Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 12, 2021 12:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282  Następna strona
 Aktualności II 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
S. Bruna od Maryi umieściła ponownie odpowiedź. Jest tam napisane m.in.:

"Komunikat opublikowany przez Rzecznika prasowego Archidiecezji Częstochowskiej
w swojej treści przywołuje kan. 603 KPK. Jest to kanon definiujący czym jest w Kościele
życie pustelnicze. Większość osób czytających tę informację oczywiście nie zauważy, że
tenże przepis przewiduje de facto dwie różne formy życia pustelniczego: samodzielną (tzw.
pustelnicy wolni) i tę wiążącą pustelnika z biskupem. W kan. 603 § 1 (definiującym katolicki
eremityzm) nie ma w ogóle mowy o jakichkolwiek ślubach. To samo widać w opisie z
Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK 920-921). Tylko eremici składający jakiś rodzaj
przyrzeczeń na ręce biskupa są zobowiązani do ścisłego posłuszeństwa względem jego
poleceń. Tych nazywa się pustelnikami diecezjalnymi (kan. 603 § 2)
.

Pustelnicy, którzy są dla katolików wzorami życia tym powołaniem to oczywiście ci, których
Kościół wyniósł do chwały ołtarzy. Nie ma wśród nich praktycznie pustelników, którzy
składali śluby na ręce biskupa. Większość nie złożyła nawet ślubów prywatnych
. Przez dwa
tysiące lat uważano eremityzm przede wszystkim za styl życia ascetycznego. Sprowadzanie
pustelnictwa katolickiego do wąskiego marginesu osób personalnie i formalnie związanych z
biskupami to absurd
.

Jak wyglądała i wygląda nasz sytuacja? Do życia pustelniczego przygotowywałyśmy się
wiele lat. Ostatecznie wybrałyśmy Archidiecezję Częstochowską. Tutaj też za zgodą i wiedzą
abpa metropolity częstochowskiego Wacława Depo złożyłyśmy prywatne wieczyste śluby
pustelnicze 5 października 2013 roku. Naszym ślubom towarzyszył nawet jako świadek,
kapłan przysłany przez Księdza Arcybiskupa. Śluby te w żaden sposób nie nawiązywały do
kanonu 603 § 2, a zatem nie zobowiązywały nas do posłuszeństwa wymaganego od
pustelników diecezjalnych
."

"Zdecydowałyśmy się pozostać przy tym tradycyjnym, pierwotnym eremickim statusie
ponieważ projekt „Statutu pustelników w Archidiecezji Częstochowskiej” przekreślał podjęte
przez nas duchowe zobowiązania.
Wcześniej podczas spotkań i rozmów Ksiądz Arcybiskup
zapewniał nas, że jako eremitki diecezjalne mogłybyśmy żyć zgodnie z naszym własnym
charyzmatem. Okazało się to jednak niemożliwe, a oczekiwania względem nas dalece
przekraczające nasze możliwości. Pozostajemy wierne złożonym przed Bogiem ślubom i z
najgłębszym zdumieniem przyjmujemy bezprawne próby ingerencji zarówno w nasze
eremickie życie, jak i służbę Bożą w pustelni.

W „Informacji” z kurii czytamy o tym, że przedłożono nam projekt „Statutu pustelników w
Archidiecezji Częstochowskiej”. To przedłożenie wyglądało w taki sposób, że ten obszerny
kilkudziesięciostronicowy dokument został nam jednorazowo odczytany.
Kilka kwestii wzbudziło nasze wątpliwości. Pierwsze to niejasny status tego dokumentu
(projekt). Nie było wiadomo czy i jakie zmiany mają być w nim jeszcze wprowadzane.

