w Tobie ciągle istnieją i w mniejszym lub większym stopniu się do nich stosujesz.

So sie 01, 2020 5:22 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Moim zdaniem, katolika, wystawia to jak najgorsze świadectwo tym zakonnikom i RM, że zapraszają do prelekcji agnostyka czy niedowiarka, by mówił na tematy zachodzące z tematami religijnymi czy etycznymi.

Zjawiska zachodzące dookoła religii nie muszą być religijne w treści. Obliczenie sklepienia w kościele (z małej litery, chodzi o budynek), bardzo blisko religii, ma się nijak do niej. Wzory na wytrzymałość belki podpartej obustronnie, nie są religijne. Podobnie procesy grupowe, to jest prawo przyrody, w jej części społecznej. Zachodzą niezależnie od religii, bo zajść muszą. Jest takie zjawisko, jak np. fala w wojsku. To też jest proces społeczny. W zamkniętej grupie zachodzi. Podobne procesy zachodzą w seminariach, zachodzą też w klasztorach. Nie w tak jaskrawej formie jak w wojsku, ale zachodzą. Można próbować nie widzieć rzeczywistości, ale to nie znaczy, że jej nie ma.
Zapraszano mnie nie ze względu na moją religijność czy jej brak, a ze względu na wiedzę i umiejętność jej przekazania w takim medium jak radio czy telewizja. Żeby było jeszcze kontrowersyjniej :twisted: , to jednego dnia byłem w TVN, a następnego w TV Trwam (z innymi co prawda tematami).
Myślę, że jeśli Ci się trafi (czego nie życzę) konieczność operacji ratującej życie, to nie będziesz pytał, czy chirurg jest wierzący, tylko czy jest dobrym operatorem. A to przecież też sprawa bardzo bliska religii, w końcu na granicy życia i śmierci.

So sie 01, 2020 5:24 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Inaczej mówiąc: Krzyż Ci przeszkadza, bo przypomina o prawdach wiary i zasadach postępowania, które postanowiłeś odrzucić, bo Ci nie pasowały do poglądów, a które w Tobie ciągle istnieją i w mniejszym lub większym stopniu się do nich stosujesz.

Tak właśnie jest jak piszesz. Krzyż przypomina mi o zasadach i prawdach wiary (Twojej, niekoniecznie mojej), które postanowiłem odrzucić, niekoniecznie wszystkie, części przestrzegam. To przypominanie sprawia mi pewien dyskomfort, którego chciałbym uniknąć. Mam nadzieję, że to jest w jakimś stopniu odpowiedź na Twoje pytanie do Inczuczuny.

So sie 01, 2020 5:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
trenerek napisał(a):
No nie może. Po pierwsze, jak już napisałem, krzyż może mu się zwyczajnie nie podobać i wg niego, lichą dekorację stanowi,...

Ale jakiś obraz też może mu się nie spodobać i z tego powodu także trzeba go ściągać ze ściany?

trenerek napisał(a):
a po drugie, ważniejsze, utrzymuje go w zsocjalizowanych normach, z których, być może, chciałby się uwolnić.

Czy myślisz, że ateista zmieniłbym swoje zachowanie gdyby na stole w jakimś gabinecie siedział posążek hinduskiego boga słonia?

So sie 01, 2020 5:53 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona