Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 22, 2019 7:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna strona
 Jakie rozwiązanie dla Polski? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jakie rozwiązanie dla Polski?
witoldm napisał(a):
Płaczesz że nie masz gotowych rozwiązań. Tak jak każdy z młodych i nierpliwych. Ja napisałem wstępniak jak się zabrać do tego typu uzgodnień. Nie nażucając gotowego rozwiązania. By dobrze sprawy przemyśleć, /.../

Serdecznie dziękuję. Jako emeryt poczułem się mile dowartościowany :-D
Oczywiście że trzeba wszystko przemyśleć, ale to myślenie to już trwa z pół wieku :-D Odnoszę wrażenie, że to nie są żadne przemyślenia tylko przelewanie z pustego w próżne, bez początku i końca.
witoldm napisał(a):
Płaczesz że nie masz gotowych rozwiązań.

Wręcz przeciwnie, ja nie płaczę i mam gotowe rozwiązania. Należy kontynuować to co zostało zaczęte, nawet jeśli to ma jakieś wady. I nie podpuszczać ludzi wizjami jakichś tajemniczych, wspaniałych dróg, które istnieją ale są trzymane w tajemnicy. Pewnie za 40 lat znów się okaże że trzeba wszystko dobrze przemyśleć i zacząć od podstaw.

So cze 15, 2019 12:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mam potrzeby kontynuacji dyskusji w tym wątku. Mam tylko jedną refleksje na koniec. Patrząc na naszą niewiare w nas samych, podziwiam Boga za jego wiarę w człowieka.

So cze 15, 2019 1:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Patrząc na naszą niewiare w nas samych, podziwiam Boga za jego wiarę w człowieka.

Przepraszam bardzo, ale w czym się objawia ta moja niewiara??? W co ja nie wierzę??? Ty i witoldm cały czas sugerujecie, że znacie jakąś słuszną drogę dla Polski, tylko nie chcecie jej ujawnić. Witoldm napisał to wprost. Naród ma wyciągnąć wnioski z błędów w przeszłości, ma się zmienić, przeanalizować swoje wady itp. No i co dalej? To jest wizja, jak ją zrealizować? Wiem, wiem, każdy powinien przemyśleć, musi nastąpić odnowa itp. itp. No to proszę bardzo, niech taka odnowa nastąpi :-)
Zajmowałem się kiedyś projektowaniem automatyki przemysłowej. Jak było trzeba zrobić coś nowego to zaczynało się od podpisania umowy, zrobienia rozeznania materiałowego, wstępnego projektu, zakupu sprzętu itd. I trzeba było oczywiście wierzyć w powodzenie projektu. Odnoszę wrażenie, że Wy proponujecie tylko ostatni punkt, czyli wiarę, bez jakichkolwiek działań praktycznych. Wiara czyni cuda, wiara przenosi góry. Wydaje mi się, że zamiast analizować nasze wady narodowe pożyteczniej jest poczytać sobie o budowie Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego i innych inwestycjach międzywojennych. Wtedy też politycy się żarli, ale inni nie zważając na to projektowali, budowali i to w tak imponującym tempie, o jakim dziś możemy sobie tylko pomarzyć. Oni działali praktycznie, mieli wizję i potrafili ją realizować. Mieli po prostu "rozwiązanie dla Polski". Z nich trzeba brać przykład.

So cze 15, 2019 7:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Oczywiście, może do jesieni pojawi się nowa inicjatywa, nowa wizja. Tylko czasu coraz mniej... Wybory zbliżają się wielkimi krokami i trzeba będzie decydować. Jeżeli Konfederacja rozleci się na 3,4 mniejsze ugrupowania, to naprawdę szkoda głosu, szkoda po prostu rozdrabniać się na Federację Jakubiaka czy Ruch Narodowy, bo skoro razem nie osiągnęli 5%, to osobno dostaną po 1% z hakiem...

Nowe inicjatywy pojawiające się w ostatnim momencie równie szybko znikają. Przykładów na to jest wiele. Państwem może rządzić tylko duża partia, która ma doświadczenie, dysponuje dużą ilością fachowców od wszystkiego i oczywiście duże pieniądze, bo to daje siłę i możliwości. Mała, słaba partia straci władzę, zanim zdobędzie doświadczenie. Wyłoży się błyskawicznie na takich problemach praktycznych jak np. problemy górnictwa, energetyki, polityki zagranicznej itp. i żadne piękne wizje jej nie uratują.