Druga to dość dziwny pomysł by Księdza Arcybiskupa na co dzień wobec pustelników
reprezentował mianowany do tego celu duchowny. Jak to określił ksiądz urzędnik
odczytujący nam projekt „Ksiądz Arcybiskup podzieli się władzą” (z tymże wybranym
kapłanem). Nie trzeba być prawnikiem żeby zauważyć, że jest to pogwałcenie zasady kan.
603 § 2, która mówi wyraźnie, że pustelnik diecezjalny żyje pod kierunkiem biskupa.
Hierarchię przełożeństwa mają prawo budować tylko wspólnoty życia konsekrowanego i są
do tego osobne przepisy. Żadnemu biskupowi nie wolno tworzyć jakiegoś żyjącego w
rozproszeniu quasi zakonu pustelniczego z quasi przełożonym
. Zaznaczam, że wersja
projektu, z którą nas zapoznano pochodziła sprzed 7 lutego 2020 roku.

W dalszej części dokumentu czytamy również o odmowie podjęcia dalszej formacji. Problem
polega na tym, że nie przedstawiono nam ani żadnego rodzaju planu takowej (tematy, okresy
formacji) ani osób, które miałyby ją prowadzić. Na co więc miałyśmy się zgodzić?

Kolejny fragment mówi o tym, że odmówiłyśmy „złożenia profesji pustelniczych”. Nie było
uzgodnionego planu formacji, nie były zatwierdzone nasze indywidualne reguły życia (plany
życia) więc i terminów na śluby nie było. Wszystko co nam przedstawiono to był jeden wielki
szkic będący w procesie opracowywania

W „Informacji” jest także spis decyzji Księdza Arcybiskupa, a wśród nich wzmianka o
„zniesieniu” kaplic. Jest to określenie z zakresu prawa kanonicznego i dotyczy kwestii czysto
formalnych. Co więcej zdumiewa zastosowana liczba mnoga. Zgodnie z prawem kościelnym
Metropolita Częstochowski erygował tylko jedną kaplicę. Zatem tylko jedną może „znieść”.
Pustelnia, jak większość domów eremickich jest własnością prywatną, więc należy
podkreślić, że „zniesienie” nie oznacza likwidacji, tylko formalną zmianę statusu. To
zasadnicza różnica. Żaden biskup nie ma prawa zarządzania nieruchomościami, które nie są
3
własnością jego diecezji. Takie decyzje nie mają też wpływu na możliwość sprawowania w
kaplicach Mszy świętej.
"

"„Otrzymały również zakaz przyjmowania
intencji mszalnych.” Przyjmowałyśmy, przyjmujemy i będziemy przyjmować intencje
modlitewne (a nie mszalne) od każdego, kto poprosi.
"

"kaplica, o której mowa nie jest w ogóle oficjalnie erygowana (jest to po
prostu pobłogosławione pomieszczenie pustelni służące wyłącznie do Mszy świętej i
modlitwy). Nie przeszkadzało to zresztą sprawować w niej Najświętszej Ofiary ks. abpowi
Wacławowi Depo. A nawet wpisać się do Księgi mszalne
j, która ma charakter ściśle
prywatny (z powodu braku wspomnianej oficjalnej erekcji)"

"Nasze stroje, o które przy okazji oświadczenia kurialnego pyta wiele osób, nigdy nie były
nazywane zakonnymi. Pustelnikom w ogóle nie wolno nosić strojów ściśle zakonnych, co
najwyżej podobne do nich
. W naszej „Regule dla eremitek” jest mowa o szatach
monastycznych nawiązujących do stroju pielgrzyma. Potwierdzam: stroje zostaną
zmodyfikowane.

Tytuł „siostra” czy „brat” przysługuje od stuleci wszystkim pustelnikom. Określanie tego
terminu mianem tytułu jest zresztą zdecydowanie na wyrost. Podobnie tradycją eremicką jest
używanie zmienionych imion pozbawionych nazwisk. Z tego nie zrezygnujemy, bo nie ma do
tego żadnych podstaw
.

Dokument opublikowany przez Rzecznika Prasowego Archidiecezji Częstochowskiej
postrzegam jako świadectwo sprzeciwu Księdza Arcybiskupa wobec wyrażanych przeze mnie
krytycznych opinii na temat zła, które się dzieje w Kościele. Stąd zapewne wynika potrzeba
„odcięcia się” w zakończeniu omawianego dokumentu, zwłaszcza wzmianka o
publikowanych treściach.

Poślubiłam Tego, który mówi o Sobie, że jest Prawdą i pozostanę Mu wierna. Będę służyć
Kościołowi Świętemu po kres moich dni jak najlepiej potrafię, zarówno w modlitwie, jak
i posłudze słowa
, tak jak patron dnia dzisiejszego pustelnik św. Trudpert"

Śr kwi 28, 2021 10:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Co sądzicie o konferencji zorganizowanej przez Watykan?

Powiem tak - nie mam nic przeciwko temu, by Watykan organizował konferencje, seminaria czy jakieś panele dyskusyjne dotyczące także tematów nie związanych bezpośrednio z - nazwijmy to - działalnością religijną, ale z innymi obszarami, jak właśnie np. zdrowie. Tylko czemu mam wrażenie, że przy okazji daje się - poprzez taki a nie inny dobór gości, czy zagadnień, które mają tam być poruszone - pole do szerzenia ideologii, które niekoniecznie są kompatybilne z katolicką nauką społeczną, albo wręcz stoją z nią w sprzeczności?
Nawiązując do tego, o czym pisał PeterW - działalność naukowa, społeczna, czy polityczna Watykanu, jako podmiotu prawa międzynarodowego, nie powinna abstrahować od chrześcijańskich wartości, od nauki Kościoła. Wręcz przeciwnie - to powinno być spoiwo takiej działalności. Dlatego nie wiem jak można bronić obecności na watykańskich salonach i udzielenia przez Stolicę Apostolską platformy ludziom, którzy promują New Age, jakąś bliżej nieokreśloną "duchowość", kontrolę populacji i tym podobne bzdury, albo wspierają lobby LGBT czy organizacje pro-aborcyjne. To mi się nie dodaje i dlatego uważam takie wydarzenia za szkodliwe, a nawet skandaliczne.

Śr kwi 28, 2021 12:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Nawiązując do tego, o czym pisał PeterW - działalność naukowa, społeczna, czy polityczna Watykanu, jako podmiotu prawa międzynarodowego, nie powinna abstrahować od chrześcijańskich wartości, od nauki Kościoła. Wręcz przeciwnie - to powinno być spoiwo takiej działalności. Dlatego nie wiem jak można bronić obecności na watykańskich salonach i udzielenia przez Stolicę Apostolską platformy ludziom, którzy promują New Age, jakąś bliżej nieokreśloną "duchowość", kontrolę populacji i tym podobne bzdury, albo wspierają lobby LGBT czy organizacje pro-aborcyjne. To mi się nie dodaje i dlatego uważam takie wydarzenia za szkodliwe, a nawet skandaliczne.

Doprawdy nie wiem, jakbyś chciał Ty, Wespecjan czy Iustus wpływać na światową naukę, etykę czy filozofię bez kontaktu z przeciwnikami i bez poznania ich poglądów? Pomachać Biblią i uznać że sprawa załatwiona? To czemu Wam się nie udało nawrócić takiego Irbisola i innych ateistów, którzy tu pisują? Aaa... wiem - należałoby ich z forum wyrzucić za sam fakt bycia ateistą. Także i innych (protestantów, świadków Jehowy czy w ogóle innowierców) za to że są inni. Następni, co prawda deklaratywni katolicy, ale mających jakieś swoje inne wizje Świata.. Na koniec nazwalibyśmy ten stan owocnym dialogiem i obtrąbili zwycięstwo. Yyyy.. Serio?

Śr kwi 28, 2021 12:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Doprawdy nie wiem, jakbyś chciał Ty, Wespecjan czy Iustus wpływać na światową naukę, etykę czy filozofię bez kontaktu z przeciwnikami i bez poznania ich poglądów? Pomachać Biblią i uznać że sprawa załatwiona? To czemu Wam się nie udało nawrócić takiego Irbisola i innych ateistów, którzy tu pisują? Aaa... wiem - należałoby ich z forum wyrzucić za sam fakt bycia ateistą. Także i innych (protestantów, świadków Jehowy czy w ogóle innowierców) za to że są inni. Następni, co prawda deklaratywni katolicy, ale mających jakieś swoje inne wizje Świata.. Na koniec nazwalibyśmy ten stan owocnym dialogiem i obtrąbili zwycięstwo. Yyyy.. Serio?