So cze 15, 2019 7:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To co napisałeś jest z jednej strony straszne a z drugiej prawdziwe. Niby jest w teorii wybór, ale praktyka niestety jest pokazuje co innego.

Z drugiej strony, to weźmy pod uwagę następującą rzecz: wielkie partie też kiedyś były małe... PO, PiS na początku lat 2000-2001 to były nowości, jakieś malutkie partyjki, takie podzielone AWS, a wcześniej coś z UW i PC. I potrafiły w ciągu kilku, kilkunastu lat stać się bardzo potężnymi partiami, wielkimi organizacjami, mającymi swoje media, prasę, publicystów, potężny elektorat, ogromną kasę.

I tak to stanęło... Nie ma miejsce na nową wizję. Nie ma, bo mamy zabetonowanie, zawłaszczenie niejako Polski na PiS i ci drugich. Jakieś trzecie inicjatywy się nie liczą kompletnie. Pytanie czy tak będzie już zawsze?

Wiele zależy też od nastrojów społecznych. Jak ludziom znudzi się PiS jako typowa partia władzy, to pójdą w drugą stronę albo zwyczajnie pojawi się pustka, którą szybko będzie trzeba kimś zapełnić.

Dlatego trzeba działać już, natychmiast, choć i tak Polska jest podzielona między PiS a PO z przystawkami i całą resztą.

Dziś słyszałem o szerokiej koalicji na lewicy: SLD, Wiosna, Partia Razem, Zieloni. To byłoby nawet dobre - bo wielu lewicujących odeszłoby od PO i Nowoczesnej. A tamci przestaliby budować wizję Polski na "świeckim państwie" i walki z Kościołem, promocji LGBT+.

Kibicuję też temu, żeby PSL poszło oddzielnie. Jak tam się podzielą, to nic PiS-owi nie zaszkodzi. Skoro 9 bodajże ugrupowań razem nie dało rady, to ty bardziej nie dadzą rady oddzielnie PO, PSL i SLD.

A może i coś na wzór Konfederacji powstanie. Tylko w innym składzie.

Nie wiem tylko skąd tak media sprzyjające PiS i ich sondaże wysoko stawiają Kukiza. A to 8% a to 9%... a w wyborach było raptem 3.7%.

So cze 15, 2019 9:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zejdź na ziemie.
Dziś słyszałem o szerokiej koalicji na lewicy: SLD, Wiosna, Partia Razem, Zieloni. To byłoby nawet dobre - bo wielu lewicujących odeszłoby od PO i Nowoczesnej. A tamci przestaliby budować wizję Polski na "świeckim państwie" i walki z Kościołem, promocji LGBT+.

Żartujesz? PO jak najbardziej skręca w lewo od dłuższego czasu.

Co do Konfederacji do której masz taki sentyment. To partia koalicja ta ma tak zamieszane poglądy ze nikt poważny na nich nie głosuje. Największym ich problemem jest Korwin. Ten człowiek jest politycznym bankrutem. Zero pomysłów realnych na Polskę za to wiele projektów utopijnych.

So cze 15, 2019 10:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PO skręca w lewo, owszem. Tylko, że jakby odczepili się od nich czerwoni - ci z dawnego PZPR, to może nagle PO stałoby się "centrowe", z jakimś konserwatywnym skrzydłem, choć w to wątpię. Tylko nie jestem sobie też wyobrazić pięciu partii oddzielnie, które budują na walce z Kościołem, rodziną., patriotyzmem, i promują LGBT+ i inne gender.

Akurat podział w opozycji powinien raczej cieszyć zwolenników PiS. Jak głosy się im rozłożą, to chyba mimo wszystko lepiej. 29 czerwca SLD zdecyduje jak startuje - czy z PO czy samo lub innymi lewicowymi partiami. Powstała nawet jakaś partyjka Barbary Nowackiej i Dariusza Jońskiego.

"Nikt poważny", no dzięki :wink: Czyli chyba 10 osób z tego forum jest niepoważnych ';d i ponad 500 000 w Polsce, bo tyle głosów dostali. Do mnie do szpitala zadzwonił daleki znajomy, przed wyborami z tekstem: "Nie głosuj na PiS. Żaden porządny Polak na nich nie głosuje" - zwolennik KE.

Perspektywa jedynej słusznej partii z czymś się kojarzy... PiS też nie będzie wieczny, oni w końcu wcześniej czy później muszą się rozejrzeć za potencjalnym koalicjantem. Władza nie jest dana raz na zawsze.