Proszę wybaczyć, ale trochę kultury. Znowu przypisuje mi Pan jakieś dziwne rzeczy. Oduczy się Pan tego? Przypisywanie komuś myśli i uczynków, których nie robi to oszczerstwo. Niech się Pan zastanowi.

Nie koncentruję się na pojedynczych osobach. Ze wspomnianymi osobami wymieniłem raptem kilka wiadomości. Oni pisują raczej w wątkach ciągnących się bez końca, ja nie lubię w czymś takim brać udziału, bo to z reguły jest bicie piany. Miałem kilka konkretnych uwag, to je skomentowałem. Od nawracania nie jestem ja, ja sam z siebie nic nie zrobię - odwrotne podejście ma protestancka pycha i nieuzasadniona wiara we własne siły. Takie cudy może wyjednać tylko Łaska Boża i o to się codziennie modlę. Ja chcę być tylko skromnym narzędziem.
Oczywiście, że chciałbym jako narzędzie służyć nawracaniu pogubionych ludzi, ale robienie z tego zawodów to zwykła pycha. Samo nawrócenie bardzo rzadko jest efektem przedstawienia komuś argumentów, tak aby ten sobie podliczył je w arkuszu kalkulacyjnym i uznał "no faktycznie, warto wierzyć, więc będę wierzyć". Takie rzeczy zostawiam Bogu. Ja mogę tylko skromnie działać przez słowo, czy przykład i dawać świadectwo. Chcę być tylko narzędziem. Poświęciłem się całkowicie Niepokalanej Matce Bożej i Jej oddaję wszystko: trudy, "zasługi", etc. I Niepokalana niech z tym zrobi to, co uważa za słuszne.

Śr kwi 28, 2021 1:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
Proszę wybaczyć, ale trochę kultury. Znowu przypisuje mi Pan jakieś dziwne rzeczy. Oduczy się Pan tego? Przypisywanie komuś myśli i uczynków, których nie robi to oszczerstwo. Niech się Pan zastanowi.

Hm... No zastanawiam się.. Ciekawy przypadek psych(iatry|ologi)czny...

Wasza Wyniosłość uważa że wszystko kręci się wokół Waszej Swiatłości? Yyyy.. nie. Przykro mi, ale nie. Uwagi były na ogólnym poziomie.

Śr kwi 28, 2021 1:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Hm... No zastanawiam się.. Ciekawy przypadek psych(iatry|ologi)czny...

Wasza Wyniosłość uważa że wszystko kręci się wokół Waszej Swiatłości? Yyyy.. nie. Przykro mi, ale nie. Uwagi były na ogólnym poziomie.

I znowu to samo. Znowu przypisuje mi Pan rzeczy, które nie mają miejsca. W centrum świata jest tylko i wyłącznie Bóg. Z tego, co napisałem jasno wynika, że jestem prochem marnym, a Pan jakimś magicznym sposobem wysnuł z tego, że ja się stawiam w centrum świata. To jest jakiś dom wariatów.
I druga rzecz. To jest forum katolickie. Mógłby Pan praktykować zasady katolickie i przestać obrażać ludzi? W taki sposób chce Pan nawracać tych ludzi? Takim przykładem? Takim antyświadectwem Pan tylko ludzi od Kościoła odstręcza. I nad tym też proszę się dobrze zastanowić.