Wiesz, twoja opinia z tym Korwinem. Bardzo dokładnie śledziłem wszystkie fora, artykuły, wiadomości dotyczące Konfederacji, i tam raczej za główny problem stawiano Jakubiaka a nie Korwina. Zresztą partia JKM ma teraz w sondażu CBOS 3%, SLD 2%, Nowoczesna 1%, a Federacji Jakubiaka nie ma w ogóle. jeszcze Ruch Narodowy ma 1%.

Może to była za szeroka inicjatywa i tyle. Oni sami muszą wiedzieć co poszło nie tak. Choć nie jest to taka porażka jak promowanego i lansowanego przez media Kukiza czy Biedronia. Oni mieli za każdym razem więcej w sondażach. Czas pokaże. Jak nic nie powstaje na prawo, ale razem, a nie że 5 partyjek i każda sobie rzepkę skrobię, to po prostu pójdę zagłosować na PiS, bo co pozostanie...

So cze 15, 2019 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może tak. To co do tej pory zostało zrobione to jedno. A dwa co było zaplanowane do zrobienia? Co i dlaczego jeszcze nie zostało zrobione? Oraz nowy status potrzeb, uwzględnienie ich dołączając do planu. Na koniec poszukiwanie spójności w tym już zaktualizowanym planie. Tak bym widział kierunek wizji tego co dalej dla Polski.
Dlatego że. Nie mało to popełnionych zostało błędów. Np. projekt elektrowni atomowej, rezygnacja z niego (czyli zbędne jego koszty ). Teraz nowe pomysły budowy elektrowni atomowej. Czy ten na pewno nie będzie błędem. Pytanie retoryczne. Lecz mając szczegóły tego projektu, można coś już na tej podstawie wnioskować. Dla mnie ważne są trendy zastosowań i oczekiwane potrzeby. No bo coś się zaczyna trwa i kończy. Do tego trzeba zrobić bilans zaangażowania całego społeczeństwa, by nikt nie został pominięty. Tak by najpierw zapewnić każdej osobie poprzez pracę godny byt. A potem by bardziej energiczni pracownicy, mogli się wykazać swymi działaniami. Bo każdy ma się realizować według dostępnych jemu sił, z pomocą odpowiednich maszyn. Bo nie ten czas by ludzie marnowali zdrowie w fizycznych działaniach. Jeśli technika bez problemu zapewnia wyręczenie człowieka z pracy na granicy sił fizycznych, czy nawet umysłowych. Należało by skończyć z konkursem piękności na pracownika, bo to nie wyznacznik pracy u pracownika. Tak samo poplecznictwo i polecanie swych typów, powinno zniknąć bo to nie wyznacznik pracy pracownika. Mógł bym tak długo wymieniać za i przeciw rozwiązaniom. Tylko że po co? Nie uczynię to dla siebie ( by było jasne ). Uczynię to dla następnego pokolenia. Do tego dla następnego pokolenia, muszę mieć jego zgodę i akceptację tego do czego zmierzam. Albowiem jak już pisałem raz i tu powtórzę, plan pracy nie może uwzględniać konkursu piękności, ani poplecznictwa.
Dalej twierdzę że nie napiszę tego co trzeba w Polsce uczynić. Bo to nie miejsce na to, choć czas jest już ostateczny na to. Planu na następny okres nie pisze się na kolanie ( czytaj na forum internetowym ). To zbyt poważna sprawa, za poważna by ją czynić ustami przepychanek partyjnych. Nie tędy droga, ta droga zawodzi raz po raz. Jak długo jeszcze można na ten prymitywny sposób, stawiać losy Polski?
Że by nie było że coś tu mi się pomieszało, to nie jest jeszcze żaden plan, a zaledwie wstępna analiza jego opracowania. I to nie cała nawet na wstęp. Uważam że tak wielki projekt, nie może być ot tak sobie określony czy nakreślony. Do tego projektu potrzeba głównodowodzącego ( więc posłuszeństwa jego kierownictwu ). Oraz grupy dostarczającej danych głównie strategicznych.
Wiem że to nie przelewki, więc nie piszę dalej. By jakiś samozwaniec nie wyskoczył z tym, jako jego bohaterskie rozwiązanie. Dobrego planowania się nie ujawnia nikomu. Bo nici z każdego takiego planu.
To moje ujęcie tego tematu na tym etapie dyskusji. Przyznaję że to nie jest jeszcze rozwiązanie dla Polski. Bo jak pisałem chcę znać inne pomysły, zwłaszcza oczekiwania. Oraz poglądu na to, jak się każdy chce zaangażować do projektu zwanego, rozwiązanie dla Polski.
Jak ktoś chce w paru słowach mieć gotowca na to co dalej, to przykro mi, ale to nie ja w takim kierunku. Od takich nawiedzonych rozwiązujących Polskie problemy, racz Panie Boże nas uchronić.
To wystarczy jako status tego, co powinno się wydarzyć w rozwiązaniu dla Polski.