Śr kwi 28, 2021 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

Ja nikogo nie zamierzam znikąd wyrzucać, natomiast sądzę, że Watykan jako gospodarz tej konferencji może ustalić taki dobór gości i tematów, który przynajmniej nie będzie pozwalał różnym szemranym indywiduom na promowanie treści niezgodnych z katolicką nauką. Watykan jako państwo jest w różnych strukturach i organizacjach międzynarodowych i na ich forum może i powinien ścierać się z poglądami antychrześcijańskimi i bronić swojej nauki. Nie musi takim poglądom udzielać narzędzia i dawać wyśmienitej okazji, jaką jest taka konferencja, do szerzenia się.
Co do tego "owocnego dialogu" - Kościół nie ma za zadanie "dialogować" ze wszystkimi i o wszystkim. Są sprawy, w których dialog nie jest możliwy. Kwestia np. kontroli populacji, dostępu do aborcji, czy jak to się ostatnio modnie określa w kręgach globalistów - "zdrowia reprodukcyjnego" nie podlega żadnemu dialogowi - tu trzeba mówić twardo "nie" i zwalczać takie idee na każdym kroku, a nie siadać do stołu z ludźmi, którzy je głoszą. I nie chodzi tylko o tą konferencję, bo Watykan jest zaangażowany w różne fora i "agendy", gdzie podobne treści są przemycane pod płaszczykiem różnych fajnych hasełek.
Natomiast jeśli uważasz, że podobne wydarzenia służyć będą temu, by Watykan z całą mocą i powagą UNK sprzeciwiał się na nich globalistom, apologetom new age i innym niebezpiecznym osobnikom, którzy mają za nic naszą wiarę i wypływające z niej stanowisko w tematach naukowych czy społecznych, to chyba jesteś większym optymistą ode mnie. Wybacz, ale nie spodziewam się, by pod obecnym kierownictwem Stolica Apostolska się na coś takiego zdobyła. Mam wrażenie, że dominuje tam właśnie kult owego "dialogowania" oraz podawania sobie ze wszystkimi rączek w ramach ogólnoświatowego dobroludzimu.

Śr kwi 28, 2021 1:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dialog to przede wszystkim znajdywanie wspólnych płaszczyzn, na które się zgadzają wszystkie strony. Z takich pozycji dopiero można próbować forsowanie swoich prawd.
Dobrze jest swoich przeciwników (światopoglądowych, ideowych, etycznych itp) zapraszać na swoich warunkach, przez co oni co prawda mają okazję do głoszenia swoich przekonań, ale muszą się ścierać z naszymi, na naszym "boisku", gdzie siłą rzeczy muszą mieć na uwadze stanowisko gospodarzy (czyli nas). Wystąpią z siłą swoich argumentów, a nie argumentami siły (w swoim własnym otoczeniu)

Ps. Iustus - w tym co napisałem teraz nie ma żadnego odniesienia do Ciebie, więc spokojnie ;-)

Śr kwi 28, 2021 2:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Na początku lat 90. XX wieku rozwiązano w Watykanie komisję wspólną ds. ateizmu. Nie była już potrzebna. Uznano ateizm za bezpłodny (a nie był to agresywny i prymitywny ateizm z jakim spotykamy się na forum); wyciśnięto z niego wszystko i podziękowano przedstawicielom ateistycznej wizji świata, opustoszały półki na prasę ateistyczną, bo pojawiły się nowe znaki czasów. Powrócił stary wróg w nowej odsłonie - gnoza. Robią więc to co zawsze - rozmawiają, bo człowiek nie wymyślił nic mądrzejszego niż konfrontować się z innym zdaniem, by umieć się w tym odnaleźć rozumiejąc o co chodzi innym. Jest jeszcze jeden element; z humanistami można realizować wspólne projekty. Najpierw jednak trzeba to co łączy uzgodnić.

Śr kwi 28, 2021 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
PeterW, dziś apologetyka nie jest skierowana do nawracania nie-katolików, ale do zatrzymywania ludzi w Kościele. Tacy jak Ibrbisol (ateiści-kpiarze), żydostwo, pastorzy protestanccy, islamiści czy architekci i wyższa egzekutywa posoborowia - są generalnie nienawracalni, jako że są przekonani do swoich poglądów, bo w trwaniu w nich mają jakiś zysk, psychiczny a często materialny. Ich się zostawia na łup szatana. Ich ani argumentami ani "miłością" (jak naiwnie robi merss) się nie pozyska do niczego. Wyjątki zawsze się zdarzają, często spektakularne, ale są rodzajem współczesnego cudu. Jest film na YT kiedy na panelu z okazji "Dni Judaizmu w Kościele Katolickim" ktoś z publiczności zadał pytanie rabionowi Szudrichowi (naczelny rabin Polski) czy w związku z wieloletnim dialogiem z członkami KK w Polsce nie myśli przyjąć wiary katolickiej - odpowiedzią na to pytanie był natychmiastowy rechot całego panelu - i żydów i kleru tam zasiadającego.