N cze 16, 2019 10:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Zresztą ja nie pisałem raczej nic o ekonomii i gospodarce. To są czynniki arcy ważne, które budują nasze państwo, ale nie sa one jedyne i nie najważniejsze.

A ktore sa najwazniejsze ?

Pn cze 17, 2019 6:11 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Może tak. To co do tej pory zostało zrobione to jedno. A dwa co było zaplanowane do zrobienia? Co i dlaczego jeszcze nie zostało zrobione? Oraz nowy status potrzeb, uwzględnienie ich dołączając do planu. Na koniec poszukiwanie spójności w tym już zaktualizowanym planie. Tak bym widział kierunek wizji tego co dalej dla Polski.

To co piszesz można podzielić na dwie części.
1. Gospodarka
2. Działania ideowe

Część pierwsza - Gospodarka
Z twojego tekstu wynika, że chcesz powielić działania rządu i stworzyć coś na kształt perspektywicznego planu rozwoju gospodarki na najbliższe dziesięciolecia. To jest oczywiście robione. Jest to olbrzymia praca, wymaga zatrudnienia dziesiątków specjalistów i wielkich pieniędzy. Efekt końcowy takich działań nigdy nie będzie do końca pewny, bo w tzw. międzyczasie mogą się pojawić nowe okoliczności, które coś kompletnie zablokują, albo dadzą nowe możliwości. Prosty przykład: w energetyce chcemy wyeliminować węgiel, a już w tej chwili znane są nowe technologie spalania węgla, które dają emisję zanieczyszczeń na poziomie gazu. Co będzie za 4 lata nie wiadomo. Tego najlepsi specjaliści przewidzieć nie potrafią, sztywne trzymanie się jakiegoś jednego, wspaniałego planu jest absurdem. Trzeba reagować w zależności od sytuacji i prawdopodobnie nigdy nie uda się uchronić przed jakimiś stratami.
Można na te tematy dyskutować bardzo długo z jednym zastrzeżeniem: nie da się rozsądnie dyskutować o wszystkim jednocześnie, trzeba wyodrębnić poszczególne zagadnienia.

Część druga - Działania ideowe.
Idea pracy dla przyszłych pokoleń została w PRL na tyle skompromitowana, że dziś raczej nikogo już nie porwie. Te czasy już minęły. Żeby ludzi do czegoś zachęcić trzeba im dać coś konkretnego natychmiast i nadzieję na przyszłość. W efekcie wracamy do części pierwszej, czyli do rozwoju gospodarczego. Jak potrafisz podnieść PKB choćby o kilka % to masz szanse.

Miałem nadzieję, że ta dyskusja może się jakoś ciekawie rozwinie, ale widzę że nie ma szans. Strata czasu.

Pn cze 17, 2019 5:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Jozek napisał(a):
Zresztą ja nie pisałem raczej nic o ekonomii i gospodarce. To są czynniki arcy ważne, które budują nasze państwo, ale nie sa one jedyne i nie najważniejsze.

A ktore sa najwazniejsze ?

Może najpierw sam spróbujesz odpowiedzieć na to pytanie?

Cytuj:
Skoro chcesz, to popatrz na te potężne i bogate państwa zachodnie. Nie ma w nich nierówności społecznych? Nadużywania wladzy, ubogich, alkoholizmu, samobójstw, rozbitych małżeństw, szerzenia się roznorakich niezdrowych nurtów? Przestępczości, terroryzmu, wyzysku pracownikow, strachu przed utratą dzieci na rzecz państwa...? Wcale nie musimy iść tą drogą, możemy iść własną.

Pn cze 17, 2019 5:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To co napisałeś jest z jednej strony straszne a z drugiej prawdziwe. Niby jest w teorii wybór, ale praktyka niestety jest pokazuje co innego.

To nie jest straszne, tylko logiczne. Czy chciałbyś żeby całą naszą gospodarką rządziła jakaś partyjka, która się pojawiła miesiąc przed wyborami? To by był dramat. Rządzić może tylko partia, która przetrwała np. 20 lat bezustannych ataków innych partii, chcących ją zniszczyć. Ma jakieś doświadczenie, specjalistów, mniej lub bardziej udane próby rządzenia w przeszłości itp. Czy powierzyłbyś edukację swojego dziecka lat 15 przedszkolakowi?
Przeanalizuj sobie całą polityczną drogę np. Wiktora Orbana. Wystarczy Wikipedia. Dziś jego partia Fidesz rządzi od kilku kadencji. Po ilu latach zdobywania doświadczenia? Łatwo to sprawdzić, Orban ma dziś 56 lat, a polityką zaczął się interesować jeszcze na studiach.

Jest wybór. I nie jest to żadne niestety tylko na szczęście. Do odpowiedzialnego i skutecznego działania trzeba dojrzeć.

Pn cze 17, 2019 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dla mnie gospodarka oparta o stabilny system prawny jest najwazniejsza.
Jest oczywiscie prawda ze :
"Skoro chcesz, to popatrz na te potężne i bogate państwa zachodnie. Nie ma w nich nierówności społecznych? Nadużywania wladzy, ubogich, alkoholizmu, samobójstw, rozbitych małżeństw, szerzenia się roznorakich niezdrowych nurtów? Przestępczości, terroryzmu, wyzysku pracownikow, strachu przed utratą dzieci na rzecz państwa...? "
Ale bardziej wynika to z ludzkiej natury niz z jakiejkolwiek "drogi" ktora panstwo moze obrac.
Mieszkam na przedmiesciu Toronto, w okolicy pelnej zieleni, otwartych parkow, osrodkow sportowych, basenow i bibliotek, niskiej zabudowy z setkami prywatnych domow i kilkoma szkolami gdzie samochody jezdza uliczkami z szybkoscia 40 km/godz a do najblizszego centrum handlowego masz 15 min drogi piechota. Mozna powiedziec raj, ale wiem ze to wszystko jest wynikiem wytezonej pracy moich sasiadow i mojej opartej o pewnosc jaka daje stabilne prawo i w miare stabilna gospodarka.

Jednoczesnie kilka dni w tygodniu spedzam w centrum miasta obserwujac bezdomnych i ludzi korzystajacych z bankow zywnosci zbierajacych sie w okolicy miejsca gdzie pracuje i prowadzacych zywe dyskusje od samego rana popedzane alkoholem, marihuana i innymi osladzaczami zycia skaracajac sobie czas oczekiwania na ciezarowki przywozace sniadanie ( jedzenie niewykorzystane przez sklepy i restauracje ).
Czy to znaczy ze nie ma dla nich pracy i mieszkan ?
Nie, w przewazajacej ilosci przypadkow ci ludzie ( jesli nie sa chorzy ) wybrali po prostu inna droge zycia i mozliwe ze po cichutku smieja sie w kulak z durniow takich jak ja, ktorzy cale zycie pracowali zeby zbudowac zycie swoje i rodziny i oplacic swoimi podatkami to wszystko co oni dostaja za darmo.
Tak ze dawanie takiego przykladu i twierdzenie ze mozna tego uniknac wybierajac "inna droge" w mojej opinii nie jest trafne.

Pn cze 17, 2019 7:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
 bardziej wynika to z ludzkiej natury niz z jakiejkolwiek "drogi" ktora panstwo moze obrac

Dokładnie tak. Wcześniej ustaliliśmy że politycy, (na których tak bardzo narzekamy), są wybrancami narodu. Jakie społeczeństwo takie jego elity.. To znaczy że zmiana w mentalności oraz szeroko pojmowanych "wad narodowych", niezależnie od plaszczyzny na jakiej mają one miejsce, powinna zaczął się oddolnie - przede wszystkim od zmiany mentalności (natury) społeczeństwa, a nie od państwa.

Zazwyczaj wszelkie idee i rozwiązania narzucane przez państwo - społeczeństwu kończyły się fatalnie.

Pn cze 17, 2019 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiec glownym pytaniem jest jak zmienic mentalnosc wiekszosci Polakow, dzialajacych we wlasnym kraju jak homo sovieticus, czy jak ja ich nazywam gastarbajterzy na obywateli ?
Zmiana musi byc oddolna, ale niektore dzialania powinny byc odgorne, jak chociazby system podatkowy i emerytalny, tak by Polak przestal sie czuc przez panstwo wykorzystywany.
Czy zdajesz sobie sprawe ze w Polsce najwiecej podatkow procentowo placa najbiedniejsi ?
Nie samego podatku dochodowego, ale wszystkich danin, skladek i oplat ktore powoduja ze podatki maja przede wszystkim skale liniowa a nie progresywna, jak wiekszosci spoleczenstwa sie wydaje.

Wt cze 18, 2019 12:04 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna strona