Dlatego spoufalnanie się z takimi ludźmi pod pozorem pokojowego dialogu (na poziomie polemiki z ludźmi wokół nas, czy na poziomie watykańskich konferencji) jest niebezpieczne, bo daje znak katolikom w środku, że punkt widzenia niekatolików i niechrześcijan też jest ważny i może zasadny - w sprawach wokółkatolickich. To pozycjonuje katolicyzm nie jako jedyną prawdziwą religię, ale jako jedną z kulturowych opcji - bez monopolu na prawdę.

Śr kwi 28, 2021 2:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan. Miłość to powinna być racjonalna a nie w wespecjanowej wersji - nierozumna /emocjonalna. Brak miłości to obojętność na drugiego człowieka. To właśnie jest podejście żydowskie Wespecjana: a któż jest moim bliźnim? U ciebie jest a u Jezusa było wyraźnie -staje się. Ty zupełnie nie różnicujesz tego. Ty fundamentów nie rozumiesz a bierzesz się za gadanie z poziomu katedry. Nie nawraca się też od wieków ludzi siłą. Napisałam ci niedawno, że przypisujesz ludziom pychę. To nie naiwność, ale pycha zabieranie się za nawracanie innych. I nie ma żadnego podziału ludzi na ateistów - kpiarzy czy innych. Wiesz co się czyta: osobowość zamkniętą, czyli operującą wciąż tymi samymi i niezmiennymi mechanizmami. Są niezwykle uproszczone i nie nadają się do oceny niczego więcej jak oceny wygody butów.

Śr kwi 28, 2021 3:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Staruszka ma patent na rozbrajanie aktywistów LGBT

Pt kwi 30, 2021 2:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Włochy, Stany Zjednoczone notują niemal zerowy sezon grypowy. Pseudo-naukowcy trudzą się nad wyjaśnieniem zjawiska

"Podobnie wygląda to w statystykach Stanów Zjednoczonych. Jeśli w przed-pandemicznym sezonie 2018-2019, kiedy to stosowano w miarę normalną klasyfikację chorób, zanotowano w USA 35,5 miliona przypadków grypy, ponad 16,5 miliona wizyt lekarskich, 491 tysięcy hospitalizacji i 34 200 ofiar śmiertelnych sezonowej grypy – a był to “lekki” sezon grypowy, gdyż w latach 2017-18 zmarło 61 tysięcy osób – to w sezonie grypowym 2020-2021 zanotowano dotychczas… 450 ofiar śmiertelnych.

Jeszcze dobitniej widać tę zmianę na przykładzie liczby zmarłych na sezonową grypę dzieci: w sezonie 2017-2018 zmarło 188 dzieci, w 2018-2019 – 144 dzieci, 2019-2020 – 198, a w obecnym sezonie 2020-2021 zanotowano śmierć jednego dziecka. Statystki te są o tyle ważne, że w Stanach Zjednoczonych szpitale i lekarze nie mają obowiązku przekazywania danych o osobach chorych czy zmarłych na sezonową grypę – z wyjątkiem dzieci – i stąd agencja CDC (Centra Kontroli Chorób i Prewencji) publikuje w ciągu całej swej historii tylko szacunkowe dane."

"Łatwiej jest oszukać człowieka, niż mu wytłumaczyć, że został oszukany." (Mark Twain)

Wt maja 04, 2021 2:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ciach offtop -J

Wt maja 04, 2021 3:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/r ... Id,5212638
Na zdjęciu wygląda jak jakaś flaga LGBT, ale chodzi o specjalne tace dla szczepów i nieszczepów :D
Na Węgrzech osoby bez certyfikatu mogą jeść tylko na zewnątrz. Ciekawe czy miejsca w autobusie też będą mieli wydzielone, jak czarni w USA w czasach segregacji rasowej.

Cz maja 06, 2021 11:38 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282  Następna strona